کد خبر 1095940
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۰
کرونا

جهشی که در پروتئین رخ می دهد، باعث می شود که سارس کووید-۲ وارد سلول شده و انتشار ویروس را ساده تر کند، شاید هم هیچ تغییری بوجود نیاورد.

به گزارش مشرق، درباره این جهش که به D۶۱۴G معروف است، شایعاتی وجود دارد که بر روی پروتئین در سطح ویروس تاثیر می گذارد. این جهش، جهشی جدید است و کمتر در  در نمونه های گرفته شده از بیماران کرونایی دیده شده است. در حقیقت این نوع جهش جدید از ویروس که با نام G معروف است، بیشتر در نمونه های بیمارانی دیده شده که روزهای اول به این بیماری مبتلا شده بودند.


بنا به تحقیقات این نوع جدید از ویروس به دلیل یک انتخاب طبیعی رخ می دهد، ذرات ویروس جهش یافته راحت تر وارد سلول ها می شوند و با گونه های دیگر مبارزه کرده و برآن ها غلبه می کنند. البته دانشمندان هنوز نمی توانند با قطعیت بگویند که این جهش عامل انتقال ویروس کرونا بوده است، بلکه شیوع نوع G احتمالا بصورت شانسی رخ داده است.


نوع G در مقابل نوع D

دانشمندان حالا نمونه های اولیه ویروس کرونا در ووهان چین را نوع D می نامند. تا قبل از اول مارس ۹۰% نمونه های گرفته شده از بیماران از نوع D بود اما پس از آن نوع G نیز دیده شد. این جهش بواسطه مبادله یک نوکلئوتید آدنین (A) با یک نوکلئوتیدگوانین (G) در نقطه خاصی در ژنوم ویروس کرونا رخ داده است. سه نوع جهش دیگر نیز به همین روش مشابه در بلوک RNA مبادله می شوند.


نوع G در نمونه های ۶۷% از بیماران از ماه مارس تا به امروز و ۷۸% بیماران مبتلا از اول آوریل تا ۱۸می دیده شده است. طی این زمان، مکان شیوع بیماری از چین به اروپا و امریکا منتقل شده است.
این جهش حتی در مکان هایی که نوع D در آنجا شایع است نیز دیده شده است. محققان برای بررسی موضوع، جهش G و D را به شبه ویروس های کرونایی تزریق کردند، این ویروس هی جدید پروتئین های سطحی ویروس های دیگر را نمایان می کنند و مفید هستند، زیرا نمی توانند بیماری را منتقل کنند و از آنجایی که دارای نشان های مولکولی هستند، محققان می توانند حرکات آن ها را در سلول پیگیری کنند.


سپس محققان کشت های سلولی را در معرض شبه ویروس های کرونایی D و G  قرار دادند تا میزان عفونی بودن هریک را مشخص کنند. براساس یافته ها ، نوع G دارای مقادیر بالاتری از ویروس در کشت سلولی بود که این معنای عفونت و تکثیر بیشتر است. مقادیر ویروس های موجود در جهش G حدود ۲.۶ تا ۹.۳ برابر بزرگتر از نوع D است.


این شبه ویروس ها نه ویروس های کرونایی واقعی بودند و نه سلول های شش انسان، اما آزمایشی که درباره میزان عفونی بودن سارس کووید ۲ انجام شده بود نیز به همین نتایج مشابه رسید. طبق آزمایشی که بروی سلول های ریه انسان انجام شد، نوع G می تواند تا ۸برابر ریه انسان را نسبت به نوع D عفونی تر کند.


اما نوع تکثیر این ویروس در فضای آزمایشگاهی بمعنای آن نیست که در دنیای واقعی نیز باهمان سرعت منتشر خواهد شد. عوامل مختلفی رویو انتقال و شیوع بیماری تاثیر می گذارند، مثلا نحوه ورود به بدن و میزان ماندگاری آن در طبیعت برای وارد شدن به بدن میزبان جدید.


اگر ویروس نوع G بتواند وارد مکان های شلوغ شود، به سرعت همه گیر خواهد شد. مخصوصا در روپا و شهر نیویورک. نوع G۶۱۴ یکی از انواع جهش های چهارگانه است که برای یافتن جهش های دیگر باید مطالعات بیشتری صورت پذیرد. محققان هم اکنون درحال کار کردن بروی حیوانات هستند تا ببینند که کدام حیوان بهتر می تواند نحوه انتشار بیماری از انسان به انسان دیگر را نشان دهد.


خبر خوب آنکه شواهدی مبنی بر تاثیر شدیدتر نوع G وجود ندارد اما باید نحوه جهش این ویروس را ردگیری کنند. با افزایش مقابله سیستم ایمنی با این ویروس، تغییرات آن نیز بیشتر می شود. رعایت فاصله اجتماعی، شستن مکرر دست ها واستفاده از ماسک صورت را همچنان بهترین راهکارها برای مقابله با این بیماری هستند.

منبع: بهداشت نیوز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  12 14
  یا الله... سبحان الله.... چه بلایی داره سرمون میاد... این دیگه از کجا پیداش شد.... یعنی بین این ٩ میلیارد جمعیت زمین تا حالا کسی نتونسته راه حلی برای نابودی این ویروس پیدا کنه... ایها الناس بابا من جوانم با هزار آرزوی دست نیافته، نمی خوام به دست این ویروسک کشته شم. کجایی امام زمان (عج)، آقا شما به دادمون برس.
  • محمد IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   11 3
   فازت چیه،خدا شفا بده
  • محمد امین IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   11 1
   عامو خجالت بکش چه خبرته شتریه که در خونه همه میخوابه خخخ
 • IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  13 4
  این ویروس تا قشنگ کرده زمین رو پاکسازی نکنه ول کن نیست
  • IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   3 5
   از اعماق وجودت بگو مررررررررررررررگ بر چین
 • NL ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  12 17
  وای چه اسرار آمیز. کرونا محصول خود چینه
  • کوروش IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   5 2
   دو سه روز پیش اسنادی در اومد که میگه کار نئوکان های آمریکاییه و میگن کاهش و کنترل جمعیت زمین!!!!¤_¤```واقعا بین صهیونیسم و گلوبالیسم و نئوکان ها و اینها گیج شدم.
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  8 1
  رفتار متغییر این ویروس نشان میدهد که طبیعی نیست، چون تا حالا نمونه طبیعی مانند این ویروس دیده نشده، البته اثباتش تقریبا غیر ممکن است ولی به احتمال بسیار بالا این ویروس حاصل مهندسی ژنتیک است و باید به سازندگانش به خاطر هنرشون تبریک گفت والبته هر چه زودتر نابودشون هم کرد
  • کوروش IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   2 0
   حداقل اسمش رو از دیگر ویروس ها برداشتن شبهت سازی بشه!!! از نظر تاریخی یه یادآوری به همه شون بود که ژنوم اونها از کجا اومده چون 2500سال اونقدر فتنه کردن که خودشون هم درون فتنه ها گم شده بودن. از نظر مذهبی مرگ سرخ و سفید دیگه چطور رخ بده آدمها قبول میکنن؟! و خدا فتنه شون به خودشون برگردوند و مکروا مکرالله....آخرزمان و تنهاترین و ای صاحب زمان خداوند جان و خرد.
 • IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  11 1
  خدا هرچه زودتر ریشه این بیماری رو بکنه ما ادم های سرمست از پول و مقام و غرور باید بفهمیم که کل جمعیت جهان اگر جمع بشن نمیتونن تنها یک ویروس رو ازبین ببرند خداوندا ماهم به عجز خود واقفیم وهم به قدرت نامتناهی ولایزال شما غرور همه شکسته شده همه میدانیم که همه چیز در ید قدرت شماست لطفا این بیماری رو ریشه کن بفرما
  • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   0 1
   خدا زرنگ تر از ماهاست که با این خالی بندی ها گول بخوره تا باز خرمون که از پل گذشت همون اش و همون کاسه
 • FR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  4 8
  کرونا ویروس ساخت یهودیان است. مرگ بر یهود
  • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   2 2
   صهیونسیتها نه یهود
 • فرهادم IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  9 19
  مطمئین باشید فقد چین نگبت مقصر این ویروس و ساخته دست خودشه. نجس تر از چین خودش
  • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   7 4
   شما نحاست چین را به پاکی آمریکای عزیزتان ببخشید.
 • IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  0 0
  وزیر مملکت دامادش دزدی کرده هنوز استعفا یا عذرخواهی نکرده الان هم در کار مشغوله این از کرونا اسرارآمیزتره
 • SE ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۹
  1 0
  کرونا دوای خیلی دردها شد اگر چه ضررهایی هم داشت از جمله به سوگواریهای بیش ازحد که غذا هادور ریخته می شدند پایان داد .مسافرتهای تصادف خیز را پایان داد و مشکل الوده بودن هوای شهرهای بزرگ را درمان نمود .بشر امروز بایستی به طریقی مهار می شد چون خیلی تولید گرا ومصرف گرا شده بود وسیر هم نمی شد و قانع نبود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس