کد خبر 1092303
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲
سخنگوی حماس: با حزب الله همکاری می کنیم/ عربستان اعضای حماس را به عنوان تروریست محاکمه می کند

سخنگوی حماس با اشاره به بازداشت برخی عناصر این جنبش در عربستان گفت: متاسفانه اعضای حماس با عنوان تروریست در عربستان محاکمه خواهند شد.

به گزارش مشرق، چندی پیش نتانیاهو, رئیس رژیم اشغالگر اسرائیل و رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ به طور یک طرفه از برنامه تحت عنوان "معامله قرن" رونمایی کردند. در این راستا لوایح مربوط به الحاق به پارلمان رژیم اشغالگر اسرائیل عرضه شد. سامی ابوزهری سخنگوی جنبش حماس در برنامه "گوندم اوزل شبکه 14 ترکیه" سؤالات محمد علی ادبعالی را در این رابطه پاسخ داد. 

بیشتر بخوانید:

درباره آخرین وضعیت سیاسی و اجتماعی غزه کمی توضیح دهید؟ 

پیش از همه از مردم ترکیه به خاطر مواضعشان نسبت به مسئله فلسطین تشکر و قدردانی میکنم. از سال 2007 غزه محاصره شده است. خدمات درمانی و یا خدمات برق رسانی در شرایط بسیار بدی است. در رابطه با مسئله آب نیز فلسطینیها از آب بسیار آلودهای استفاده میکنند. 

جریانهای دانشجویی و دانش آموزی و یا افرادی که نیاز به مسافرت رفتن دارند، نمیتوانند مسافرت کنند. درصد بیکاری حدود 50 درصد است. به دلیل وجود بیکاری روز به روز بر مشکلات غزه افزوده میشود. این شرایط بعد از کرونا بدتر هم شده است. تقریباً هر روز یک بمب منفجر میشود و شرایط ساکنان غزه خیلی سخت است. 

زندگی روزانه چطور میگذرد؟ 

در خصوص مقاومت در برابر اشغال رژیم غاصب اسرائیل عزم و اراده مردم بسیار قوی است. مواضع همه در فلسطین مشترک است. کمکهایی از کشورهای مختلف خصوصاً از ترکیه و قطر و سایر کشورهای اسلامی میآید، آنان در تلاشند تا با کمکهای خود بحران انسانی در غزه را کمتر کنند. 

آیا کمکها به دستتان میرسد؟ 

رژیم اشغالگر اسرائیل به طور سیستماتیک تلاش میکند تا مانع رسیدن کمکها شود، اما بخش عمده این کمکها به دستمان میرسد. هر چند فضای بسیار محدودی برای کشاورزی وجود دارد اما مردم در این زمینه تخصص دارند، آنان میوه و سبزیجات را پرورش میدهند و دامپروری نیز وجود دارد و میتوانند بدون نیاز به واردات در داخل تولید کنند.

مدتی است که صحبتهایی در رابطه با نقشه آمریکا و اسرائیل برای الحاق کرانه باختری و وادی اردن مطرح است. در این خصوص اعلام شد که برنامههای الحاق به تعویق افتاده است. نگاه شما به توافق موسوم به توافق قرن و برنامه الحاقی چیست؟ 

این فرصت مهمی است تا این موضوع را برای شهروندان ترکیه توضیح دهم. این توافق برنامه و نقشه آمریکا و اسرائیل است. هدف از این نقشه پایان دادن به مبارزه فلسطین است. ادعا میکنند که قدس پایتخت اسرائیل شده است. میخواهند شهرکهای یهودی نشین کرانه باختری را به رسمیت بشناسانند که برنامهای در جهت تبعیض عربها و فلسطینیان است.

مسئله الحاق کرانه باختری هم به نوعی برای الحاق این بخش به رژیم صهیونیستی است. برنامه ای برای الحاق و اشغال تمامی اراضی فلسطینیان به رژیم اسرائیل است.

در نتیجه این برنامه, مردم فلسطین شهروند درجه دو محسوب خواهند شد که این به معنای عدم تشکیل دولت فلسطین خواهد بود. آنان میخواهند مناطقی را که به فلسطین آب رسانی میکنند را غصب کنند. تلاش دارند تا مرز اردن را به اشغال رژیم صهیونیستی در آورند.

مسئله, مسئله اقتصادی نیست, در واقع تلاش دارند تا فلسطین را به ملتی یهودی تبدیل کنند. توافق موسوم به توافق قرن, پروژه خطرناک الحاق است. 

برنامهای که نتانیاهو و ترامپ آن را اعلام کردند, برنامه با هدف از بین بردن فلسطین است. شما به عنوان حماس, روز 1 جولای را به عنوان روز خشم معرفی کردید. دلیل این موضوع چیست؟ در مقابل این برنامه و توافق چه کاری انجام میدهید؟ 

رژیم اشغالگر اسرائیل در تاریخ 1 جولای برنامه الحاق را اعلام کرد. ما نیز در مقابل این تصمیم, آن روز را روز خشم اعلام کردیم. تمام مردم فلسطین در آن روز به خیابانها آمدند. 

رژیم اشغالگر موضع مشخصی در این رابطه ندارد. مقاومت فلسطین و مقاومت مردمی پاسخی قاطع با حمایت نیروهای نظامی به این زیاده خواهیها خواهند داد. برخی دیگر از کشورها نیز بر روی رژیم اشغالگر فشار اعمال کردند که اجرای این موضوع توسط رژیم اسرائیل به تعویق افتاد. ما نیز در خصوص این تعویق به فشارهای خود ادامه خواهیم داد.همچنین اتحادیه اروپا و سایر کشورها نیز اعلام کردند که با این موضوع برخورد خواهند کرد. جامعه بینالملل این مسئله را نپذیرفت و تمامی احزاب سیاسی در فلسطین نیز با مخالفت صریح خود مقاومت و مبارزه علیه این برنامه را اعلام کردند. 

تمامی فلسطینیان مخالف برنامه الحاق هستند. کرانه باختری نمیتواند به این صراحت با مسئله مخالفت کند, اوضاع در کرانه باختری چگونه است؟ 

مقاومت, مقاومت است. مقاومت صرفاً نباید به غزه مرتبط باشد. ما در مقابل اشغال اسرائیل در همه جا مقاومت و با آن مخالفت میکنیم. تا هرجایی که مقاومت دسترسی داشته باشد. 

حماس به خاطر تحریمها شرایط سختی دارد و با این شرایط سخت به مبارزه خود ادامه میدهد. حماس در نظر دارد تا چگونه مقاومت کند و سر پا بماند؟ 

حماس یک حرکت مردمی است. تمام مردم فلسطین حامی حماس هستند. امت حامی حماس است. حماس برای محافظت از مردم فلسطین هر کاری در توان داشته باشد انجام میدهد. 

اینها نمیتوانند مانع مقاومت حماس شوند. سلاحهایمان را خودمان تولید میکنیم. نیازی به تجهیزات خارجی نداریم. با وجود این همه فشار و تحریم باز هم به این سطح رسیدهایم. 

در دوره اخیر حملات رژیم اسرائیل با پاسخهای محکمی مواجه میشود. میبینیم که حماس قدرت گرفته است. 

بله درست است. ما به عنوان مقاومت از هر جهت و بصورت مداوم در حال توسعه خود هستیم. هر روز از روز قبل بهتر هستیم. هر روزی که میگذرد قدرتمان بهتر و بیشتر میشود.

رژیم اشغالگر در رابطه با جنگ وسیع نگران و هراسان است. ما به عنوان فلسطینیان بها میپردازیم. وسایل و تجهیزات آنها پیشرفته تر و بزرگتر است اما ما ذرهای ترس نداریم.

آنها به خوبی میدانند که مقاومت سلاح دارد و هر روز در حال توسعه سلاحهای خود است. از این رو همیشه دچار تردید هستند. مقاومت امروز میتواند اسرائیل را مورد هدف قرار دهد. نه تنها در زمین, بلکه در دریا و آسمان هم موثر هستیم. در زیر غزه تونل داریم و از آنجا میتوانیم اسرائیل را بزنیم.

موضع عربستان سعودی نسبت به حماس موضعی منفی است. برخی بازداشتها وجود دارد. دلیل این کارشان چیست؟ موضع سعودیها نسبت به حماس چیست؟ 

از نظر فلسطین فقط یک دشمن وجود دارد و آن رژیم اشغالگر است. خواهان گسترش روابط خوب و سازنده با تمام کشورهای اسلامی هستیم. میخواهند حماس را دوست داشته باشند یا نداشته باشند, برای ما فرقی ندارد, ما به عنوان فلسطینیان تنها دغدغه فلسطین را داریم.

آنها در مقابل فلسطین موضع گیری کردند. رژیم پادشاهی در دورههای اخیر برای راضی نگاه داشتن آمریکا و عادی سازی روابط با اسرائیل، برخی از اعضای جریان حماس را بازداشت کرد. عناصر موجود در عربستان سعودی را به عنوان مهمان نمیپذیریم. برخیها آنجا متولد شدند. این افراد در ساخت و ساز و بنای عربستان سعودی کمک کردهاند. 

این افراد را بازداشت کردند. ما نیز از این بابت ناخرسند هستیم. ما از پادشاه عربستان خواستیم تا آنها را آزاد کنند اما تاکنون در بازداشت هستند. صحبتهای مقدماتی همچنان ادامه دارد. متاسفانه اعضای حماس با عنوان تروریست در عربستان محاکمه خواهند شد. 

کمک به مردم فلسطین به عنوان کمک به تروریسم قلمداد میشود. این مسئله تاثیری بر ما ندارد و مسیرمان ثابت خواهد بود و اسرائیل به عنوان دشمنمان باقی خواهد ماند. 

موضوع اعلام حزب الله به عنوان گروه تروریستی مطرح است. تروریستی خواندن گروههایی مانند انصارالله و حزب الله را چطور ارزیابی میکنید؟ 

ما هر موضع گیری که علیه جبهه مقاومت در هر کشوری باشد را نمیپذیریم. ما آن گروهها را به عنوان گروههای تروریستی نمیبینیم. در رابطه با حزب الله میتوانیم بگوییم که دشمن اسرائیل هستند. صدها هزار فلسطینی در لبنان زندگی میکنند. ما در مبارزه علیه اسرائیل با حزب الله همکاری میکنیم. 

رابطه ایران با حماس و فلسطین خوب است. آنان بصورت مداوم در ارتباط با مسئولان حماس هستند. حمایت آنها از فلسطین آشکار است. روابط حماس و سایر گروههای مقاومت با تهران و آنکارا چگونه است؟ 

ما در خصوص برقراری و گسترش روابط خوب و سازنده خیلی مصمم هستیم. بدون ورود به محاسبات و موازنات داخلی میخواهیم با هر کشوری رابطه خوبی داشته باشیم. روابطمان با ایران بسیار خوب است. هدف خدمت به مبارزه فلسطین است. ایران نیز حمایت سیاسی, لجستیکی و مالی میکند. ما از ایران بسیار راضی هستیم. ترکیه نیز نقش فعالی دارد. 

ترکیه نقش بسیار مهمی در منطقه دارد. همه ما متوجه اهمیت ترکیه به عنوان یک بازیگر بسیار مهم هستیم. اسماعیل هنیه به طور مداوم با رئیس جمهور اردوغان در تماس است. ترکیه نقش بسیار مهمی دارد. برای حمایت و تقویت مقاومت فلسطینیان کمک میکند. این کمکها حتی در دورههایی که کشورهای عربی کمک نمیکنند بسیار مهم است. انجمنهای مردمی بسیاری در ترکیه از ما حمایت میکنند. 

مسئله فلسطین, مسئله تمام مسلمانان و بشریت است. کسانی هستند که از آن حمایت میکنند و هستند کسانی که این حمایت را صورت نمیدهند. برای موفق شدن مقاومت چه پیغامی به مسلمانان دارید؟ 

مسئله مقاومت فلسطین تنها متعلق به مسلمانان نیست. این مسئله مورد حمایت تمام آزادی خواهان جهان است. یکی از جنبههای آن نیز جهانی بودن آن است. فعالیتهایی برای بازگو کردن و نشان دادن ظلم اسرائیل به مجامع و افکار عمومی غربی داریم. افکار عمومی غربی در کنار فلسطین قرار دارد. رژیم اشغالگر در حال حاضر منزوی شده است. اسرائیل در حال از دست دادن تأثیر و نفوذ خود در آمریکاست. 

اروپاییها ادعای کذب تعلق فلسطین به یهودیان را نمیپذیرند. 

می خواهم از طریق شبکه شما به تمام مسلمانان بگویم که مسئله فلسطین متعلق به تمامی مسلمانان است. فلسطین یعنی قدس. اولین قبله است. سرزمین معراج است. سرزمین تمام مسلمانان است. 

سلطان سلیم اول و دوم و سلطان عبدالحمید به قدس کمک کردهاند. ما نیازمند و منتظر تلاش مشترک از طرف تمام امتها برای آزادی قدس هستیم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس