لبنان نمایه

بی شک بدون کشتی «روسوس» و محموله چند هزار تنی نیترات آمونیم آن عامل رقم خوردن فاجعه سه شنبه گذشته در بندر بیروت بود، اما اینکه این کشتی از کجا آمده و چه اهدافی داشت، جای سوال دارد.

سرویس جهان مشرق _ فاجعه بندر بیروت که سه شنبه هفته گذشته رخ داد و در عرض چند ثانیه بیش از ۸۰ درصد از این بندر را نابود کرد، ارتباط مستقیمی پیدا می کند، با قضیه کشتی «روسوس» که به ظاهر با پرچم کشور «مولداوی» و محموله ۲۷۵۰ هزار تنی نیترات آمونیم سفر دریایی اش را از مبدأ کشور «گرجستان» به مقصد کشور آفریقایی موزامبیک آغاز می کند.

از نوع و حجم محموله کشتی روسوس به خوبی می توان پی برد که محموله این کشتی قاچاق و غیر قانونی بوده، چون این یکی از شیوه های قاچاقچیان سلاح و مواد منفجره در دریاهاست که محموله های این چنینی را بار کشتی کرده و با مبدأها و مقصدهایی نامعلوم راهی دریا می کنند، که در صورت کشف و شناسایی مبدأ و مقصد واقعی مشخص نشود و در عین حال در نیمه راه پروژه خرابی صوری کشتی در نزدیکی بندر هدف کلید می خورد تا از آن بهره برداری های مورد نظر سیاسی یا نظامی و امنیتی انجام شود.

به هر روی این کشتی با این محموله خطرناک از کشور گرجستان راه خود را به سمت موزامبیک در آفریقا بدون اینکه این کشور سابقه ای در استفاده از ماده نیترات آمونیم داشته باشد، آغاز می کند و در میانه راه در بندر طرابلس به بهانه نیاز به تعمیر داشتن پهلو می گیرد و وقتی پلیس دریایی لبنان محموله کشتی را بررسی می کند و وقتی متوجه می شود که این محموله غیر قانونی است، آن را ضبط و خدمه کشتی را بازداشت می کند.

محموله و خدمه کشتی چند سالی در بازداشت باقی می‌مانند و در طول این مدت بارها مورد بازجویی و تحت فشار قرار می گیرند، تا واقعیت امر را بیان کنند، اما این اقدامات راه به جایی نمی‌برد و سرانجام تحت فشارهای خارجی قاضی پرونده مجبور می شود، خدمه کشتی از جمله کاپیتان آن را آزاد کند، اما محموله نیترات در بندر باقی می‌ماند.

این محموله مدتی در بندر طرابلس باقی می ماند، تا اینکه در سال ۲۰۱۴ به بندر بیروت منتقل می‌شود، تا در منطقه ای متروکه از این بندر نگهداری شود که همین انبار یا همان مخزن شماره ۱۲ بیروت است که روز سه شنبه منفجر شد.

اما اینکه چرا این محموله از بندر طرابلس به بندر بیروت منتقل می شود، ماجرا به سال ۲۰۱۳ باز می گردد، وقتی این کشتی در این مقطع زمانی وارد بندر طرابلس شد، گروه‌های تروریستی و معارضان سوری در اوج قدرت بودند و قرار بود، طبق هماهنگی های صورت گرفته با جریان «المستقبل» به رهبری «سعد الحریری» و توسط جریان سلفی لبنانی که شمال لبنان را در دست داشت و به دلیل هم مرز بودن با سوریه به راحتی از به این کشور تردد داشتند، این محموله وارد سوریه شده و به دست گروه های معارض برسد، اما تیز هوشی حزب الله و اقدام میدانی به موقع رزمندگان مقاومت و آزادسازی منطقه «القصیر» سوریه و بسته شدن راه رفت و آمد تروریست ها از شمال سوریه، در عمل کار انتقال این محموله را با شکست مواجه می کند، لذا ماندن محموله در طرابلس صلاح دیده نمی شود و دستور انتقال آن به بندر بیروت داده می شود تا حالا که امکان استفاده از آن برای نابودی سوریه وجود ندارد، در موارد دیگر بهره برداری شود.

این محموله در این چند سال در بندر بیروت نگهداری می شده تا اینکه سه شنبه گذشته خبر انفجار آن منتشر شد، حالا اینکه این انفجار به چه دلیل و به چه صورت انجام شده، آیا تحت تاثیر انفجار اول این محموله منفجر شده یا مورد حمله موشکی قرار گرفته، موضوعی است که باید درباره آن تحقیقات لازم و دقیق انجام تا نتیجه آن آشکار شود.

درحال حاضر نمی توان با قاطعیت در این باره اظهار نظر کرد، چون همزمان با انفجار این مخزن، چند جنگنده آمریکایی و صهیونیستی در همان حوالی درحال پرواز و گشت زنی بودند و یا اینکه دلیل انفجار می تواند عامل نفوذی باشد که با منفجر کردن انبار مواد آتش بازی و محترقه باعث انفجار در مخزن نیترات شدند.

همانطور که سید حسن نصرالله گفت باید منتظر نتایج تحقیقات ماند. اما آنچه حائز اهمیت است و بر کسی پوشیده نیست، سهل انگاری مسئولین بندر بیروت است که از نزدیکان سعدالحریری بوده و باید در دادگاه به اتهامات آنان رسیدگی شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 14
 • JP ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  31 26
  مردم لبنان نمیدانند که قرار است به سرنوشت سوریه دچار شوند/ نامه تمام
  • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   22 15
   کسی شک داره تهدید چند روز پیش هواپیمای مسافربری ماهان توسط جنگنده‌های آمریکایی و به اشتباه انداختن پدافند سوریه سناریویی بود از همین دفتر که انفجار بیروت و اغتشاشات لبنان صفحه بعدی آن است؟!
  • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   32 16
   باید مردم لبنان به حزب الله اعتماد کنند . در طول گذر زمان ، مشخص شده است که دوست و دشمن لبنان چه کشورها و اشخاص و گروههایی هستند .
  • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   0 2
   خواب دیدی سایونارا !!!
 • دانشجوی شریف CA ۰۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  35 42
  کشوری که با یک انفجار به لبه پرتگاه برود همان بهتر که مستعمره یک قدرت بزرگ باشد .
  • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   25 12
   تو یک بیسواد نوکر اجنبی هستی ( شریف؟ ....نه بگو بیشرف)
  • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   4 5
   تو که اینقدر ادعات میشه با صدای یه ترقه خودت رو خراب میکنی
  • IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   7 5
   چقدر خوب و راحت برای یک ملت نسخه میپیچی؟؟؟؟/
 • هموطن IR ۰۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  25 14
  دیروز در برنامه افق آقای نادر طالب زاده گفتند که با چند کارشناس آمریکایی صحبت کرده اند و گفته شده که انفجار بیروت توسط F16 موشک زده شده ( موشک نیمه هسته ای ) که باعث اتنفجار قارچی شده است و گزارش آن بزودی انتشار می یابد .
  • IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   22 0
   هر قارچی هسته ای نیست مجید جان
  • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   3 0
   اگه هسته ای باشه پرتو زایی داره. کاملا مشخصه.
 • IR ۰۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  9 18
  از یک طرف به صدق گفتار سید مقاومت اطمینان دارم. از طرف دیگر منطقا جور در نمی آید وقتی دشمن صهیونیستی شب و روز به دنبال حذف مسئولان حزب الله و توطئه چینی در لبنان است، حزب الله کنترلی روی بنادر و فرودگاه بیروت نداشته باشد. لبنان به این کوچکی اگر مبادی و ورود و خروجش دست حزب الله نبود این گونه محکم و استوار در کشوری به این کوچکی جلو این همه دشمن نمی ایستاد.
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  2 2
  شما اگر تونستيد حداقل همون جمله اول مقاله تحليلي تان را درست بنويسيد، آنگاه ممكنه بشه حرف درخور توجهي ازتون شنيد! فارسي هويت ملي ما و اس بنيادين ماندگاري تاريخي هويت ملي ايراني است كه هر ايراني موظف است در حد مطلوب به آن آگاه و بر دانش دستوري و نوشتاري آن مسلط باشد! اما شماها با بي مسئوليتي و شايد هم به دليل ضعف آموزش در تلاويو، گند زديد به كل ساختار دستوري آن(فقط جمله سركوچه اي يادگارمابانه محمود واعظي بي سواد بر روي پرايد صدميليوني ميتونست بهتر از جملات آغازين شما در سطور ابتدايي نوشتار اين صفحه باشد!!) بي شك "بدون" در جمله فوق الذكر اضافه است طوريكه كل معناي جمله رو نابود فرموده
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   2 0
   انصافا ایقدر پرت و پلا گفتی انیشتن هم انگشت به دهن موند
 • داورپناه IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  13 2
  سلام انفجار بدترازبیروت انفجار گرانی خودروست. که سلاح بی صدای. پای دشمن قسم خورده مان است با دلالهای نامرعی که دارد ازبمب اتم بدتر است بعضی از مسعولان هم بی متفاوتند. چرا. برای پول. یا. کمک. به دشمن. وکشاندن. مردم وووو
 • IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  6 0
  حالا اصلا گیریم که حادثه نبوده و عمدی بوده، فکر می کنید مسئولین لبنانی جراتش رو دارند که حقیقت رو بگویند؟ من که بعید می دونم. یه جوری قضیه رو ماست مالی می کنند بره پی کارش.
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  12 16
  حزب الله در لبنان کولاک می کند
  • IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   4 1
   حزب الله در لبنان جولان می دهد یکی جلویش را بگیرد
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  8 15
  سید حسن نصرالله واقعا یک مغز متفکر است و سخنانش درباره قدرت تخریب آمورنیاک انبارهای حیفا واقعا تکاندهنده بود
  • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   0 1
   لبنان داره میشه بازیچه تحقیق بشه کشتی را اسرائیلی ها با زیر دریایی نزدن؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  13 10
  مردم لبنان ماکت فاجعه آفرینان را دار زدند پس لزومی ندارد از این فاصله تحلیل آبکی بفرمایید
  • IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   1 3
   کارشناس آبکی عجب تحلیلی برای خودت اسفند دود کن
  • US ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   0 3
   دو نفر مزدور سفارت آمریکا مردم لبنان نیستند. فقط جهت اطلاع آمریکا به تنهایی بالای 500 اپراتور در لبنان داره برای تعلیم گروها جهت "کمک" به مردم لبنان تحت پوشش یک NGO فقط. خیابان های لبنان به راحتی در اختیار سفارت آمریکا و دانشگاه آمریکایی بیروته
 • ebi IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  0 2
  هر اتفاقی که در خاورمیانه بیفته باید روش خیلی فکر کرد ... چون قطعا اسراییل یک سر ماجراست ونقشه هایی داره ....
 • کارشناس IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  7 1
  دارن بال و پر اینها را قیچی میکنند . فردا اگر دیدید و شنیدید سید حسن میگه درود بر امریکا اصلا شوکه نشوید
 • IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  2 5
  خداوند متعال به حق و آبروی آقا ولیعصر (عج) مکر و دسیسه های مستکبران جنایت کار را در این منطقه ی مظلوم ختم به خیر کند و آثار شوم آن را به خودشان برگرداند الهی آمین
 • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  0 0
  احمق همه جا هست.اما وطن فروش خیلی کم پیدا میشود.الان که لبنان درگیر مسئله انفجار هست یکم بی انصافیه که دست به خرابتر کردن اوضاع ومعیشت مردم بزنی.درضمن اونهائی که حزب اله را مقصر این موضوعات میدونند اگر زره ای وجدان وانسانینت دروجودشان جاداشته باشد میدانند که عزت وآزادگی امروزه لبنان رامدیون سید مظلومان ویارانش هستند.وگرنه الانه میبایست وضعیت لبنان خیلی بدترازسوریه .فلسطین .لیبی.یمن .عراق و..... میبود حالا اگر چندتا دزد خودرا درلباس 14مارسی درآورده اند ودارند اموال مردم واموال عمومی را میبلعند ایجاست که بصیرت حرف اول رامیزند وبایستی تشخیص دهی دوستت کیست ودشمنت کجاست.؟!
 • IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  0 3
  احمق همه جا هست.اما وطن فروش خیلی کم پیدا میشود.الان که لبنان درگیر مسئله انفجار هست یکم بی انصافیه که دست به خرابتر کردن اوضاع ومعیشت مردم بزنی.درضمن اونهائی که حزب اله را مقصر این موضوعات میدونند اگر زره ای وجدان وانسانینت دروجودشان جاداشته باشد میدانند که عزت وآزادگی امروزه لبنان رامدیون سید مظلومان ویارانش هستند.وگرنه الانه میبایست وضعیت لبنان خیلی بدترازسوریه .فلسطین .لیبی.یمن .عراق و..... میبود حالا اگر چندتا دزد خودرا درلباس 14مارسی درآورده اند ودارند اموال مردم واموال عمومی را میبلعند ایجاست که بصیرت حرف اول رامیزند وبایستی تشخیص دهی دوستت کیست ودشمنت کجاست.؟!
 • CA ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  0 3
  چرا این قدر اسرائیل اسرائیل میکنید؟! یه ۲۰ سال دیگه از عمرش باقی مونده و اینقدر نترسید از این کشور!
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  1 0
  انبار کردن اینچنین مواد آتشزا و انفجاری بااین حجم زیاد و اینهمه سال در اینچنین بندر مهمی چه توجیهی دارد ؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  0 1
  فعلا اولويت اول اين نيست كه منشاء حادثه را پيدا كنيم مهم اينست كه بفهميم چه بهره برداريهايى قرار است از اين اتفاق مهم بشود مثل به تخت نشاندن حريرى خلع سلاح حزب الله راه انداختن جنگ داخلى فراهم كردن زمينه مداخله غرب درلبنان و٠٠٠ويا همه اينها خوشبختانه تعادل قدرت درمنطقه به نفع اسرائيل وغرب نيست وهوشيارى نيروى مقاوت انها را درجهت تحقق اهدافشان ناكام خواهد گذاشت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس