انصاری: چین تنها کشوری است که رسما از ما نفت می‌خرد

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه رابطه ایران و چین را برجسته خواند و گفت که چین تنها کشوری است که رسما از ایران نفت می‌خرد.

به گزارش مشرق، غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه شب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با بیان اینکه چین تنها کشوری است که رسما از ما نفت می‌خرد، گفت: البته ما نفت خود را به کشورهای مختلفی با شیوه‌های خودمان می‌فروشیم.

وی افزود: ما تحریم‌ها را دور می‌زنیم و نفت خود را به کشورهای مختلف می‌فروشیم. اما چین کشوری است که رسما از ما نفت می‌خرد. اصولا سیاست انگلوساکسون، آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها تمرکز بر فشار ایران است به ویژه در روابط خودش با شرق از جمله با روسیه، چین و کشورهای شرقی.

بیشتر بخوانید:

انصاری با بیان اینکه تمرکز آمریکایی‌ها فشار بر روابط ایران و چین است، اظهار داشت: چینی‌ها چه در حوزه سیاسی و چه در حوزه اقتصادی مدافع خیلی خوبی برای ما بودیم.در آخرین نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، چین و روسیه دو کشوری بودند که رای منفی به قطعنامه آژانس دادند. 

وی با ذکر این نکته که چین و روسیه در صحنه‌های مختلف برجام مدافع ایران بودند، عنوان کرد: در مسائل هسته‌ای این دو کشور مدافع ایران بودند. رابطه چین و ایران رابطه بسیار برجسته‌ای است. در حوزه همکاری‌ها در قضیه کرونا بسیار برجسته بود. وقتی چین به این گرفتاری مبتلا شد کمک‌های ایران به چین بسیار برجسته بود و متقابلا وقتی که ایران دچار شد کمک‌های چینی‌ها بسیار قابل توجه بود.بیش از ۵۰ محموله کمک‌رسانی چینی‌ها به ما در شرایط بسیار حساس بود.

انصاری بیان کرد: جالب است آمریکایی‌ها در همین موضوع کرونا هم سیاست‌شان فشار به چین است و در مسئله هنگ کنگ کاملا مشخص بود و انگلیسی‌ها هم در این خصوص با آمریکایی‌ها برای فشار بر چین به عنوان یک کشور مستقل همدست شدند. بنابراین فشارهای سیاسی آمریکا به چین هر بهانه و مسئله‌ای را عنوان می‌کند و یکی از موضوعاتی که اخیرا سخنگوی وزارت خارجه عکس العمل نشان داده روابط راهبردی بین ایران و چین است.

معاون وزیر خارجه رابطه ایران و چین را رابطه بسیار مهمی خواند و افزود: ما مصمم به پیش بردن آن هستیم.

انصاری همچنین با اشاره به واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در خصوص سند جامع ۲۵ ساله همکاری بین ایران و چین گفت: شاهد بودیم که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چه عکس‌العمل‌هایی نسبت به این رابطه داشت. آمریکایی‌ که ایران را تحت شدیدترین فشارهای سیاسی و اقتصادی قرار داد، الان دلسوز ایران شده که مبادا این قرارداد منافع ایران را در نظر نگیرد و آن را با ترکمانچای مقایسه کرده و مسخرگی این موضوع قابل توجه است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه اهمیت نگاه به شرق از سوی ایران بحث جدی است، یادآور شد: طبیعی است همه کشورهای غربی نسبت به آن حساس باشند، چون رابطه‌ای جدی است.

وی همچنین گفت: برخی حرف‌ها مانند واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها در قالب این سند بسیار مسخره است، زیرا اکنون در دنیا هیچ کس با جمهوری اسلامی ایران درباره واگذاری سرزمینش صحبتی نمی‌کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  17 9
  تجارت بدون دلار یعنی قطع ید دلالان و کاهش جولان سفته بازان در بازار ارز
  • IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   6 9
   همین دلاری که میگی اقتصاد ایران را به این روز انداخته باید تحریم دلار برداشته شود تا گرانی رفع شود #نه_به_یوآن #نه_به_روبل
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  9 2
  می خرد؟ یعنی پول کالای خریداری شده رو می ده؟ پول ها کجاست؟ تو بانک کشاورزی چین بلوکه است!
  • IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   3 4
   ما هم پول نخواستیم کالا وارد میکنیم
 • بیژن جزنی TH ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  9 3
  آفرین بر کمونیسم و همه کمونیست ها
  • IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   3 2
   تیرانا نشین احمق آمریکا خیلی خوبه نکنه؟
  • موسی خیابانی US ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   0 0
   ما هم موافق قرارداد همکاری با چین هستیم چرا که آرمان اسلامی-مارکسیستی همواره در پی شکست دادن امپریالیسم آمریکا و مزدوران اروپا بوده و هست.
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  8 4
  میخرد اما پولش را نمیدهد
 • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  6 5
  درود بر چینی ها که هیچگاه با آمریکا و اروپا علیه ایرانیها همکاری نکرده اند .
 • IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  1 0
  اینکه آمریکا نگران منافع ایران شده در این قرارداد، خیلی خیلی خیلی مسخره است. و مسخره تر اینکه یک عده افساد طلب داخلی دارند مثل آمریکا از این قرارداد انتقاد می کنند... حالا اگر توتال فرانسه می آمد و غارت می کرد و می رفت ـ که آمد و غارت کرد و رفت ـ همین ها هیچ اعتراضی نمی کردند، می دونید چرا؟ چون قبله شون غربه و یارو فرانسویه . همین.... اینقدر بی شعورند.
 • IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  0 0
  زین پس چون نفت را از مستمعمره اش وارد می کند کسی حق اعتراض ندارد
 • US ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  5 5
  به امید خداوند و یاری کرونا، سقوط دو جنایتکار جهان یعنی آمریکای جنایتکار و انگلیس پست را شاهد خواهیم بود.
 • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  0 0
  بسمه تعالی تادیروزمیگفتید تنها چین وکره جنبوبی وژاپن وهندنفت ایران رامیخرند امروزمی گوئیدتنها چین میخرد فرداچه میگوئید؟ اینها همه درخرید نفت ماقبلا موافقت آمریکاراگرفته اندمنتها مدت آن فرق میکند چه بساچین برای مدت بیشتری توافق آمریکاراگرفته باشد. مابایدروی پای خودمان بایستیم ومیتوانم روی پای خودمان بایستیم چین درسالهای گذشته 100هامیلیارددلارکالاهای بنجل ومصرفی خودرا به ایران واردکرده وبه ایران بعنوان یک بازارمصرف شیرین ولذیذ نگاه میکند درحقیقت ماایجاداشتغال برای جوانان چینی کرده ایم ولی جوانان خودمان بیکارندوهزارمسئله ولی مابه اشتباه به چین بعنوان متحدخوددربرابرآمریکانگاه میکنیم متحدی که ابدا"وهیچ گاه جلوی آمریکا نخواهدایستاد. درخانه اگرکس است یک حرف بس است ومن الله التوفیق لطفا"این نظرراچاپ کنید.
 • IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  0 0
  پولش کو؟
 • علی IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  0 0
  به جاش اجناس بنجل وآشغال میده دیگه. اینکه معامله دوسر ضرر برای ایرانه واینجور ژست گرفتن نداره. که دهنت رو پرکنی می خره می خره.
 • فرا جناحی IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  0 0
  فروش نفت خام با منت خریدار و احیانا امتیاز دادن به او فقط رسوایی دارد . در عوض صادرات مشتقات نفتی مثل بنزین هم طالب زیاد دارد و هم افتخار و سود سرشار ( نظیر صادرات پنج نفت کش سوخت به ونزوئلا)
 • IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  0 1
  در زمان شاه لااقل مستعمره نبودیم
 • امین IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  0 0
  نفت میخره،معدن میخره،جزیره میخره،مروارید دریا میخره،لامصب مثه خوره افتاده به جان ایران

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس