ویژه ها

مردم فهیم و عزیز ایران هرساله در ماههای محرم و صفر، در کنار عزاداری برای سید و سالار شهیدان و تزکیه نفس، توجه ویژه ای به نیازمندان دارند.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌ استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با  «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

**عزاداری امام حسین(ع) یعنی قمه و قیمه!؟

روزنامه اعتماد در یادداشتی با عنوان «سینه زنی یا معارف حسین(ع)» نوشت: «عزاداری سالار آزادگان دو وجه دارد؛ ‌ وجه اول معارف است، وجه دوم مناسکی برای رسیدن به این معارف.   در واقع مناسک اعم از سینه، زنجیر، قمه، قیمه و... همه مناسکی بسته به روش عزاداری محلی برای عزای سالار شهیدان است. اما به قول شهید مطهری همه می‌دانیم که حسین(ع) رفت. پس چه به جاست؟ ».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «معارف حسینی دریایی است که قطره‌ای از آن مناسک حسینی است. اتفاقا در این ایام به خاطر توجهات بی‌مبنا به مناسک حسینی به آن مقدار که حجاب معارف حسین(ع) شده‌اند؛ فرصتی است برای درک تازه و عرفان به حسین(ع).  مناسک عزاداری طریقتی سنتی و اغلب طیبند که راهی برای شنیدن و گفتن از حسین(ع) است.   اما در این ایام که راه‌های بسیار و نو برای شعائر درک حسین(ع) هست، این مناسک سنتی در اولویت نیستند».

مناسک عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) مجموعه ای است از شور و شعور. این مناسک فرصتی است برای خودسازی و تزکیه نفس. نکته قابل توجه اینجاست که مواردی از جمله قمه زنی به هیچ عنوان در کشورمان عمومیت ندارد و علما و بزرگان، عزاداران حسینی را از انجام این عمل نهی کرده اند.

یکی از مناسک زیبا در این ایام، مراسم پیاده روی باشکوه اربعین حسینی است. این مراسم عظیم و تماشایی به حدی سرشار از زیبایی است که در سالهای اخیر توجه تحلیلگران غربی را به خود جلب کرده است.

مردم فهیم و عزیز ایران هرساله در ماههای محرم و صفر، در کنار عزاداری برای سید و سالار شهیدان و تزکیه نفس، توجه ویژه ای به نیازمندان دارند. مساجد و هیات های مذهبی در این ایام به توزیع غذای گرم میان نیازمندان و جمع آوری پول برای خرید و توزیع اقلام ضروری در مناطق محروم اقدام می کنند. مشابه همین اقدامات در ماه مبارک رمضان و دیگر ایام نیز انجام می شود.

علاوه بر این، حال و هوای محرم و جاذبه مغناطیس حسینی جوانان بسیاری را جذب کرده و این مسئله معضل بزرگی برای دشمنان این مرز و بوم ایجاد کرده است. دستگاه امام حسین(ع) رشته هایی که دشمن برای فریب جوانان ایجاد کرده، پنبه می کند و این اصلا برای آنها قابل تحمل نیست.

حال این روزنامه اصلاح طلب، از میان این همه زیبایی، مناسک حسینی را به «قمه و قیمه» خلاصه کرده است. گویی یک مشت انسان بی عقل صرفا برای پرکردن شکم و خون و خونریزی دور هم جمع می شوند! این مقدار بی انصافی و کینه توزی نسبت به دستگاه امام حسین(ع) در نوع خود شاهکار است.

همانطور که رهبر معظم انقلاب در بیانات اخیر در روز عید سعید قربان فرمودند، همه سوگواران حسینی به آنچه که ستاد ملی کرونا درباره نحوه برگزاری مراسم عزاداری امام حسین(ع) توصیه کند عمل خواهند کرد. مردم عزیز ایران پیش از این نیز در ایام ماه مبارک رمضان، با رعایت پروتکل های بهداشتی، مراسم های مذهبی را برگزار کرده و نوع برگزاری این مراسم ها تحسین مسئولین در ستاد ملی کرونا را در پی داشت.

یکی از معارف عاشورای حسینی، ظلم ستیزی و مبارزه با استکبار است. رسانه های اصلاح طلب همین یک قلم را اجرا کنند، توصیه به مخاطبان درباره معارف حسین(ع) پیشکش.

** دولت روحانی بدشانس ترین دولت پس از انقلاب است

روزنامه شرق در مطلبی به نقل از «جهانبخش خانجانی» عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی نوشت: «با وجود بحران‌های کم‌سابقه سیاسی و طبیعی باید از دولت حسن روحانی برای اداره کشور قدردانی کرد. به‌قدرت‌رسیدن ترامپ در آمریکا و اعمال تحریم‌های خصمانه و بی‌سابقه علیه کشورمان، بدعهدی دولت‌های اروپایی، وقوع زلزله و سیل‌های کم‌سابقه و همه‌گیری ویروس کرونا که دست‌کم در صد سال اخیر بی‌سابقه بوده، گوشه‌ای از مشکلاتی است که روحانی در این مدت با آن مواجه بوده است».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «دولت روحانی بدشانس ترین دولت پس از انقلاب است».

اصلاح طلبان تاکنون بارها مدعی شده اند که دولت روحانی بدشانس ترین دولت پس از انقلاب است. چندی پیش روزنامه آرمان با انتقاد از فرافکنی همقطاران خود در مطلبی نوشت: «می‌گویند رئیس‌جمهور روحانی بدشانس است. ترامپ، سیل، زلزله و ملخ همه از نشانه‌های بدشانسی حسن روحانی است! اما آیا واقعاً می‌شود سرنوشت یک کشور را به شانس گره زد؟ نه؛  اداره کشور هیچ ارتباطی با شانس نداردامور تنها با تدبیر و عقلانیت اداره می‌شود و به‌سمت پیشرفت حرکت می‌کند…شانس هیچ جایی در ایفای وظیفه دولتمردان ندارد. نه‌تنها روحانی بلکه هر رئیس‌جمهور دیگری هم دچار این حوادث می‌شد، نمی‌شد او را بدشانس نامید. لطفاً بی‌تدبیری را بدشانسی ننامیم».

«غلامحسین کرباسچی» فعال سیاسی اصلاح طلب نیز چندی پیش گفته بود: «به نظر من مشکل دولت دوم روحانی، بیش از آنکه به عوامل خارجی و آمدن ترامپ یا مسائل داخلی بیرون دولت و کارشکنی‌های مخالفان داخلی نسبتی داشته باشد، به خود این دولت و عملکردش در این دوره، یعنی از فردای انتخابات ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۹۶ مربوط است؛ چنان‌ که در دولت دوم روحانی از انتخاب نیروها تا انتخاب سیاست‌ها خود، رویکردهایی پیش گرفته شد که مسبب وضعیت امروز است...بحران مدیریت مدیران ناکارآمد در دولت اول آقای روحانی در دولت دوم نیز نمایان شد و مشکلات امروز را به وجود آورد...امروز صحبت از میلیاردها دلار،  ارز ۴۲۰۰ تومانی است که فساد و اختلاس مالی به وجود آورده است ».

«عبدالله ناصری» مشاور رئیس دولت اصلاحات نیز پیش از این گفته بود: «من معتقدم انتظار مدیریت این شرایط از آقای روحانی اساسا انتظاری واهی است زیرا او مدت‌هاست که به طور جدی نشان داده هیچ برنامه‌ای ندارد و دچار روزمرگی شدید است...حتما ارزیابی جامعه مدنی در سال آینده از عملکرد روحانی و دولت به مراتب منفی‌تر و سیاه‌تر از قبل خواهد بود...البته اگر آقای روحانی این وزرای ضعیف و نالایق را از دور خود کنار بزند و یکسری آدم‌های باتجربه را برای مدیریت کرونا روی کار آورد، در همین شرایط تحریم و با همین محدودیت منابع هم می‌توان تصمیمات خوبی گرفت».

مسئله اصلی در دولت آقای روحانی سوءمدیریت است. اما اصلاح طلبان با ترفندهای مختلف در پی سرپوش گذاشتن بر این مسئله بدیهی هستند.

** مشکلات کشور تقصیر تحریم و کرونا است

روزنامه ابتکار در مطلبی نوشت: «ناگفته پیداست که مشکلات اقتصادی کشور در حال حاضر متاثر از دو متغیر اساسی کرونا و تحریم‫هاست که هر دوی آن حداقل تا یک سال آینده با کشور همراه خواهد بود. در این شرایط به نظر می‫رسد دولت به جز تکیه بر برگ برنده خود یعنی انتخابات آمریکا، با تدوین یک برنامه دقیق و کارشناسی بتواند تا حد ممکن کرونا را کنترل کند».

دولت آقای روحانی در حوزه مسکن به هیچ عنوان کارنامه قابل قبولی ارائه نداده است. توقف مسکن مهر، عملیاتی نشدن طرح مسکن اجتماعی، بی توجهی به طرح اخذ مالیات از خانه های خالی، عدم مدیریت صحیح بازار اجاره مسکن. قصور و تقصیر در مواجهه با سوداگران مسکن، غفلت از توسعه مسکن روستایی، کم توجهی به موضوع بسیار مهم نوسازی بافت های فرسوده و...آقای روحانی چندی پیش گفت: «اعتراف می کنم در بخش مسکن دچار عقب ماندگی شدیم».

مسئله مسکن نه ربطی به کرونا دارد و نه تحریم. در مسئله مسکن، هم از جهت مصالح و مواد اولیه و هم از جهت نیروی کار و نیروی متخصص و هم از جهت منابع مالی همگی در دسترس بوده ولیکن دولت نتوانست کارنامه قابل قبولی در این حوزه به افکارعمومی ارائه کند.

در موضوع بازار خودرو، بازار لوازم خانگی، رسیدگی به واحدهای تولیدی، مبارزه با قاچاق و موارد متعدد دیگر نیز دولت دچار قصور و تقصیرهای فراوان شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
  15 6
  قمه و قیمه را شماها در عزاداری باب کردید
  • IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
   6 2
   عزاداری امام حسین (ع) و راهپیمایی میلیونی اربعین نشانه عشق و ارادت مردم به خاندان پیامبر(ص) است که البته افساد طلبان آنرا درک نمی کنند.
  • یک ایرانی IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
   4 1
   شما به جای قمپز و ملغمه به قمه و قیمه ساختگی خودتان، برو تو اتاق به سوء مدیریت های حسن کلید ساز فکر کن که هشت سال با مملکت کاری کرد که مغول این کار را نکرد.
 • IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
  20 9
  لعنت بر یزیدان زمان/ لعنت بر حرامیان بیت المال خوار/ لعنت بر مزدوران اجنبی پرست/ لعنت بر خانئین/ و در یک کلام لعنت بر اصلاحات
  • IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
   18 5
   کی میشه خدایا از شر اصلاحطلبان منافق صفت بیشرف راحت بشیم؟
 • DE ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
  16 5
  دولت روحانی بدشانس ترین دولت پس از انقلاب است زیرا پاک افسار دولت را داد دست اصلاح طلبهای موج سوار کی بود کی بود من نبودم. اگر گرفتن شناسنامه برای نوزاد الزامی نبود بعضیها !!! مسئولیت بچه خودشان را هم به عهده نمیگرفتند میگذاشتند بزرگ بشه اگر بچه موفقی میشد میگفتند بچه مال منه اگر ناموفق میشد میگفتند نمیدونم این بچه به کی رفته به ما که نرفته!!
  • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
   19 7
   هیچ ربطی به بدشانسی ندارد اون موقع که برای رأی آوردن به هرقیمت دست به دامن فتنه‌گران و بی بی سی می شدند این عاقبت و حال فعلیشون کاملا قابل پیش‌بینی بود
  • IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
   6 0
   تو 4 سال اول میگفتن مشکلات تقصیر دولت قبل است !!! حالا میگن تقصیر کرونا و تحریم است !!! برای کسی که بهانه می آورد همیشه بهانه ای وجود دارد.
 • خداپرست IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
  19 2
  بر مسئولان یزیدیِ این نشریه‌ی کثیف لعنت
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
  19 6
  اصلا تقصیر زمین است که جاهایی کوه دارد جاهایی دره نه تقصیر آسمان که خیلی آبی است تقصیر خورشید که خیلی گرم است تقصیر ابرهاست که باران می زنند کلا تقصیر مردم است که فکر کردن من می توانم رییس جمهور شوم
  • IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
   10 3
   گل گفتی
 • US ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
  18 7
  خداوکیلی افسادطبا راجع به عزاداری امام حسین علیه السلام خفه خون مرگ بگیرن هنوز عکسهای آتش زدن موکب های امام حسین علیه السلام تو فتنه ۸۸ و تصاویر عزاداری های مختلط چند سال گذشتشون که بیشتر شبیه مراسم دورهمی دراویش منحرف با دف و نی و بود رو میشه با یک سرچ ساده تو نت پیدا کرد
 • TR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
  14 4
  خیر. هر چه سنگه مال پای لنگه. واقعا اینکه یک دانش آموز درس نمی خواند و به امید ارفاق معلم می نشیند و رفوزه می شود بدشانسی است؟ اینکه یک دولت همه آمال و آرزوهای خود را در سبد برجام می گذارد و با اعتماد مطلق امتیاز نقد می دهد به امید وعده نسیه و بدون تضمین آیا بد شانسی است؟ آیا حذف کارت سوخت، انحلال مرکز مبادلات ارزی، امضای پروتکل پاریس و.. همه بد شانسی است؟
 • IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
  15 3
  عزاداری امام حسین علیه السلام یعنی قیمه وقمه این برداشت افساد طلبان است. که معرفتی نسبت به امام حسین ندارند. شکم پرستان دنیا طلب. ودولت روحانی بدترین دولت بعد از انقلاب بود. اتفاقا خیلی خوش شانس بود چون هرکاری دلش خواست کرد.!!!
 • IR ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
  10 6
  آمریکا شوروی رو که شماها بهش آویزون شدید به قعر تاریخ برد حواستون باشه به سرنوشت اربابتون گرفتارنشید
 • IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
  16 3
  دولت روحانی وافساد طلبان بدترین افراد بعد از انقلاب هستند.!!!
 • نصر IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
  15 5
  مسکن مهر گویا بدستور سازمان های جهانی صهیونیستی (بانک جهانی) متوقف شده است . انها دولت را موظف کرده اند به این پروژه کمک نکند .در ضمن در مورد شعائری که مردم در عزای امام حسین با سینه و زنجیر وغیره بکار میبرند فرمی است برای حفظ محتوی .اگر همین فرم ها نبود شاید تا کنون محتوی ها هم فراموش شده بود . با شعار هم میتوان شعور پیدا کرد حماسه های انقلاب اسلامی-حضور در جبهه های دفاع مقدس -و اکنون دفاع از حرمین و مبارزه با یزیدیان زمان را یاد گرفت .انها که مخالف شعائر هستند همان کسانی هستند که اگر یزیدیان زمان به درون خانه شان هم وارد شوند جرات دفاع کردن از خود را ندارند.
 • IR ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
  13 4
  مرگ بر افساد طلبان.
 • IR ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
  19 0
  یک روز میگید خرابه های هشت سال قبل بود که نگذاشت روحانی کاری بکنه یه روز از باد غرور دیگران را حواله به جهنم میدهید یه روز به بدشانسی حواله میدهید نه همان روز اول که خودت و ملت را حواله به کدخدا کردی حواست نبود غلط داری میری ومکروا و مکرالله والله خیرالماکرین حالا هی توجیه کن و جمعش کن اگر مردی که
 • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  3 0
  شانس ؟ حالا تقصیر روزگار و شانس است؟
 • IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  2 0
  کنکور را به تعویق بیاندازید 14 استان در وضعیت قرمز در مناطق گرم نمی توان 4 ساعت ماسک زد کولر هم نمی توان روشن کردن در ورزشگاه به جز مشکلات دیگر زیر افتاب نیز هستیم همچنین وزش باد و گرد و خاک می تواند مشکل ساز شود #تعویق_کنکور #لغو_کنکور

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس