کد خبر 1085424
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۹
گزارش|نگاهی به ۵ گام ایران در کاهش تعهدات برجامی/ برنامه ایران درصورت عدم رفع تحریم تسلیحاتی

پس از آن هم که ثابت شد اروپایی ها تعهدات را به انجام نمی رساند، ادعا شد اروپا انگیزه و اراده اش را دارد و فقط "نمی تواند" مقابل تحریم های آمریکا بایستد.

به گزارش مشرق، محمد ایمانی در کانال تلگرامی خود نوشت:

تروئیکای اروپایی عضو برجام، با آخرین دشمنی در قالب قطعنامه ضد ایرانی "آژانس"، ثابت کردند به تمام معنا شریک دزد هستند، هر چند که تیم روحانی اصرار داشت آنها را دوست و شریک ایران جانمایی کند.

قطعنامه ای که شورای حکام آژانس به پیشنهاد انگلیس، فرانسه وآلمان تصویب کرد، از ایران می خواهد دسترسی های جدیدی برای بازرسی بدهد و این در حالی است که ایران، فراتر از تعهدات ان پی تی و پروتکل الحاقی، رژیم بازرسی ویژه ای را طبق برجام پذیرفت؛ با این تصور که غرب به تعهدات لغو تحریم ها عمل کند.

وقتی آمریکا برجام را زیر پا گذاشت، تیم روحانی و ظریف بالغ بر یک سال، در زمین اروپا بازی کرده و این گزاره خلاف واقع را عنوان کردند که قصد اروپا اجرای تعهدات ضد تحریمی است؛ بنابراین ما هم باید تعهدات را ادامه دهیم.

پس از آن هم که ثابت شد اروپایی ها تعهدات را به انجام نمی رساند، ادعا شد اروپا انگیزه و اراده اش را دارد و فقط "نمی تواند" مقابل تحریم های آمریکا بایستد. به همین دلیل نیز روحانی و ظریف، حتی در پاریس و نیویورک، به دنبال جلب همراهی اروپایی ها بودند! اما قطعنامه پیشنهادی تروئیکای اروپایی به آژانس، نشان می دهد آنها کاملا غرض ورزانه برخورد می کنند؛ چه این که ایران در واکنش به نقض کامل برجام از سوی آمریکا ( و البته همراهی اعلام نشده اروپا ) اقدام به کاهش یا توقف برخی تعهدات برجامی کرده است.

ایراد بزرگ به مبنای غلط تنظیم برجام بر می گردد: هر چه مطالبات طرف مقابل در نهایت بی اعتمادی، سخت گیری و بر مبنای دریافت امتیازات نقد (غالبا برگشت ناپذیر) نوشته شد، انتظارات طرف ایرانی بر مبنای حسن ظن و سهل اندیشی و خوش خیالی نگاشته شد. تیم ظریف پذیرفت در ازای دریافت مُشتی وعده نسیه و فاقد ضمانت، امتیازات گسترده بدهد. و ضمنا آژانس را -با وجود سوابق سیاهش-  داور قضاوت درباره تعهدات خود قرار دهد.

در عین حال، تعهدات غرب، دارای هیچ تضمینی نبود و هیچ نهادی برای دفاع از حقوق ایران در صورت نقض عهد غرب، پیش بینی نشده بود. ما به عنوان استثنای پادمان های آژانس، خود را متعهد به تعهداتی ویژه کردیم، بدون این که از آمریکا و اروپای بدعهد کمترین تضمینی بگیریم. این دستپخت دوم تیم روحانی در مذاکرات 92 تا 94، با وجود عبرت های توافقات 82 تا 84 بود. بدتر این که مکانیسم شکایت در برجام نیز به زیان ایران عمل می کند و بنابراین دولت روحانی نتوانسته حتی از نقض برجام (به خاطر برگشت خودکار تحریمها) شکایت کند.

اعلام همه تعهدات فراتر از ان پی تی و تاکید بر این که ایران پس از این، "رژیم ویژه بازرسی" به عنوان استثنا بر ان پی تی را نخواهد پذیرفت، کمترین واکنش برای احیای بازدارندگی و بازگشت توازن به مواجهه با غرب است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
  17 1
  مدیریت فشل این دولت سیاست کج دار و مریز را تا سال آینده دنبال خواهد کرد چون توان و تفکر جدیدی ندارد
 • IR ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
  23 0
  وقتی تو خود تیم هسته‌ای جاسوس بوده دیگه چه انتظاری میشه از غربیها داشت لعنت به هر چی ساده لوح احمق اخه مملکت ارث باباشونه ..همه چیو خیرات کردن
 • حسن IR ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
  10 2
  تجربه نشان داد که مذاکره یک کشور جهان سومی با کشور های جهان اول فاقد ارزش بوده و اتلاف وقت است . پررویی کشورهای غربی واقعا مایه تعجب و نفرت است .
 • IR ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
  0 0
  همه اینها را رهبری چندین بار به مسئولین و دولت! تذکر دادند وگوشزد کردند.خوش خیالی،ساده لوحی، ترسو بودن، خودباختگی در دولتمردانمان اظهر من الشمس و آشکار است.
 • علی محمد صادقیان IR ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  3 0
  این دولت بنا را بر نابودی ایران گرفته , مجلس یازدهم یا علی
 • IE ۰۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  3 0
  کدام ان پی تی؟
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  2 0
  اگه ظریف از رو رفت من اسمم عوض می کنم
 • علی IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  2 1
  پس چرا مجلس انقلابی هیچ غلطی نمیکند؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس