سید عباس موسوی نمایه

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: علی‌رغم دروغ پردازی‌های اخیر در فضای مجازی، قرداد با چین بسیار افتخارآمیز است، این قرارداد تقریباً از سوی ما نهایی شده است ولی باید به چین و مجلس یازدهم هم برود.

به گزارش مشرق، سیدعباس موسوی شامگاه پنجشنبه در نشست خبری با خبرنگاران درخصوص نقش اصفهان در دیپلماسی عمومی و شهری اظهار داشت: نام اصفهان برای ما اعتبار است، هنگامی که با یک تبعه‌ی خارجی مواجه می‌شویم اولین کلمه‌ی آن‌ها اصفهان است.

بیشتر بخوانید:

از شایعه فروش جزیره کیش تا واقعیت فروش جزیره بحرین

تکذیب واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه باید از این وضعیت کمال استفاده را برد، افزود: لازم است که تعداد خواهرخوانده‌های اصفهان بیشتر شود، در هر نقطه‌ی جهان که برای خواهرخواندگی درخواست شود، استقبال خواهیم کرد؛ هیچ شهری مثل اصفهان نتوانسته این ظرفیت‌ها را از بالقوه به بالفعل تبدیل کند.

وی با بیان اینکه این دومین نشست مطبوعاتی خارج از تهرانی است که داشته، عنوان‌ کرد: اصفهان جایگاه ویژه‌ای در دیپلماسی عمومی و شهری ما در دنیا دارد تا جایی که حتی ایران را در جهان به اصفهان می‌شناسند، این مسأله باعث افتخار است، اما ظرفیتی ایجاد می‌کند که باید از آن استفاده کرد، کمتر شهری این میزان جای کار برای ارتباط با خارج از کشور را دارد.

موسوی ادامه داد: جای کار فرهنگی و دیپلماسی عمومی و شهری باز است و ما می‌توانیم اگر محیط کار سیاسی بسته است، از طریق کار دیپلماسی شهری پیام خود را به طرف‌های مقابل منتقل کنیم؛ اصفهان می‌تواند پشتوانه سیاست دیپلماسی کشور باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص اختلاف نظر احتمالی با قوه مقننه گفت: سیاست خارجه کشور از مجموعه نظراتی تشکیل شده است و به تایید عالی‌ترین مقام‌های کشوری رسیده و نهایتاً ابلاغ خواهد شد؛ بنابراین ما این نگرانی را نداریم که جلوی اعمال سیاست خارجی گرفته می‌شود یا خیر، زیرا می‌توانیم با تعامل صحیح با هر سه قوه کار را پیش ببریم.

وی‌ افزود: مجلس شورای اسلامی جایگاه ویژه‌ای دارد؛ سیاست خارجه کشور، از سلایق سیاسی به دور است و امید است که با درایت نمایندگان مجلس یازدهم، هم‌افزایی خوبی را شاهد باشیم.

موسوی درباره قرارداد ۲۵ ساله ایران با چین بیان داشت: در حال نهایی کردن یک سند راهبردی با چینی‌ها هستیم که هنوز نهایی نشده است و این سند برای این است که نشان دهیم رابطه ما با چین رابطه همه جانبه و استراتژیک است و همچنین به آن‌ها نشان دهیم که نگاه ما به روابط با چین مقطعی نیست و افق ۲۵ ساله داریم.

قرارداد ایران و چین به تأیید نمایندگان مجلس خواهد رسید

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: علی‌رغم دروغ پردازی‌های اخیر در فضای مجازی، این سند بسیار افتخارآمیز است، این قرارداد از سوی ما تقریبا نهایی شده است؛ ولی باید به چین رود و پس از آن نمایندگان مردم‌ در مجلس شورای اسلامی باید آن را تایید کنند.

وی اظهار داشت: چین به عنوان یک قدرت در آسیا و جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرت غرب آسیا و منطقه، دارای منافع مشترک هستند به همین دلیل این پیشنهاد از سوی ما بیان شد؛ نباید به افرادی که خواستار تنش ما با کشورهای خارجی هستند توجه کرد؛ این قرارداد با نظارت نمایندگان مردم در مجلس به مرحله نهایی خواهد رسید.

موسوی در خصوص پیگیری پرونده سپهبد شهید سلیمانی تصریح کرد: ستادی در این خصوص تشکیل شده است؛ مجامع بین‌المللی هم به کار خلاف عرف بین‌المللی آمریکا در این زمینه اذعان داشتند، آن‌ها باید توجه داشته باشند که دست به کار خطرناکی زدند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: سپهبد سلیمانی نماد مبارزه با تروریسم در جهان بود، دنیا مدیون سردار است؛ بنابراین باید یکپارچه با این عمل غیر قانونی که آمریکایی‌ها انجام دادند و سردار را در یک کشور ثالث به طرز فجیعی ترور کردند، برخورد کنند زیرا ممکن است پیامدهایی در آینده برای آن‌ها داشته باشد.

وی افزود: مسأله کوچکی نیست اقدامی که اخیرا انجام شد و آن را غیرقانونی اعلام کردند که از اقدامات وزارت خارجه بود.

عواقب سختی در انتظار عاملان حادثه نطنز خواهد بود

موسوی درخصوص حادثه نطنز اظهار داشت: هر اتفاقی که در هر جای دنیا رخ می‌دهد، رژیم صهیونسیتی خودش را جلو می‌اندازد؛ در حال حاضر زود است که در مورد علت این کار نتیجه‌ای بگیریم، نهادهای امنیتی در حال بررسی موضوع هستند و اگر به نتیجه‌ای برسند که دست عوامل خارجی در کار بوده، عواقبی برای مسؤولان این کار خواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: در این زمینه باید کار تیم امنیتی کامل شود و اجازه داد و دید که نهادهای ذی‌ربط امنیتی به چه نتیجه‌ای خواهند رسید؛  رژیم صهیونسیتی در سطح بین‌المللی همواره در حال مظلوم نمایی است تا توجه دنیا را به خود جلب کند اما همین رژیم در مسائل منطقه‌ای رویکرد خشن با مردم منطقه دارد.

وی ادامه داد: این رسانه هایی که این موضوع را به رژیم صهیونسیتی منتسب می‌کنند سعی در نشان دادن قدرت‌نمایی پوشالی اسرائیل در منطقه دارند، بعد از روشن شدن علت حادثه واکنش متناسب با آن را نشان خواهیم داد.

همکاری ایران با آژانس بین‌المللی دائمی نخواهد بود

موسوی درخصوص‌ احتمال تصویب طرح خروج از پروتکل الحاقی در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: ما در زمینه پروتکل‌های الحاقی همکاری‌های خوبی را به‌صورت داوطلبانه با آژانس بین‌المللی داشته‌ایم اما این اقدامات ما دائمی نیست و اگر آژانس رویکرد غیرسازنده در پیش بگیرد و تحت تأثیر القاهای خارجی و یا نتیجه‌ جاسوسی‌ها باشد یا درخواست غیرقانونی از ایران داشته باشد، ایران واکنش متقابل خواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: نمایندگان مجلس می‌توانند در این باره تصمیم‌گیری کنند و هر قانونی را تصویب کنند، وزارت امور خارجه تابع آن خواهد بود، خروج از پروتکل‌های الحاقی طبیعتاً عواقبی خواهد داشت که بر عهده کسانی است که باعث شدند ما واکنش متقابل داشته باشیم.

وی درخصوص خروج آمریکا از سازمان بهداشت جهانی، بیان داشت: اقداماتی که بعد از روی کار آمدن ترامپ در سازمان‌های بین‌المللی درحال انجام است، بدعت عجیبی تلقی می‌شود زیرا ترامپ علاوه بر برجام از بسیاری از معاهدات بین‌المللی خارج شده که جای تعجب بسیار دارد و این اقدام را نیز می‌توان در راستای تروریسم سلامت و پزشکی دانست.

موسوی ادامه داد: زمانی که تمام دنیا با بیماری کویید ١۹ مقابله می‌کند، آمریکا از سازمان‌های متولی درمان این بیماری خارج می‌شود که جای تأسف بسیار دارد، به نظر می‌رسد تروریسم سلامت آمریکا، از ملت‌ها و کشورها فراتر رفته و به سطح بین‌المللی رسیده است که حتما محکوم می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: قرار است در ماه اکتبر، محدودیت‌های تسلیحاتی ایران برداشته شود، اما اگر به هر دلیلی این محدودیت‌های تسلیحاتی رفع نشود، جمهوری اسلامی ایران واکنش متناسبی را نشان خواهد داد.

وی افزود: استنباط ما بر این است که آمریکا در این زمینه موفق نخواهند شد و طبیعتاً حربه اصلی آن‌ها فشار خواهد بود که امیدواریم کشورها زیر بار این اقدام نامشروع نروند.

موسوی با اشاره به اینکه سیاست ایران عدم مداخله در داخل دیگر کشورها است، اظهار کرد: علی رغم نگرانی برای مردم کشورها،‌ در امور داخلی دخالت نخواهیم کرد، لیبی و گروه‌های مداخل در لیبی باید گفت‌وگو را شروع کنند و ایران از هر نتیجه که به نفع مردم لیبی باشد، استقبال خواهد کرد.

توافق آستانه، دست‌یافتنی‌ترین هدف برای سوریه

سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص وضعیت سوریه نیز ادامه داد: توافق مورد نظر کشورهای ایران، روسیه و ترکیه و مکانیزمی که این سه کشور داشته باشند، مبنای کار ما است؛ ما هنوز دست‌یافتنی‌ترین هدف برای سوریه را توافق آستانه می‌دانیم که نسبت به آن اهتمام داریم، همه کشورها تعهداتی دارند و امیدواریم که به آن عمل کنند تا شاهد یک سوریه امن باشیم.

وی خاطرنشان کرد: بنا بر تعبیر رهبر معظم انقلاب، وزارت خارجه نصف نظام است و وزارت امور خارجه، مجری سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی است و از مقام معظم رهبری به عنوان هادی اصلی وزارت خارجه گرفته تا رئیس‌جمهوقر و مجلس به ویژه کمیسیون امنیت ملی، همه در سیاست خارجه نقش دارند و وزارت خارجه مجری این تصمیم‌ها است.

موسوی اذعان داشت: باید ساحت وزارت خارجه کشور را از دعواهای حذبی جدا کرد، دولت‌های مختلف با سلایق سیاسی متفاوت روی کار می‌آیند اما وزارت خارجه مجری سیاست‌های نظام است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 14
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  36 32
  توافق تایید بشه حداقلش تهاتر کالا و مبادله بدون دلار هست هر حسودی حرف مفت زد بزنید تو دهنش
 • یک معلم دانشگاه TR ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  31 18
  معاهده با کشورهایی که دشمنی با ما ندارند خوبه . موافقم
 • رضا IR ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  19 24
  خودتان را گول ميزنيد يا دنيا را جناب سخنگو ؟! مجلس كى اجازه داشته است بر قراردادهاى بين المللى نظارت بكند ؟! خصوصاً الآن كه كفگير حكومت به ته ديگ خورده است !
 • DE ۰۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  19 13
  البته که به تایید نمایندگان مجلس برسد و قانونی باشد. افرین
 • IR ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  12 33
  ببینید این حادثه نطنز چی بوده که بعد چند روز واکنش سخنگو را در پی داشته، وقتی همه چی معلومه که بمباران هوایی توسط اف ٣۵ اسرائیل یا آمریکا بوده. بی خود نبوده که از چند ماه قبلتر اف ٣۵ ها را به منطقه خاورمیانه آوردند.
  • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   18 5
   اف ٣۵ کجا بود ؟ هیچ اف 35 داخل خاک ایران نشده اسمان ایران توسط انواع رادارها حفاظت می شود . ایران هواپیما گلوبال هاک را سرنگون کرد سرنگون کردن اف 35 راحت تر از گلوبال هاک است انفجار نطنز احتمالا توسط پهپاد از داخل خاک ایران نزدیک نطنز یا یک نفوذی که کارمند نطنز بوده انجام شده
  • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   2 5
   حرف مفت نزن
  • IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   6 3
   انواع رادارها؟خخخخخخخخخخخخخخخ
 • نطنز دوست GB ۰۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  14 18
  صدای انفجار در غرب تهران / برق دو منطقه بزرگ قطع شده . ۳ نصفه شب که کمبود برق نمیارن
  • IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   1 7
   کار نفوذی های داخل و مرتبط با همین مسئولین کنونی بوده. به زودی سرچشمه رو خشک می کنیم. اسراییل جرات چپ نگاه کردن به ایران رو هم نداره حمله که جای خود. 40 سال تولید مزخرفات کردین 40 سال دیگه هم ادامه بدین. این حادثه کار داخلی هاست به دستور خارجی ها.
 • موساد GB ۰۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  34 7
  ما هیچ غلطی نمیتوانیم بخوریم. ایرانیا از نفوذ داخل خودشون ضربه میخورن نه ازما
  • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   3 6
   به زودی شنا در دریا کرال سینه!!! آواره !!!!!!!!!! نگون بخت یه حرفی بزن که پیامد نداشته باشه . شب دراز است و قلندر بیدااار . خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
  • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   4 4
   اشباه ترجمه کردن برات غلط رو نمی خورن
  • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   0 3
   بچه کجایی داداش؟؟ پرچم انگلیسی میگی ما هیچ غلطی نمی خوریم؟؟؟ البته....
 • IR ۰۴:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  8 7
  دولت تدبیر چطور میخواهد خودش را از چاله برجامی بیرون بکشد
 • IR ۰۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  3 5
  در مورد همکاری با آژانس انرژی هسته ای حتما در دوره های صد روزه اقدام می کنید که قطعامانند قبل نتیجه ای در بر ندارد
 • IR ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  13 3
  چرا زود است که نتیجه بگیریم ‌.انفجار نطنز حد اقل صد کیلو گرم مواد شدید انفجار بوده وگرنه با دو سه کیلو مواد منفجره چنین انفجاری نمیشود رخ داد وکی تونسته این هجم از مواد منفجره را ببره داخل مطمئنا شدنی نیست وگزینه حمله هوایی محتمل تره چون ایران حمله هوایی را رد نکرده ومسولان پدافند با نمایندگان مجلس چند روز پیش جلسه داشتن به دلیل همین موضوع وسایت های غربی از جابه جایی عمده در پدافند نطنز خبر میدن خوب در یک ساعت اول میشود علت حادثه را فهمید چون چه خرابکاری باشد وچه بمباران ان بمب بعد از انفجار بقایای ان در محل انفجار باقی می ماند مثل ترکش ها وبالک های بمب ومیتوان با جمع اوری ان حتی نوع بمب را مشخص کرد مسولان امنیتی کشور هما روز اول علت حادثه را فهمیدند وبه دلیلهای دیگر ان را اعلام نمبکنند شاید نمی خواهند پاسخی به دشمن بدهند یانمی خواهند پدافند زیر سوال برود
  • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   12 3
   اگر حمله هوایی بود همه ی سوله هارا می زد نه یکی
  • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   0 3
   با دیدن یه عکس مقدار ماده منفجره رو هم تشخیص دادی ؟ بابا شرلوک
 • علی IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  4 0
  یک سوال مگر پروتکل الحاقی در مجلس تصویب شد که حالا درصورت تصویب مجدد ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را تعلیق کند ؟
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  11 7
  پس زدنتون؟؟؟!!!
  • فرزند ایران IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   17 7
   بیچاره با پرچم ایران پیام گذاشتی، نوشتید زدنتون. اگر زده باشن همه مون رو زدن، جنگ بشه موشک های آمریکایی هیچ فرقی بین من و تو قائل نیستیم. مردم کشور دشمن خود دشمنن.
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  4 9
  پس ما هم می زنیم به کوری چشت نکبت وطن فروش.
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  6 6
  گلابی درخت برجام آفت داشت ،کرمو بود
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  9 4
  برجام چه گلی به سر ما زد با یه آب دهن باطل شد وخاک برسر شدیم , سخنگوی بهداشت در مور کرونا حرفی زد چینی ها یه چشم غره کردن بیچاره خیس کرد خودشو.... از اون وزیر تا اون وکیل عذر خواهی کردند....
 • امیرمسعود IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  4 6
  این جنجال ها کار طیف نیویورکی در وزارت خارجه کشور خودمان است. آنها نمی خواهند رابطه با شرق گسترش پیدا کند. برای همین از داخل خود وزارت این بلوا را به پا کرده اند. آنچه مسلم است وزارت خارجه باید هوشیار باشد در روابط تجاری با کشورها هوشیارانه عمل کنیم . چه در برجام و چه در روابط با چین.
 • علیرضا IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  3 7
  سلام هم وطن عزیز امریکا و اسرائیل جرات این کارا را ندارند مطمئن باشید یعنی هیچ غلطی نمی توانند بکنند پس مطمئن باش و با افتخار به ایرانی بودنت افتخار کن این یک انفجار بوده و در همه کشورها ممکن رخ دهد چیز عجیبی نیست به کوری چشم همه دشمنان ایران در حال پیشرفت است و کارهای هسته ای نیز با قدرت دارد انجام می گیرد مر گ بر امریکا و اسرائیل غاصب
  • 007 IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   5 0
   مرگ بر تو که اینقدر بیشعوری
 • عم IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  3 0
  بنزین هم گه گران شد
 • ..... IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  0 3
  باعرضه کم سن وساله با ظریف چ نسبتی داری?

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس