کد خبر 1103133
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۳
نگرانی از تکرار سناریوی توطئه در لبنان

این نگرانی وجود دارد که سناریوی بعد از ترور رفیق حریری در سال ۲۰۰۵ که فرصتی برای بروز دخالت‌های خارجی در لبنان شد، با بهره‌برداری از انفجار بیروت البته در ابعاد گسترده و خطرناک‌تر تکرار شود.

به گزارش مشرق، فضای سیاسی چند روز گذشته لبنان را می‌توان به آرامش نسبی قبل از توفان تشبیه کرد. ناامن سازی و ایجاد خلأ سیاسی در این کشور به عنوان پروژه مشترک پیمانکاران داخلی، رقبای سیاسی و جریان‌های خارجی ضد لبنانی در دستور کار قرار گرفت که در مرحله نخست نتیجه‌ای نداشت.

جهت دهی به اعتراضات داخلی نیز که با انگیزه‌های اقتصاد شکل گرفته بود، اگر چه برای مدتی توانست فضای داخلی لبنان را بحرانی کند، اما سهم اندکی در مانع تراشی در فرایند تشکیل دولت در لبنان داشت.

از سویی دیگر اجبار مقاومت به دوگانه همراهی با معترضان یا حذف از ساختار سیاسی نیز پروژه بعدی بود که پیگیری شد. حزب الله چاره‌ای نداشت؛ یا باید در کنار معترضان قرار می‌گرفت که این به معنای همراهی با سناریوی ناامن کردن لبنان بود یا آنکه جایگاه مردمی آن در بین معترضان آسیب می‌دید.

بیشتر بخوانید:

واکنش ترامپ به انفجارهای بیروت

تشکیل نشدن دولت، غایت ایده آل رقبای سیاسی مقاومت و گروه‌های خارجی نبود اما برای مدتی می‌توانست به این جریان فرصتی برای احیای دوباره و بازسازی در عرصه سیاسی بدهد. جریان‌هایی که رهبران آن مدتهاست به اتکای پشتوانه خارجی‌ها در تبدیل بحران‌های داخلی به فرصت تضمین حیات سیاسی خود مهارت یافته‌اند.

"شریک دزد و رفیق قافله " بهترین توصیف برای جریان‌های سیاسی لبنان است که در کنار معترضان قرار گرفتند و از سوی دیگر هم‌پیمان"حکومت بانک‌ها" و عامل اصلی فروپاشی اقتصادی این کشور بودند. "حکومت بانک‌ها" اصطلاح سیاسی نفرت انگیزی است که تعریفی از طبقه فاسد و ثروت‌اندوز سیاسی در لبنان به شمار می‌رود.

نگاهی به چند رویداد مهم لبنان در روزهای گذشته می‌تواند، نشانه‌های هشداردهنده ای از دخالت خارجی و از پیش طراحی شده‌ای باشد که قرار است بار دیگر لبنان را وارد یک سناریوی جدید کند که هدف اصلی آن تأمین امنیت پیرامونی اسرائیل و از بین بردن قدرت بازدارندگی مقاومت و جبران شکست سوریه است. برخی از این علائم، با رخدادهای بعد از ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان در سال ۲۰۰۵ وجوه مشترکی دارد.

هر چند رسانه‌های عربی و آمریکایی در همان لحظه نخست و پیش از آنکه حتی غبار و خاکسترهای انفجار بیروت فروکش کند انگشت اتهام را به سوی حزب الله نشانه رفتند اما باید گفت این موضوع نشان دهنده احتمال خرابکاری نیز هست.

اینکه آیا قرار است سناریویی مانند سناریوی ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان رخ دهد که در سال ۲۰۰۵ کشته شد و ترور او زمینه خروج ارتش سوریه از مرزهای لبنان و سرزمین‌های اشغالی را فراهم کرد، پرسشی است که پاسخ آن در چند روز آینده از طریق رفتارهای آمریکا به دست خواهد آمد.

البته دامنه این سناریوی جدید گسترده‌تر، عمیق‌تر و خطرناک‌تر است. اگر هم بپذیریم که اسرائیلی‌ها و آمریکا در انفجار بیروت دخالتی نداشته‌اند و احتمال خرابکاری نیز وجود ندارد، اما بی تردید از این انفجار برای بهره برداری سیاسی و ایجاد زمینه برای شکل دهی جدید به ساختار سیاسی لبنان چشم‌پوشی نخواهند کرد.

این بار نیز بازار شبکه‌های الحدث و العربیه و رسانه‌های غربی رونق گرفت تا در آتشی بدمند که به احتمال زیاد آمریکایی‌ها برافروخته‌اند.

سفر وزیر خارجه فرانسه و فشارهای این کشور در کنار دخالت‌های گاه و بیگاه سفیر آمریکا در بیروت، تحرکات اسرائیل در مرزهای اشغالی، گشت زنی هواپیماهای جاسوسی آمریکا در خط ساحلی لبنان – سوریه یک روز قبل از انفجار بیروت، دیدار هفته گذشته رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با همتای اسرائیلی، استعفای ناگهانی ناصیف حتی وزیرخارجه لبنان، فشارهای خارجی و منطقه‌ای برای فروپاشی کابینه لبنان و شناسایی نقاط آسیب پذیر لبنان توسط پهپادهای رژیم صهیونیستی از مهمترین رخدادهای هفته‌های گذشته در لبنان است که بایستی در عنصر زمانی و مکانی انفجار بیروت و نیز پیامدهای بعد از آن در نظر داشت.

این در حالی است که نگهداری این حجم از مواد شیمیایی در بندر بیروت موضوعی نیست که اسرائیلی‌ها از آن بی خبر باشند. با نگاهی به تحلیل‌های بعد از این انفجار می‌توان بخوبی می‌توان درک کرد که کدام جریان قرار است سیر تحولات انفجار بیروت را به نفع خود به دست بگیرد.

این نکته را باید در نظر داشت که این بندر، اصلی‌ترین بندر لبنان است که بیش از ۷۰ درصد واردات این کشور و نیازمندی‌های اصلی مردم از طریق آن وارد می‌شود و در چنین شرایطی آسیب بسیار جدی به اقتصاد لبنان وارد خواهد شد. موضوعی که مطلوب مخالفان مقاومت است تا با چنین شرایطی فشار حداکثری بر مقاومت وارد کنند یا دست کم رفتارهای بیرونی آن در ارتباط با رژیم صهیونیستی را تعدیل یا برای مدتی خنثی سازند.

بنابراین به نظر می‌رسد تمامی قطعات پازل فراهم شده است تا لبنان در شرایط اقتصادی و سیاسی ناآرامی قرار گیرد تا سناریو جدیدی طراحی شود.

بیش از ۷۰ درصد واردات این کشور و نیازمندی‌های اصلی مردم از طریق بندری وارد می‌شد که دچار انفجار شد از همین اکنون نیز رسانه‌های سعودی و آمریکایی و اردوگاه وابسته به رژیم صهیونیستی در داخل خارج تلاش خواهد کرد تا حزب الله و هم‌پیمانان مقاومت به عنوان متهم اصلی معرفی شوند.

آمریکایی‌ها هم که در لحظه‌ای نخست انفجار مواضع شفافی اتخاذ نکردند، بی تردید در اوضاع آشفته اقتصادی لبنان تلاش خواهند کرد تا به بهانه بازسازی یا ارائه کمک‌های مالی، شروط خود را به دولت لبنان تحمیل کنند.

قطعاً مهمترین شروط آنها حذف تدریجی مقاومت از صحنه سیاسی لبنان ونیز عملی شدن قانون سزار درباره سوریه خواهد بود. کمترین نتیجه‌ای که این سناریو برای آمریکا و رژیم صهیونیستی خواهد داشت این است که برای مدتی توان داخلی دولت به موضوعی انفجار بیروت مصروف خواهد شد.

به نظر می‌رسد سناریوی ترور رفیق حریری در سال ۲۰۰۵ که آغاز فصل جدیدی از تحولات و دخالت‌های خارجی در لبنان شد با انفجار بیروت در ابعاد گسترده و خطرناک‌تر پیگیری شود. با این حال نباید نقش تجربه‌های گران‌بهای حزب الله در مدیریت رویدادهای سیاسی و میدانی و تغییر معادله را نادیده گرفت.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • ناشناس IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  69 28
  یه سوال؛چرا این حجم از مهمات دردل مناطق مسکونی نگهداری میشد؟؟؟؟؟
  • LB ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
   40 7
   مهمات نیست. 6 سال پیش محموله نیترات توقیف میشه و در این انبار نگهداری میشه. به خودی خود هم منفجر نمیشه. همونطور که شش ساله طوریش نشده. اونجا هم بندر هست. برنمیدارن ببرند خارج شهر
  • sara IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
   17 10
   بمیرم واسه اونهایی که پاسخی برا سوال ندارند و منفی دادند. آخه خود فروشی تا این حد .؟ چقدر میرزه؟
  • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
   7 6
   خوب بمیر
  • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
   7 13
   ۱۰۴۰ مزدور، خودفروش تویی که اصلا معلوم نیست تو فکر پلیدت چی میگذره
  • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
   18 9
   احمق جان نیترات آمونیوم بوده چرا اصرار دارید خودتون به خریت بزنید
  • IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
   6 1
   دوست من! 2750 تن نیترات امونیوم رو در بندرگاه هیچ ادم عاقلی دپو نمی کنه. اون هم کنار سوله ای که محموله ترقه (!) توش نگهداری میشه. موندم چطوری حماقت رو دارید توجیه می کنید ؟
 • علی IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  16 21
  دست شیطان بزرگ امریکا و اسرائیل غاصب و عربستان ملحد در این انفجار عیان است
 • پ IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  11 13
  بصیرت یعنی بعد از جمله اسرائیل 25 سال بعد نخواهد دید یعنی تازه شروع ماجرا هست و همه باید آماده باش باشند مخصوصا در ایران از حمله داعش در ایران و کرونا و آشوب و تحریم و............................................................
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  16 16
  خلاصه کلام اینه: اسرائیل ترکوند.. فرانسه: ما آماده هرگونه کمک به کشور و ملت لبنان هستیم(جهت ورود و دخالت در امور داخلی) آمریکای جنایتکار: ما به کمک به دوستانمان در لبنان پایبندیم(جهت ورود و دخالت در امور داخلی) انگلیس خبیث: ما آماده کمک به برادران لبنانی خود هستیم(جهت ورود و دخالت در امور داخلی) سعودی سوسمارخور و حامی مالی این موارد: ما از هر کمکی به برادران و دوستان مسلمان خود در لبنان کوتاهی نمیکنیم(جهت ورود و دخالت در امور داخلی).... نتیجه: ورود بیگانگان و دشمنان به خاک لبنان، شیر تو شیر کردن اوضاع، به غارت بردن اموال، به عقب راندن لبنان، و مهمتر ایجاد نا امنی و بی ثباتی و عدم پایداری جهت تشکیل حکومت واحده
  • م IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
   14 24
   الان یعنی ایران دخالت نمیکنه در امور داخلیشون؟؟!!
 • IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  13 4
  یک تراژدی بزرگ و شاید یک آزمون بزرگتر برای مقاومت.
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  5 5
  به نظر شما میشه از این انفجار برای جلب حمایت بین المللی از لبنان علیه آمریکا استفاده کرد؟
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  9 4
  لبنان هم که اعتقادی به گردش و کمک خواستن از شرق رو نداره کلا!
  • IR ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
   0 0
   بهترین کارش هم همینه!
 • ... IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  12 0
  سوال اینجاست مال کی بوده این همه نیترات.؟؟؟؟؟.
 • NZ ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  5 3
  با تمام توان باید تصویر واقعی محور حرومزاده عبری-غربی-عربی در این زمان در اذهان عمومی لبنان برجسته بشود.
 • سپهر IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  9 3
  قطعا خودش منفجر نمیشه آزمونی بزرگ برای لبنان خط و نشون برای ایران
 • سپهر IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  3 4
  به نظر شما در این اوضاع حزب الله لبنان کدام تصمیم را بگیرد
 • سپهر IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  4 2
  استعمار گری دوباره کشور های خودخواه
 • علیرضا IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  5 19
  امریکا شیطان بزرگ است امریکا کشوری که سردمدارانشان همه شیطان پرست هستند و دستورات شیطان را پیاده میکنند تمام سیاست مداران امریکا در یکی ازاین گروهای شیطان پرستی عضویت دارند 1-بوهمین گورو ... رونالد ریگان وارن کریستوفر دیوید گرگن ..و.... 2- اسکال اند بون ... جرج بوش و جان کری .و..... و صدها باشگاه مخوف شیطان پرستی که اعضای انها همه سیاستمدارلن امریکا و اسرائیلند انها دستورات شیطان را در جهان اجرا میکنند
 • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  11 3
  تجربه وضع فعلی مردم ایران
  • محمد IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
   0 1
   نمی دونم چرا این کشورها که توسط شیطان پرستان اداره می شه اینقدر خوبه که همه دوست دارن برن ولی کسی را راه نمی دن .بعد همه می خوان از ممالک مسلمان که توسط نماینده ای خدا و امام زمان اداره می شه فرار کنن چون ناراضیند
 • IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  1 2
  انفجار کار اسرائیل بوده. که. مقاومت. مردم لبنان رابشکند. و هدفش تضعیف مقاومت بوده.
 • FR ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  1 0
  آیا برای اسرائیل خبیث دشوار بوده که از انباری با این حجم نیترات آمونیوم در بندر بیروت اطلاع داشته باشه؟ اسرائیلی ها یک استاد یا معلم شیمی ندارند تا براشون بگه این ماده شبمیایی چیه و دپو شدن بیش از ۲۰۰۰ تن اون بمدت ۶ سال چه وضعیتی رو میتونه بوجود بیاره؟ قطعاً داشته و دارند.خوب ، مکان و موقعیت انبار مشخص اونا فقط باید زمینه رو برای انفجار مهیا می کردند. نمی تونستند؟ کم نفوذی تو لبنان دارند؟ خیلی راحت در فرصت مناسب آنچه باید در این انبار گذاشته میشده گذاشته شده و زمان هم بر روی ساعت مورد نظر تنظیم شد.حالا منتظر فرصت مناسب.یه آتش سوزی اتفاق میافته. بهترین و ایده آل ترین بهانه فراهم شد. اوضاع سیاسی اقتصادی هم کاملاً مناسب برای اهداف شیطانی اونها. تمام.
 • احمد IR ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  1 0
  این طور اتفاقات باعث میشه اراذل و اوباش و عمال کثیف بیگانه ماهیت کثیف خودشون رو نشون مردم بدن. برای همین مردم دید بهتری پیدا می کنن و برای مقابله با اونها بیشتر متحد میشن. هم ملت لبنان هم ما اگر به خدا ایمان داشته باشیم این طور حوادث برای ما خیر و برکت خواهد داشت. همونطور جنگ و تحریم خیر و برکت داشت.
 • IR ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  0 0
  دشمنان سعی میکنند با نابودی ذخایر غذایی و سرمایه ملل مسلمان و افراد انقلابی و ساده و صالح عوامل خود را جایگزین و وابستگی ایجاد کنند. هند پس از استقلال از انگلیس توسط گاندی تولنست در نرم افزار و پزشکی رتبه اول جهان شود و صادر کننده علم و دانش و مواد اولیه داروی کرونا به کشورهای حاشیه خود شود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس