رادیو بین‌المللی چین: اهداف سه‌گانه آمریکا از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

با انقضای تحریم تسلیحاتی ایران، این احتمال وجود دارد که تهران بتواند تسلیحات خود را از روسیه و چین خریداری کند.

به گزارش مشرق، به نقل از رادیو بین‌المللی چین، در حالی که تحریم تسلیحاتی 13ساله آمریکا علیه ایران در اواسط اکتبر سال جاری میلادی (مهرماه) منقضی خواهد شد، دولت ترامپ در روزهای اخیر اقداماتی را در راستای تمدید این تحریم علیه ایران اتخاذ کرده است.

در این راستا، «برایان هوک» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به‌همراه «کلی کرفت» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل از 15 عضو شورای امنیت درخواست کرده‌اند از پیش‌نویس قطعنامه مربوط به تمدید تحریم تسلیحاتی آمریکا علیه ایران حمایت کنند.

بیشتر بخوانید:

این در حالی است که دیپلمات‌های چینی بعد از اطلاع از گزارش‌های ارائه‌شده توسط دو تن از نمایندگان آمریکایی، تصویب این قطعنامه را غیرممکن توصیف و تأکید کرده‌اند که این پیش‌نویس قطعنامه ارائه‌شده توسط واشنگتن، در اصل ادامه رویکرد اعمال فشار حداکثری آمریکا علیه ایران است و بنابراین ارزش و اساسی برای گفت‌وگو و بحث درباره آن وجود ندارد.

این احتمال وجود دارد که چین و روسیه با تصویب این پیش‌نویس ارائه‌شده از سوی آمریکا مخالفت کنند.

هوک پیشتر در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «رویترز» تهدید کرده است که اگر چین و روسیه که به حفظ توافق جامع هسته‌ای با ایران متعهد بوده‌اند، همچنان مانع از اقدام آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران شوند، در شورای امنیت سازمان ملل منزوی خواهند شد.

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا نیز در رویکردی مشابه تهدید کرده است که اگر پیش‌نویس مربوط به قطعنامه ممنوعیت فروش تسلیحات متعارف به ایران در شورای امنیت سازمان ملل تصویب نشود، آمریکا با تمام قدرت تمام تحریم‌ها علیه ایران را از سر خواهد گرفت.

پامپئو با تکرار سخنان «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا در متهم کردن ایران گفت هر زمانی که آمریکا  به این باور برسد که ایران تعهدات خود در زمینه توافق هسته‌ای را نقض کرده است، هیچ کشور دیگری نمی‌تواند آمریکا را از احیای کامل تحریم‌ها علیه ایران بازدارد.

دولت فعلی آمریکا از زمانی که قدرت را به دست گرفته، همواره با حرف و سیاست‌های اوباما مخالفت کرده است اما این بار واقعاً جای تعجب دارد که دولت ترامپ از همان موضع و حرف‌های اوباما درباره ایران استفاده کرده است.

جامعه جهانی به‌وضوح شاهد این موضوع بوده که چه‌کسی وعده‌های خود را زیر پا می‌گذارد؛ حتی مسئولان خبرگزاری رویترز نیز نتوانستند در برابر این گونه اظهارنظرهای ناخوشایند پامپئو درباره ایران سکوت کنند و در گزارش‌های خود با طعنه به یادآوری این موضوع پرداختند که این آمریکا بود که از توافق هسته‌ای با ایران در سال 2018 میلادی عقب‌نشینی کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در پست‌های توئیتری خود نوشته است اگر تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران منقضی شود، ایران قادر خواهد بود تسلیحات مرگبار و کشنده‌ای مانند جنگنده‌های «J-10» چین و هواپیماهای «Su-30» روسیه را خریداری کند و بنابراین، آمریکا هرگز اجازه چنین اتفاقی را نخواهد داد.

این اظهار نظر توئیتری پامپئو بازار بحث میان کاربران اینترنت در رسانه‌های اجتماعی چین را داغ کرده است به‌طوری که بیش از 800 تحلیل در بخش اخبار مرتبط رسانه خبری «گلوبال هدلاینز» به چشم می‌خورد که از جمله عبارتند از:

چرا آمریکا می‌تواند به تایوان سلاح بفروشد؟

آیا سخنان پامپئو درباره موضع چین و روسیه در قبال تحریم تسلیحاتی ایران صحت پیدا خواهد کرد؟

چین و روسیه باید به‌صورت مشترک حذف تحریم تسلیحاتی علیه ایران را در سازمان ملل پیش بگیرند؛ ایران این حق را دارد که تسلیحات دفاعی مورد نیاز خود را خریداری کند.

آمریکا بیش از حد با فریبکاری به مسیر خود ادامه می‌دهد در حالی که باید قاطعانه از منافع تمام کشورهای در حال توسعه حمایت کرد.

«لی شیان پینگ» خبرنگار رادیو و تلویزیون مرکزی چین در تهران بر این باور است که آمریکا در عین حال که به‌دنبال تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران در شورای امنیت است، روسیه و چین را نیز متهم می‌کند.

بر اساس باور آقای شیان پینگ، آمریکا از اتخاذ چنین رویکردی، 3 هدف دارد:

هدف اول: سیاست آمریکا در خاورمیانه ایجاد یک انقباض استراتژیک است با این امید که متحدان واشنگتن مسئولیت‌های بیشتری را برای محدود کردن و مهار ایران بپذیرند؛ آمریکا باید برای تحقق این هدف، امنیت متحدانش را فراهم کند بنابراین، اقدام به فروش تسلیحات پیشرفته‌تر آمریکایی به این متحدان می‌کند تا به آنها اطمینان خاطر بدهد که در زمینه تسلیحات و تجهیزات، از ایران برتر هستند.

از طرف دیگر، آمریکا به‌دنبال این است تا با استفاده از هژمونی خود، این موضوع را ضمانت کند که ایران نمی‌تواند از کشورهای دیگر سلاح‌های جدید خریداری کند.

هدف دوم: آمریکا بازار تسلیحات ایران را رها کرده است و نمی‌خواهد که کشورهای دیگر هم وارد این بازار شوند؛ با انقضای تحریم تسلیحاتی ایران، این احتمال وجود دارد که تهران بتواند تسلیحات خود را از روسیه و چین خریداری کند؛ بنابراین، آمریکا باید هر کاری را که ممکن است انجام دهد تا مانع از آن شود که چین و روسیه به‌تنهایی وارد بازار تسلیحات ایران شوند.

هدف سوم: آمریکا امیدوار است که برجام با تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران به‌طور کامل از هم فروپاشیده شود؛ این یکی از بزرگ‌ترین حرکت‌ها در بازی شطرنج آمریکا محسوب می‌شود.

آمریکا به‌صورت یک‌جانبه از برجام خارج شد و تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کرد؛ این تحریم‌ها مانع فروش نفت ایران شده‌اند و اقتصاد ایران و وضعیت معیشت مردم این کشور با سختی روبه‌رو شده است؛ با وجود این، ایران همچنان در برجام باقی مانده است.

سؤالی که مطرح می‌شود این است: چرا ایران با وجود کارشکنی‌های آمریکا همچنان در برجام باقی مانده است؟

در جواب این سؤال باید گفت که یکی از خواسته‌های ایران این است که بعد از 5 سال اجرای برجام، تحریم تسلیحاتی علیه این کشور لغو شود؛ به همین دلیل انتخاب ایران در پایبندی به برجام ارزشمند است.

اما حساب‌وکتاب آمریکا به این شیوه است که ایران نه‌تنها باید در توافق هسته‌ای بدون هیچ دستاورد اقتصادی باقی بماند، بلکه آخرین آرزوی ایران نیز باید از بین برود؛ بنابراین، آمریکا به‌دنبال تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران در سازمان ملل است و اگر چنین رویکردی توسط آمریکا به سرانجام برسد، تهران قطعاً از برجام خارج خواهد شد.

با این حال، چین و روسیه به‌عنوان اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل حق وتو دارند و با مخالفت این دو کشور با تصویب پیش‌نویس قطعنامه ضدایرانی، توطئه آمریکا ناکام خواهد ماند.

با توجه به اینکه 3 فروند جت جنگنده «کوثر» اخیراً به نیروی هوایی ارتش ایران تحویل داده شده است، ذکر این نکته ضروری است که تحریم‌ها علیه ایران نمی‌تواند مانع توسعه امور دفاعی این کشور شود؛ از طرف دیگر، تحریم تسلیحاتی یک تحریم یک‌طرفه و یک‌جانبه نیست و ایران این توانایی را دارد که علاوه بر خرید تسلیحات خارجی پیشرفته، به صادرات اسلحه نیز اقدام کند.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • کوروش IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  2 1
  سؤالی که مطرح می‌شود این است: چرا ایران با وجود کارشکنی‌های آمریکا همچنان در برجام باقی مانده است؟ [برای مثال واسه همه انسانها،این آمریکا ته غربه و در فضای قانون هایی که خودشون نوشتن هم اینه ماهیتش] که البته یه روزگاری نزدیک به خواست خدا نظام غرب هم کارش تمام و به جای ته کشیدن کلا به انتها میرسه و میشه یه قسمتی از تاریخ پست گذشته.
 • IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  1 0
  تا این خوک وحشی و جوکر بازی پاسور زنده است خانه ایرانی خراب است
 • IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  1 0
  اینا کاملا راضی هستند از شرایط چون از طریق برجام به هدف شون یعنی تحریم کامل و نابودی غنی سازی ایران رسیدن چون بخوبی میدونن ایران سراغ بمب اتم نمیره . برای همین ترسی ندارن برجام نابود بشه ... 1 سال صبر ساده لوحانه ایران جز تحقیر ملی چیزی نداشتو باعث شد کشورهای اروپایی نظیر فرانسه وقیح تر شوند
 • IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  4 0
  لعنت بر روزی که توه گاومیش زاده شدی نجس حرام زاده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس