روحانی نمایه

رئیس جمهور گفت: نظارت و مراقبت دقیق و واکنش به هنگام در مقابل افزایش قیمت ها از وظایف خطیر همه مسئولان، تولیدکنندگان، اصناف و فروشندگان است و کوتاهی و اهمال در این خصوص به هیچ وجه پذیرفته نیست.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور، روز یکشنبه در جلسه ستاد اقتصادی دولت، مشارکت و همکاری مردم را موثرترین کمک و عامل در مسیر مقابله با تنگناها و تکانه های اقتصادی در همه شرایط خواند و گفت: در این روزها که ایران نیز مانند همه کشورهای دیگر جهان درگیر عوارض اقتصادی ناشی از همه گیری کرونا است، معضلات پیش رو با مشارکت جدی مردم قابل حل خواهد بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مردم شریف ایران می دانند، در حالی درگیر عوارض اقتصادی کرونا شده ایم که کشورمان تحت سخت ترین و غیرانسانی ترین تحریم ها است، افزود: خوشبختانه دولت از همان ابتدای بروز این بیماری برای رفع عوارض اقتصادی کرونا با دقت برنامه ریزی کرده و با طراحی سیاست های خاص، تلاش کرده است با اتکا به مردم و با قدرت در برابر این وضعیت دشوار تاب آوری داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

روحانی اظهار داشت: اگر چه متخصصان اقتصادی معتقدند عوارض اقتصادی کرونا ماندگارتر و آسیب زننده تر از خود کرونا است، اما دولت تلاش کرده با تمهیدات خاص مانع از وارد شدن عوارض و آسیب های جدی به مردم و اقتصاد کشور از این ناحیه شود.

رئیس جمهور اولویت نخست در کنترل عوارض اقتصادی کرونا را مراقبت از وضعیت معیشت و اقتصاد خانوارها به ویژه اقشار حقوق بگیر و کم برخوردار عنوان و تصریح کرد: کنترل قیمت ها و تامین اقلام ضروری زندگی مردم اولویت اصلی برنامه های اقتصادی دولت بوده و خوشبختانه مردم عزیز کشورمان شاهد بوده اند در تامین اقلام مورد نیازشان کمترین مشکل را داشته ایم.

روحانی مرحله بعدی اقدامات را کنترل قیمت ها دانست و با بیان اینکه کنترل بازار صرفا با دستور، بخشنامه و ابلاغ های اداری ممکن نیست، افزود: تمام دستگاه ها و وزارتخانه های اقتصادی باید در شرایط اقتصادی خاص این روزها با مراقبت و حساسیت بیشتری در کنار مردم حضور داشته باشند و بر بازار نظارت کنند. نظارت و مراقبت دقیق و واکنش به هنگام در مقابل افزایش قیمت ها از وظایف خطیر همه مسئولان، تولیدکنندگان، اصناف و فروشندگان است و کوتاهی و اهمال در این خصوص به هیچ وجه پذیرفته نیست.

روحانی با تاکید بر اینکه  به هیچ وجه نباید اجازه داد بار روانی منفی جدیدی این شرایط زندگی و معیشت مردم را تحت الشعاع قرار دهد، اظهار داشت:  انتظار این است که با کوچک ترین افزایش قیمتی یا ابهام در کنترل قیمت ها مسئولان مرتبط در میان مردم حاضر شده و با همکاری فعالان و تولیدکنندگان و اصناف به سرعت نسبت به ساماندهی مشکلات اقدام کنند.

روحانی گرانی ها در حوزه خرید و اجاره مسکن و برخی لوازم خانگی در روزهای اخیر را مورد اشاره قرار داد و گفت: با سیاست هایی که وزارت راه و شهرسازی و وزارت صمت به ستاد اقتصادی دولت پیشنهاد کرده است، ضمن تامین تقاضای بازار و ساخت مسکن مورد تقاضا، نسبت به مدیریت قیمت و ورود نقدینگی به این حوزه نیز تلاش خواهد شد. از جمله این برنامه ها تامین تقاضا با ایجاد چشم انداز مثبت در ایجاد رونق و عرضه مسکن کوچک و متوسط است که به سهولت قابل دسترسی برای اقشار کم برخوردار باشد.

رئیس جمهور افزود: در عین حال تسریع در اجرای طرح های گسترده مسکن ملی یا مسکن اول با انتقال تسهیلات به متقاضیان در چارچوب بازار عرضه از جمله برنامه های موثر در کنترل قیمت مسکن خواهد بود. دولت همچنین با اجرای سیاست هایی که در تمامی بخش های اقتصادی مرتبط طراحی شده است، درصدد کنترل و مدیریت آن بخش از نقدینگی در بازار مسکن است که می تواند این بازار را دچار آشفتگی کند.

روحانی مدیریت انتظارات برای افزایش قیمت را نیز از جمله برنامه های دولت برای کنترل بازار مسکن برشمرد و اظهار داشت: وزارت مسکن موظف به اجرای اقدامات لازم در این خصوص است تا برخی واسطه ها نتوانند با آشفته کردن فضا قیمت خرید و فروش و اجاره مسکن را افزایش دهند.

رئیس جمهور تاکید کرد: همچنین وزارت راه و شهرسازی موظف به کنترل و مدیریت هزینه ساخت مسکن است که اگر بتوان از این منشا اصلی که مرحله ساخت است هزینه ها را کنترل کرد، گام موثری در مدیریت قیمت مسکن برداشته شده است.

بر اساس گزارشی که وزیر راه و شهرسازی در این جلسه ارائه کرد، تقاضای برخی اقشار برای خرید مسکن صرفا با هدف سرمایه گذاری صورت می گیرد که این نوع تقاضا را نیز می توان در چارچوب مدیریت بازار به ویژه بورس ساماندهی کرد تا هم سرمایه افراد افزایش یابد و هم چرخه تولید رونق گیرد.

رئیس جمهور به دستگاه های اجرایی و نهادهای وابسته به دولت دستور داد اراضی دولتی واقع شده در محدوده و حریم شهرها را به منظور اجرای ماده 6 قانون ساماندهی زمین و مسکن، برای بهره برداری در طرح اقدام ملی مسکن، به وزارت راه و شهرسازی واگذار کنند.

در عین حال رئیس جمهور از بانک مرکزی خواست به منظور تقویت عرضه و در راستای اجرای اقدام ملی مسکن، نسبت به افزایش سهم تسهیلات بخش ساخت مسکن اقدامات لازم را انجام دهد.

روحانی همچنین در دستور ویژه ای به وزیر جهادکشاورزی تاکید کرد، اراضی واقع شده در محدوده و حریم شهرها هر چه زودتر به وزارت راه و شهرسازی واگذار شود.

وزارت راه و شهرسازی نیز مکلف شد در اجرای ماده 10 قانون زمین شهری و به منظور شهرک سازی و مجتمع های مسکونی بر اساس ضوابط و مقررات شهرک ساز ی و با رعایت اصل حفظ باغات و اراضی کشاورزی اقدام کند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  11 0
  مدیران و مسئولان دولتی، کشور و امور را ول کردن و همگی میگویند ما که سال بعد نیستیم ....
 • ناشناس IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  13 0
  ازاین به بعدبه رئیس جمهورمیگیم،دستورجمهور
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  17 0
  بله قربان چشم، ممنون که دستور فرمودید قیمت مسکن بیاد پایین ،‌ حتما انجام میشود بازار مسکن فقط منتظر دستور جنابعالی بود... علی برکت الله
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  21 1
  تمام خرابکاری ها بخودش بر می گردد و جالب طلبکار هم هست
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  9 1
  آش اینقدر شور شده که صدای آشپز هم در آورده
 • SE ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  13 1
  اینقدر که شما در این 7 سال در برابر قیمتها کوتاه آمده اید که دیگر چیزی نمانده محو بشوید
 • غلامعلى پور كأعظم IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  0 1
  مردم ايران سخت ترين دوران زندگى خود را در دولت روحانى تجربه كردند ( روزنامه اصلاحات يكشنبه ٢٥ خرداد ٩٩ ) اين عنوان مقاله بود. متن كامل را خواندم بنوعى گريه كردم
 • مجید IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  1 0
  بهترین راه این است که اخوندی مجددا وزارت مسکن بشود
 • رضا IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  0 0
  توافق سران قوا که نظارت کمتر شود.
 • 313 IR ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  8 1
  کی بود که به مسکن مهر میگفت قفس حالا به فکر بدتر از قفس افتاده
 • محمدایوب IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  0 0
  باز مثل قضیه بنزین از خواب پاشدی بعد ازدوش گرفتن متوجه افزایش سرسام آور قیمت ها شدی دست به افاضات زدی ولی حیف که 7سال دیرازخواب بیدارشدی انشاالله مجلس انقلابی با استیضاحت واقعا ازخواب بیدارت کنه وقوه قضاییه با محاکمه ات صبحانه مفصلی برات تهیه ببینه
 • محمدایوب IR ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  0 0
  لعنت خدا برکسی که درزمان انتخابات قسم خورد والله العظیم اگرنمی تونستم نمی اومدم وامد گند زدبه زندگی مردم وتمام سعی وتلاشش واین بود که عرصه رابرمردم تنگ کند که بریزن توخیابون اگه مملکت صاحب داشته باشد باید روحانی محاکمه بشه به علت نابود کردن زندگی مردم
 • DE ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  روحانی در جلسه ستاد اقتصادی دولت:کوتاهی در برابر افزایش قیمت ها به هیچ عنوان صحیح نیست. و ستاد اقتصادی با مشت های گِره کرده جواب دادند : صحیح است صحیح است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس