محمود واعظی نمایه

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه دشمنان ما مخالف گسترش روابط اقتصادی، سیاسی و تجاری بین ایران و چین هستند، گفت: مسائلی که در فضای مجازی مطرح می‌شود صحت ندارد.

به گزارش مشرق، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور با حضور در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» در خصوص قرارداد ایران و چین، اظهار داشت: درباره این سند که امروز بیشتر در مورد آن صحبت می‌شود باید گفت روابط ایران و چین در دهه گذشته بیشتر از قبل گسترش یافته و حجم روابط به ۵۰ میلیارد دلار در سال رسید و در سفری که رئیس جمهور چین در سال ۹۴ به ایران آمد، در آنجا بحث شد که در ابعاد فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دو کشور می‌توانند به عنوان شریک، روابط را گسترش بدهند و در آن دیدار این اعلام شد. این سند به دلیل اینکه ابعاد مختلفی دارد زمان بیشتری را برده است.

بیشتر بخوانید:

واکنش مدیرعامل منطقه آزاد کیش به واگذاری جزیره +فیلم

چین ۷۵ درصد پیش‌نویس ایران را پذیرفته است

وی افزود: آقای روحانی در سفری که به چین داشتند و همچنین آقای ظریف و آقای لاریجانی در سفرهای خود پیرامون این سند با طرف مقابل مذاکره کردند و دو طرف روی پیش‌نویسی که ایران تهیه کرده بود کار کردند اما در مرحله‌ای هستیم که چارچوب این سند مشخص شده اما هنوز به توافق نهایی نرسیده ایم؛ با توجه به اینکه این سند هنوز نهایی نشده، نمی‌توانیم در خصوص ابعاد آن صحبت کنیم.

واعظی با بیان اینکه در اینجا این سوال پیش می‌آید که چرا این موضوع بسیار مهم شده است؟ گفت: آیا این موضوع از سوی داخلی‌ها دنبال می‌شود یا خارجی‌ها. در داخل دو طرف بر روابط دوجانبه و گسترش آن همواره تاکید کرده اند و از سوی دیگر ایران با روسیه و برخی دیگر از همسایه‌ها نیز اینگونه مذاکرات را دارد اما این قرارداد و گسترش روابط ایران با هم پیمان خود یک مزیت هست و از سوی دیگر برای دشمنان ما به عنوان یک فشار است؛ به همین دلیل اولین بار می‌بینیم که بحث قرارداد ترکمنچای در کاخ سفید از سوی کاخ سفید مطرح می‌شود و بعد از آن به این موضوع پرداخته می‌شود که وقتی بر سر کار بود رابطه بسیار خوبی با چین داشت، بر اساس اصولی که مقام معظم رهبری در سیاست خارجه تدوین کرده اند، است.

رئیس دفتر رئیس جمهور در خصوص اینکه برخی اعلام می‌کنند بر اساس این قرارداد جزیره قشم و کیش برای ۲۵ سال در اختیار چین قرار می‌گیرند، گفت: ما در این سند به هیچ عنوان در حوزه‌ای که تعهدی برعهده ما باشد وارد نشده ایم. در این سند اشاره به مسائلی که در فضای مجازی و از سوی دشمنان مطرح می‌شود مانند اعزام نیروهای نظامی بیگانه به کشور ما و یا در اختیار قرار دادن جزایر به بیگانگان مطرح نشده است. آنها حساسیت‌هایی که نظام ما نسبت به آن دارد را پیدا کردند و برای اینکه روابط ایران و چین را بر هم بزنند به این موضوعات دامن می‌زنند.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا در این شرایط به دنبال این است که فاصله بین مردم و نظام و مردم و مسئولین ایجاد کند، افزود: به همین دلیل از طریق فشار اقتصادی که به نتیجه نرسیدند، متوسل به روش‌های دیگر شده‌اند و با جنگ رسانه‌ای اهداف خود را دنبال می‌کنند. این مسائلی که مطرح می‌شود کاملاً شایعه و توهمات است و به هیچ عنوان در سند توافق بین ایران و چین نیامده است.

دشمنان مخالف گسترش روابط اقتصادی، سیاسی و تجاری بین ایران و چین هستند

واعظی با رد شایعات مربوط در خصوص فروش نفت ۲۰ درصد زیر قیمت بازار جهانی به صورت انحصاری به چین، گفت: قیمت نفت همیشه تابع قوانین بین‌المللی است و بر اساس ساز و کارها و قراردادهای مشخص این معاملات انجام می‌شود. به همین دلیل به هیچ عنوان در سند ۲۵ ساله به این مسائل ریز پرداخته نشده است. اعتقاد ما بر اساس اصولی که در روابط خارجی و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران داریم و آنچه در ۴۰ سال گذشته همواره عمل کرده ایم قدم بر می‌داریم، مسائلی که در فضای مجازی مطرح می‌شود صحت ندارد.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: این یک قدرت اقتصادی است و به همین دلیل دشمنان ما مخالف گسترش روابط اقتصادی، سیاسی و تجاری بین ایران و چین هستند. آنها فکر می‌کنند گسترش این روابط نظمی که مدنظر آنهاست را برهم می‌زند؛ به همین دلیل آمریکایی‌ها این موضوع و مسائل را مطرح می‌کنند، این سند منافعی که دیگران در منطقه دارند را هدف گرفته و موجب تقویت می‌شود. ما خوشحال هستیم که می‌بینیم مجلس و مسئولان دیگر کشور از این اقدام ایران که در شرف انجام است حمایت کردند، مردم عزیزمان نیز باید توطئه‌های دشمنان را تشخیص بدهند و بدانند اتاق فکر این توطئه در خارج کشور است و متأسفانه بر زبان برخی در داخل کشور نیز مسائل مطرح می‌شود.

وی ادامه داد: این سند اگر تعهد آور باشد بر اساس قانون اساسی حتماً باید به مجلس برود، مانند همه توافقنامه‌هایی که با کشورهای مختلف می‌بندیم و تعهد باشد باید به تصویب مجلس برسد، این گونه مسائل موضوعی نیست که بشود آن را از نهادهای قانونی کشور مخفی کرد، من معتقدم این نگرانی را نباید در داخل داشته باشیم زیرا اگر از یک مرحله‌ای پیشتر رفتیم همه مراحل آن بر اساس قانون طی خواهد شد. این توافقنامه اگر یک بند از آن تعهد آور باشد باید به مجلس رفته و در مجلس تصویب شود.

واعظی گفت: این مذاکرات به دلیل کرونا در ۵ ماه گذشته به تأخیر افتاده و ما فکر می‌کنیم تا پایان سال بتوانیم به جمع‌بندی برسد. در این مذاکرات می‌شود از ویدئو کنفرانس برای پیش بردن اهداف استفاده کرد. به همین دلیل با گسترش کرونا محدودیت‌هایی به وجود آمده که امیدواریم تا پایان سال بتوانیم آن را نهایی کنیم. از سال ۹۲ در دولت تدبیر و امید و سیاست خارجی خود را بر اساس تعامل سازنده گذاشتیم. مذاکرات با همسایگان و مذاکرات با کشورهای مختلف، که بر اساس منافع کشور ما باشد برای ما اساسی است. ما فکر می‌کنیم که در شرایط امروز هرچه روابط را با چین، روسیه و همینطور با همسایگانمان گسترش دهیم، نقطه قوت ما است و در تحقق منافع مؤثر است، در روابط خارجی هم آن چیزی که مذاکره می‌شود همیشه باید منافع دو طرف را تأمین کند، تا زمانی که منافع خودمان در آن باشد که دیگر کسی چیزی را امضا نمی‌کند.

سه کشور اروپایی در برجام ضعف بسیار زیادی از خودشان نشان دادند

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه سه کشور اروپایی در برجام مجبور شدند به گونه‌ای عمل کنند که عملاً به عنوان سه کشور دست بسته هستند و نتوانستند آنچه خود و دولتشان اعتقاد داشتند را با فشار آمریکا محقق کنند، گفت: به همین دلیل مذاکرات مفصلی که با ایران داشتند و متعهد شده بودند منافع ایران را تأمین کنند را نتوانستند محقق کنند. آنها تعهد کرده بودند که اقداماتی را برای تأمین منافع ایران انجام بدهند و تلاش‌هایی در این خصوص انجام دادند اما عملاً با فشار آمریکا عقب نشستند، این نشان دهنده ضعف این کشورهاست و به خوبی نشان داده شد که ضعیف‌تر از آن چیزی هستند که خودشان فکر می‌کردند.

وی افزود: اروپا و این سه کشور اروپایی در برجام ضعف بسیار زیادی از خودشان نشان دادند و ما در پنج مرحله تعهدات خود را کاهش دادیم و عملاً در ارتباط به بخش‌های مختلف به ویژه در هسته‌ای محدودیت‌ها را برداشته ایم و کارهای بسیار بزرگی در حال انجام است. اقداماتی که امروز سه کشور اروپایی و آمریکا انجام دهند بر خلاف آن چیزی است که روسیه و چین انجام می‌دهند و همه اینها نشان دهنده آن است که سیاست آنها یکی نیست و شما دیدید که در شورای امنیت چین و روسیه با کشور آمریکا مخالفت کردند و حتی در این مرحله کشورهای اروپایی نیز با آمریکا موافقت نداشتند.

واعظی تاکید کرد: در شورای حکام آنها فکر می‌کردند اگر این اقدام را علیه ایران انجام دهند، چین نیز با آنها همراهی می‌کند و ایران عقب می‌نشیند اما ایران بر موضع خود قاطعانه ایستاد و روسیه و چین نیز با آنها مخالفت کردند و به حمایت از ایران پرداختند، آنها فکر می‌کردند که با این اقدام بتوانند فشاری را بر ایران وارد کنند، اما آن گونه که آنها می‌خواستند نشد و اروپایی‌ها به همین دلیل سیاستشان را تغییر و مذاکراتی را با ما مجدداً شروع کردند.

وی در رابطه با تشدید یکجانبه گرایی آمریکا در دوران ترامپ و یکی از توئیت های اخیر خود پیرامون غیر قابل اعتماد بودن آمریکا و احتمال اعتماد مجدد به آمریکا، تصریح کرد: ما هیچگاه به آمریکا اعتماد نکردیم. به اروپا هم اعتماد نمی‌کنیم. ما براساس منافع خود توافق می‌کنیم و تا جایی که منافع ما حفظ شود ما هم به تعهد خود پایبندیم و با هر کشوری که مذاکره می‌کنیم اصلمان بر این است که تا چه اندازه می‌توانیم منافع خود را حفظ کنیم. آن زمان هم که برای برجام بحث می‌شد اصل بر اعتماد نبود، اگر اعتماد داشتیم بر اساس بی اعتمادی مذاکره نمی‌کردیم. بگذریم از برخی حرف‌ها، بالاخره برجام هم مخالف و هم موافق در داخل کشور و در منطقه دارد. مخالفین ممکن است بر اساس اصولی حرف بزنند یا در خارج بی منطق هم حرف بزنند اما ما با آمریکا بر اساس اعتماد مذاکره نکردیم بلکه بر اساس بی اعتمادی مذاکره کردیم.

واعظی افزود: دلیلش این است، مذاکره‌ای که دو، سه سال طول بکشد مبنایش بی اعتمادی است و اگر اعتماد بود طی چند جلسه به نتیجه می‌رسید. آینده هر موضوعی با کشورهای مختلف باشد اساس بی اعتمادی است و اتفاقاتی که با آمریکا افتاده است و مواردی که در این سه سال و چند ماه شاهدش بودید رویه‌ای را نشان می‌دهد که خوی استکباری این فرد را نشان می‌دهد. این آقا که آمد به دلیل اینکه نه سیاستمدار بوده و نه سیاست و روابط بین الملل را می فهمیده است عریان‌تر عمل کرده است. هر کسی که سیاست را هم نداند و به ظاهر قضاوت کند، همین اقداماتی که این دولت در این سه ماهه داشته است را ملاک قرار می‌دهد که دیگر در آینده به آن اعتماد نکند.‌

رئیس دفتر رئیس جمهور عنوان کرد: فقط هم ایران نبوده و از تعهدات دیگر نیز خارج شده است. به هیچ‌وجه بنا، بنای اعتماد نیست اما به هر حال جایی که رفاه مردم ما را حفظ کند مورد توجه است. ما حداکثر استفاده را می‌کنیم که وابستگی به نفت کاهش پیدا کند، تولید داخلی و خودکفایی افزایش پیدا کند و به دانشمندان خود متکی باشیم اما این به معنای آن نیست که علاقمند باشیم با تحریم زندگی کنیم. ما می‌خواهیم دستاوردهای تحریم را حفظ کنیم اما تحریم را برداریم زیرا تحریم برای مردم ما مزاحمت ایجاد می‌کند و صادرات ما با مشکل مواجه می‌شود. ما حتماً باید تلاش کنیم تحریم را برداریم.

وی در رابطه با منشأ خط و ربط حرکات مشکوک برای تخریب روابط ما با همسایگان و ارتباط آن با کرونا، گفت: کرونا که باعث کوچک شدن اقتصاد کل دنیا شده است و صادرات کاهش پیدا کرده است و به اقتصاد کل دنیا ضربه زده است و فقط ربط به ایران ندارد. حتی سبک زندگی را تغییر داده است اما در این شرایطی که داریم، یک اتاق فکری وجود دارد که از سه سال قبل همواره با جنگ روانی و اقتصادی مواجه بودیم و هر روز شایعات جدیدی ساخته و پرداخته می‌شد. اتفاقاً ماه‌های اول خیلی تأثیر داشت اما تاثیرش این روزها کمتر شده است البته دشمن مستمر روش خود را تغییر می‌دهد و حتی عرصه جنگ روانی خود را نیز تغییر می‌دهد.‌

واعظی اظهار داشت: روابط با کشور همسایه جز اولویت‌های روابط خارجی ما است. در چند ماه گذشته رئیس جمهور با هر کدام چندین بار تماس تلفنی داشته است. در اجلاس سه جانبه هم میزبان بودیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: تاب آوری مردم به گونه‌ای نبود که اینها فکر می‌کردند و اینها به این نتیجه رسیدند و چاره‌ای جز این ندارند واقیعت جمهوری اسلامی ایران را با همین مردم، همین نظام و همین رهبر بپذیرند.

وی در رابطه با روابط کره جنوبی با ایران و اینکه آیا وجوه بلوکه شده ما در کره جنوبی آزاد شد، تاکید کرد: ما در سه جبهه داریم با اینها مذاکره می‌کنیم. سفیر ما و وزارت خارجه از نظر سیاسی در حال مذاکره هستند ما در حال مذاکره با اینها هستیم و اقداماتی را شروع کردند که از اوفک مجوز بگیرند برای آزادسازی منابع. بانک مرکزی ما هم در حال مذاکره است و ما اتمام حجت کردیم که اگر مذاکرات جواب ندهد قطعاً به لحاظ حقوقی اقدام خواهیم کرد. آنها خواستند که اجازه دهیم اقداماتشان به نتیجه برسد.

واعظی در رابطه با اقتصاد و وضعیت معیشت مردم و آمار اشتغال عنوان کرد: ما در این چند ماه گذشته با یک مشکل جدی مواجه شدیم که فقط مشکل ما نبود و آن صادرات بود. یعنی ما شاهد بودیم که کل گمرکات و مرزهای تجاری ما با کشورهای همسایه به خواست خودمان و کشورهای همسایه به دلیل کرونا بسته شد و عملاً نسبت به سه ماهه سال گذشته صادرات مان کاهش ۸۵ یا ۹۰ درصدی داشت. ما دیدیم این اثر را گذاشت و در دوره‌ای که باید ارز صادراتی می‌آمد نیامد و ما از ارز صادراتی استفاده کردیم. صادرات ما از خرداد آغاز شده و با درصد بهتری نسبت به سال قبل در حال انجام است. پیش بینی ما این است که بتوانیم فشار وارد شده به ارز را جبران کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: فکر می‌کنیم اکنون که حالت ثبات و رو به کاهش را گرفته و ارز صادراتی به نیما بر می‌گردد قطعاً وضعیت ارز بهتر خواهد شد. در کشور ما افزایش ارز روی تمام کالاها اثر می‌گذارد. خیلی دارد کار می‌شود و قطعاً در آینده طرح‌های مختلفی داریم که کمک می‌کند. مهم این است در این شرایط اول نیازمندی‌های ضروری من جمله کالاهای ضروری مردم را تأمین کنیم تا احساس کمبود نکنند.

وی در رابطه با تأمین نیازها و در مقابل کاهش قدرت خرید مردم و تمهیدات دولت در این زمینه خاطرنشان کرد: ما قبول داریم اکنون در جامعه به دلیل شرایط خاص فشارهای اقتصادی و تحریم که به وجود آمده و مشکلاتی که در تأمین ارز وجود دارد، نیازمندی‌های مردم با قیمت بالاتری عرضه می‌شود. ما داریم تلاش می‌کنیم هیچ کمبودی برای کالای اساسی در کشور نباشد که دو هدف گذاری جدا از هم است و تلاش بعدی ما کاهش قیمت است در تأمین کالاها دولت تمام تلاش خود را کرده است اما داریم تلاش می‌کنیم ضمن حفظ این موضوع قیمت را هم پایین بیاوریم و امیدوار هستیم موفق شویم. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حفظ کردیم و بسیاری از کالاهای ضروری و دارو را با این ارز تأمین کردیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور در رابطه با نحوه تعامل مجلس و دولت در بهبود معیشت گفت: مجلس یازدهم، مجلس منتقد دولت است و این چیز پنهانی نیست. هم صحبت‌های که می‌کنند و هم شهرهایشان این را اعلام می‌کند. اعتقاد ما این است که هم رئیس جمهور منتخب مردم است و هم نمایندگان مجلس منتخب مردم هستند پس باید دید خواسته‌های مردم چیست. انتظار مردم این است که منتخبینشان در قوه مجریه و مقننه برای حل مشکلات کشور کار کنند و اکنون که فشار خارجی هست انسجام خود را حفظ کنیم و تبلوری از وحدت داخل کشور باشد.

وی ادامه داد: بنای دولت، همکاری صمیمانه با مجلس است. قبل از تشکیل مجلس هم آقای رئیس جمهور اعلام کردند هر مجلس با هر تفکری روی کار بیاید دولت با آن همکاری نزدیک می‌کند و ما روی این سیاست استوار ایستاده ایم. ما می‌توانیم با اکثریت مجلس اختلاف نظر سیاسی داشته باشیم اما برای مردم می‌توانیم اتحاد داشته باشیم.

واعظی در رابطه با قیمت مسکن و اجاره بها و علت کم توجهی به مالیات بر سرمایه در کشور اظهار کرد: وقتی شرایط عادی باشد می‌توان این نوع تصمیمات را گرفت و اجرا کرد اما وقتی مقداری اقتصاد کشور با مشکلاتی مواجه باشد شما باید خیلی ظرافت‌ها را لحاظ کنید و ببینید این تصمیم چه اثرات جانبی می‌تواند روی اقتصاد کشور داشته باشد. ما چیزی را اعلام می‌کنیم که به تصمیم می رسیم. ایده‌ها و طرح‌هایی که به جمع بندی نرسیده است را نمی‌توانیم اعلام کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پایان اضافه کرد: در زمینه اجاره بها در ستاد ملی کرونا تصمیم خوبی گرفته شد. ما برای همه این ها در حال جمع بندی هستیم و به هر نتیجه‌ای برسیم آن را خدمت مردم اعلام خواهیم کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 3
 • TR ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  2 0
  کلا ما ملت تو این دولت ، متوجهم زده شدیم ،
 • CA ۰۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  8 0
  چقدر این صحبتها و اظهار نظرها یاداور توجیهات و عوامفریبی های موافقان دوران مذاکرات برجام هست، و انسان را به یاد حکایت دزد دُهُل زن میاندازد و الان هر نقد و مخالفتی شایعه، دروغ و فرافکنیست و ما صدای دُهُل را فردایی می شنویم که بسیار دیر است.
 • IR ۰۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  4 1
  وی در رابطه با تشدید یکجانبه گرایی آمریکا در دوران ترامپ و یکی از توئیت های اخیر خود پیرامون غیر قابل اعتماد بودن آمریکا و احتمال اعتماد مجدد به آمریکا، تصریح کرد: ما هیچگاه به آمریکا اعتماد نکردیم. به اروپا هم اعتماد نمی‌کنیم....مرزهای راستگویی! رو یک تنه جابجا کرد بزرگوار
  • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
   4 0
   یکی به این تفهیم کنه همون توئیتری که صبح و شب داره توش میچرخه مال امریکاست و امریکا لایق یکجانبه گرایی است
 • رضا CH ۰۴:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  9 0
  براي اينكه ما را از نگراني خارج كنيد بايستي متن كامل قرارداد را به فارسي و انگليسي در روزنامه ها جاپ كنيد و مجلس به صورت علني درباره ان بحث كند و در تلويزيون نشان داده شود وگرنه اين قرارداد هيچ گونه ارزشى ندارد. مشرق لطفا اگر ريگي در كفش نداري جاپ كن
  • IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
   1 4
   04:12 اصلا اینطوری نیست، این یکی. و هم مثل ب جام سریع امضا کنین تا یک یک بشیم از قرارداد بعدی باید قرارداد پژو، بوئینگ، ایرباس، توتال و همه باید اون جوری که شما گفتی باهاش برخورد بشه، خوبه؟؟!
 • IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  3 9
  جاسوسان استکبار برای گمراه کردن مردم شروع به پخش شایعات فروختن کشور به چین نمودند وهمان ها هم شروع به جواب دادن شده اند. از طرفی عده ای براه افتاده اند که حجاب ودین از بین رفت. همه برای گمراه کردن مردم است. تا حرکت پاره شدن زنجیر استکبار کامل نشود . برای رسیدن به هدف استکبار اول چنین شایعاتی را می سازد و از وضعیت بد اقتصاد هم بهره می گیرد و شروع می کند به کشتن وترور افراد وطن پرست. این کار را هم بدست افراد نادان و احمق با باور ها غلط انجام می دهد. مانند کشتن ناصرالدین شاه زمانی که فهمید امیر کبیر راباشتباه کشته است. یا کشتن گاندی در هند یا حتی کشتن کندی در امریکا
  • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
   0 3
   باور غلط فقط روی باور غلط خود پافشاری می کند. درست مانند منافقین.
 • IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  2 0
  اولاً از همین ابتدا هم میشه فهمید چرت و پرت هست، دوماً این قضیه مصرف داخلی داره و قرار بر این است که اذهان عمومی به جایی غیر از آنچه نیاز هست معطوف، مشغول و متوجه باشد. انگار هنوز دهه 80 باشه، متأسفم.
 • کارشناس IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  8 1
  ایشان هم یکی از سلاطین واردات هستند
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  8 0
  اگه راست میگید متن این پیمان ننگین رو روی سایت دولت قرار بدید
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  7 1
  اول تمام قراردادهای که طی این۳۰سال با روسیه وچین داشته اید سود وضرر وبدهیها وخسارات وهزینه نگهداریشو مشخص کنید(مثلا چرا خزر را دادید رفت وچرا خلیج فارس توسط چین درحال غارت هست)بعدازادامه یا قطع مای روسیه وچین صحبت کنید
 • احمدخواجوند IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  3 0
  ایشون راست راست میفرمایند یادتونه بابت برجام چقدر روحانی بمردم ایران توهین کرد ونتیجه ؟؟
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  4 1
  این احتمال هم وجود داره که چین رو در اختیار جزیره کیش قرار داده باشن مثل برجام!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  3 1
  کس نمیکه چیزی وزمینی را واگذار میکنید-موضوع اینه که مثل خزر وخلیج فارس چیزی را واگذار نکردید ولی خزروخلیج فارس را روس وچین غارت کردند وپولش میایند درمملکت سرمایه گذاری میکنند وایران وایرانی را بدهکار ونابود میکنندمثل خودرو وقطعات بنجول چینی که مردم را غارت ونابود کرد وحالا چینی با پول خودم شده اند سرمایه گزار درنفت وپالایشکاه و
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  4 0
  حتي نميتونم تصور كنم اين دولت خسته و فرتوت و بي تعهد قدمي در خفظ منافع ملت و مملكت بردارد!!!
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  3 1
  وقتي كل ايران را گذاشتيد كيش هم ذره كوچكي از كشور است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس