در حمله نظامی استراتژیک به شهر درسدن آلمان، در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم، 1300 بمب­ افکن نیروی هوایی بریتانیا و ایالات متحده، بیش از 3900 تن بمب و مواد آتش­ زا بر روی شهر رها کردند و 600 هزار نفر زنده زنده در آتش سوختند. چرا حمله ای با چنین حجم انجام شد؟ چرا سعی می شود تلفات این حادثه کمتر از واقعیت جلوه داده شود؟ نقش چرچیل و روزولت دراین میان چه بود؟ چرا در دادگاه نورمبرگ نامی از درسدن به میان نیامد؟

به گزارش مشرق، بمباران درسدن نامی است که بر حمله نظامی استراتژیک به شهر درسدن، پایتخت ایالت ساکسونی در آلمان، در ماه ­های نهایی جنگ جهانی دوم، نهاده ­اند. در حملاتی که بین روزهای 13 تا 15 فوریه سال 1945 اتفاق افتادند، 1300 بمب­ افکن نیروی هوایی بریتانیا و ایالات متحده، بیش از 3900 تن بمب و مواد آتش­ زا بر روی شهر رها کردند. طوفان آتشینی که در نتیجه انفجار این بمب ­ها شکل گرفته بود، 39 کیلومتر مربع از مرکز شهر را سوزاند و منجر به تلفات جانی بی­ همتایی شد.
درسدن پیش از بمباران
درسدن پس از بمباران


فیلم 1: تصاویر شهر درسدن پیش از بمباران و پس از آن    (لینک فیلم)بمباران استراتژیک چیست؟

بمباران استراتژیک یک استراتژی جنگی غیراخلاقی است که در یک جنگ همه جانبه برای از بین بردن توان و امکانات اقتصادی و نابودی کامل تجهیزات زیرساختی دشمن مورد استفاده قرار می گیرد.

بطور سیستماتیک سازماندهی و اجرای این استراتژی از طریق هوا صورت می­ گیرد. بمباران استراتژیک با بمباران تاکتیکی (Tactical Bombing) کاملاً متفاوت می باشد، اهداف در بمبارانهای استراتژیک معمولاً کارخانجات، خطوط راه آهن، پالایشگاهها، شهرها و ... میباشد در صورتی که هدف از بمباران تاکتیکی معمولاً انهدام پادگانها، مراکز فرماندهی، انبارهای مهمات، فرودگاه ها و در کل اهداف نظامی می باشد. با توجه به این تفاوت ها مشخص می گردد که بمب افکن های استراتژیک هواپیماهایی بزرگ و دور برد می باشند در صورتی که بمب افکن های تاکتیکی کوچکتر و سریع تر هستند و در بسیاری از موارد بمباران های تاکتیکی توسط شکاری بمب افکن ها صورت میگیرد، در بعضی از مواقع، قبل از اجرای یک بمباران استراتژیک با اجرای بمباران های تاکتیکی سیستم های دفاع ضد هوایی دشمن مورد تهاجم قرار گرفته و منهدم می گردد و سپس بمباران استراتژیک انجام می گیرد.

چرا درسدن بمباران شد؟

آلمان‌ها آغاز کننده بمباران‌های هوایی شهرها نبودند. انگلستان و فرانسه در 3 سپتامبر 1939 علیه آلمان رایش اعلان جنگ دادند. دو روز بعد از این واقعه انگلستان بمباران شهرها و جمعیت غیرنظامی آلمان را آغاز کرد. در 5 سپتامبر 1939 اولین حملات هوایی علیه شهرهای کوکس‌هاون (Cuxhaven) و ویلهلم‌شاون (Wilhelmshaven) انجام گرفت؛ در 12 ژانویه 1940 شهر وسترلند (Westerland) بمباران شد. دو هفته بعد، در 25 ژانویه، فرماندهی عالی ارتش آلمان حمله به شهرهای بریتانیا و بندرهای آن کشور را ممنوع اعلام کرد؛ البته بنادر روسیث (Rosyth) از این قاعده مستثنی شدند. در 20 مارس، 110 بمب انفجاری و آتش‌زا بر فراز شهرهای کیل (Kiel) و هرنوم (Hörnum) رها شدند. در این حمله یک بیمارستان به کلی تخریب شد. در آوریل 1940، بمب‌افکن‌های ارتش بریتانیا حملاتی فزاینده علیه شهرهایی انجام دادند که دارای هیچ نوع تأسیسات و اهمیت نظامی نبودند. وینستون چرچیل در 11 می 1940، و درست یک روز بعد از انتصاب به عنوان نخست‌وزیر و وزیر جنگ تصمیم گرفت دستوری مبنی بر انجام حملات هوایی وسیع علیه مردم غیرنظامی آلمان صادر کند. با این حال وی مردم انگلستان را از اتخاذ این تصمیم مطلع نکرد. در 18 می 1940 فرماندهی عالی ارتش آلمان گزارشی از حملات انگلیسی‌ها به اهداف غیرنظامی منتشر کرده و در مورد عواقب تداوم این حملات به انگلیسی‌ها هشدار داد. بالاخره در 14 و 15 نوامبر 1940 نیروی هوایی آلمان نیز به یک شهر انگلیسی کاونتری که البته دارای صنایع نظامی با اهمیتی بود حمله کرد. این حمله چندین ماه پس از آغاز حملات بریتانیایی‌ها علیه مردم غیرنظامی آلمان، آغاز شد. بنا بر گزارشات در این حمله در حدود 600 نفر کشته شدند.

سونکی نیتزل (Sönke Neitzel)، متخصص جنگ‌افزار هوایی، می‌گوید: "بدون شک در سال‌های ابتدایی جنگ، حملات نیروی هوایی آلمان علیه شهرها بر اساس اهمیت نظامی آنها برنامه‌ریزی شده بود و نمی‌توان آنها را حملاتی برای ارعاب و وحشت انداختن در میان مردم کشور متخاصم طبقه‌بندی کرد."

چرچیل: "آنها را کباب کنید."

هدف نیروهای متفقین نابود کردن مردم آلمان به ترسناکترین شکل ممکن بود. در 13 فوریه 1990، 45 سال بعد از ویرانی درسدن، دیوید ایروینگ (David Irving)، در کاخ فرهنگ درسدن به سخنرانی پرداخت. ایروینگ در سخنرانی خود به جمله‌ای مشهور از چرچیل اشاره کرد: " نمی‌خواهم در مورد چگونگی نابود کردن اهداف با اهمیت اطراف درسدن به من پیشنهاد دهید. من پیشنهاد‌هایی می‌خواهم در مورد چگونگی کباب کردن 600000 پناهنده‌ای که از برسلاو به درسدن آمده‌اند." اما کباب کردن آلمان‌ها برای چرچیل کافی نبود. وی در صبح روز بعد از بمباران به هواپیماهای سبک دستور داد که بازماندگان بمباران‌ها را در ساحل رودخانه الب (River Elbe) به رگبار ببندند.

این دستور چرچیل در راستای تحقق بخشیدن به برنامه پیشنهاد شده از سوی مورگنتا، وزیر خزانه داری روزولت بود. وی پیشنهاد کرده بود که برای اطمینان حاصل کردن از اینکه آلمان دیگر هیچگاه قدرت نیابد، می بایست به گونه ای به این کشور حمله کرد که این کشور تکه تکه و منزوی شود و برای همیشه از لحاظ صنعتی فلج بماند.


بسیاری از افراد وینستون چرچیل را به ارتکاب جنایت جنگی در جریان بمباران درسدن متهم می کنند

نبرد سیستماتیک چرچیل برای نابودی مردم آلمان عبارت بود از نابودی هر خانه آلمانی در تمام شهرهای این کشور: "اگر قرار است چنین اتفاقی رخ دهد، امیدوارم بتوانیم تمام خانه‌های آلمانی را در تمام نقاط این کشور ویران کنیم." چرچیل در مارس 1945 در مورد بمباران شهرهای آلمانی با هدف ایجاد ترس و وحشت و در عقلانی بودن این کار دچار تردید شد. اما حملات باز ادامه یافت.

هفته‌نامه آلمانی "اشپیگل" در ژانویه 1995 چنین نوشت: "حدود 6 میلیون آلمانی در جنگ جهانی دوم کشته شدند." در حقیقت، اما تعداد واقعی کشته‌ها بالغ بر 15 میلیون نفر است. با وجود اینکه حتی نشریه ضد آلمانی اشپیگل اذعان می‌نماید که 6 میلیون نفر در این جنگ کشته شده‌اند، اما نخبگان آلمانی فقط برای قربانیان یهودی عزاداری می‌کنند.

به راستی چند نفر در آتش سوختند؟

توماس بروکس درباره تعداد صحیح کشته‌شدگان در آتش‌سوزی می‌گوید: "منکرین این هولوکاست آلمانی ادعا دارند که در این واقعه تنها 35000 آلمانی کشته شدند. مساحت درسدن در حدود 28 کیلومتر مربع است یعنی به عبارت دیگر در حدود 7000 جریب کاملا نابود شد. بنابراین اگر آمار ارائه شده در مورد تعداد کشته شدگان را صحیح فرض کنیم در این صورت در هر جریب 6 نفر کشته شده‌اند (یعنی تقریبا 6 نفر در هر 4000 متر مربع). در فوریه 2005، کمیسیونی مرکب از برخی تاریخ‌نگاران به اصطلاح "جدی و دقیق" این رقم را نیز کاهش داد. آنها ادعا کردند که در حدود 24000 آلمانی در واقعه بمباران درسدن کشته شدند. اما هر کس که اندک آشنایی با سیستم سیاسی آلمان داشته باشد می‌داند که این "تاریخ‌نگاران جدی و دقیق" چیزی نیستند جز چند تحریف‌کننده مبتذل، افرادی که پول می‌گیرند تا با دروغ گویی نگذارند حقایق آشکار شوند. رقم 35000 نفر اشاره به طیف کوچکی از قربانیان دارد که هویت آنها کاملا قابل شناسایی بود."

اظهارات برخی مقامات آلمانی کاملا در تضاد با تاریخ رسمی واقعه درسدن است. ارهارد موندرا (Erhard Mundra)، عضو "کمیته باتزن" (مؤسسه زندانیان سیاسی سابق در جمهوری دموکرتیک آلمان [آلمان شرقی])، در روزنامه "دی‌ولت" (DieWelt) در تاریخ 2/12/1995، نوشت: "بر اساس اظهارات سرهنگ دوم دی. ماتس (D. Matthes) افسر سابق ستاد مشترک ارتش آلمان در منطقه نظامی درسدن، 35000 نفر از قربانیان کاملا شناسایی شدند، هویت 50000 نفر تا حدودی آشکار شد، اما در حدود 168000 نفر به هیچ وجه قابل شناسایی نبودند." باید بدین نکته نیز اشاره کنیم که کودکان، زنان و افراد سالخورده‌ای که طوفان آتش آنها را به تلی از خاکستر تبدیل کرده بود نیز غیرقابل شناسایی بودند. در سال 1955، کنراد آدنائر، صدراعظم سابق آلمان غربی چنین اظهار داشت: "در 13 فوریه، 1945، حمله به شهر درسدن، که انباشته از آوارگان جنگی بود در حدود 250000 کشته بر جای گذارد."


تصاویری از شهر درسدن پس از بمباران


در سال 1992، مقامات شهر درسدن در پاسخ به شهروندی که در مورد آمار تلفات پرسیده بود، چنین پاسخ دادند: "بر اساس اطلاعات قابل اعتمادی که توسط پلیس درسدن تهیه شده تا روز بیستم مارس در حدود 202040 جسد کشف گردید که بیشتر آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دادند. تنها 30 درصد از این افراد قابل شناسایی بودند. اگر تعداد افراد مفقودالاثر را نیز به حساب آوریم در این صورت تعداد واقع بینانه قربانیان بالغ بر 250000 تا 300000 نفر خواهد بود." در زمان حمله، شهردرسدن هیچ نوع تجهیزات پدافند هوایی و یا دفاع نظامی در اختیار نداشت. در این شهر هیچ نوع کارخانجات و صنایع نظامی وجود نداشت. درسدن تنها پناهگاهی بود برای آوارگان شرق کشور.

در شبهای دهشتناک 13 و 14 فوریه 1945، وینستون چرچیل، 700000 بمب آتش‌زا، یعنی به ازای هر نفر دو بمب، بر فراز شهر درسدن رها کرد. روزنامه "دی‌ولت" در سوم مارس 1995 نوشت: "به گفته پرفسور دایتمار هوسر (Dietmar Hosser) از مؤسسه مصالح ساختمانی، انبوه‌سازی و پیشگیری از آتش‌سوزی: "زمانی که شهرها به کوره‌های آدم‌سوزی تبدیل می‌شوند در این حالت دمای سطح زمین به بالای 2900 درجه فارنهایت (1600 درجه سانتی‌گراد) می‌رسد."


فیلم 2: بمب­ افکن نیروی هوایی بریتانیا و ایالات متحده، بیش از 3900 تن بمب و مواد آتش­ زا بر روی شهر رها کردند (لینک دانلود)

در 11 فوریه 1995، روزنامه "دی‌ولت" چنین گزارش داد: "در نسل‌کشی مردم آلمان در حدود 80 درصد از شهرهای بالای 100000 نفر ویران شدند. هواپیماهای جنگی نیروهای جنایتکار متفقین در حدود 40000 تن بمب در سال 1942، 120000 تن در سال 1943، 650000 تن در 1944 و 500000 تن در چهار ماه آخر جنگ در سال 1945، بر سر مردم آلمان فرو ریختند."

تصاویر هواپیماهای استفاده شده در جریان بمباران درسدن


بمباران نظامی یا جنایت جنگی!

هرچند هیچ کدام از افرادی که مسئول بمباران شهر درسدن بودند، به جنایت جنگی متهم نشدند، اما متخصصین بسیاری بر این باورند که بمباران این شهر جنایت جنگی بوده است.

دونالد بلوخام تاریخ ­شناس، می ­گوید: "بمباران درسدن در 13 و 14 فوریه جنایت جنگی است. وی همچنین استدلال می­کند شواهد مستحکمی مبنی بر مجرم بودن وینستون چرچیل و همدستانش وجود دارد. در این زمینه بایستی به صورت جدی تفکر شود."

گونتر گراس، نویسنده آلمانی نیز یکی از افرادی است که معتقد است بمباران شهر درسدن، جنایت جنگی بوده است.

افرادی که معتقدند در بمباران شهر درسدن جنایت جنگی رخ داده است، استدلال می­ کنند تخریبی که در شهر ایجاد شده است، فراتر از حدی است که بتوان آن را نیاز نظامی قلمداد کرد. متفقین از نتیجه چنین حملاتی آگاه بودند، چراکه برخی شهرهای انگلستان در جریان حمله بلیتز توسط این بمب­ها تخریب شده بودند. این افراد عنوان می­ کنند که در شهر درسدن پایگاه نظامی وجود نداشت و اغلب صنایع این شهر در خارج از محدوده بمباران شده قرار داشتند. آنها ادعا می­کنند با توجه به پیشینه تاریخی قابل توجه شهر، متفقین نباید آن را بمباران می ­کردند.

بخشی از توصیف فاجعه درسدن در روزنامه دی ولت بدین شرح است: "آنها در درسدن، تنها در عرض یک شب جهنمی، صدها هزار نفر را نابود کردند و گنجینه‌های فرهنگی بی‌شماری را تخریب نمودند. زن‌هایی که در بیمارستان‌ها در حال وضع حمل بودند از پنجره‌ها به بیرون می‌پریدند تا در آتش نسوزند. اما در عرض چند دقیقه این زنان و کودکانشان که هنوز چشمانشان را به روی جهان باز نکرده بودند به تلی از خاکستر تبدیل شدند. هزارن نفر که بمب‌های آتش‌زا آنها را تبدیل به مشعل‌های متحرک کرده بود به درون حوض‌های آب می‌پریدند اما فسفر حتی درون آب نیز آنها را می‌سوزاند. حتی حیوانات باغ‌وحش نیز با بیچارگی به همراه انسان‌ها به سوی آب می‌دویدند. اما تمام این انسان‌ها و حیوانات به نام آزادی نابود شدند." (3 مارس 1995، دی‌ولت)

توماس بروکس نیز این بمباران را این گونه تشریح می‌کند: "در مرکز شهر، که منطقه‌ای پرجمعیت با وسعت 15 کیلومتر مربع است، طوفان آتش حتی یک خانه را هم سالم نگذارد. آتش‌سوزی به مدت دو شبانه روز ادامه یافت. در مرکز شهر آسفالت خیابان در حال سوختن بود. در روز بعدی "تندباد" هنوز با سرعت بسیار شدید می‌وزید تا حدی که یک دانشجوی ترک قدرت آن را در روی پل رودخانه الب نیز احساس کرد. وی گفت: "یک تندباد بسیار شدید که بر اثر آتش به وجود آمده بود از روی رودخانه الب گذشت. ما مجبور شدیم در روی پل بر زمین بخوابیم و به نرده‌ها بچسبیم تا باد ما را با خود نبرد." برای اینکه مردم کشور دچار وحشت نشوند، گوبلز تعداد کشته‌ها را 40000 نفر اعلام کرد. البته وی گزارشی از جانب رئیس دفتر تبلیغات در درسدن دریافت کرده بود که در آن تعداد تلفات بالغ بر 350000 تا 400000 نفر ذکر شده بود.... حتی بعد از پایان جنگ به دلیل ملاحظات سیاسی از ارزیابی دقیق و عینی قربانیان این حادثه وحشتناک ممانعت به عمل آمد. بسیار ساده لوحانه است که باور کنیم تبلیغاتچی‌های نازی عمدا تعداد قربانیان را زیاد اعلام کرده‌اند. هدف از بمباران‌های هوایی نیروهای متفقین، همانگونه که خود نیز اعلام کرده‌اند، شکستن روحیه مردم آلمان بود. اگر تبلیغاتچی‌های نازی تعداد قربانیان را زیاد اعلام می‌کردند بدین معنا بود که در جهت نیات متفقین قدم برداشته‌اند. تعداد تلفات درسدن چنان بالا بود که گوبلز تصمیم گرفت این تعداد را 90 درصد کمتر از مقدار واقعی اعلام کند. وی از این واهمه داشت که اعلام ارقام واقعی باعث هرج و مرج و فروپاشی روحیه تمام مردم رایش گردد. به درستی که ابعاد این فاجعه قوه تخیل انسان را به مبارزه می‌طلبد."
تلفات حادثه فراتر از یک بمباران نظامی بود


چرا بمباران درسدن نادیده گرفته می‌شود، اما افسانه هولوکاست نه؟

دکتر گئورگی استنسون، وکیل و رئیس موسسه جنوساید واچ (Genocide Watch) می­ گوید:

"چگونه است که هولوکاست جنایت جنگی است و از آن به عنوان یکی از زشت­ ترین اتفاقات تاریخ یاد می ­شود، اما بمباران درسدن و حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی توسط متفقین جنایت جنگی قلمداد نمی ­شود؟ ما همه کارهای زشتی می­توانیم انجام دهیم، اما باید توسط قانون محدود شویم و قانون اجازه آن را به ما ندهد."

توماس بروکس (Thomas Brookes)، تاریخ‌نگار و نویسنده انگلیسی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای کمتر جلوه دادن تلفات انسانی این حمله هوایی می‌نویسد: "دروغ‌گویان حرفه‌ای که در خدمت منافع صنعت هولوکاست قرار گرفته‌اند و همچنین تاریخ‌نگاران رسمی جمهوری فدرال آلمان با وقاحت هرچه تمام سعی می‌کنند میزان تلفات انسانی هولوکاست درسدن را چند صد هزار نفر کاهش دهند. هیچکس نمی‌تواند منکر شود که 12000 خانه در مرکز شهر و در بحبوحه طوفان آتش تبدیل به تلی از خاکستر شدند. در این شهر علاوه بر 600000 ساکن بومی آن، در حدود 600000 پناهنده نیز از شهر برسلاو (Breslau) پناه گرفته بودند. با توجه بدین مسأله می‌توان نتیجه گرفت که هر کدام از این 12000 خانه بیش از 50 نفر را در خود جای داده ‌بودند. اما از این تعداد خانه هیچ چیز باقی نماند و انسان‌هایی که در این خانه‌ها پناه گرفته بودند بر اثر دمای بیش از 2900 درجه فارنهایت (1600 درجه سانتی‌گراد) همگی به خاکستر تبدیل شدند."

انست کرامر (Enst Cramer) در 12 فوریه 1995 و در روزنامه "دی‌ولت" نوشت: "زمانی که برای این قربانیان عزاداری می‌کنیم دیگر نباید دنبال مقصرین این مصائب بگردیم." رومن هرزوگ، رئیس‌جمهور آلمان در سخنرانی 13 فوریه 1995 در درسدن چیزهایی گفت که یقینا توهین به قربانیان بمباران‌ها محسوب می‌شود. وی گفت: "بحث در مورد قانونی بودن و یا نبودن بمباران‌ها، که البته غیرانسانی بودن آنها بر همه آشکار است، کاری عبث و بیهوده است. از آن زمان 50 سال گذشته است و هم اینک هیچ فایده‌ای از این بحث‌ها عاید ما نخواهد شد."


رومن هرزوگ: بحث در مورد قانونی بودن و یا نبودن بمباران‌ها کاری عبث و بیهوده است

توماس بروکس معتقد است که قضیه در مورد هولوکاست کاملا برعکس بوده و تمام تلاش‌ها حول مبالغه در مورد این رخداد می‌چرخند. او در ادامه می‌افزاید: اما وقتی که نوبت مبالغه و گزافه‌گویی در مورد تلفات جانی اردوگاه‌های آشویتس می‌رسد، هیچکس از این حرف‌ها نمی‌زد. دیگر دروغگویان و فریبکاران حرفه‌ای نمی‌گویند که: "بحث در مورد اینها بی‌معنی است... سالیان درازی از این واقعه گذشته، بنابراین این صحبت‌ها چه فایده‌ای دارند؟" به نوشته فریجوف میر (Fritjof Meyerروزنامه‌نگار مشهور، 3.5 میلیون قربانی ساختگی به تعداد تلفات اردوگاه‌های آشویتس اضافه شد تا ملت آلمان بیش از پیش بدنام شود. در حقیقت تمام سیاستمداران آلمانی ادعا می‌کنند که مردم این کشور تا ابد گناهکار هستند. حتی آلمانی‌هایی که هنوز زاده نشده‌اند نیز گناهکارند.


منابع و مآخذ

 1.  Bomber CommandArthur Harris's report,"Extract from the official account of Bomber Command by Arthur Harris, 1945", National Archives, Catalogue ref: AIR 16/487, which says that 1,600 acres (6.5km2) were destroyed.
 2.  Addison (2006), p. 180
 3.  Elliott, Michael.Europe: Then And Now,TimeEurope, 10 August 2003, retrieved 26 February 2005.
 4.  Longmate(1983), p. 122. Longmate describes a 22 September 1941 memorandum prepared by the British Air Ministry's Directorate of Bombing Operations which puts numbers to this analysis.
 5.  Gerda Gericke (lucas)The Destruction of Dresden's FrauenkircheDeutsche Welle, 26 October 2005.
 6.  Stanton, Gregory."How Can We Prevent Genocide: Building An International Campaign to End Genocide". Retrieved 2008-11-12
 7. Matthias Neutzner: Die Bergung, Registratur und Bestattung der Dresdner Luftkriegstoten ("The Recovering, Registration and Burial of Dresden raid deads” – part I of the Historian Commission report 2010; pdf, p. 38-39)
 8. Taylor, Bloomsbury 2005 pp. 420–6.
 9. "The Strategic Air Offensive against Germany" (SOA), HMSO (1961) vol 3 pp. 117–9.
 10. Addision (2006), Chapter by Sonke Neitzel (2006) "The City Under Attack" p. 76
 11. Harding, Luke. Cathedral hit by RAF is rebuilt, The Guardian, 31 October 2005.
 12. Gómez, Javier Guisández. "The Law of Air Warfare", International Review of the Red Cross, nº 323, 20 June 1998, pp. 347–63.
 13. Evans, Richard (1996). "Dresden and Holocaust Denial". David Irving, Hitler and Holocaust Denial: Electronic Edition. Retrieved 6 May 2010.
 14. USAF, II. Section ANALYSIS: Dresden as a Military Target,  33, 34.
 15. Grayling, AC (27 March 2006). "Bombing civilians is not only immoral, it's ineffective". London: The Guardian. Retrieved October 2008.
 16. Evans, Richard J. The Bombing of Dresden in 1945, The real TB 47.
 17. Gerda Gericke (lucas) The Destruction of Dresden's Frauenkirche Deutsche Welle, 26 October 2005.
منابع برای مطالعه بیشتر:

1- سایت رسمی یادبود کشته شدگاه درسدن http://www.13februar.dresden.de/en/index_en.php

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 149
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 53
 • ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  9 62
  یک طرفه به قاضی رفته اید ! چرا به بهانه محکوم کردن جنایات جنگی متفقین سعی دارید نازی های جنایتکار را تطهیر کرده و مظلوم نشان دهید ؟
 • باما ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  20 2
  نکبت ها انقدر آدم کشی می کنند و جنایت هاشان هر روز برملا می شود انوقت میگن ایران دروغ گوست توف به روتون بیاد هی اخه انقدر بی شرمی را از کجا آوردید من موندم مردم و ملت آمریکا این انداز فوش و نفرین را کجاشون جامیدن
 • احمد ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  2 25
  از سال 1943 تا 1945 لوفت وافه ( نیروی هوایی آلمان ) لندن را آماج حملات "بی هدف " خود قرار داد( به تاریخ مراجعه کنید).حملاتی که هر شب انجام می شد. این به بهانه کشته شدن چند شهروند غیر نظامی برلینی انجام شد. 25 میلیون نفر ( تاکید می کنم 25 میلیون نفر! ) که مورد تایید دولت آلمان نیز هست فقط از اهالی اتحاد جماهیر شوروی کشته شدند. باید در متن حادثه باشید ان وقت در مورد تصمیمات قضاوت کنید( در جنایت بودن این حادثه شکی ندارم ). در ضمن فراموش نکنید که اگر " هیتلری " نبود ، هیچ کدام از این وقایع هم نمی بود. ! وقتی حکومتی البرت انیشتین دانشمندی را که برای ساخت بمب به آن نیاز داشت فقط به بهانه یهودی بودن اخراج کرده ، کتابهایش را به آتش کشید و تدریس نسبیت را ممنوع کرد ببینید با یهودی های عادی چه می توانست بکند ؟ نازیسم کثیف ترین تجربه تاریخ بشریت بود.
 • ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  9 2
  در کجای جنگ اخلاق دیده می شود؟
 • مصظفی ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  10 0
  عالی بود
 • ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  6 0
  مطلب بسیار تاثیرگذاری بود.
 • ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  17 1
  سلام لطفا در موردکشتار نه میلیون ایرانی که دراثر قحطی مردند هم گزارش تهیه کنید
 • ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  15 3
  چه هنگامه ای خواهد بود روز قیامت، آنگاه که نوبت سؤال و جواب از این خون آشامان برسد.
 • ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  17 1
  واقعا قحطی در ایران بزرگترین نسل کشی در تاریخ جهان بوده است
 • ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  9 9
  دوست عزیز هنوز مونده تا متوجه بشی که هیلتر جنایت کار دستش با یهودیها تو یه کاسه بوده
 • ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  2 2
  واقعا حرت برانگیز بود با تشکر از مقاله خوبتان
 • ورامینی ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  2 5
  کوری انتر! نازی کدوم خریه! مردم رو کشتن نامردها،اونم این شکلی(؟!) خاک بر سر بعضی آدم های احمق با این نظرات سخیف شون
 • ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  4 11
  تیتر شما تنها بر مبنای یکی از اظهارنظرها تهیه شده است که البته صحت آن همانند سایر اظهارات مشخص نیست. شما بدون هیچ دلیلی ادعای خود را صادق می دانی و ادعای سایر کارشناسان (حتی کارشناسان آلمانی) را کذب می خوانید. ضمن اینکه به هیچ وجه شایسته نیست برای تکذیب هولوکاست و یا حمله به انگلستان به دفاع از جنایتکاری نظیر هیتلر و یا تطهیر او بپردازید جنایت جنگی از سوی هر کشوری که باشد محکوم است چه آلمان چه انگلستان و... اما در تاریخ هر کس که جنگی را آغاز می کند باید منتظر عواقب آن نیز باشد.
 • ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  10 0
  کی از نازیا دفاع کرد مردم بدبختی که مردند نازی نبودند فقط آلمانی بودند.
 • قرنیـــم ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  5 0
  پیــام های خوابیده در این متن تاریخی: 1- فقط کافی این سند پژوهشی ترجمه به آلمانی بشه و یک فیلم (حتی مستند) توسط یک گروه آلمانی-ایرانی درباره این موضوع ساخته بشه!! خاندان سلطنتی انگلستان که تا دیروز نقشه می کشید کل عالم را به جون هم بندازه حالا علی الحساب باید جواب همسایه خودش یعنی آلمانو بده که طبق محاسبه ساده به ترتیب آلمان، روسیه، هنـــد، چین، استـرالیــا، آمریکای لاتین، و در نهایت آفریقا و .. برای صد سال آینده بدهکار کردن خاندان سلطنتی به مردم جهان میشه برنامه ریخت و درگیرش کرد. 2- مشرق با این کار می خواد به خاندان سلطنتی انگلستان بفهمونه که اگه شیطنت بکنی ترجمه این متن به زبان آلمانی بسیار کار ساده ای هست و ارسالش برای 30 تا پژوهشگر و تاریخ نگار یا 10 تا رسانه المانی به سهولت آب خوردنه حالا چندین سال باید برای از بین بردن این تصویر بد انگلستان تلاش کنه!! عجب سیاستی
 • امید ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  9 0
  من موندم اینهایی که میگن بمب اتم هیدروزن نداشته باشید برای چی خودشون دارن اخه من نمیدونم همین یه سوال چرا مطرح نمیکنیم بقول پدربزرگم رطب خورده کی کند منع رطب اگر بد چرا شما داری این همه زاپنی رو کشتید خم به ابرو نیاوردید بعد برای ما میگن
 • ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  4 1
  کتاب ققنوس فاتح در مورد شهید وزوایی رو بخرید تا بفهمید در کجای جنگ اخلاق پیدا میشه...
 • مرتضی ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  8 1
  کسی نازی ها رو تطهیر نکرده! مسئله اینه که چند تا گرگ از چند گله ی مدرنیته( نازیسم , کمونیزم و لیبرالیزم) به جان مردم اروپا افتادند و میلیونها انسان رو از بین بردند که امروز گله ی غالب(لیبرالیزم) میخواد خودشو از جنایتهایی که انجام داده تطهیر کنه... متوجه شدید؟
 • ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  3 0
  منطق ادم کشی به قول شما متفقین اگه از نازی ها بیشتر نبود کمتر هم نبود...با این جنایات خوی حیوانیشونو ارضا کردن وگرنه المان شکست خورده بود..
 • majid ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  6 0
  منظور تطهیر نازیها نیست کشتار غیر نظامیها از طرف هرکس که باشد جنایت است.
 • محمد ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  5 0
  من می گم ما با کسی پسر خاله نیستیم ولی اینطور نیست که حقیقت همیشه از دهن متفقین و آمریکا و انگلیس بیرون میاد! با اون فیلم های آلمانی و پارتیزانی قرن گذشته یا با صنعت دروغ پرداز هالیوودی و صهیونیستی!!!!!
 • ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 3
  چرا ما در این قضایا کاتولیکتر از پاپیم،عرب تر از عربها ییم ، آلمانی تر از آلمانهاییم،در صورتی که کل ماجرا ارتباطی مهلک! با منافع ملی ما ندارد.در دو طرف ماجرا حداقل اخلاق انسانی نادیده گرفته شده اما به چه دلیل مصادره به مطوب می کنید.مرگ فقط برای همسایه خوب است ؟!
 • ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  1 1
  هم دول محور یعنی ژاپن ، ایتالیا و آلمان و هم متفقین یعنی انگلیس ، شوروی و آمریکا جنایتکار بودند. منتها مدل جنایت هاشون فرق می کرد. متحدین یا محور با اردوگاه های کار اجباری ، اعدام های دسته جمعی و آزمایشهای پزشکی روی انسان ها جنایت می کردند ، مثل آنچه که در اردوگاه های آلمان بر سر زندانی ها می آمد یا نسل کشی در سیستماتیک شهر نانجینگ چین به دست ارتش ژاپن که 300 هزار نفر کشته شدند. یا قتل عام های مردم شمال آفریفا به دست ایتالیایی ها. اما متفقین در اواخر جنگ با بمباران های گسترده جنابت می کردند . کلا همشون سر و ته یه کرباس بودن.
 • مهرداد ص ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  1 1
  همانطور که انگلیس خبیث و امریکای جنایت کار آلمان نازی را بد نشان داده اند ایران کنونی را بد نشان میدهند ؛ لطفا تحقیقی درباره مفتی عظیم الحسینی صورت دهید
 • ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  1 1
  یکبار دیگه بخون. درست نگرفتی متن چی میگه
 • ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  2 1
  خفه...مردم ایران آن موقع گوسفند حساب می شدن...
 • ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  2 1
  ای به اصطلاح بی طرف و صلح دوست! اگر ایران هم به بهانه حمله عراق شهرهای غیر نظامی عراق را با 8000 بمب افکن بمباران می کرد و 600 هزار مردم غیر نظامی عراق را به بهانه کمک اقتصادی و صنعتی به ارتش عراق می کشد اشکالی نداشت!!! آنهم عراقی که با سلاح های شیمیایی غرب به غیر نظامیان ایرانی حمله می کرد..؟ .. این همان تاکتیک امریکا در تلفاط زیاد غیر نظامی برای فشار و تسلیم حکومت هاست
 • ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  خفه..اون موقع مردم بی تمدن ایران گوسفند هم نبودن...
 • سید موسی ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  2 0
  تا جایی که من شنیده ام، این ملاعین اصلا سؤال و جوابی ندارند و یکراست وارد جهنم می شوند... همانطور که برخی از بهشتیان هم بدون سؤال و جواب برق آسا وارد بهشت می گردند. خداوند تمام مظلومان این وقایع جانگداز رو مورد رحمت خودش قرار دهد ان شاء الله. واقعا آن زنان و کودکان بی گناه به چه جرمی در این آتش سوختند؟!!! وسیعلم اللذین ظلموا ای منقلب ینقلبون
 • محمودی ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  1 0
  قضاوت تاریخی باید بی طرفانه باشد. هیچ شکی در جنایات المانی ها نیست اما متفقین هم بسیار آدم های بی گناه را کشته اند مگر چرچیل، استالین و روزولت انسان های شریفی بودند. در ضمن این انگلیسی ها بودند که بمباران استرتژیک را باب کردند.
 • ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  خون آشام امثال ضد تمدن تو هستند وحشی
 • ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 1
  بله!..چقدر خوب هست ایران هم این تاکتیک رو بکار ببره!! کشتار شدید غیر نظامیان برای فشار و تسلیم حکومت به بهانه کمک اقتصادی و صنعتی غیر نظامیان به حکومت مانند حمله اتمی به ناکازاکی و هیروشیما ژاپن و...
 • ماسون ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  2 2
  مشرقی ها حسابی دارن بچه های بد بد بدی می شین غسل شهادت کنین که خیلی کثافت شدین...
 • سید موسی ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  1 1
  جهاد فی سبیل الله تمام اصل و وجودش تماما بر اخلاق استوار است.
 • صالحی ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  3 0
  برادر عزیز شما ظاهرا طرفدار انگلیس هستی! مطلب اصلا به هیتلر ربطی نداره وقتی جنگ تموم شده و هیتلر هم خودکشی کرده بود و کل المان اشغال شده بود این نسل کشی تو درسدن رخ داد. به نظر شما که عقل کلی چرا باید مردم عادی یک شهر رو کاملا از روی زمین محو کنند؟ مگر جنگ تمام نشده بود؟ اسم این کار اگه جنایات جنگی نیست، پی چیه؟ یه مقدار از اون ژست فیلسوف مابانه دست بردار و منطقی فکر کن
 • ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  1 1
  انصافا رزمندگان مرد بودند که با این کمی امکانات، در طول هشت سال تنها حدودا 400هزار نفر شهید دادیم روشنفکرا اینهمه اخ و تف جنگ بد است می گن و دفاع مقدس را می زنن تو سر ما به خیال خودشون! اون وقت یه شبه 350هزااااار نفر می کشن چیزی نیس!!! 40 میلیون نفر فقط از لهستان در دو جنگ جهانی هلاک شدن!!!! ایناهم چیزی نیس! ایول به عزت و اقتدار حسینی خودمون
 • ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  1 0
  آخه چرا اینقدر ساده اندیشی انگلیسی ها این بلا رو سر همه آوردن ولی در زمانهای مختلف و با اشکال گوناگون مگر کتاب محمد قلی مجد رو نخوندی؟ انگلیس با حتکار غله و ندادن اون به ابرانی ها در جنگ جهانی دوم باعث شد صدها هزار ایرانی از گرسنگی بمیرن اخه یه مقدار مطالع تاریخ هم بدک نیست
 • ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  2 1
  ظاهرا این آقای ناشناس یه یهدیه که هی کامنت میزاره علیه مشرق آقای عزیز هیتلر غلط زیادی کرد و اخر سر هم خودکشی کرد تمام سران المان هم در دادگاه نورمبرگ محاکمه و اعدام شدند اخه یه مقدار به اون مخت فشار بیار تا بفهمی چرا باید وقتی جنگ تموم شده یه شهر رو کاملا با زن و بچه و پیر و جوان تو آتش بسوزونن. اگه فهمش موجود باشه از قضا جهت گیری متن کاملا ضدانگلیسیه
 • احسان ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  1 1
  خیلی خوب به هدف زدین از این جنایتها تو کارنامه دولتهای آمریکا زیاد هست. از جنگ جهانی تا ویتنام و عراق و افغانستان به اون ها هم پرداخته بشه برای اطلاع رسانی در مورد ویترین جنایات جنگی آمریکا خیلی مفید خواهد بود
 • ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  1 1
  نه المان هیتلری نه روباه پیر.
 • کریم ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  1 0
  در مورد قتل عام درسدن مطالب زیادی تو اینترنت هست بعضی از مورخین تعداد کشته ها رو تا 750 هزار نفر ذکر کردن
 • احسان ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  1 1
  خیلی خوب به هدف زدین از این جنایتها تو کارنامه دولتهای آمریکا زیاد هست. از جنگ جهانی تا ویتنام و عراق و افغانستان به اون ها هم پرداخته بشه برای اطلاع رسانی در مورد ویترین جنایات جنگی آمریکا خیلی مفید خواهد بود
 • یاکوو ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  2 0
  آقای اخمد کلیشه " هیتلر" را چه کسی در اذهان من و شما برجسته کرده است؟ چه کسی گفته جنگ جهانی تنها یک مسبب داشت و تنها یک مقصر داشت و آن هیتلر بود؟ واقعا انقدر میتوان کوته فکر بود که تصور کرد فقط یک نفر عامل این هیوهای تاریخی شده باشد؟ آیا بدون وامهای خاندانهای یهودی به حزب نازی و طرفهای دیگر درگیری و بدون مدیرت هماهنگ جبهه مالی هر دو طرف اساساً جنگ جهانی ای به وقوع می پیوست؟ مگر این مقاله جنایت کار بودن هیتلر را دست کم گرفته که شما آشفته شده اید؟ به راستی آشفتگی شما بخاطر چیست؟ چرا می ترسید از اینکه چهره واقعی چرچیل که به کثیفی چهره هیتلر است آشکار شود؟ چرا نباید چرچیلی که سخنان منسوب به او را در کتابهای ادبیات به خورد بچه ها می دهند شناخته شود؟ چرا تحقیق درباره هولوکاست ممنوع است؟ چرا دکتر فرولیش را فقط بخاطر اینکه گفته بود مدعیات دادگاه نورنبرگ با ویژگی های شیمیایی گاز زیگلون بی سازگار نیست محاکمه و زندانی کردند؟ چرا هیملر مرد شماره دو آلمان نازی این اندازه با خاندانهای یهودی مراوده نزدیک داشت؟ می دانید چرا؟ چون تاریخ 60 ساله اخیر را پیروزان جنگ جهانی نوشته اند. تاریخی که تعارضات و دروغهای آن روز به روز آشکار تر می شود. می دانم برای شما هم سخت است که فکر کنید همه عمرتان ( که نباید بیش از 60 سال باشد) فریب یک جنگ روانی قدرتهای پیروز را خورده اید. ولی متاسفانه واقعیت دارد. به زور قانون اساسی آلمان و دیگر کشورهای اروپایی نمی توان جلوی روش شدن حقیقت های تاریخی را گرفت. آلبرت انیشتن اخراج نشد. او تطمیع شد. بروید تاریخ را بخوانید. او و 400 دانشمند یهودی و غیر یهودی دیگر که سرمایه ملی آلمان بودند به روشهای مختلف از اروپا خارج شدند تا پشتوانه علمی ابرقدرت جدید را بسازند. نازیسم کثیف بود ولی کثیفی آشکاری بود. کثیف ترین تجربه تاریخ آنگلوساکسونهای صهیونیست هستند که چهره گل بر صورت زده اند اما دست کم یک صد سال است همچون ماری زهرآلود خون دنیا را می مکند.
 • سلما ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  1 0
  کجای متن نازیسم تطهیر شد؟ اصلا منظورتان از پاکی و کثیفی چیست؟ نازیسم و هیتلر به مراتب بر انگلستان و چرچیل شرافت دارند. در ضمن الان چیزی که به درد همه دنیا می خورد روشن شدن چهره واقعی باصطلاح طرف پیروز جنگ دوم جهانی است. اسرائیل، سازمان جانبدار ملل، حق وتو، شورای امنیت، چهل پارگی خاورمیانه و امپریالسم امریکا همه حاصل این جنگ مرموز و ناشناخته است. چرا نباید ابعاد پنهان آن را اشکار کرد؟ کثیفی هیتلر را همه می دانند؟ اما کثیفی چرچیل را چه کسی تا الان شناخته است؟ به نظر شما این گزارش یک طرفه به قاضی رفته است؟ اگر این طور است به نظر شما بازوهای رسانه ای و تاریخنگارانه پیروزان جنگ دوم جهانی در ای ن50 سال یک طرفه به کجا رفته اند؟ اگر هزار سال هم سایتی مثل مشرق از این مطالب بزنند که به نظر شما یک طرفه است باز هم جا دارد تا موازنه ای در میان انبوه دروغهای تاریخی بوجود آید.
 • نوروزی ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  1 1
  سلام بر قلم به دستان مشرق گزارش بسیار زیبایی بود. خواهش میکنم درباره مقاطع دیگر جنگ جهانی دوم مثل شوخی حمله به پرلهاربر و دروغ یهودی سوزی در داخائو و آوشویتس و روابط پنهان هیملر و هیتلر با یهودی های سرمایه دار مطالب مفید دیگری منتشر کنید به نظر می رسد جز مشرق هیچ پایگاه خبری دیگر اهمیت این موضوع را در نیافته است. اینها خاری به چشم صهیونیست هاست خدا خیرتان بدهد
 • محمودی ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  سلام من از خوانندگان قدیمی مشرق هستم همیشه این موضوع شناسی دقیق گزارش های ویژه برام رشک برانگیز بوده واقعا باید از مشرق و نویسندگان این گزارش ها تشکر کرد خیلی خوب به هدف می زنن در ضمن چرا در مورد هولوکاست چیزی نمی نویسید؟
 • کریم ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 1
  واقع بین باشیم این امتیاز بزرگی برادر دولت ایران هست که بخواهد مانند هولوکاست بر روی آن مانور سیاسی بدهد
 • ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  1 1
  http://www.aparat.com/v/d533ba5e829b0543093a45e1d8398bd751675 در آدرس بالا کلیپی از سخنان هیتلر در مورد فلسطین با زیرنویس فارسی دیدم که بدون هیچ قضاوتی متن زیرنویس فارسی سخنان فوق را می نویسم: " کاملا روشن است که اخطار آقای روزولت هیچ رنگ و بوی واقعیت ندارد. زیرا این سربازان آلمانی نیستند که فلسطین را اشغال کرده اند بلکه انگلیسی ها هستند و حق آزادی این کشور با توسل به وحشیانه ترین اعمال از آن سلب شده. استقلالش را به غارت برده اند و ظالمانه ترین رنج ها را به نفع زرسالاران و سوداگران یهودی انجام می دهند. عرب ها در آن کشور زندگی می کنند بنابراین مطمئنا هیچ شکایتی از آقای روزولت مبنی بر تجاوز آلمان ندارند. اما آنها بازیچه ای بیش نیستند. مطمئنا انگلستان اسلوب وحشیانه ای برای سرکوب مردم در پیش گرفته. حکومتی که تنها آزادی خودش را دوست دارد ولی دارد رسما به آن پایان می دهد. این شاید خود مشکلی است که باید از دیدگاه رئیس جمهور آمریکا در پای میز مذاکره حل شود. همینطور پیش از یک داوری منصفانه. ونه با توسل به نیروی فیزیکی و روش های نظامی بلکه با اعدام های دسته جمعی روستاها را به آتش کشیدند. خانه ها را منفجر کردند و کارهای دیگر. اما یک حقیقت انکار نشدنی وجود دارد. انگلستان در این قضیه از خودش در مقابل تهدید حمله عرب ها دفاع نمی کند. اما به عنوان یک اخلالگر ناخوانده تلاش می کند تا قدرتش را در سرزمین بیگانه برقرار کند. سرزمینی که متعلق به آنها نیست.من ذره ای مایل نیستم تا اجازه دهم سیاستمداران بیگانه یک فلسطین دوم در اینجا در قلب آلمان بسازند. عرب های بیچاره بی پناه هستند و همه آنها را طرد کرده اند. آلمانی ها در چکسلواکی نه بی پناه هستند و نه کسی آنها را رها کرده.خواهشا این حقیقت را به خاطر بسپارید. "
 • ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  در جنگ ایرانی ها با عراقی ها و یا مسلمانان بوسنی با صرب های مورد حمایت امریکا که دست به کشتار 8000 غیر نظامی مسلمان بوسنی زدند..
 • ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  فکر نمی کنید ساکسون های عزیز شما در کشتار 1 میلیون سال نوری از دیگر اقوام زمین جلو تر هستند 60 میلیون بومی امریکا کانادا و استرالیا چه شدند!؟
 • ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  مشرق این کار رو حتما بکن..ضربه بزرگی به غرب هست
 • یاسین ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  در تکمیل مطلب پاسخ اول بگم که این انگلوساکسون‌ها( انگلیس) در این قحطی که در ایران ایجاد کردند باعث مردن 50٪ از جمعیت کل ایران در اون تاریخ شدند؛ ایرانی که در آن جنگ باصطلاح بی‌طرف بود.
 • ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  کسی عاشق چشم روی اعراب و روس ها چینی ها و آلمان ها نیست اما هم خون ایرانی من! همین امروز گستاخی امارات در مورد جزایر سه گانه بخاطر اشغال این جزایر توسط ساکون های انگلیسیست...
 • ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  شما متن رو خوندی ؟؟ مطمئنی؟؟؟
 • ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  کم کاری داری میکنی ماسون کوچولو ..اربابات حقوقت رو کم نکنن ییهو...
 • ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  عرب و المانی و ...همه انسان هستند ..اگه جنایتی بشه این جنایت در حق بشریته..
 • سجاد ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  عالی بود فیلم درسدن رو تشبکه 4 هم پخش کرده واقعا باید این مسائل رو در سطح جهانی درشت نمایی کرد تا چهره واقعی روباه پیر برای همه مشخص بشه
 • پویا روانبخش ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  فکر نکنم توی جنگ های جهانی 40000000 نفر از لهستان کشته شده باشن!جنگ جهانی دوم که 50000000 تلفات داره. جنگ جهانی میلیون.در ضمن مگه لهستان چقدر جمهیت داره. اینارو برای اطلاعات بیشترتون گفتم دوست عزیز و با کمال احترام.
 • ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 1
  جمعیت درسدن همین الآن 500.000 نفره چطور اون موقه بیش از 600.000 نفر مردن؟؟؟؟؟
 • ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 1
  خب؟ ده ها میلیون نفر در طول جنگ جهانی دوم کشته شدند که بخش قابل توجهی شون روس و فرانسوی و انگلیسی و غیره بودند. حالا 35 هزار نفر هم جزو همونه. در جنگ حلوا خیرات نمی کنند و همین آقای هیلتر شما هم با بمب های V-2 مناطق مسکونی کشورهای دیگر رو زده بود. ضمن اینکه این متن رسماً تحریف شده است. آغازگر جنگ جهانی دوم بر خلاف این متن آلمان بود که به لهستان حمله کرد و فتحش کرد و پیش از حمله به فرانسه و انگلیس با پیش دستی اونا برای اعلام جنگ و محاصره دریایی روبرو شد و به همین دلیل ابتدا حمله کرد به بلژیک و هلند و چندکشور دیگر رو گرفت و بعد با انگلیس و فرانسه وارد جنگ شد. متاسفانه تفکرات نئونازی های چون ضدیهودیه داره در ایران بازتولید میشه و اینم بخشی از همونه. دوستان به بی راه نرند هم یهود خطرناک و هم نازیسم. اینم که بخواهید افکارتون رو با افکار نئونازی ها التقاط کنید، خیلی خطرناکه.
 • فضلی ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  1 0
  ای بی سواد لا اقل به ویکی پدیای انگلیسی که طرفدار خودشونه یه سری می زدی بعد خودتو اینجور ضایع می کردی
 • س ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  1 0
  مثل اینکه همشو نخوندی گفته که پناهندگان اومدن اونجا
 • yaser ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  chan salete?
 • ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  1 1
  شما مشکلت اینه که یهودی ها امروز دست بالا رو در دنیا دارن بنابراین مصلحت حکم میکنه که فقط در مورد جنایت های کشورهای حامی اسرائیل صحبت کنید. اگر آلمان در جنگ پیروز میشد حالا جای مرگ بر آمریکا ، مرگ بر آلمان میگفتی. البته اگر آلمان نازی قدرت امروز آمریکا را داشت فکر نکنم مجال شعار دادن را به شما میداد.
  • ایست US ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۰
   0 0
   نظرتان کاملا صحیح و عین واقعیت است.
 • ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  عزیزم مثل اینکه اصلا متن رو نخوندی . نوشته آوارگان جنگی از جاهای مختلف به درسدن مهاجرت کرده بودن .
 • منتقد ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  من از مشرق تعجب می کنم چرا کامنتهای این آدمی که داره توهین میکنه رو حذف نمیکنه...
 • ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  خيلي راه دور نرويد از جنگ بوسني كه كاملا" پاكسازي نژادي بود كمتر از دودهه ميگذرد.فكر ميكنيد در اين جنگ چند صد هزار نفر به فجيعترين شكل ممكن در فلب اروپاي متمدن كشته شدندكه قريب 80 درصد آنها سالخوردگان، زنان،جوانان وكودكان غيرنظامي بودندكه بصورت سازماندهي شده قتل عام ميشدند.كه سرآخر ناتو وقتي ديد ديگر آبرويي براي آنها نمانده اينبار درنقش يك منجي واردعمل گرديد.خيلي بايد انسانهاي ساده لوح وبا عرض معدرت احمقي باشند آنهايي كه فكر ميكنند اين اروپائيها آدم هاي متمدن اي هستند،اينها براي حفظ منافعشان حاضرند دست بهر جنايتي بزنند كه روي امثال چنگيز را از اعمال سبوعشان سفيد كنند.
 • elia ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  نیشابور قبل از حمله موغول 2 میلیون جمعیت داشت به نظرت الان 2 میلیون جمعت داره
 • ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  دوستان این کامنت من هیچ ربطی به این خبر نداره و فقط از این فرصت استفاده کردم تا نظر دهم و شما هم نظرتان را درباره نظرم بدهی. نقد من به عملکرد رسانه ملی در شبکه ifilm است. با توجه به وقوع انقلاب و بیداری اسلامی در کشورهای منطقه ، واقعاً این شبکه در این برهه حساس چه کمکی به اهداف انقلاب اسلامی و مردمان این کشورها که بعد از سالها از زیر ستم جباران دیکتاتور بیرون آمدند ، می کند. فیلم ها و سریالهای نمایش داده شده در این شبکه ، همان فیلم ها و سریالهایی هستند که سالهای قبل در شبکه های سراسری سیما پخش شده و به خاطر وجود برخی ناهنجاری ها در برخی از این فیلم ها و سریالها ، در زمان پخش با واکنش اقشار مختلف مواجه شده بود. حال این فیلم ها که در داخل کشور کابردی نداشته چه پیام و فرهنگی را منتقل می کند ؟؟؟!!! مسئولین رسانه ملی واقعاً هدفشان از راه اندازی این شبکه چیست؟ هالیوود و غرب با تولید و انتشار فیلمهایشان در جوامع دیگر ، فرهنگ سازی و گفتمان سازی می کنند و در حال حاضر ، فیلم بعنوان یک ابزار برای دیپلماسی است؟ لازم است دلسوزان و منتقدین ، عملکرد رسانه ملی را در رابطه با این شبکه مورد نقد قرار دهند. ( خواهش می کنم نظر بدهید )
 • مهران ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
  0 0
  درسی که از این واقعه تاریخی می شود گرفت این است اگر به اندازه کافی قوی نباشیم و برخی از مسولین دست از تفرقه و نزاع بر ندارند از مدعیان حقوق بشر هیچ بعید نیست این جنایت را در مورد ما هم تکرار کنند.
 • ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۶
  0 0
  اکثرشون پناهنده بودن
 • ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۶
  1 0
  ‫مثل اینکه در مورد جنایات نازی ها چیزی نمیدانی،آنها نژاد آلمانی را بر تر میدانستند و امثال ما را نژاد پائین تر از انسان،کودکان خردسال را بزور از مادرانشان جدا کرده و روی آنها آزمایشات ژنتیکی انجام میدادند.میتوانی تصور این توحش را بکنی.این جزيی از جنایاتشان بود.
 • فکری ۰۲:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۶
  0 0
  شخصیت هیتلر خیلی پیچیده است این حرفا رو اگر اون گفته باشه خیلی جای تامل داره
 • برکتی ۰۲:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۶
  0 0
  این آقای ناشناس کیه هی سعی داره بگه این مقاله می خواسته هیتلر رو تبرئه کنه! باباجان مقاله ضد انگلیسیه احتمالا این کامنتها از سفارت انگلیس تو تهران و با vpn نوشته میشه که مثلا آی پی المان ثبت بشه بابا خیلی تابلو هستید این بود هوش ناب انگلیسی ! که به اون می نازید؟؟؟ بنازم به مشرقیون که خوب کاسه کوزه این یهودیا و انگلیس ها رو بهم ریختن علی یارتون
 • فرید ۰۲:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۶
  0 0
  مشرق سایت بسیار هوشمندیه احتمالا یه تیم حرفه ای واسه عملیات روانی دارن این مقاله چند تا هدف رو با هم نشانه رفته واقعا افرین میگم ان شا الله من رو هم تو ثواب کارتون در جهاد با یهودی ها و انگلیسی ها شریک کنین
 • ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۶
  0 0
  مطلب خیلی عالی بود اون دوست عزیزی هم که راجع به ifilm نوشتند به نکته مهمی اشاره کردند
 • ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۶
  0 0
  آفرین. بسیار عالی بود
 • ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۶
  0 0
  Population : 523,058 - 31 December 2010
 • ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۶
  1 0
  ما که هر لحظه آماده ایم. تو اگر جرات داری بیا ...
 • جواد ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۷
  0 0
  دوستان انگليس همان روباه پير که دنيا را به بحران کشانده است عامل اصلي بيچارگي بشريت است اسرائيل فرزند حرامزاده ي انگليسي ها است که همه را غير از بني اسرائيل گوسفند وحيوان مي پندارد قطعا شک نکنيد که صهيونيست جهاني در همه ي جنگها دخالت و تاثير گذار است حضرت آيه الله بهجت ره : ما هر چه مي کشيم از دست انگليس است .
 • بنده خدا ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۸
  0 0
  هر روز عاشورایی رخ می دهد و هر روز کربلایی برپا می گردد !
 • سرباز ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۸
  0 0
  هایل
 • حسین نجار ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۹
  0 0
  خوندم نظرتو. کاملاً منطقی هست. رسانه ملی هم در بخش صدا و هم در بخش سیما در حال رکود فرهنگی هست. در بخش رادیو به اسم شاد کردن لحظه های شنوده ها رو به خوانندگی زن ها و استفاده از کلمات و الفاظ کوچه بازاری هست که بعضاً بین افرادی استفاده میشود که به خاطر لا ابالی بودنشان، قشر مترود جامعه و به صطلاح خودمان الوات هستند. در قسمت سیما در آخرین حرکت بسیار تحسین برانگیز، دست ساخت سریالی زد با نام مسیر انحرافی که تلفیقی از دو اثر برگزیده هالیوود با نام های لاست (گم گشتگان) و دزدان دریای کاراییب زد. هالیوود از ساخت این دو اثر منظور داشت اما هیچکس منظور رسانه ملی را از تلفیق این دو اثر و ساخت این سریال بی محتوا نفهمید که نه با فرهنگ کشوره ما سازگاری داشت و نه پیامی را در برداشت. جداً مردم نباید نگران پولی باشند که از بیت المال صرف اینگونه اثرها میشود؟؟؟ مردم نباید نگران نثل آینده خود شوند با اینگونه تهاجمات فرهنگی که از طرف رسانه خودی به فرزندانه آنها القاء میشود؟؟؟
 • ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۹
  0 0
  پویا جون چهل ملیون درسته. منم اولش باورم نمیشد تا از چند منبع شنیدم
 • ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۸
  0 0
  آرم نازی ها که صلیب شکسته است، یک آرم ماسونی است. واقعا هیتلر آدم پیچیده ای است، ولی مرگ بر روباه پیر این انگلیس خبیث...
 • ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۸
  0 0
  آره، درسته، مشرق جون اینو تخصصی تر کار کن.
 • ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۸
  0 0
  درسته، کاملا، مرگ بر روباه پیر...
 • ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۸
  0 0
  جناب ناشناس، این یه جنگ جهانی، مقایسش میکنی با یه جنگ بین دو کشور، نمیگم که جنگ ایران و عراق جنگ نابرابری نبود، و این رو هم میدونم که فکر کنم از سی کشور عربی و غیرعربی به ایران حمله شد، حتی از هند هم نیرو داشتند، البته خیلی مختصر ولی، قابل مقایسه با جنگ جهانی نیست.
 • ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۸
  0 0
  دمت گرم یاکوو، عجب اسمی داری! ولی واقعا این ساکسونهای خبیث یهودی-صهیونی دارند با دنیا بازی میکنند. إن شاءالله روز ظهور امام زمان علیه السلام، رئیسشون (دجال) به درک می رود و دنبا گلستان خواهد شد. إن شاءالله. صلوات
 • امرعاص ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۸
  0 0
  اینها با اینکارشون می خواستند قدرتمند شن و از این قدرت به زر و زور و تزویر برسند. که بعد دهگده جهانی را روی اجساد قربانیان ایجاد کنند. که در شروف است !!!!!!!!
 • قاتل يهود ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۱
  1 0
  هايل هيتلر
 • ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۳
  0 0
  تحریف واقعیت ! همین !! خود هیتلر با حملاتی که به یهود ( صهیونیزم ) داشت ، یکی از عوامل اصلی ایجاد اسراییل بود !
 • هادی ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۹
  0 0
  بخش زیادی از مسائلی که راجع به هیتلر و آلمان نازی گفته میشه دروغ پردازی و سیاه نماییه البته این همیشه در طول تاریخ بوده که غالبان جنگ مغلوبان رو بد نام می کنند
 • ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۸
  0 0
  پل ورسک و خیلی چیزای دیگه رو آلمانی ها ساختن. هایل هیتلر
 • محمد ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۳
  0 0
  اقا همه خفه هیچ کس نمیدونه هیتلر چطوری بوده پس ضر نزنید
 • ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۳
  0 0
  سلام من این صفحه روخوندم کاملا با تمام نظراتش میخوام بگم در جنگ جهانی دوم تمام دولتهای اروپایی مقصر بودند چه المان چه دیگر کشورها واقعه هولوکاست وشهر المانی هم یه جورایی توشون اغراق شده ولی واقعیت داره
 • مجتبی ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۰
  0 0
  واقعاصحنه های دردناکی بودند شهر درسدن المان که اماج بمب های اتش زا وبمب های دیگر قرار گرفت ای کاش جنگ ها وپیروزیها فقط تو میادین جنگ می بود وکار به زن وکودکان وناتوانها نبود اما متاسفانه برعکس شده به امید روزهای ارام در تمام دنیا که عدالت برپا باشد یا مهدی ادرکنی
 • مجتبی ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۰
  0 0
  تو جنگ جهانی دوم خیلی ها مقصر بودندو 2000000لیترخون ریخته شد وهیچ یک از اغازگران جنگ هم قید حیاط نیست ونزدافریدگار باید پاسگو باشن
 • مجتبی ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۰
  0 0
  باباجان درسدن شهر اوارگان جنگی بوده تعدادکشته شده ها بیش از600000نفربودند ضمنا نه هیتلری هستم نه چرچیلی
 • مجتبی ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۰
  0 0
  واقعا دمت گرم جواب دو طرف رو دادی ببینم اهل کجای .منتظرت هستم
 • مجتبی ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۰
  0 0
  پس پل قطور وپلهای معلق اهواز بر روی رود کارون رو کی ساخته
 • مجتبی ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۰
  0 0
  اطلاعات ما درمورد جنگ جهانیدوم خیلی بیشتر شد از شما مچکریم درصورت امکاناطلاعات بیشتری بزارید که مقصر اصلی جنگ برای همه شناخته تر شودبا تشکر از شما
 • die HJ ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
  0 2
  شما پست ها می تونید نظر رو نشون ندید اما پس از 82 سال جون کندنتون نمی تونید جلوی واقعیت دنیا رو بگیرید و آن برخاست دوباره نازی به شکلی ساده تر و دیگر است . خدتون سایت می سازید و خودتون توش نظر می دید . منظورم شما آنگلوفیل هاست یا یهودی های موش . برید بازم به حقوق موش خودتون برسید . اما ما بازم بیداریم . جاودانگی ما آریان ها خار تو چشماتون . خدا با ماست. شما پست ها لازم نکرده درباره ما نظر بدین چون شما موش های بیابونی خیلی از این حرف ها پایین ترین .
 • احمد154 ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۵
  0 0
  طبیعی است که کشور های پیروز جنگ خود را بی گناه جلوه دهند در صورتی که خودشان از همه جنایتکارترند.در تاریخ چیزی از جنایت های روس ها و انگلیس های خبیث نمی بینیم درصورتی که این ها خود باعث به وجود امدن جنگ جهانی دوم شدند. مرگ بر اگلیس های خبیث جنایتکار
 • مهراب ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۰
  0 0
  لطفا در مورد لهستانيها هم پست بذاريد كه اونها با جنايتهاشون تحريك كننده آلمان به جنگ بودند.
 • مهراب ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
  2 0
  خيلى خوبه، هر كس حقيقتو بگه كامنتاشو حذف ميكنيد معلوم شد ريشتون كجائيه
 • اصف سحر ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
  1 0
  با تشکر از ..... به نظر من این مراحیل باید طی شود کشورهای توسعه یافته همین دوران رو تجربه وایمروز با له کردن اجساد وقربانی کردن اطفال خردسال دارن صلاحهای کشتار جمعیشونو امتحان کنند که ایا بیشتر ازین هم میتونن بکشند یانه فقط میتونم بگم به یک انسان متآسفم
 • ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  مرگ بر متفقین!
 • نا آشنا ۰۴:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۸
  0 0
  نظرات همه شما دوستان واسم متینه درسته که هیتلر نسل کشی کرده اما این دلیل نمیشه وقتی کشورش شکست خورده و خودش هم مرده درست نیست که به اصطلاح آن انسانهای اندیشمند که الان دم از حقوق بشر میزنند برای (انتقام.فرونشاندن خشم.ارضای کشتاری .و.......)دست به همچین جنایت هولناکی بزنند و کسی هم که بخواهد برای اینها حقانیت را بیاورد جلو نمیتواند کاری از پیش ببرد چون که به ظاهر حقانیت اینها هستند و حق با اینهاست حالا هم که شده هر کاری بکنند
 • reza ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۹
  0 0
  جنایتکار واقعی امریکا و متحدانش بودن نه هیتلر
 • ایرانی حق طلب ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۲
  0 0
  مرگ بر صهیونیسم
 • سیامک ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۵
  0 0
  هیتلر جنایت کار بود چرچیل استالین روزولتم باهاش
 • پیمان ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۶
  0 0
  این غربی ها که ادعای حق و حقوق میکنن یادشون رفته ملتشون از بی قانونی مثل حیوون همدیگرو میکشتن تازه یه سراسامون گرفتن واسه ما ادم شدن اره ماهم بی قانونی زیاد داریم ولی باید مل سگ همدیگرو نمیکشیم مگه این طرف مشکل روانی داشته باشه ولی اونا سالم بودنو همدیگرو میکشتن
 • اکبر بیکار ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  یکی سال 91 یک چیز نوشت جالبه که من امروز دارم جواب میدم. حالا اگه بگم هیتلر بد بود و یا بگم آدم عجیبی بود که باید می بود که بگه میشه. آیا آیا آّیا فرقی میکنه بلند شیم و بریم سر کارمون و اگه موضوع رو فهمیدیم کارمون رو درست انجام بدیم. به چیزی که راهی برای دانستنش نیست گیر نده مثل یک مورد بهش نگاه کن جنبه عمومی شو نگاه کن نفرین نکن اگه اون 600 هزار تا نمرده بودن هم الان مرده بودن به خودت فشار نیار . خلاصه حواست به خودت باشه که گول نخوری سرباز هیتلرت باشی آزادمرد باش اگر چه کار هر خسی نیست.....
 • ایمان ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۹
  0 0
  آتش ابدی به روح شیطانی چرچیل مجرم جنایتکار و حامیان منفور صهیونیستش
 • ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۱
  0 0
  فقط مرگ بر آمریکا شیطان بزرگ - مرگ بر اسرائیل و مرگ بر صهیونیزم - مرگ بر وهابیت جنایت کاری در خون و تفکرات این صهیونیستها است. چرچیل هم یک خدمه یهودیهای صهیونیست بود و استالین یک یهودی بود و جنایتکارو از طایفه صهیونیزم بود
 • ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
  0 0
  هیج نظری نداذرم جون مملکتم این قدر نظر داره که بهش بپردازم
 • سکشیانت ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۳
  0 0
  متاسفامه این متن هم صادقانه نیست و اطلاعات بهتری در مورد تعداد کشته شدگان می توان یافت از جمله در کتاب سلاخ خانه شماره 5 از ونه گات اما واقعا چهره کثیف این انگلیس و آمریکا و پروپاگاندای اونها هم باید شناخته بشه چون تاریخ جنگ را فاتحان می نویسند فقط در مورد پیروزیهای خودشان اغراق و جنایاتشان را تحریف میکنند
 • mloiu ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  600000 motmaeni
 • هیتلر ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۴
  1 0
  خداییش درود بر هیتلر شما یهودیا صهیونیست نمیدونیم آلمانا یا هر ملتی تو دنیا قبل جنگ جهانی چقد از طرف انترناسیونالای صهیونی و آنگلاساکسونای جهانخوار تهقیر و کشته شدن هیتلر خدا بیامرز خونش به جوش اومد ملتتشو توی محدوده زمانی خاصی سربلند کرد هنوزم این پیشرفتای آلمانا از سر دولتی هیتلره اون یه وطن پرست با غیرت بوده یهودیای بی اصلونصبه اشغالگر
 • فراز ۰۶:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  متاسفانه این حرف که تاریخ رو فاتحان مینویسند اینجا قابل تامل است.سالهاست رسانه های سمت انگلستان و ضد آلمانی تاریخ جنگ جهانی روبخورد مادادند وچنین مطالبی غنیمتی کمیاب محسوب میشود.حتی اگر مبالغه شده باشد نفس این عمل که بعداز پایان جنگ و تسلیم شدن آلمان ،بمباران وسیع غیرنظامیان بقصد ناتوان کردن آلمان برای سالهای طولانی تر عملی وحشیانه وجنایت جنگی است.درضمن میتوانید به کتاب ظهور وسقوط رایش سوم رجوع کنید تا چگونگی بقدرت رسیدن هیتلر باحمایت مرموزانه انگلیس رو مطالعه کنید.اینکه نسبت گشته شدگان یهودی نسبت به تلفات روسها آلمانی ها وکشورهایی نظیر ایران نسبتی قابل توجه نیست چیزی است که ببانگاه به آمار تلفات جنگ جهانی دوم براحتی قابل مشاهده است.
 • far ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۹
  0 0
  13:49و14:17 تازی زاده های نفهم.روزی همتونو از رو زمین محو میکنیم!
 • ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
  0 0
  بله ژاپن و آلمان یعنی نیروهای محور دنیا را به گند کشیده بودند و باید سرکوب میشدند
 • mohammad ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۷
  0 0
  زایه
 • ناشناس ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  حالا اگر این انگلیسی های خبیص چنین فکری کنند لندن و دیگر شهر های این رژیم خبیص را به وسیله ی آتشفشان هایی که در اعماق زمین است به چنان جهنمی تبدیل خواهیم کرد که در تاریخ بشریت ثبت شود.(وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد )
 • ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۴
  0 0
  بابا اخ شما چقدر از هیتلر میدونید که این حرفا رو میزنید ٬ شما این مطلب رو میدونستید که بعد از جنگ یه اسنادی اشکار شده که روسیه قبل از المان می خواسته جنگ رو شروع بکنه ولی المان پیش دستی کرده وجنگ رو شروع کرده۰
 • هیچکس ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۹
  0 0
  هرکس که باد بکارد طوفان درو میکند
 • ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۱
  0 0
  مرگ بر انگلیس کثیف
 • ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۷
  0 0
  درسدن شهر صنعتی آلمان فقط بخاطره اینکه با تاسیسات پیشرفتش بدست ارتش روسیه نیفته یکشبه نابود شد.
 • ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۷
  0 0
  درسدن شهر صنعتی آلمان فقط بخاطره اینکه با تاسیسات پیشرفتش بدست ارتش روسیه نیفته یکشبه نابود شد.
 • پیمان ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  اگر دنبال جنایتکاران واقعی و علت اصلی جنگ هستید در اینترنت قتل عام برومبرگ در سال1939 را مطالعه کنید مربوط به چند ماه قبل از شروع جنگ است. چرچیل مزدور صهیونیسم جنایتکار دستور داده بود بمباران و کشتار مردم بیگناه غیر نظامی شهرهای المان را از گوش مردم انگلیس مخفی کنند. این شیطان پست فطرت گفت مردم را کباب کنید.به امید نابودی صهیونیسم کمونیسم لیبرالیسم و فراماسونری
 • حامد ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  هولوکاست واقعی کشتار مردم غیر نظامی شهرهای آلمان به دست دولتهای مزدور و نوکر نظام سلطه و صهیونیسم بین الملل بود. هولوکاست واقعی زنده زنده سوزاندن زنان و کودکان بیگناه شهرهای آلمان به دست جنایتکاران حرفه ای و فروزندگان حقیقی جنگهای جهانی اول و دوم بود.همانهایی که این جنایات را کردند امروز هم مشغول توطئه علیه صلح و جنایت علیه بشریت هستند.
 • فرهاد ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  0 0
  همه جنایت کار بودن . چرچیل با کشتار غیر نظامی های آلمان ها گناه کرد . هیتلر با حمله به لهستان و شوروی و کشتار یهودی ها در هولوکاست و آشویتس و اضافه می کنم کسی که باعث شروع جنگ بود حنایت کرد . رئیس جمهور آمریکا هم با حمله اتمی به هیروشیما و ناگازاکی گناه کرد . همه بی رحم بودن . خدا ازشون نمی گذره .
 • ساسان ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
  1 0
  دوستان من هركسي و هر مغزي نظري دارد توصيه ميكنم توصيه ميكنم توصيه ميكنم توصيه ميكنم حتما حتما در مورد جنگ جهاني و پيشواي بزرگ المان ادولف هيتلر مطا لعه كنيد بدون سانسور اروپا و امريكا و شوروي يا همون روسيه
 • مهدی ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  1 0
  باید قبر چریچیل رو منهدم کرده و اگر حتی استخوانی باقیمانده بود آن را با حطرناکترین ماده آنش زا آتش زد ای جنایت کار باعث تشکیل اسراییل و کشته شدن اینهمه فلسطینی در عرض این 68 سال شد .الان مشخص شده شده که این سران متفقین بودند که جنایت کار بودند و هیتلر در مقام چهارم قرار گرفته پس از چرچیل استالین و روز ولت
 • ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 1
  خود کرده را تدبیر نیست. جالب است ژاپن و آلمان نزدیک بود دنیا را نابود کنند و حالا عده ایی خوشمزه و جوجه سیاسی می خواهند این دو کشور جنگ افروز را تبرئه کنند.
 • مهران ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۹
  0 0
  سیاست همیشه خونین بوده وهست وخواهد بود وبیشتر سیاست مداران خون خوارند 40میلیون نفر در طول 5سال به کام مرگ فرستاده شدند چرا فقط بخاطر چندتا سیاست مدار که تو روی هم کم نیارن تاریخ قسمت های نخوانده و مرموز بسیار دارد وهنوز قسمت های بسیاری از ان برای بشر مبهم است.نمونش همین عملیات اپولو ک امریکا به کره ماه رفت هنوز عده بسیاری در شک و تردیدند که راسته یا ن اینا همش بازی سیاسی هستند که ما هم در این بازی مثل توپ فوتبالیم هر استفاده ای ازمون میکنن.گاهی غرور ملی مان را جریحه دار میکنن گاهی غرور دینیوگاهی..................
 • ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
  0 4
  من کتاب جنگ جهانی دوم نوشته آلن جان پرسیوال تیلور را مطالعه کردم اون کتاب منابع زیادی داره خیلی از مطالب اینترنتی معتبر نیستند. تو این کتاب گفته اول نشریه های آلمانی گفتند تلفات بمباران ۲۵۰ هزار نفر بود. بعد از ۳۰سال فهمیدند. تلفاتشون ۲۵هزار نفر بود. اولا من یهودی یا صهیونیست نیستم.خوهشا سعی نکنید نام آمریکا رو بد جلوه بدید. آمریکا با کمک به متفقین دنیا را از شر نازیسم نجات داد. هر چی باشه لیبرالیسم خیلی بهتر از نازیسمه
 • ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۶
  0 1
  لیبرالیزم بده نشد که حرف. کسی میخواهد بگوید چیزی بد است باید به موارد آن اشاره کرده و بصورت منطقی آن را نشان دهد. لازم است یادآوری شود که لیبزالیزم هسته حقوق بشر است. لیبرالیزم در اصل همان اندیشه آزاد و بیان آزاد است که خیلیا بدشون میاد و میگن هر کاری آزاد! خوب انتظار از مردم بی سواد چیه ولی بالاخره آیندگان که این متن ها میخوانند و تصورات را متوجه میشوند چه فکر خواهند کرد.
 • مهدی ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۱
  5 1
  بجای توهین کردن نظر خودتونو بگین من خودم طرفدار هیتلر هستم ولی نباید به کسی توهین بشه
 • مهدی ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۱
  4 2
  بالاخره روزی خواهد رسید که انگلیس و آمریکا و روسیه و فرانسه و اسرائیل به بدترین وضع ممکن نابود خواهند شد
  • IR ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۵
   0 2
   هیتلر خودش را از نژاد برتر(آریایی) معرفی می کرد و بقیه نژادها را پست می دانست.
 • مهدی ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۱
  4 1
  هیتلر آزادمردی بود که فقط از مردمش دفاع کرد شروع کننده جنگ هم که ظبق شواهد انگلیس و فرانسه و لهستان بودن
 • مهدی ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۱
  4 1
  درود بر پیشوای بزرگ هیتلر مرگ بر یهود
 • مهدی ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۱
  3 1
  خوشبختانه مستندهایی هست که ثابت میکنه هیتلر جنایتکار نبوده و فقط از مردمش دفاع کرده
 • بلنهه IR ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
  0 2
  خیلی مسخره بود
 • بی نام IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۶
  0 3
  دوستان ویکیپدیا انگلیسی رو بخونید خیلی قشنگ راجب این قضیه توضیح داده . این متن تحریف شدست . ۶۰۰ هزار تا همش دروغ
 • IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  0 0
  مطالب خیلی ناراحت کننده بود ولی خیلی عالی و خواندنی بود متشکرم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس