کد خبر 1096365
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۱
صادرات واردات تجارت گمرک

عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: بانک مرکزی از صدور نامه برای ترخیص مواد اولیه تعداد قابل توجهی از شرکت‌ها از گمرک امتناع می‌کند.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات، گفت: بانک مرکزی در سال جهش تولید از صدور نامه برای ترخیص مواد اولیه تعداد قابل توجهی از شرکت‌ها امتناع می‌کند.

بیشتر بخوانید:

لزوم رجیستر تلفن همراه اتباع خارجی در گمرک ورودی

وی ادامه داد: امتناع بانک مرکزی از صدور نامه برای ترخیص این کالاها در حالی است که این شرکت‌ها مواد اولیه خود را بدون دریافت ارز از بانک مرکزی و با درآمدهای ارزی خود خریداری کرده‌اند.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: این شرکت‌ها که عموما شرکت‌های قطعه ساز یا بافندگی و تولید الیاف هستند، عنوان کرده‌اند که اگر ظرف ۱۰ تا ۲۰ روز آینده مواد اولیه آنها از گمرک ترخیص نشود کارگران آنها بیکار خواهند شد و ما با حجم عظیمی از کارگران بیکار مواجه خواهیم بود؛ چراکه دیگر مواد اولیه برای تولید محصولات خود ندارند.

سلیمی خاطرنشان کرد: گویا اراده‌ای وجود دارد که به ویژه در شرایط فعلی کشور موانعی پیش پای تولید گذاشته شود و شرکت‌هایی هم که در حال تولید هستند متوقف شوند.

وی افزود: پیش از آنکه با رشوه‌خواری مقابله جدی شود، یکی دو سال گذشته با دریافت رشوه ارزهای زیادی به کسانی که نباید تخصیص داده می‌شد، تخصیص می‌داند اما امروز که با رشوه‌خواری مقابله می‌شود این گونه مانع تراشی می‌شود و اجازه نمی‌دهند تولیدکنندگان مواد اولیه خود را از گمرک ترخیص کنند.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: یکی از تولیدکنندگان که کار تولید کاغذ از سنگ را انجام می‌داد، پیش من آمد و می‌گفت من برای دریافت ارز نیمایی برای تهیه مواد مورد نیاز سال گذشته به بانک مرکزی رفتم، به من گفتند که مابه التفاوت نرخ ارز نیمایی که بانک مرکزی می‌خواهد بدهد با ارز آزاد ۲۴ میلیارد تومان است. ۳ میلیارد تومان آن را به ما بده تا نامه‌ ترخیصت را امضا کنیم و من را تحت فشار قرار دادند تا من هم به ناچار ۳ میلیارد تومان به آن مسؤول بانک مرکزی دادم که نامه‌ام را امضا کند.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس