حوادث

رئیس کل دادگستری اصفهان گفت: اگر خلافی صورت بگیرد، همانند آن چه که در سال 88، 96 و آبان سال گذشته افتاد، یقینا قاطعانه با دست نشانده ها و آشوب‌گران برخورد خواهیم کرد.

به گزارش مشرق، محمدرضا حبیبی پیش از ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه اظهار داشت: شخصیت جامع شهید مظلوم آیت الله بهشتی و خدمات ایشان به مردم و به خصوص انقلاب اسلامی هنوز برای ما مردم ناشناخته است.

رئیس کل دادگستری اصفهان ادامه داد: انقلاب اسلامی و همچنین مردم پس پیروزی انقلاب زمان بسیار کم، یعنی کمتر از سه سال توانستند از حضور ایشان و خدماتشان بهره ببرند، اما ایشان در همین مدت کوتاه در پایه‌گذاری و استمرار نظام اسلامی به اندازه یک قرن و حتی بیشتر اثرگذاری داشته و خواهند داشت.

وی تصریح داشت: دشمن درهمان زمانی که جمهوری اسلامی در حال شکل‌گیری بود و سند این نظام اسلامی در حال تدوین بود، سعی کردند با نفوذ بین نمایندگان مثل حضور شخصیت ملعون بنی‌صدر و از آن مهم تر با ترور شخصیت‌های متفکر که در رأس آن‌ها شهید بهشتی بود، با بکار گیری الفاظ عوام فریبانه مانع تدوین و تصحیح یک قانون اساسی دقیق با محوریت ولایت فقیه شوند.

بهشتی مصداق عینی ایستادگی در مسیر حق

حبیبی در ادامه صحبت های خود تاکید کرد: شهید بهشتی با اطلاعت جامع و درستی که در حوزه فقه و حقوق داشت به تشریح نظام حقوقی و همچنین تبیین بحث ولایت فقیه با استناد به آیات قرآن کریم پرداخت.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان اذعان داشت: شهید بهشتی مصداق استادگی در مقابل دشمن و واندادگی در مقابل تهاجم آن ها بود، در آن زمان جو مردمی چنان توسط دشمن علیه این شخصیت بزرگ مصموم شده بود که اگر ایشان در مجامع عمومی به سخنرانی می‌پرداخت مردم او را متهم به قدرت طلبی می‌کردند و گاها علیه ایشان شعار می‌دادند اما شهید بهشتی درمقابل فتنه‌های دشمن ایستاد و نتیجه آن تصویب قانون اساسی بود.

وی خاطرنشان کرد: پس از ترور شهید بهشتی و یارانش نظام سلطه تصورش این بود که می‌تواند جلوی استقرار نظام و تداوم جمهوری اسلامی را بگیرند اما شهادت ایشان و یارانشان و همچنین دیگر حوادث و ترورهای کوری که در طول سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی رخ داده سبب تثبیت جمهوری اسلامی شده که یقینا پاداشی جز بهشت نخواند داشت.

حبیبی افزود: نظام‌های سلطه سال‌های زیادی است که با شعاردفاع از حقوق بشر سعی دارند اراده مردم را تضعیف کنند و همه دنیا را بر علیه ما بشورانند اما نمایان شدن چهره‌ واقعی استکبار و تبیین حقوق بشر آمریکایی فاجعه ترور شهدای هفت تیر، شهادت رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر وقت، شهادت ائمه‌ی جمعه، تحمیل جنگ، سقوط هواپیما پتکی بر سر نظام استکبار بود.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با اشاره به مسائل و مشکلات داخلی نظام های استکبار گفت: امروزه شاهد آن هستیم که نظام‌ها مستکبری که به دروغ شعار حمایت از حقوق بشر سر می دهند در داخل کشورهاخودشان نقابشان کنار رفته است و نه تنها در دنیا که مردم خودشان هم چهره واقعیشان را دیده اند به طوری که می بینم در داخل شهرهای آمریکا نیروهای نظامی از جمله پلیس در مقابل مردم بی‌دفاع و بی‌سلاح مورد حملات وحشیانه‌ قرار می دهد آن هم به دلیل اعتراض به حقوق اولیه اتباع خود و خواست مردم شان مبنی بر اینکه بین ما را به خاطر رنگ پوست تبعیض قائل نشوید، دولت‌های غربی با گرفتن جان آن‌ها پاسخگوی مردم شان هستند.

وی در ادامه به تشریح عملکرد و تحول در دستگاه قضایی پرداخت و ابراز داشت: آیت الله رئیسی با شعار تحول به دستگاه قضا آمدند و در این مدت به تایید همگان به شعار خود عمل کرده و در این راستا حرکت کرده است، یکی از شعارها قوه قضاییه، رسیدگی به پرونده‌های معوقه است که در استان اصفهان در یک سال گذشته یک میلیون و ۵۰ پرونده رسیدگی شده است، البته نه به معنای آن که این تعداد دعوا وجود داشته بلکه برخی پرونده ها چند مرحله رسیدگی، تجدید نظر و... داشته‌اند.

حبیبی بیان داشت: در سال گذشته ۱۶ هزار پرونده تجدید نظر رسیدگی نشده وجود داشت که علی رغم ارجاع شدن حدود ۸۰ هزار پرونده جدید، با رسیدگی پرونده‌ها در دادگاه‌های تجدید نظر تعداد آن‌ها به ۷ هزار عدد رسیده است که این به معنای کاهش پرونده‌های تجدید نظر رسیدگی نشده به کمتر از ۵۰ درصد سال گذشته است، درسال گذشته در بخش شورای حل اختلاف رتبه نخست کشوری در کاهش موجودی داشته‌ایم که ۳۱ درصد پرونده‌ها منجر به صلح و سازش شده است.

نمود غفلت در تربیت و پرورش در پرونده های کیفری

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با اشاره فراوانی بعضی از پروندهای کیفی متذکر شد: درعنوان اول پرونده کیفری عناوینی همچون مثل ضرب و جرح عمدی، توهین، تهدید و یا صدمات ناشی از رانندگی وجود دارد که این آمار نشان می‌دهد ما در امر تربیت و پروش در همه مقاطع غافل بوده‌ایم، چه در خانواده ها و چه مقاطع مختلف تحصیلی به اندازه‌ای که در امر آموزش توجه شده باید بیش از آن در امر تربیت و پرورش دانش‌آموزان و فرزندان تلاش شود چرا که نتیجه این غفلت وجود آسیب‌های اجتماعی متعدد و همچنین آمار بالای پرونده های کیفری ناشی از عناوین ذکر شده است.

وی خطاب به مرم و مسؤولان یادآور شد: ثمره غفلت در امر پرورش در پرونده‌های حقوقی هم مشاهده می‌شود و این بی‌توجهی سبب افزایش پرونده‌های مربوط به طلاق و خانواده شده و از سوی دیگر دشمن با سواستفاده از این غفلتی که متولیان فرهنگی، مسؤولان آموزشی و خانواده‌ها مسبب آن هستند، هم در فضای مجازی و هم در فضای حقیقی افراد را از فرهنگ ناب ایرانی اسلامی دور به به سمت فرهنگ غربی سوق داده است.

حبیبی با بیان کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها در استان اصفهان اذعان داشت: در استان اصفهان در سال گذشته اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است، هنگامی که ویروس کرونا در حال گسترش بود، ۷ هزار زندانی به مرخصی اعزام شدند و همچنین توانستیم حکم عفو ۱۳۰۰ نفر از زندانیان را از مرکز و مقام معظم رهبری بگیریم چرا که زندان جای مجرمین خطرناک و افرادی است که نباید در جامعه حضور داشته باشند و این موضوع سیاست فعلی قوه قضاییه است.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان اضافه کرد: با همت خیران به خصوص خیریه امام کاظم(ع) و همچنین برنامه یک شهر ضیافت، بیش از ۸۰۰نفر در طول درسال گذشته از زندان ها آزاد شده‌اند.

تصویب قانون کاهش مجازات تحولی در سیستم قضایی

وی تصریح کرد: قانون کاهش مجازات درمجلس جدید تصویب شده و نخستین قانونی هم است که توسط رئیس مجلس به دولت ابلاغ شده که با اجرا شدن این قانون تحول عظیمی در سیستم قضایی و کیفری ما ایجاد خواهد شد.

حبیبی با تاکید بر مساله تکریم ارباب رجوع و کارمندان قضایی گفت: در باب تکریم ارباب رجوع که از تاکیدات رئیس قوه قضاییه است و معتقدیم مقدمه تکریم ارباب رجوع، تکریم کارمندان است چرا که اگر خود قاضی و کارمندانی که درقوه فضاییه کار می‌کنند مورد تکریم قرار نگریند، نمی‌توان توقع داشت که ارباب رجوع را مورد تکریم قرار دهند که البته در هر دو جهت قدم‌هایی برداشته شده و برای نمونه مکان‌های نامناسبی و فرسوده‌ای وجود داشت که چند ساختمان جدید جایگزین این ساختمان‌های فرسوده شود و از آن مهم‌تربهره برداری پروژه ۴۰ هزار متری ساختمان دادگستری است که ساخت آن از یک سال پیش آغاز شده و تا ۲ سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان ادامه داد: در طول یک سال گذشته جذب قاضی و کارمند جهت کمک و نزدیک شدن به استانداردها وجود داشته و همچنین نشست با نخبگان و فعال فرهنگی و استفاده از فناوری‌های نوین از دیگر فعالیت‌های این سازمان در استان اصفهان است و امروز بیش از ۹۱درصد ابلاغ‌ها در استان اصفهان توسط ابلاغ الکترونیکی و تلفن های همراه انجام می‌شود.

وی بیان داشت: در بحث فعالان اقتصادی با اتاق بازرگانی و نمایندگانشان سعی شد در جهت عملی شدن فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر جهش تولید کمک شود اگر سازمان و یا نهادی که بی‌دلیل در امر تولید مانع تراشی می‌کنند ابتدا با تذکر و سپس برابر با قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد که تاکنون ۴۰ مورد بررسی و رسیدگی شده است.

مردم آگاه به شعله‌های عوام فریبی دشمن باشند

حبیبی با اشاره به وضعیت کشور خطاب به مردم و مسؤولان متذکر شد: دشمن امروز به دنبال شعله‌ور کردن آتش فتنه هستند، آنها امیدشان به اختلاف داخلی است و مسؤولان و آحاد مردم بدانند امروز زمان شعله ور کردن اختلافات جزیی و حزبی نیست و همه باید متحد پشت مقام معظم رهبری در جهت افزایش ماندگاری نظام جمهوری اسلامی بیاستند، چرا که دشمن همه گروهک‌های بیرونی همچون سلطنت طلب و مجاهدین و... در این خصوص متحد کرده و از آنان درخواست اتحاد علیه ایران و برنامه ریزی و کار جهت ایجاد اغتشاش در داخل کشور را دارد.

مطالبه‌گری در چهارچوب قانون لازم است

رئیس کل دادگستری استان اصفهان اذعان داشت: صنوف ما در قسمت‌های مختلف باید مطالبه‌گر باشند و خواسته‌های خود را به گوش مسؤولان مربوطه برسانند اما مطالبه‌گری را باید در چهار چوب مقررات و با اخذ مجوز از مراجع قانون در مکان مشخص انجام دهند چرا که در غیر این صورت اداره مطالبه‌گری و احقاق حق از دست شما خارج خواهد شد همانند اتفاقی که در آبان ماه سال گذشته اتفاق افتاد.

وی در پایان صحبت های خود تاکید داشت: دست نشانده‌های منافین بدانند، اگر خلافی صورت بگیرد، همانند آن چه که در سال ۸۸، ۹۶ و آبان سال گذشته افتاد، یقینا قاطعانه با دست نشانده ها و آشوب‌گران برخورد خواهیم کرد به گونه‌ای که امروز ۸ پرونده مربوط به اتفاقات ذکر شده نهایی و حکم مفسد فی الارض برای آن‌ها ثابت شده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 23
 • IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
  2 14
  یک فرصت دیگه بهشون بدید به جووتیشون رحم کنید
  • BG ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
   5 7
   باید اعدام بشوند . تا همه درس عبرت بگیرند
 • ازگارد IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
  3 9
  هر گونه اعتراضی؟
 • وطن پرست DE ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
  16 3
  نگید اتفاقات ابان ماه. این واژه باعث می شه مقصر اصلی که اصلاحطلبلن بودن مخفی بشه. بگید اشوب های اعتراضات بنزینی. بیژن زنگنه رو پشت نظام مخفی نکنید.
  • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
   1 1
   افرین هرکس به نوعی در کنار گذاشتن طرح عالی کارت سوخت دکتر و باز بعد از چند سال پیاده کردن ناگهانی و بدون اطلاع و اقناع عمومی با این هزینه گزاف مادی و معنوی دست داشته در این حکم شریک است از نماینده ( مثلا سلحشوری و صادقی و علی مطهری ) تا عضو کابینه ( مثلا زنگنه و جهانگیری و نوبخت و حس . روحا ....... )
 • مردم IR ۰۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
  14 0
  ولی مفسد فی الارض هم میتواند مافیای اقتصادی که در‌مسئولین رخنه کرده است هم باشد.
 • IR ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
  4 0
  همونی که من میگم درسته.
 • IR ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
  3 0
  چه کسانی در زمین فساد می کنند؟؟!!
 • علی IR ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
  9 0
  حکم افساد فی الارض باید برای بانیان حوادث صادر بشه. کی کارت سوخت را حذف کرد و بنزین را یکدفعه گران کرد
 • IR ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
  3 7
  الحمدالله ما در کشور از لحاظ اقتصادی نبودن فقر ، نبودن فحشا، نبودن، اعتیاد، نبودن فروش اندام انسان از ناچاری، نبودن دزدی، نداشتن چندین میلیون پرونده در قوه قضاییه، کشته نشدن هزاران نفر سالیانه در جاده ها، نداشتن بیکاری بالا، داشتن درآمد سرانه بالا در منطقه، نداشتن بالاترین فساد اداری و اختلاس و رانت بازی، نداشتن روابط فامیلی در حد گسترده، ندادن آمارهای غیرواقعی، داشتن کمترین زندانی، و بسیاری از توفیقات دیگر که فرصت گفتن آن نیست همه نشان از الگو بودن ما برای دیگران است. همه کشورها در حسرت داشتن مسئولین و مدیریت زبانزد هستند. چگونه تشکر کنیم؟!!! ملت که شرمنده شما هستند.
  • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
   4 2
   ی جور صحبت میکنی انگار قوه قضاییه مقصر اتفاقات دی و بهمن هست خود دولت شخص روحانی طرفداراش رو به چنین زذالتی کشونده
 • جعفر تیموری IR ۰۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
  11 4
  چرا با اختلاسگران و وطن فروشان و کسانی که به دشمن گرای روزنه های تحریم را نشان می دهند و گران فروشان و محتکران و کسانیکه ارزهای دولتی را داده و کسانیکه گرفته اند و آزاد فروختن برخورد جدی نمیشه؟
  • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
   6 1
   همین افراد که داره باهاشون برخورد میشه ار حامیان مفسدینن و همین مفسدین بنزین رو گرون کردن تا برخورد باهاشون هزینه دار باشه
 • جعفر تیموری IR ۰۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
  6 3
  چرا با کسانیکه اموال و شرکتهای دولتی را مفت به دوستان و آشنایان خود واگذار کردن و اقتصاد کشور را فلج کردن برخورد جدی نمیشه؟مثل شرکت ماشین سازی تبریز و نیشکر هفت تپه و....
 • IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
  9 0
  کدام قاطعیت؟ در بهارین حالات چند نوچه و پادو را گرفته اید. اما جرات برخورد با اربابهایشان را ندارید
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
  5 8
  قیمتها که اصلا بالا نرفته زندگی مردم هم اصلا سخت نشده اینا هم اشوبگرن
 • مجتبی IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
  4 6
  شما هم به سزای اعمالتون میرسید زمین گرده
 • سجادی BG ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
  2 0
  مگه مفسد های اقتصادی را که اعدام می کنند بقیه در عبرت می گیرند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس