کد خبر 1099556
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۵
سبد خوراکی خرید تورم

تورم ماهانه کل کشور برای گروه‌های عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات و کالاهای غیر خوراکی و خدمات به ترتیب ٦.٧ درصد و ٦.٣ درصد بود.

به گزارش مشرق، نرخ تورم سالانه تیر ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ٢٦,٤ درصد رسید که نسبت به ماه قبل، ١.٤ واحد درصد کاهش یافت.

بیشتر بخوانید:

مسئول اعلام آمار تورم مرکز آمار است نه بانک مرکزی

هدف از ترور شخصیت پول ملی چیست؟

با این حال گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد که نرخ تورم ماهانه نسبت به خرداد ماه ۴.۴ درصد افزایش یافته است.

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است که تناسب بیشتری با واقعیت و آنچه در بازار رخ می دهد، دارد.

نرخ تورم ماهانه تیر ١٣٩٩ به ٦,٤ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٤.٤ واحد درصد افزایش داشته است.

تورم ماهانه کل کشور برای گروه‌های عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات و کالاهای غیر خوراکی و خدمات به ترتیب ٦.٧ درصد و ٦.٣ درصد بود.

نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٦,٥ درصد بوده که نسبت به ماه قبل، ٤.٥ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٥.٩ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٣.٧ واحد درصد افزایش یافت.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه گوشت قرمز و گوشت ماکیان (مرغ ماشینی) ۱۳ درصد، گروه شیر، پنیر و تخم­ مرغ (تخم­ مرغ) ۱۱ درصد، و گروه نان و غلات (ماکارونی و انواع برنج خارجی) ۷.۳ درصد است. هیچ یک از اقلام خوراکی روند کاهشی نسبت به ماه قبل نداشتند.

در گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات، گروه حمل و نقل (قیمت انواع خودرو و لاستیک خودرو) ۷ درصد، گروه تفریح و فرهنگ (قطعات کامپیوتر، دوچرخه بچه­ گانه، لپ­تاپ) ۷ درصد و گروه مسکن و آب، برق گاز (اجاره) ۶.۹ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

تغییرات نقطه به نقطه تیرماه ماه ۹۹ نسبت به تیرماه ۹۸

در بخش خوراکی ها بیشترین افزایش مربوط به گروه نان و غلات یعنی ماکارانی و انواع برنج خارجی ۳۶.۵ درصد، گروه شیر پنیر و تخم مرغ ۳۰ درصد، و گروه نوشابه کاکائو و آب میوه ۳۶.۱ درصد گران شده است.

در بخش غیرخوراکی ها بیشترین افزایش قیمت برای حمل و نقل یعنی انواع خودرو و لاستیک با ۵۵.۹ درصد و گروه کفش و پوشاک ۳۱ درصد است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس