حناچی نمایه

طیفی که علیرغم در اختیار داشتن امکانات و اختیارات گسترده، به خانه نساختن برای مردم افتخار می کند و حتی یک کیلومتر مترو هم در تهران نساخته، ژست شاکی گرفته و دیگران را مقصر جلوه می‌دهد.

سرویس سیاست مشرق - بخش اعظمی از فعالین طیف اصلاح طلب، دو ویژگی بارز دارند، «هیاهو» و «بی عملی». حالا در شرایطی که دولت به مدت هفت سال و شهرداری و شورای شهر تهران به مدت سه سال دربست در اختیار این جریان بوده است، به خوبی می توان به بررسی کارنامه اصلاح طلبان در نهادهای مذکور پرداخت.

«محسن هاشمی» رئیس شورای شهر اصلاح طلب تهران- ۷ تیر ۹۹- در مصاحبه با روزنامه شرق با اشاره به کارنامه سه ساله اصلاح طلبان در شهرداری تهران گفت: «شما مسئله توسعه مترو را در نظر بگیرید. دستگاه‌های حفار مدرنی که برای کندن تونل‌های مترو و ساخت سازه تونل در دوره گذشته از سوی خودم تأمین و به کشور وارد شده بود، الان سه سال است که بی‌کار افتاده و در این سه سال حتی یک کیلومتر مترو در تهران ساخته نشده است؛ درحالی‌که اصولا ساخت تونل مترو بسیار کم‌هزینه است و مشکل مالی یا اجرائی ندارد و می‌توان اعتبار آن را از طریق بودجه غیرنقد تأمین کرد. اگر این دستگاه‌ها در سه سال گذشته فعالیت می‌کردند، الان سه خط جدید مترو داشتیم یا در حوزه تکمیل و راه‌اندازی ایستگاه‌ها هم با وجود آنکه هزینه سنگینی نداشت و قرار بود ماهانه یک ایستگاه مترو افتتاح شود، متوسط هر سه ماه یک بار هم شاهد افتتاح ایستگاه مترو نیستیم».

اذعان به بی عملی شهرداری اصلاح طلب تهران از سوی رئیس شورای شهر پایتخت در حالی است که رسانه های اصلاح طلب در زمان روی کارآمدن شورای شهر پنجم تهران(که همگی اصلاح طلب بوده و بدون نظارت استصوابی شورای نگهبان انتخاب شده اند) آغاز به کار این شورا را اتفاقی تحول ساز در مدیریت شهری عنوان کرده بودند.

تهران مدرن را پس گرفتیم؛ اوراق‌شده پس می‌دهیم!

سه سال پیش- خرداد ۹۶-رسانه‌های اصلاح طلب با تیترهایی همچون «لبخند بهشت به امید»، «فاتحان بهشت»، «مشهد و تهران را پس گرفتیم»، «تهران طلایی»، «فتح تهران» و...به تعریف و تمجید از لیست امید و خوشحالی از پیروزی در انتخابات پنجمین دوره شورای شهر تهران پرداختند. اما حالا مشخص نیست بعد از پایان دوره مدیریتشان، تهران مدرن و پس از 12 سال کار جهادی را با چه شرایطی تحویل مدیران بعدی قرار است بدهند.

نکته قابل تأمل اینجاست که پیش از آن و در جریان رقابت های انتخابات شورای شهر، «فاطمه دانشور»  عضو اصلاح طلب شورای شهر چهارم، خبر  «لیست فروشی»  شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان مبنی بر پیشنهاد ۲ میلیارد تومانی برای گنجاندن نام وی در لیست امید شورای شهر پنجم تهران را رسانه‌ای کرد. رسانه‌ای شدن این خبر برای دانشور گران تمام شد و نام وی به طور کلی از لیست اصلاح‌طلبان حذف شد.

پس از آن روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد خبر لیست‌فروشی اصلاح‌طلبان در انتخابات پنجمین دوره شورای شهر تهران را تأیید و تصریح کرد که «غلامحسین کرباسچی» دبیرکل حزب کارگزاران در این خصوص نقشی کلیدی داشته است.

«حسین مرعشی» از فعالین اصلاح طلب و  سخنگوی حزب کارگزاران در واکنش به اظهارات دانشور، به طور تلویحی سخنان وی را تأیید کرد و گفت: «حالا یک کسی رفته به یک خانم محترمی گفته می‌توانید کمک کنید به ستادها که این هم یکی از وظایف اداره کنندگان امر انتخابات است».

خاله بازی در بستن لیست

«سیدمحمود علیزاده طباطبایی» وکیل خانواده هاشمی و عضو اصلاح طلب شورای شهر اول تهران -آبان ۹۷- در مصاحبه با روزنامه اصلاح طلب آرمان در واکنش به عملکرد شورای شهر پنجم تهران گفت: «افرادی باید در شورای شهر تهران حضور داشته باشند که به مدیریت شهری و چالش‌های پیش روی آن آگاهی داشته باشند. این در حالی است که اصلاح‌طلبان در انتخاب اعضای لیست انتخاباتی خود «خاله بازی» کردند و یک لیست کاملأ سیاسی بستند. در نتیجه بحران‌های مدیریتی در شهر تهران نتیجه خاله بازی است. اصلاح‌طلبان بسیاری از چهره‌های متخصص و متعهد را تنها به دلیل اینکه سهمیه هیچ حزب و گروهی نبودند در لیست خود قرار ندادند و با سهمیه بندی سیاسی لیست انتخاباتی خود را بستند».

افتخار به نساختن مسکن!

اما معضل کارنامه برای اصلح طلبان محدود به شورای شهر و شهرداری پایتخت نیست. متاسفانه دولت روحانی(یا همان دولت اصلاح طلبان) در هفت سال اخیر نیز نتوانسته به هیچ عنوان کارنامه قابل قبولی به افکارعمومی ارائه کند.

در اینجا تنها به یک نمونه اشاره می کنیم. حوزه مسکن، یکی از مهمترین بخش هایی است که تاثیر به سزایی در معیشت مردم دارد. «عباس آخوندی» به مدت پنج سال و اندی- از عمر هفت ساله دولت روحانی- وزیر راه و شهرسازی بوده است.

آخوندی-آبان ۹۷- در مراسم تودیع خود گفت: «حضرات هر روز تبلیغ می کنند که این دولت حتی یک مسکن هم نساخته  است،  این افتخار دولت است که حتی یک واحد مسکونی را نساخت».

در دولت روحانی قیمت خرید مسکن و همچنین هزینه اجاره بهای مسکن حدود ۴۰۰ درصد افزایش یافت.

توقف مسکن مهر، عدم اجرای طرح مسکن اجتماعی، مقابله با تصویب مالیات بر سوداگران بازار مسکن، اجرانکردن مالیات بر خانه های خالی، بی توجهی به نوسازی بافت فرسوده و همچنین عدم توجه به ساخت و نوسازی مسکن روستایی، تنها بخش کوچی از کارنامه غیرقابل قبول آخوندی در وزارت راه و شهرسازی است.

بانیان وضع موجود، شاکی شدند!

اصلاح طلبان هفت سال است که دولت را با امکانات و اختیارات گسترده دربست در اختیار دارند. شورای شهر و شهرداری تهران نیز قریب به سه سال است که در اختیار طیف اصلاح طلب است.

اصلاح طلبان از سال ۹۴ تا ۹۸ نیز بخش قابل توجهی از مجلس دهم تحت عنوان فراکسیون امید را در اختیار داشتند.

حالا فصل پاسخگویی است. اما اصلاح طلبان بجای عذرخواهی و تلاش برای تغییر رویه، با بی اخلاقی ژست شاکی به خود گرفته و قصور و تقصیرهای خود را به گردن دیگران می اندازند.

طیفی که علیرغم در اختیار داشتن امکانات و اختیارات گسترده، «به خانه نساختن برای مردم افتخار می کند» و «حتی یک کیلومتر مترو هم در تهران نساخته»، به هیچ عنوان حق ندارد که ژست شاکی گرفته و دیگران را مقصر جلوه دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • فرامرز IR ۰۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  0 3
  آپارتمان لوکس ولی 25 متری خیلی بهتر آپارتمان 100 متری ولی تو بیابونه . الان شما ضرب که بزنی میبینی که همین واحد 25 متری رو متری 50 تومن هم که بگیم نهایت میشه 1250 که این روزا دیگه اصلا پولی نیست .
 • IR ۰۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  6 5
  اشتباه شما اینه که فکر می کنید اصلاح‌طلبا دنبال کارنامه سازی برای مردم هستن اینها هرکاری هم بکنن جهت کسب رضایت اربابشون آمریکا شیطان بزرگ و نوچه هاش اسراییل و سعودی است و مهم هم نیست اون کار چقدر به ضرر مردم و کشور باشه
 • IR ۰۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  7 0
  نمی شه گفت در تهران ضعیف کار شده باید گفت اصلا کار نشده همان خط 6 و 7 قالیباف را هم تعطیل کردند تاحالا بخاطر ناامن بودن تعطیله ! حزبی نیستم اما باید گفت اگر قالیباف می بود قطعا خط 6 و 7 کامل می شد و به غیر این ها حداقل 20 کیلومتر دیگر مترو هم تحویل داده بود قالیباف حتی بین 5 شهردار برتر جهان هم انتخاب شد آقایان هر چند ماه یک بار یک آسانسوری در یک ایستگاهی را افتتاح می کنند ! آنطرف قالیباف به اجرای سوپرپروژه های زیرساختی مثل تونل 11 کیلومتری صیاد فکر می کرد که بخش زیادی از مشکلات کهنه و اساسی شهر را خیلی بنیادین حل کند و کلا از رفتن به سمت ابرپروژه ها ترسی نداشت آقایان بعدا دنبال خرده طرح های شیک مثل پارک لت رفتند ! اسم و فامیل فعالیت دیگری بود که طی این سال ها وقت زیادی از مدیریت شهری گرفت ! و همچنین طرح هایی مثل جدایی ری از تهران که نمی فهمیدیم کجای الویت فعلی شهره باز در راس کار بود ! تک و توک پروژه های باقی مانده از دوره قبل را هم ساختند که آن ها هم حاشیه ساز شد مثل زیرگذر استادمعین که صدای ملت را درآورد جوری ساخته شد که به نفع منطقه 2 باشد و به ضرر منطقه 10 و 9 ! که البته باز تفکر این جریان را نشان داد اما قالیباف بیشتر توانش را تو جنوب تهران گذاشت واقعا گند زدن اینو به عنوان یک شهروند می گم نه حزبی هستم نه طرفدار قالیباف نه خانواده خاصی دارم 7تیغه هم هستم فقط به عنوان یک تهرانی گفتم .
 • US ۰۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  0 4
  این هم بگو
 • وحید IR ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  6 2
  مسکن مهر بسیاری از فرزندانمان را صاحب خانه کرد کاش این طرح ادامه داشت ومشکل مسکن برای جوانان حل وازدواج ها تسهیل می شد وبه کشور پیر تبدیل نمی شدیم.
 • IR ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  6 3
  خدا رحممت نکند جریان اصلاحات را خدا رحمت نکند خاتمی را خدا رحمت نکند اخوندی ها را ما جز غرور و دروغ و خیانت و بی اعتقادی به باورهای دینی چیز دیگری از جریان اصلاح ندیدیم خداوند سایه اینها را از سر انقلاب و اسلام کوتاه کند بروید شما را بخدا تاریخ 600 ساله عثمانی را بخوانید انچه این تاریخ کهن را به زمین زد جریان اصلاحات بود که مملکتشان را پاره پاره کرد یک ادم احمقی مثل خاتمی آمد شعار اصلاحات داد خارجی ها هم حمایت کردند کم کم همه چیز خراب شد بعدش هم دولت عثمانی از هم پاشید به صد تکه شد بعد اتاترک امد ودین را هم زدود.
 • IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  2 3
  خنده ام گرفته وقتی دراین خبرگزاری صحبت از اصلاح طلب و اصول گرا می شه. 41 ساله که آمریکای ها و اسرائیلی ها ملعون با این مدیریت فچلشون گند زدن تو این مملکت و اینا همه دزد پروارنده مخصوصا در قوه معظم قضائیه بعداین خبرگزاری خودش سر کار گذاشته با این مطالبی که انتشار می ده. خخخخخخخخخخخخخخ
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  0 0
  اصلاح طلبان شورای شهر عوارض صدور پروانه را نزدیک به 100 درصد افزایش دادندتا درآمد کسب کنند ، درآمد کسب شد ولی معلوم نیست کجا هزینه میشود که حتی یک پروژه در زمان آنها شروع و یا تکمیل نشد ، نظارفت شهر وضع خیلی بدی دارد ، فضای سبز شهر در حال خشک شدن است ، حقوق کارمندان را کاهش داده اند و .... نتیجه افزایش هزینه صدور پروانه ، عدم رغبت به ساخت مسکن و گرانی آن شد . عباس آخوندی های شورای شهر هم در گرانی مسکن نقش دارند.
 • FR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  2 1
  متاسفانه ایران خلاصه شده در تهران و خب پرواضحه که یک شهرستان به تنهایی نمی تونه سکونتگاه مطلوبی برای تمام مردمان یک کشور وسیع باشه.الله وکیلی دولت بیاد و بگه طبق کدام منطق از اجرای مصوبه تمرکز زدایی از تهران و انتقال پایتخت اداری-سیاسی که در مجلس تصویب شده امتناع میورزد؟!
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  0 0
  صنعت ریلی که صنعت است که درایند صنعت هوایی جای گزین می شود وهمه کشورها صنعتی دارند کارمی کنند درایران بخصوص مترو که مدیران راهنی اورندن کند زدن تومترو با یک تحقیق سرانگشتی مدیرهای ترسو بله چشم ترسو گذاشتن سرکار
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  1 0
  اصلاح طلبان اصلاحات خوبی انجام دادند، خرید مسکن و خودرو را برای قشر ضعیف غیر ممکن کردند، دلار را 20000 هزار تومان سکه را را 9 میلیون، گوشت را سه برابر، تخم مرغ دو برار، برداشتن دگمه از جلوی مانتوها، افزایش بیکاری، گسترش رانت و فساد در کشور نمونه اش همین فاصله دلار4200 جهانگیری با دلار حاج حسن که خودش یک رانت بزرگی برای اطرافیان استفاده کنندگان آن میباشد و حال آنکه هیچ کالایی با دلار 4200 به دست مردم نمیرسد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس