کد خبر 1091756
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۵
ظریف نمایه

اشتباه شما دقیقاً همین جاست، که خیال می‌کنید می‌شود با دشمنانی که اختلافات ماهوی و مبنایی با ما دارند ساخت و پاخت کرد و در عین حال دم از استقلال هم زد.

به گزارش مشرق، «رضا الماسی» در یادداشت روزنامه «کیهان» نوشت:

آقای ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دیروز در بخشی از اظهاراتش در مجلس، مخالفت آمریکا و رژیم صهیونیستی با ما را صرفاً مخالفت با تمامیت ارضی و جغرافیایی ایران قلمداد و تأکید کرد: «آمریکا و رژیم صهیونیستی، لیبرال، اصلاح‌طلب، اصولگرا، انقلابی و غیر انقلابی نمی‌شناسد. رژیم صهیونیستی با کل ایران مخالف است، با تمامیت ارضی ایران مخالف است، با جغرافیای ایران مخالف است و...»

بیشتر بخوانید:

راستی‌آزمایی اظهارات ظریف در مجلس

در این باره گفتنی‌هایی وجود دارد که لازم است یادآوری و کمی دقیق‌تر به آن‌ها پرداخته شود؛

تأکید بر این که دشمن صهیونیستی و دشمنان غربی جمهوری اسلامی با تمامیت ارضی و ساختار آن مخالفند پرواضح است اما سؤال اینجاست که علت حقیقی دشمنی آنان چیست؟ آیا مطابق ادعای وزیر محترم خارجه، برای دشمنان جمهوری اسلامی، لیبرال و انقلابی فرقی ندارد؟ آیا واقعاً آن‌ها فقط با نژاد ایرانی‌ها مشکل دارند و مهم نیست چه تفکرات و مسلکی دارند یا علت دشمنی آن‌ها عوامل دیگری است؟

برای پاسخ به این سؤال مناسب است به مواضع همین آمریکا و رژیم صهیونیستی که مورد اشاره آقای ظریف است قبل و بعد از انقلاب اسلامی و همچنین مواضع آن‌ها در طول ۴۱ سال حیات مبارک انقلاب نگاهی بیندازیم.

ایران قبل از انقلاب اسلامی، یکی از پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه بود که در آن، نظام شاهنشاهی به عنوان ژاندارم منطقه دربست در اختیار آمریکا قرار داشت. رژیم صهیونیستی هم قبل از انقلاب روابط خوبی با ایران داشت و نه تنها با جغرافیا و تمامیت ارضی کشورمان مخالف نبود بلکه با استثمار ایران، بالاتر از جغرافیا هویت انسانی‌مان را به بردگی گرفته بود. آمریکا و رژیم صهیونیستی مشکلی با حکومت ایرانی‌ها نداشتند اما نه هر ایرانی! ایرانی که فکرش در اختیار آن‌ها باشد. ایرانی که از درون پوچ و سر تا پا غرب‌زده شده باشد. ایرانی که مبانی معرفتی آن‌ها را برای زیست سیاسی اجتماعی پذیرفته باشد و...

اساساً انقلاب اسلامی، انقلاب در همین باورها بود که به همه دنیا بگوید، ما می‌خواهیم مستقل باشیم. نه صرفاً مستقل در تمامیت ارضی بلکه استقلال در اراده و تصمیم‌گیری. اتفاقاً اولین نصایح حضرت امام(ره) به حکومت پهلوی تأکید بر این نکته بود که؛ «ما می‌خواهیم شما آقا باشید، شما می‌گویید می‌خواهیم نوکر باشیم! ما می‌گوییم شما باید خودتان کشور خودتان را اداره بکنید، خودتان لشکر خودتان را اداره بکنید، منافع مملکت مال خودتان باشد، ذخایر مملکت برای این بیچاره‌هایی باشد که در زاغه‌ها نشسته‌اند، شماها راضی نمی‌شوید. راضی نیستید که خودتان هم آدم بشوید! ما می‌خواهیم شما را آدم کنیم، شما آدم نمی‌خواهید بشوید.» (صحیفه امام، ج ۵ ص ۵۴۵)

پس از انقلاب هم در طول ۴۱ سال گذشته برخلاف اظهارات آقای ظریف، آمریکا و رژیم صهیونیستی با برخی وطن‌فروشانی که از ایرانی بودن فقط نام آن را یدک می‌کشند نه تنها مخالفتی نداشته بلکه برخی از آنان را سرمایه‌های خود در ایران دانسته است. غربی‌ها پس از آن که نسبت به تغییر حاکمیت در کشورمان ناامید شدند به استحاله از درون روی آورده و این امر تنها با افرادی ممکن است که مبنای فکری مشترکی با آنان داشته باشند. لیبرال‌ها، برخی اصلاح‌طلبان و حتی بخشی از غیر انقلابی‌ها در این دایره جای می‌گیرند.

آقای ظریف! چطور ممکن است برای آمریکا و رژیم صهیونیستی، لیبرال، اصلاح طلب، اصولگرا، انقلابی، غیر انقلابی و... تفاوتی نداشته باشد؟ اگر فرقی ندارد چرا نتانیاهو اصلاح‌طلبان را سرمایه خود در ایران معرفی می‌کند و از برسرکار آمدن انقلابی‌ها به شدت آشفته می‌شود؟ چرا اپوزیسیون خارج‌نشین مورد حمایت سرویس‌های جاسوسی غرب و رژیم صهیونیستی در انتخابات‌ها از لیبرال‌ها و غیرانقلابی‌ها حمایت و حتی برای رأی‌آوری آن‌ها هزینه‌های هنگفتی می‌کنند؟ برخی از این آقایان چه قرابتی با رسانه ملکه انگلیس دارند که رسماً در فلان انتخابات از سوی این رسانه تبلیغ می‌شوند؟

اگر واقعاً برای آمریکا و اسرائیل ظریف و جلیلی تفاوتی ندارد چرا سال ۹۷ در گفت‌وگو با هاله اسفندیاری، مدیر بخش مطالعات خاورمیانه اندیشکده «وودرو ویلسون» ملتمسانه مطرح کردید؛ «اگر با وجود تلاش‌های ما برای تعامل، این تلاش‌ها بی‌نتیجه بماند، مردم ایران این فرصت را خواهند داشت تا ۱۶ ماه دیگر که انتخابات پارلمانی (مجلس دهم) برگزار می‌شود، به این عملکرد ما پاسخ دهند.»؟

اشتباه شما دقیقاً همین جاست. (البته اگر واقعاً اشتباه در تحلیل باشد نه چیز دیگری!) که خیال می‌کنید می‌شود با دشمنانی که اختلافات ماهوی و مبنایی با ما دارند ساخت و پاخت کرد و در عین حال دم از استقلال هم زد. این فرضیه به هیچ عنوان غیر ممکن نیست که افرادی بر مسند کرسی‌های جمهوری اسلامی در مجامع بین‌المللی بنشینند و از مبانی فکری جمهوری اسلامی تهی باشند. این خطر همواره بر سر راه آینده انقلاب وجود داشته که اختلاف در مبانی فکری نخبگان را بی‌اهمیت یا کم‌اهمیت بدانیم و انتظار داشته باشیم در منازعات بین‌المللی دست برتر را داشته باشیم.

به نظر می‌رسد علت اصلی تأکیدات اخیر رهبر معظم انقلاب به خصوص در محافل جوانان آینده‌ساز کشور مبنی بر لزوم تقویت مبانی معرفتی همین نکته است. اکثر قریب به اتفاق انقلابی‌های پشیمان که روزی دچار افراط و امروز به تفریط افتاده‌اند، گرفتار نداشتن پایه‌های مستحکم فکری بوده و هستند. لذا این طور که پیداست، این گونه تصورات از تلقی‌های دشمن نسبت به آرایش نخبگان و جریانات سیاسی کشور با گرایش‌های مختلف، ناشی از عدم اشراف بر عمق نزاع جمهوری اسلامی با دشمنانش یا تغافل برای رسیدن به اهداف دیگر است که هیچ یک در شأن وزیر امور خارجه کشورمان نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۰۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  31 2
  آمریکا و اسراییل اونایی که در راستای منافع استکبار بتن می کنن رو خیلی خوب می شناسن و حساب دیگه ای روشون باز می کنن. مگه یکی دراز گوش باشه اینو نفهمه. البته آقای ظریف درست می گه، بعد که با کمک همین ها به کشور مسلط شدن دیگه چپ و راست براشون مهم نیست. اول تا میتونن می دوشن بعد که تموم شد سلاخیت می کنن، مثل سرخپوست ها.
  • US ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   9 0
   منافع مملکت مال خودتان باشد، ذخایر مملکت برای این بیچاره‌هایی باشد که در زاغه‌ها نشسته‌اند، شماها راضی نمی‌شوید. راضی نیستید که خودتان هم آدم بشوید! ما می‌خواهیم شما را آدم کنیم، شما آدم نمی‌خواهید بشوید.» (صحیفه امام، ج ۵ ص ۵۴۵)
 • فیروز اسماعیلی IR ۰۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  7 20
  ای کسانی که تصمیم گرفته آید دولت رسمی کشوررا ساقط کنید درمسایل بیشتر تامل کنید وقت انتقام نیست روش شما برای کشور مشکل ایجاد می کند.
  • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   10 5
   06:14 ای کسانی که تصمیم گرفتین با خیانت و وطن فروشی پای اجنبی را به این مملکت باز کرده و با برجامهای بعدی باعث تجزیهٔ کشور شوید، باید بگویم کور خوندین، همچین حقتونو کف دستتون بزاریم که در تاریخ ازش یاد بشه!!!
  • سید IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   9 2
   ظریف الممالک از رجال قجری عهد ناصری!!!!
  • حمیدرضا IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   7 0
   با سلام ....... """ دولت رسمی را به میان نیاورید صحبت از عملکرد افرادی است که بواسطه حضور در ستاد انتخاباتی محصور و نافرمان انتخاباتی به مسولیت رسیدند . یادتان هست آنروزیکه در سال 1388 با نافرمانی از قانون اساسی تمکین نشد امروز چه نقش هایی دارند . التماس دعا *
  • ماریه IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   10 1
   بحث ساقط کردن نیست برادر عزیز بحث این هست که در این هفت سال دولت چکار کرده الان باید در پیشگاه ملت جواب پس بدهند این که ناراحتی ندارد این جواب نمی شود که من با شهید سلیمانی جلسه داشتم
 • معصومه IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  18 1
  کاش هم مردم و هم مسئولین بفهمن که ما در دید غربی ها یک مشت آدم چشم و مو مشکی هستیم که حتی جانمان به اندازه حیوانات خانگی شان ارزش ندارد. غربی ها به دنبال آسایش برای دیگر ملت ها نیستند بلکه میگن همه ملت ها فدای ما...
 • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  4 3
  یعنی حالا ما نوکر کسی نیستیم
  • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   3 0
   شما رو نمی دونم اما ایرانی ها نه، رو پای خودشون وایسادن و می ایستن........ ( مشخصا منظورم برخی ها در داخل و امثال علینژادها نیستن)
  • IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   2 2
   09:00 یه نگاهی تو اردوگاه تیرانا بنداز ببین کی اونجا رو براتون ساخته و خرجتونو نو میده بفهم نوکر اون هستین!!!
  • محمد IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   2 0
   دوست عزیز مقایسه اینهمه ادعای بلد بودن دیپلماسی وزبان دنیاوته برجام که تمام متن وحاشیه ان بلاهت حماقت درخوشبینانه ترین حالت انست که تحقیقا خیانت است البته خنده های ظریف را با نگاهای کری مقایسه کنید تا بفهمید چه کسی رابجنگ چه کسی فرستادیم نتیجه چنین جنگی ازپیش معلومه
 • IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  5 0
  ما از دست کسانی که سالهاست دل به غرب بستن چه کنیم
 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  1 2
  اتفاقاً دیگه برای مردم هم اصولگرا و اصلاح طلب و لیبرال اهمیتی ندارد.مشکل اصلی مردم این هست که هزینه تمام این تفکرات و شعارها را فقط و فقط مردم می پردازند نه مسئولین(چه اصولگرا و چه اصلاح طلب).حالا این هزینه چه از ناحیه برجام باشد و چه تحریم فقط بر روی دوش مردم عادی گذاشته می شود. نمود این موضوع پایین ترین مشارکت مردمی در انتخابات اخیر از ابتدای انقلاب بود.و اگر به همین منوال پیش بریم حضور مردم کم رنگ و کم رنگ تر خواهد شد.
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  4 2
  اینها حلقه نیویورکی هستند
 • فرهاد باستانی US ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  2 3
  نتیجه گیری مطلب بسیار اشتباه و ناصحیح و غلط است،بهتر است اندکی مطالعه و تحقیق داشته باشند تا غلط ننویسیم
 • IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  5 5
  بالاخره نوبت اون جناح هم میشه ریاست جمهوری،اونوقت ببینیم اونا چه گلی به سر ملت میزنن. به جای تفرقه متحد باشین نذارین دشمن سواستفاده بکنه از این وضعیت.من که اهل سیاست نیستم این چیزهارو میفهمم اونوقت آقایونی که وارد مجلس شدن حداقل سواد سیاسی دارن انقدر داغون هستن که نمیفهمن الان وقت دعوا کینه تحمت زدن نیستش. آقاااااایووووون بفهمین دشمن داره از این وضع سواستفاده میکنه. بابااااا چقدر باید چوب این ندونم کاری های ادم به اصطلاح وطن پرست رو بخوریم. شماها امدین واسه جنگ دعوا نه کمک به مردم
 • علیرضا آزادی IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  5 1
  اندیشکده های مطالعات استراتژیک آمریکا از جمله اینترپرایز؛ هادسون؛ بروکینگز و ... ۷ سال قبل از برجام، بند بند توافق را که بعدا در برجام منعکس گردید را نوشته بودند ... فقط منتظر دولتی بودند که با آنها ببندد ... برجام بر اساس ناآگاهی نبود که اصلا در چنین سطحی ناآگاهی معنا ندارد برجام حاصل خیانت و ستمی است که دشمنان خودی نما با تفکر لیبرال بر نظام و ملت تحمیل کردند و در این میان جریان وابسته اصلاحات نقطه مرکزی این خیانت بود ظریف نگفت رهبر چقدر توصیه کردند که اطمینان نکنید و چه شرطهایی گذاشتند اما او و دولت حسن روحانی با جریان اصلاحات از تمام آن شرطها و تاکیدات چشم پوشی کردند تا چند روز بیشتر در قدرت بمانند
 • DE ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  2 0
  اقای ظریف شما بعنوان نماینده یک حکومت انقلابی و کشوری با پیشینه 7000 ساله تا 8000 ساله مستقل بزنید تو دهن امریکا250 ساله و صهیونیسم چند دهه ایی تقلبی تا بشینن سرجاشون. این کشور یک تنه پرریشه چند هزار ساله هستش و این کشور عمر یک قارچ پرورشی را دارند. ببینید تفاوت از کجا تا به کجاست. دسته ای که درداخل سنگ غرب و امریکا رو به سینه میزنند جز خائن هیچی نیستند. دسته بزرگی از سرچشمه مشکل افرین برای ایران همین غرب و امریکا و صهیونیسم ادمکش هستش.
  • IR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   2 0
   شما برو به جای ظریف بزن تو دهن آمریکا ببینیم چه جوری میزنی!! عموجان بسه شعار تو خالی دادی. با علمت، با تکنولوژی، با زورت، با پولت، با چی میزنی تو دهن آمریکا. یه عده بوقچی تو این سایت نشستن دارن شعار تو خالی میدن. جمع کنین این چرت و پرتا رو.
 • DE ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  1 0
  اقای ظریف خوبه شما به یک دسته از اصلاحلاتچی های غرب پرست و بیگانه پرست بفهمونید که غربی ها ا زمان جنگ ادسا با ایران میانه خوبی نداشتند این یک زورگویی چند هزار ساله غربی ها علیه ایرانی هاست و ادم عاقل نمیتونه دشمن پرست بشه و به غربی ها اعتماد کنه و درحین حال مستقل بمونه. ایندسته به اصل استقلال قانون اساسی پشت کردند یکی محکم بزنید در گوششون تا از خواب غفلت بیدار بشن.
 • مولایی IR ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  0 0
  با سلام آمریکایی ها تمام اقتصاددانان جهان را بسیج کردند در جهت موثر شدن تحریم ها و نابودی اقتصاد ایران .که نتیجه اش کاهش ارزش پول ملی و تورم و ... ، ولی متاسفانه مسولین ما بجای انسجام کارکردی و مشارکت تام ، هر روز چوب لای چرخ همدیگر میزارند و امروز سوال از رییس جمهور و فردا از وزیران . تا کی باید منتظر موند بجای این سوال ها و فحاشی بچگانه و کوچه بازاری شاهد رفع تحریم ها باشیم تو را بخدا به فکر منافع ملی و مردم باشید این لج و لجبازی ها باعث عقب افتادگی کشور میشو

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس