کد خبر 1100410
تاریخ انتشار: ۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۴
ماسک نمایه

حاجی محمودی گفت: از ابتدای خرداد، تولیدکننده‌های معین نتوانستند ماسک مورد نیاز را تامین کنند و روزانه کمبود ۶۰ هزار ماسک در بخش بیمارستانی احساس می‌شود.

به گزارش مشرق، منان حاجی محمودی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره اینکه داروخانه‌ها تحت نظارت و کنترل ارگان‌های نظارتی هستند، اظهار کرد: داروخانه، قائم به دو رکن است؛ موسس داروخانه و مسئول فنی که هر دو داروساز و موظف به رعایت ضوابط ابلاغی وزارت بهداشت هستند.

وی افزود: در بین صنوف مختلف، صنف‌هایی که موظف به حضور مسئول فنی آموزش دیده مرتبط هستند، با پاسخگویی و نظارت شخص مسئول فنی مکان قابل اعتمادتری برای تهیه کالاهای سلامت هستند.

بیشتر بخوانید:

احتمال در نظر گرفتن جریمه برای افراد فاقد ماسک

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که داروخانه‌ها باید کالای خود را با فاکتور رسمی از پخش رسمی و معتبر تهیه و به مراجعان ارائه کنند، تصریح کرد: برخی دیگر از صنوف الزام رعایت زنجیره تامین معتبر برای کالای خود را ندارند و قطعاً به همین علت است که عرضه برخی اقلام حفاظت شخصی کرونا مانند ماسک در داروخانه‌ها با محدودیت جدی روبه رو است، در صورتی که در صنوف دیگر مانند عطاری یا سوپرمارکت یا …. ارائه می‌شود.

حاجی محمودی اظهار کرد: داروخانه‌ها مجوز لازم برای فروش ماسک با فاکتور رسمی و با حاشیه سود ۱۵ درصد را دارند.

وی در خصوص اینکه از ابتدای بحران کرونا تاکنون میزان نیاز مردم و تقاضای ارائه ماسک در داروخانه‌ها افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: با افزایش میزان تقاضا، تامین آن هم به خصوص در مناطق با شیوع بالای کرونا یا مناطق قرمز دچار مشکل جدی شد. در ابتدای بحران کرونا، کمبود ماسک N۹۵ و سه لایه وجود داشت، که با توجه به تامین ماسک N۹۵ تا حدی مشکل کمبود در کشور حل شد، اما همچنان کمبود ماسک سه لایه به قوت خود باقی است.

حاجی محمودی گفت: در ابتدای بحران کرونا کمبود ماسک کشور توسط اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو مدیریت شد و برای هر دانشگاه با معرفی تولید کننده معین و دانشگاه ناظر نیازهای بیمارستانی تا حدی مدیریت شد.


مشکل کمبود مواد اولیه تولید ماسک از ابتدای خرداد ماه

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه مواد اولیه تولید ماسک از ابتدای خرداد ماه با کمبود مواجه شد، بیان کرد: متاسفانه از ابتدای خرداد ماه، تولیدکننده‌های معین به دلیل کمبود مواد اولیه تولید ماسک، نتوانستند به درستی ماسک مورد نیاز را تامین کنند.


کمبود ۶۰ هزار ماسک به طور روزانه

وی با تاکید بر اینکه در دانشگاه علوم پزشکی تهران به طور متوسط روزانه ۸۰ هزار ماسک فقط جهت تامین بیمارستان‌های دولتی و خصوصی نیاز است، گفت: با توجه به کمبود مواد اولیه و عدم تامین آن برای واحدهای تولیدی، در حال حاضر با توجه به تولید فقط ۲۰ هزار ماسک از سوی تولیدکننده‌های معین به طور متوسط روزانه کمبود ۶۰ هزار ماسک فقط در بخش بیمارستانی احساس می‌شود.

حاجی محمودی گفت:از ابتدای بحران کرونا تا به امروز یک عدد ماسک از طریق شرکت‌های پخش با فاکتور رسمی و قیمت مصوب ۸۰۰ تومان در داروخانه‌های استان تهران توزیع نشده است، تصریح کرد: برای داروخانه‌ها حتی به صورت سهمیه‌ای با قیمت مصوب ۸۰۰ تومان ارسال نشده است.

داروخانه‌ها متهم به گران فروشی نیستند

وی با تاکید بر اینکه تامین ماسک بیمارستان‌ها و کادر درمان اولویت اول دانشگاه‌ها و تولیدکننده‌ها بوده است، گفت: تامین ماسک بیمارستان‌های دولتی و خصوصی و شبکه‌های بهداشتی که فعالیت پایش تست‌های کرونا را انجام می‌دهند، اولویت اول دانشگاه‌ها و تولید کننده‌های معین است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران، افزود: اولویت بعدی دانشگاه‌ها درمانگاه‌های دولتی و خصوصی سطح شهر بود. دانشگاه‌ها حتی نتوانسته‌اند، ماسک‌های بیمارستان‌های دولتی را به درستی تامین کنند، طبق شنیده‌ها در برخی از استان‌های کشور که ممکن است، در شرایط قرمز نباشند، ماسک در داروخانه‌های آن به صورت سهمیه‌ای بعضا به صورت محدود توزیع شده است.

حاجی محمودی با اشاره به اینکه ماسک‌های وارداتی قیمت بالایی نسبت به ماسک تولید داخل دارند، گفت: واردات ماسک‌های N۹۵ با ارز آزاد از سوی شرکت‌های پخش صورت گرفت که به دلیل قیمت بالای آن برخی داروخانه‌ها به تعداد محدود خریداری کردند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران در رابطه با همکاری انجمن داروسازان تهران با بسیج اصناف در خصوص تامین ماسک داروخانه‌های استان تهران، اظهار داشت: ماسک‌های تولید شده توسط بسیج اصناف ماسک‌های پزشکی نیست و به صورت کارگاهی تولید می‌شود و به همین دلیل تنها در برخی داروخانه‌ها به صورت محدود و با قیمت مصوب ۱۶۰۰ تومان به صورت محدود توزیع می‌شود.

حاجی محمودی در پاسخ به این سوال که چرا گاهی داروخانه‌ها ماسک را در کیسه فریزر به مراجعان تحویل می‌دهند، بیان کرد: به دلیل محدودیت در توزیع ماسک؛ داروخانه از بسته‌های ۵۰ عددی، به درخواست و نیاز مراجعان تعدادی را در بسته بندی کوچک‌تر ارائه می‌دهد، ولی در صورت نیاز، مشتری می‌تواند مجوز تولیدی ماسک را از داروخانه استعلام کند.

وی تاکید کرد: ماسک‌های ارائه شده در داروخانه باید حتما از واحدهای تولیدی مورد تایید سازمان غذا و دارو تامین شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه رفتار ویروس کرونا غیرقابل پیش بینی است، اظهار داشت: طبق توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی، در صورت رعایت حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک می‌توان امید داشت، که ویروس کرونا کمتر قربانی گیرد.

حاجی محمودی خاطر نشان کرد: امید است با سیاست‌گذاری‌های وزارت بهداشت و هماهنگی‌های بین سازمانی، شاهد اتفاق‌های خوب از جمله تامین ماسک به قیمت مصوب در داروخانه‌های کشور و کاهش بیماری کرونا باشیم.

وی با بیان اینکه امروزه متولی ماسک در کشور وزارت صنعت و معدن است، گفت: وزارت صمت می‌بایست روزانه ۲.۵ میلیون ماسک در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت تامین ماسکِکادر درمانی و بیمارستان‌های کشور قرار دهد.

وی افزود: امید است وزارت صمت با مدیریت، بقیه ماسک‌های تولید شده را در داروخانه‌های کشور توزیع کند.

حاجی محمودی با بیان اینکه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران تنها دپوی ۳ الی ۴ روز ماسک بیمارستان‌های خود را دارد، گفت: طبق قانون پروتکل بحران، معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران باید حداقل دپوی ۲ الی ۳ ماه ماسک با کیفیت بیمارستان‌ها را داشته باشد.

وی ادامه داد: براساس نیاز روزانه بیمارستان‌ها به ماسک می‌توان گفت در ماه حدود ۲ میلیون ۴۰۰ و در سه ماه ۶ میلیون ماسک باید معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران دپو داشته باشد، در صورتی که موجودی انبار بسیار کمتر از نیاز است.

وی با تاکید بر اینکه معاونت غذا و دارو ماسک مورد نیاز بیمارستان‌ها را به صورت روزانه تامین می‌کند، اظهار داشت: امروزه مشکل کمبود ماسک در بیمارستان‌ها جدی است و معاونت تمام تلاش خود را در راستای تامین ماسک سه لایه مورد نیاز بیمارستان‌ها خواهد کرد، تا شرمنده کادر درمانی نشود.

حاجی محمودی تصریح کرد: علاوه بر آن، مردم هم باید تا حد ممکن در منزل بمانند و فعالیت‌های خود را به صورت دور کاری انجام دهند، همچنین می‌توانند از ماسک‌های کارگاهی و پارچه‌ای استفاده کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • عبدالله مومن IR ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۷
  5 0
  دولتی که نتواند یک ماسک ساده را برای بیمارستان تهیه کند باید برود و بمیرد
 • وطن دوست TR ۲۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۷
  2 0
  سلام مقصر خودتانید چقدر ماسک ۳ لایه بدون سود برای مردم نه دولت بی لیاقت می خواهید با قیمت ۲۵۰۰ تومان درجه یک براتون بفرستم
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  1 0
  دولت روحانی حتی قادر به شستن خودشون نیستند چه رسد به مدیریت یک کشور
 • IR ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
  0 0
  من دیروز یک بسته ماسک سه لایه 50 تایی خریدم 100هزارتومان دانه ای 2 هزارتومان دانه ای2 هزارواقعا گرونه حالا بماندالکل یک لیتری هم 40 هزار تومان با این گرونی زندگی مشکل شده،خانه مان شده بیمارستان ازبوی بد این ضدعفونی ها!خدایا زودتر شر این بیماری نحس را ازسردنیا کم کن خسته شدیم--

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس