قالیباف نمایه

رئیس مجلس ایجاد تحول در مجلس را زمینه ساز تحول در اداره کشور برشمرد و تاکید کرد: اولویت و مدیریت راهبردی مجلس یازدهم بر مسئله محوری قرار گرفته است.

به گزارش مشرق، محمدباقر قالیباف امروز (چهارشنبه 11 تیرماه)  در نشست هم اندیشی جامعه اندیشگاهی کشور، پس از استماع سخنان مدیران و نمایندگان اندیشکده‌های مختلف از سراسر کشور  با تشکر از موضوعات مطرح شده، گفت: هدف از برگزاری این نشست ها نباید تنها گفت و شنود باشد، ما هر قدر کنار هم بنشینیم، سخن بگوییم و از اندیشه ورزی، اندیشگاه ها و مراکز تحقیقاتی صحبت کنیم اما خروجی آن در زندگی مردم و کارآمدی نظام اسلامی دیده نشود خاصیتی نخواهد داشت؛ ما به این نوع از کار، بیگاری می گوییم به این معنا که تنها دغدغه خودمان را داریم و بساطی پهن کرده ایم که زندگی خودمان را حل کنیم این در حالی است که بنا باید بر حل مسائل مردم گذاشته شود.

بیشتر بخوانید:

بررسی مشکلات تهران با حضور قالیباف +عکس

قالیباف: مردم باید احساس کنند مجلس از منافعشان دفاع می کند

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه مبنا در مجلس یازدهم بر حل مساله گذاشته شده است، افزود: مدیریت راهبردی ما در طرح تحول مجلس مبتنی بر حل مساله با تمرکز بر 4 رویکرد شفاف سازی، هوشمندسازی، کارآمد سازی و مردم سازی است، نگاه‌مان به مسائل باید به گونه ای باشد که این 4 رویکرد در آن دیده شود.

قالیباف خطاب به مدیران اندیشکده ها، هدف از برگزاری چنین جلساتی را کار جدی، موثر و اساسی بر شمرد و تاکید کرد: این ها را می گویم تا بدانید اگر تحولی که بر آن تاکید می کنم اتفاق نیفتاد شما هم به همین شیوه از من مطالبه کنید.

همه ما در مقابل مردم مسئول و پاسخگو هستیم

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه همه ما در مقابل مردم مسئول و پاسخگو هستیم، بر ضرورت ارتباط بین مجلس و اندیشکده ها تاکید کرد و گفت: اندیشکده ها باید در بطن تحول مجلس با مجلس کار کنند به این معنی که کار از پایین به بالا باشد؛ ما نمی توانیم خارج از کار رابطه اداری با هم امضا کنیم و در واقع مانند هزاران تحقیق دانشگاهی و پایان نامه به کار پژوهشی بپردازیم اما خروجی آن جز مزاحمت برای قفسه ها چیز دیگری نباشد.

وی تقنین و نظارت را دو رکن مهم در مجلس برشمرد و تاکید کرد: ما در مجلس، صحن، کمیسیون‌ها، کمیته‌ها، مرکز پژوهش‌ها و نمایندگان را داریم که البته هریک از نمایندگان به تنهایی یک مجلس و یک صحن هستند؛ با این تفاسیر نماینده، جغرافیای حوزه‌های انتخابیه، مشکل حوزه‌های انتخابیه و دغدغه نمایندگان در سطح ملی و جهانی و همچنین در حوزه محلی مورد بحث ما است.

قالیباف با بیان اینکه در انجام کارها با موضوعات متنوعی روبه رو هستیم، تصریح کرد: به دلیل همین تنوع، اولویت و مدیریت راهبردی ما بر مسئله محوری قرار گرفته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تا پایان چشم انداز 20 ساله زمان اندکی پیش رو داریم، ادامه داد: ما تا پایان چشم انداز 20 ساله یعنی سال 1404 تنها 5 سال زمان داریم که باید در این مدت دست به دست هم داده و به گونه ای عمل کنیم که گذشته ها جبران شود.

وی اولویت اصلی مجلس را بازگردان ثبات اقتصادی به کشور برشمرد و گفت: ما قادر به بازگرداندن ثبات اقتصادی هستیم؛ اگر رشد اقتصادی می خواهیم قبل از آن باید ثبات اقتصادی داشته باشیم، در سایه ثبات اقتصادی است که به سمت رشد اقتصادی قابل قبول و همچنین بازگشت آرامش به جامعه حرکت خواهیم کرد، در چنین شرایطی است که کارهای فرهنگی و سبک زندگی در مسیر درست قرار خواهد گرفت؛ متاسفانه امروز در شرایطی هستیم که سبک زندگی مان به جای آخرت محوری، منفعت محور است، ما باید به دست جوانان انقلابی و متخصص به سمتی حرکت کنیم که با کارآمدی، مشکلات موجود را رفع کنیم، در چنین شرایطی می توانیم بگوییم مجلس یازدهم با دیگر مجالس متفاوت است.

قالیباف با بیان اینکه تحول در مجلس منجر به تحول در اداره کشور خواهد شد، افزود: ما در یک سال پیش رو بخشی از تحولات را با دولت مستقر خواهیم داشت بنابراین در برنامه‌ریزی‌ها باید این برش زمانی را مدنظر قرار داده و به گونه ای کار کنیم که حداکثر کارآمدی و بهره وری را داشته باشیم، همچنین برای 4 ساله دولت آینده هم ریل گذاری درستی داشته باشیم تا کارها در مسیر درستی انجام شود.

تدوین برنامه هفتم توسعه از مهم ترین دستورکارهای مجلس یازدهم

رئیس مجلس تدوین برنامه هفتم توسعه را یکی از مهم ترین دستورکارهای مجلس یازدهم عنوان کرد و افزود: اگر در تدوین برنامه هفتم آسیب شناسی و تحلیل درستی از چگونگی 6 برنامه گذشته نداشته باشیم به هیچ وجه قابل دفاع نیست؛ واقعیت آن است که در برنامه های گذشته آنچه نوشته شده با آنچه اتفاق افتاده تفاوت جدی دارد که نباید در برنامه هفتم شاهد چنین رویکردی باشیم.

قالیباف تاکید کرد: مجلس به عنوان مجموعه ای سیاستگذار باید برنامه ای برای حمایت از اندیشکده ها به عنوان مجموعه های نوپا که با 2 آفت پایایی سازمانی و پایایی منابع انسانی روبه رو هستند، در دستورکار قرار دهد.

وی با بیان اینکه هم اکنون 3 رکن مجلس، دولت و شورای عالی استان ها امکان ارائه طرح و لایحه به مجلس را دارند، گفت: رکن چهارمی که می‌تواند پیشنهادهایی را به مجلس ارائه کند نخبگان و مردم هستند؛ شما به عنوان نخبگان جوان پیشتاز این قراول شوید و در موارد لزوم پیشنهادات خود را برای ارائه طرح، لایحه یا اساسنامه به مجلس ارائه کنید.

وی خطاب به مدیران اندیشکده ها هشدار داد که در حوزه اندیشکده ها و موضوعات تحقیقاتی، رفتار و نگاه صنفی نداشته باشند و ادامه داد: شما باید نماینده خرد جمعی بوده و به جای افرادی که فرصت نمی کنند در تصمیم سازی ایفای نقش کنند، عمل کنید.

تاکید رئیس مجلس بر فهم مشترک در حوزه حکمرانی

رئیس مجلس شورای اسلامی موضوع فهم مشترک در حوزه حکمرانی را از اصول بسیار مهم و مورد توجه در مجلس برشمرد و تصریح کرد: فهم درست از حکمرانی در حوزه نظارت و قانونگذاری برای تک تک نمایندگان ضروری است که باید این نگاه جامع پیدا شود به این معنی که اگر مسئله را بدانیم برای آن راهکار مناسبی هم خواهیم داشت.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  13 0
  کسی نماینده وخواستار مقامی می شود که برای انجام ان کار اهدافی داشته باشد و برای ان اهداف راه کار و...
 • IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  22 4
  قبول دارید مملکت را میدادیم آمریکا یا اروپا غارت میکرد قیمت سکه به 9میلیون یا مرغ به 20-هزار نمی رسید و یا در کل اینهمه فقر و فلاکت نداشتیم ایمان ملت به خدا و شما کمتر نمیشد
  • GB ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   2 6
   با احترام به شما - اول اینکه کسی مملکت را به اروپا و آمریگا نمی دهد. دوم اینکه نه آمریکا و ن ه اروپا غارتگر نیستند. من هم مثل شما از وضع کشور ناراحتم - لیکن مسبب ایت وضع گرانی بیشتر هم و طن های خود مان هستد که عشق پول و ثروت اندوزی به هر قیمت حتا به قیمت رنج و عذای مردم ، هر گونه حس انسانی را از شون گرفته. یه روز پراید می خره - یه روز دلار - روز دیگه سکه . دشمن مردم ایران این آز مندی و حرص مردم است. البته مدیریت نا صیحی هم کمک بزرگی به این وضع کرده . من و شما نباید در این دام پول پرستان بیفتیم. بزودی این قمار بازی ها - تمام می شود.
  • 2021 IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   2 6
   آره دقیقا حق با شماس مثل مصر ک الان توی گل و بلبل زندگی می کنن البته این حرف من دفاع از مسئولین بی عرضه و بی لیاقت نیست
  • IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   3 8
   16:52 نه قبول نداریم، قبول داریم امثال شماها رو با تیپا از مملکت مینداختن بیرون همه چی درست میشد!!
  • IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   4 1
   خدایی فقط 5 سال از کشور برید بیرون برید یک کشور دیکر تا آنها هم از شما بی بهره نمانند و برند بهشت این حسادت است که فقط ملت ایران از افکار پوسیده شما منتفیع بشوند ببینید چطور ایران و خاورمیانه گل و بلبل و صلح و صفا میشود
  • IR ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   5 1
   ان کسی که گفته با تبپا میزند اولا الاغ ها لکد میاندازند ثانیا ناراحت نشود چنان کردید که نان شما چندین نسل بیمه و تضمین اروپایی و امریکایی دارید جنگ شما جنگ زر گری است
 • IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  9 0
  آقای قالیباف دیگه چه خبر
 • IR ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  20 0
  یک نظامی نباید ادای سیاستمدران را دربیاورد چون سخن و رفتارش باعث زیر سوال بردن سایر نظامیان می شود. آقای قالیباف حرف تازه داری بزن والا لطفا اینقدر شعار نده.
 • IR ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  11 0
  فعلا که ظاهرا بر مبنای شعار و حرافی گذاشته شده است!
 • IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  11 0
  اینقدر حرف نزن خودت را با عمل ثابت کن
 • IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  11 0
  حقوقهای نجومی و اونهمه آفر و تسهیلات برای نمایندگان !!!دلسوزی برای مردم؟؟؟
 • PL ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  8 1
  این مجلس جوان انقلابی هم که ناکارآمد از آب درآمد!
 • IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  8 0
  نشه 4 سال شعار و وعده سر خرمن
 • IR ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  11 0
  شما مسکل مملکت راحل کن
 • IR ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  4 0
  و سر ایران بی کلاه خواهد ماند
 • IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  3 0
  بسمه تعالی بااین همه هیاهووقول قبل ازرفتن به مجلس توسط نمایندگان هنوزعملکردی ازآنان دیده نشده است حتی یک مصوبه ساده برای جلوگیری ازریخت وپاش توسط قواازجمله دولت نداشته اند. ومن الله التوفیق
 • کارشناس IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  16 0
  این بی کفایت فقط عقده رئیس شدن داشت دوست داشت مجلس پایگاه نظامی شود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس