ایران و چین نمایه

سفیر سابق چین گفت: آمریکا برای ۲۰ سال سعی داشت جلوی رشد مناسبات ایران و چین را بگیرد و اکنون سوژه داغی برای ایجاد یک سوء تفاهم پیدا کرده است.

به گزارش مشرق، «مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها» امروز (دوشنبه) نشستی با حضور کارشناسان و دیپلمات‌های سابق کشورمان و چین با عنوان «برنامه ۲۵ ساله همکاری تهران- پکن و چشم انداز مناسبات ایران و چین در دو دهه آینده» برگزار کرد.

هوا لمینگ، سفیر سابق چین در ایران نیز که به صورت اسکایپ در نشست بررسی برنامه همکاری‌‍های ۲۵ ساله ایران و چین شرکت کرده بود گفت: من دو بار و جمعا ۱۰ سال در ایران کار کردم. من شاهد انقلاب اسلامی شما و همچنین تمام تنوعات روابط ایران و چین بود. در زمان شاه، ایران چین را نمی شناخت. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا اندازه‌ای روابط بین دو کشور سرد بود. اما بعد از سفر دکتر ولایتی و وزیر خارجه چین به تهران رابطه سیاسی بین دو کشور بسیار خوب شد و به نظرم رابطه سیاسی بین دو کشور بعد از انقلاب بسیار بهتر شد.

بیشتر بخوانید:

شایعات در مورد تفاهمنامه ایران و چین بی‌اساس استوی ادامه داد: منتها زمانی که من سفیر بودم رابطه اقتصادی از رابطه سیاسی عقب افتاده بود. ظرف ۵ سال باوجود تلاش‌های من مناسبات بازرگانی بسیار ناچیز بود زیرا ما نفت ایران را وارد نمی کردیم. و مناسبات چیزی بیشتر از ۴۰۰ میلیون دلار نبود. این موضوع تا ۹۳ ادامه داشت وقتی که چین به یک کشور وارد کننده نفت تبدیل شد. ما در همان زمان نتوانستیم به دلیل هماهنگ نبودن دستگاه های چین نفت ایران و خاورمیانه را بخریم. از سال ۹۶ رشد روابط بسیار سریع بود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: ما هیچ مشکلی نداریم. تنها مشکل در مناسبات ایران و چین، آمریکا بوده است. همواره مقامات ارشد آمریکا به چین هشدار می دادند که به ایران نزدیک نشوید.

سفیر سابق چین در ایران گفت: در ۲۰۱۶ رئیس جمهور چین بعد از ۱۳ سال به ایران سفر کرده بود. هر دو کشور موافقت کردند که یک روابط استراتژیک ایجاد شود. آمریکا فشارهای زیادی به چین و ایران آورده است. هفته گذشته در نیویورک تایمز و وال استریت خبری منتشر شد که تفاهمنامه ۲۵ ساله بین ایران و چین منتشر شد و نیویورک تایمز حتی متن کامل آن را منتشر کرد. آنها می خواهند به افکار عمومی آمریکا بگویند دو کشور ایران و چین به عنوان دشمن آمریکا می خواهند به یکدیگر نزدیک شوند. هفته گذشته نیز انتقاداتی در داخل ایران مطرح شد. در مقایسه در داخل چین انتقاداتی صورت نگرفت. زیرا این مسئله هنوز رسمی نشده و دو کشور درحال بررسی جزئیات این تفاهمنامه هستند.

وی ادامه داد: آمریکا برای ۲۰ سال سعی داشت جلوی رشد مناسبات ایران و چین را بگیرد و اکنون سوژه داغی برای ایجاد یک سوتفاهم پیدا کرده است. اما به نظرم نباید این سوژه در اختیار کشورهای دشمن ایران و چین قرار بگیرد.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به سابقه شما در ارتباط با ایران چه ارتباطی باید بین مردم دو کشور ایجاد شود که به نفع مردم دو کشور باشد گفت: این همیشه یکی از ضعف‌های مردم دو کشور بوده که باوجود روابط قوی سیاسی-اقتصادی شناسایی مردم دو کشور از یکدیگر بسیار کم بوده است. چینی ها اطلاعات درمورد ایران را از رسانه های غربی می‌گیرند و در مقابل هم به نظرم باید در مورد چین هم اینطور باشد. پس به نظرم باید ارتباطات مردمی دو کشور باید بیشتر شود.

دکتر وو بینگ بینگ عضو هیات علمی دانشگاه پکن نیز که به عنوان مهمان دیگری در این نشست حضور داشت گفت: بخش مهم برای توسعه ایران فن آوری های تک است. ما می توانیم بیمارستان ها و پروژه های مشترکی است که می توانیم داشته باشیم. حوزه دوم همکاری دو کشور در حوزه های آموزشی است. مبادلات فرهنگی نیز بسیار مهم است. اکنون تعداد کتابهایی که از ایران به چینی ترجمه می شود بسیار زیاد است. در ایران نیز باید آثار مهم چینی به زبان فارسی ترجمه شود.

وی ادامه داد: موضوع سوم مربوط به فناوری های صنعتی مانند خودروسازی یا پتروشیمی است. ما اکنون از سمت نفت به سمت گاز حرکت می کنیم و باید همکاری ها باید از حوزه نفت به گاز به سمت پتروشیمی حرکت کند.

وو بینگ گفت: حوزه گردشگری نیز بسیار مهم است و پس از کرونا باید خود را آماده افزایش گردشگری کنیم.

وی ادامه داد: نکته چهارم همکاری منطقه‌ای است. همکاری ایران و چین می تواند باعث ثبات بیشتر در کشورهایی مانند سوریه و عراق شود.

وی در حوزه افزایش همکاری فرهنگی گفت: ما دارای دانشجوهای ایرانی زیادی در پکن هستیم. موضوع دوم رسانه های اجتماعی است. ما می توانیم از این طریق یک شناخت فرهنگی از یکدیگر داشته باشیم. موضوع دیگری که از نظر او مهم بود ساخت خبر جعلی در فضای رسانه ای است که مقابله با آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

دکتر جین لیانگ شیانگ هم در این نشست گفت: همانطور که می دانید بحث‌های زیادی درباره مناسبات ایران و چین مطرح است. ایران و چین دلایل زیادی برای داشتن مناسبات راهبردی دارند. تجارب زیادی داشتند در خصوص تحقیر غرب علیه این دو کشور. ما بحث تحریم ها تجربه کردیم. ما حاکمیت و استقلال ملی را به عنوان دغدغه های مشترک داریم.

در دوره بیماری کرونا هم مناسبات ما متاثر از این ویروس شده است، ظریف وزیر خارجه ایران حمایت خود از چین را ابراز کرد و ایران از نخستین کشورهایی بود که به چین اقلام پزشکی ارائه کرد. چین هم حمایت متقابل به ایران انجام داد و ما تجربه و دانش خود را نیز در اختیار ایران قرار دادیم.

چین می تواند قدرت اقتصادی مهمی برای ایران باشد و در برجام هم این نقش را ایفا کرده است. ایران هم شریک مهمی در طرح جاده و کمربند بود تا این طرح پیش برود.

چین هرگز در امور داخلی کشورهای دیگر مداخله نکرده است. اما باوجود این تاریخ مشترک و روابط دوستانه مناسبات به اندازه مناسب پیشرفت نکرده است و نیاز به کنشگری فعالتری است.

یکی از صحبتهایی که وجود دارد پایگاه نظامی است که هرگز درست نیست. حتی پایگاه چین در جیبوتی نیز لوجستیک است.

موضوع دیگر فعالیت اقتصادی چین در ایران است. چین به دنبال یک رابطه برد-برد است.

نکته دیگر سیاسی شدن مسائل بین دو کشور است. متاسفانه مناسبات دو کشور به دلیل نگرانی های داخلی در ایران هنوز پیشرفت کافی نداشته است.

اما در مجموع اعتقاد دارم مناسبات آینده روشنی دارد اما سیاسی شدن مسائل باعث شده این نگاه نادرست نسبت به چین در ایران شکل بگیرد.

من معتقدم دانشمندان ایرانی به روشن شدن این مسئله می توانند کمک کنند تا شناخت بهتری از پکن در ایران شکل بگیرد و اینکه چهره واقعتری از چین در ایران ارائه دهند.

دکتر جین لیانگ شیانگ در پاسخ به این سوال که ایران چطور می تواند در یک کمربند یک جاده کمک کند و نقش ایران چیست گفت: نکته اول ارتباطات ایران در منطقه است. نکته دوم اینکه ایران در حوزه انرژی بسیار غنی است. در حوزه مالی نیز همکاری های خوبی می توانیم داشته باشیم. ایران و چین تلاش می کنند بر تحریم ها فائق بیایند.

چین تیانگ استاد دانشگاه چین هم در این نشست گفت: در رسانه های ایران خیلی درمورد تفاهمنامه ۲۵ ساله صحبت می شود. واکنش رسانه های چین بسیار آرامتر از چین بوده است.
از یک طرف این بسیار خوب است که افکار عمومی ایران درباره مناسبات ایران و چین صحبت می کنند اما از طرف دیگر شایعاتی درباره این تفاهمنامه مطرح می شود که خوب نیست. ما باید مقابله کنیم با این شایعات و خبرهای جعلی که مطرح می شود.

در این خصوص قصد دارم به بخشی از مقاله پژوهشگری که در نشریه شورای آتلانتیک منتشر کرد توجه شما را جلب کنم. این مقاله می تواند اطلاعات زیادی به ما درباره همکاری ۲۵ ساله بدهد. سه نکته دارد این مقاله؛ در سال ۲۰۱۶ در نتیجه سفر رئیس جمهور چین به ایران بود که بخاطر اقدامات ترامپ نبود چون قبل از روی کار آمدن او بود. پس این توافق ۲۵ ساله واکنشی به فشار حداکثری آمریکا نبوده است.

نکته دوم این است که دولت های چین و ایران چیز زیادی درباره جزئیات این تفاهمنامه منتشر نشده‌اند.

نکته سوم توجه به این مسئله است که درباره همکاری های نظامی دو کشور هیچ تهدیدی علیه منافع ایران و کشورهای منطقه وجود ندارد.

نکته دیگر این است که مناسبات ایران و چین خیلی تخصصی نیست. این دو کشور حتی در زمان تحریم های آمریکا نیز با یکدیگر رابطه دارند.

وی با اشاره به نشت نفت از یک نفتکش در خلیج فارس گفت که یکی از همکاری های ما می تواند در حوزه محیط زیست باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
  3 2
  بهتره بعد از امضا تفاهم نامه با حضور مسئولین مختلف مانند وزرا و مشاوران و اساتید ایران و چین از طریق اسکایپ در رسانه ملی پیرامون نکات آمده در آنرا ارزیابی نمایند . مثلا در یک حوزه مهم. بخش گردشگری که اگر جز موارد باشد و شهروندان چینی بیشتری قصد دیدن ایران داشته باشند که حتی بعد از آمد ورفت و تبلیغ خود اهالی چین بر تعداذ آنها افزوده خواهد شد و حتما برای نیازمندیهای آنان مانند هتل وسائط نقلیه و زیر بناهای لازم مثل بزرگراه و راه آهن قطار سریع السیر و ابنیه کوچک و بزرگ در جای جای ایران و رستوران و سرویس های بهداشتی بین شهری و دیگر ملزوماتی که میشود با شراکت چینی ها در صورت نیاز احداث و آماده خدمت گزاری شوند که جنعیتی میلیونی را جذب خود خواهد نمود . تو همین برخوردهای نزدیک از عادات و آداب و رسوم بیشتر مطلع میشوند و الی آخر
 • عبدالله مومن IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
  3 2
  فقط با روابط گسترده اقتصادی با کشورهای جهان. می توان از سلطه دلار و تحریم های شیطان بزرگ جلوگیری کرد
 • علیرضاطالب آبادی IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
  4 2
  مرگ برآمریکاومزدوران داخلی آمریکا
  • IR ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
   2 2
   این غربگداها خیلی ناراحتن که نشد کشورو برای ابد کمپلت بفروشن به یانکی‌ها و حالا ازین قرارداد که با کشور غیر دشمن میخواد بسته بشه خیلی جوش آوردن، ولی خوب بهتره جای جفتک انداختن برن یکم چینی یاد بگیرن شاید به دردشون خورد! خخخخخخخ
 • محمد IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
  4 2
  سروصدای. زیاد درباره روابط ایران وچین متاسفانه بیانگراینه که درایران غربگرایانی وجوددارند که به گمک بازوهای رسانه ای خوددرداخل وخارج قادربه فریب افکارعمومی اندوبرای عده ای ازمردم تشخیص این زباله های بیمارستانی دشواره زباله هایی که بااشاره عموسام جهت حرکت خودراانتخاب میکنند
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  1 0
  چین برای رشد اقتصادش به سی میلیون نفت در روز نیاز داره.طی چند سال اینده نفت عربستان ته میکشه.پس کشورهای صنعتی در به در دنبال نفت میگردن.٢٥ سال تضمین نفت یعنی برد حسابی برای اقتصاد اینده.در این موقعیت کشور های اقتصاد در حال رشد ولی ترسو نسبت به امریکا ,بازی اینده را باختن .مثل هند و اروپا.در ضمن جمعیت چین مثل یک خانواده پر جمعیت هست اگه تلاش نکنند و فکری نکنند باید همدیگر را بخورن یا از گشنگی بمیرن.این شرایط هست که یک کشور ساکت و ارام با فرهنگ تدافعی داره به کشور تهاجمی تبدیل میشه.برای بقا و رشد زندگی خودشان هست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس