مایکل وایت

سخنگوی وزارت خارجه ایران: «بیل ریچاردسون» چند ماه پیش درباره آزادی «مایکل وایت» تبعه آمریکایی زندانی در ایران با محمد جواد ظریف دیدار و گفت وگو کرده است.

به گزارش مشرق، «مایکل وایت»، سرباز قدیمی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا که سال ۱۳۹۷ در مشهد دستگیر شده بود پس از گذشت ۶۸۳ روز از دستگیری‌اش و پس از برگزاری دادگاه و متهم شناخته شدن، با دکتر مجید طاهری که محکوم به ۱۶ ماه حبس به بهانه نقض تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران شده و در بازداشت آمریکائیان بوده، مبادله شد.

هنگام دستگیری «وایت»، رسانه‌ها حضورش در مشهد را دیدار با نامزد مشهدی‌اش ذکر کردند و اسفند ۱۳۹۷ بود که دادستان وقت مشهد، غلامعلی صادقی درخصوص بازداشت مایکل وایت گفت پرونده وی شاکی خصوصی و عمومی دارد، صادقی همچنین وجود اتهام امنیتی نسبت به این سرباز قدیمی آمریکا را تأیید کرده بود.

آزادی «مایکل وایت» و دکتر «مجید طاهری»

ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا پنج شنبه گذشته در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرد «مایکل وایت» از ایران خارج شده است.

همچنین به گزارش فارس، شبکه خبری فاکس‌نیوز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گزارش داد که آمریکا توافق کرده در ازای آزادی مایکل وایت، یک پزشک ایرانی-آمریکایی به نام «مجید طاهری» را آزاد کند.

محمد جواد ظریف هم پنج‌شنبه گذشته تأیید کرد آمریکا موافقت کرده در ازای آزادی مایکل وایت یکی از شهروندان ایران را آزاد کند.

ظریف در توئیتر نوشت: «خرسندم که دکتر مجید طاهری و آقای وایت به زودی به خانواده‌هایشان ملحق می‌شوند. استاد عسگری روز چهارشنبه به جمع خانواده‌شان برگشتند. این اتفاق می‌تواند برای تمامی زندانی‌ها بیفتد. نیازی به دست‌چین کردن نیست. گروگان‌های ایرانی بازداشت‌شده در آمریکا باید به خانه برگردند.»

آقای طاهری به جرم نقض قوانین یکجانبه تحریم‌های ضدایرانی آمریکا به تحمل ۱۶ ماه حبس محکوم شده بود. یک مقام آمریکایی به فاکس‌نیوز گفته ایشان از ۳۳ سال پیش ساکن آمریکا است و در ایالت فلوریدا طبابت می‌کند.

تشکر دوباره ترامپ از ایران از ذوق آزادی «مایکل وایت»

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دیروز (جمعه) مجدداً از ایران بابت آزاد کردن «مایکل وایت» نظامی پیشین نیروی دریایی ایالات متحده تشکر کرد.

ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت: «بسیار عالی است که مایکل به خانه بازگشته است. تازه رسیده است. بسیار هیجان‌انگیز است. ایران متشکریم.»

وی در ادامه به خیال‌پردازی درباره مذاکره با ایران و انجام توافق هسته‌ای جدید پرداخت و افزود: «برای انجام آن توافق بزرگ، تا بعد از انتخابات صبر نکنید. من پیروز [انتخابات] می‌شوم. الان شما توافق بهتری انجام می‌دهید».

ترامپ پیش از این، بامداد جمعه نیز با قدردانی از ایران به دلیل آزادی وایت، گفته بود: «ما الان بیش از ۴۰ نفر از گروگان‌ها و زندانیان را بعد از به قدرت رسیدن من به خانه برگردانده‌ایم. ممنونم ایران. این نشان می‌دهد توافق ممکن است».

شمخانی: تبادل زندانیان نتیجه مذاکره نبوده و هیچ مذاکره‌ای در آینده انجام نمی‌شود

گفتنی است دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران روز جمعه در پیامی توئیتری ضمن رد اظهارات نمایشی رئیس‌جمهور آمریکا تأکید کرد که در آینده هیچ مذاکره‌ای بین تهران و واشنگتن انجام نخواهد شد.

شمخانی در این خصوص در توئیتر نوشت: «اوضاع ترامپ چه در تقابل‌های بین‌المللی، چه در افتضاح مدیریت کرونا و چه در آتش‌افروزی نژادپرستانه در داخل آمریکا به قدری خراب است که تیمش چاره‌ای جز تولید و نمایش موفقیت‌های ساختگی برای او ندارند. تبادل زندانیان، نتیجه مذاکره نبوده و هیچ مذاکره‌ای هم در آینده انجام نخواهد شد.»

فرماندار سابق آمریکایی:  برای آزادی وایت با مقام‌های ایران دیدار کردم

نکته جالب توجه اظهارات یک فرماندار سابق آمریکایی در این خصوص است که در بیانیه‌ای مدعی شده برای آزادی مایکل وایت از ایران با وزیر خارجه ایران دیدار کرده است!

«بیل ریچاردسون» که بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ فرماندار ایالت نیومکزیکو بوده در توئیتر مدعی شده در جریان مذاکرات برای آزادی «مایکل وایت» از ایران «به طور منظم» با مقام‌های ارشد ایران دیدار کرده است. او همراه با این پیام، پیوند مربوط به بیانیه‌ای از «مرکز ریچاردسون» که در آن توضیحات کامل‌تری درباره این دیدارها ارائه شده قرار داده است.

مرکز ریچاردسون در این بیانیه خاطرنشان کرده است: «در جریان این مذاکرات، آقای فرماندار ریچاردسون به طور منظم با مقام‌های بلندپایه ایران از جمله وزیر خارجه محمد جواد ظریف و سفیر ایران در سازمان ملل، مجید تخت روانچی دیدار کرد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «این مذاکرات با توجه به بالا بودن تنش‌ها میان ایران و آمریکا و تبادل خشونت میان آنها طی ماه‌های اخیر پیچیده بودند.»

موسوی، دیدار ریچاردسون با ظریف درباره زندانی آمریکایی را تأیید کرد

به گزارش ایرنا، «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه دیدار «بیل ریچاردسون» با محمد جواد ظریف درباره زندانی آمریکایی را تأیید کرد.

سید عباس موسوی در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت: این دیدار در ماه‌ها قبل انجام شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ما به تلاش‌های انسان‌دوستانه که منجر به آزادی گروگان‌های ایرانی در آمریکا و خارج از آن شود همواره پاسخ مثبت داده و استقبال کرده‌ایم.

موسوی در ادامه افزود: همزمان با آزادی آقای وایت، دکتر مجید طاهری دانشمند ایرانی که به دلایل واهی در آمریکا زندانی شده بود حکم آزادی خود را از دادگاه دریافت کرده و از زندان آزاد گردید.

همچنین محمد جواد ظریف روز پنج‌شنبه با اعلام آزادی دکتر مجید طاهری و مایکل وایت اظهار داشت: خرسندم که دکتر مجید طاهری و مایکل وایت به زودی به خانواده‌های خود می‌پیوندند. خوشبختانه پروفسور سیروس عسگری روز چهارشنبه به جمع خانواده خود بازگشت.

این اتفاق می‌تواند برای همه زندانیان اتفاق افتد. نباید (فقط برخی از آنها) دستچین شوند. گروگان‌های ایرانی که در دست ایالات متحده و یا به نیابت از ایالات متحده اسیر شده‌اند باید به خانه خود باز گردند.

محسن بهاروند دستیار وزیر و مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه در مصاحبه‌ای ۱۹ آذر ۱۳۹۸ با ایرنا گفته بود: آقای (محمدجواد) ظریف در حاشیه مجمع عمومی در مصاحبه‌ای موضوع (مبادله زندانیان) را مطرح کردند. بعضی‌ها مثل (بیل) ریچاردسون صحبت‌هایی با دکتر ظریف داشتند ولی ما صحبت مستقیم با دولت آمریکا به ماهو دولت نداشتیم؛ یعنی ما ننشستیم با آنها صحبت بکنیم.

بهاروند افزود: آقای ریچاردسون هم مأموریت دقیقی نداشتند که در این مورد با آقای ظریف صحبت کنند. آقای ظریف موقعی که به نیویورک سفر می‌کنند به طور طبیعی صحبت‌هایی با سناتورها و افرادی که بازنشسته هستند، دارند. ایشان سعی می‌کنند مواضع ایران را برای افراد مؤثر در رسانه‌ها و فضای سیاسی توضیح دهند. صحبت‌هایی که آقای ریچاردسون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل کردند در همین حد بود. چون ایشان سفیر سابق در سازمان ملل بودند و الان بازنشسته هستند، صحبت‌هایی کرده بودند ولی صحبت‌های ریچاردسون ما را هیچ وقت به جلو نبرد.

نکته قابل تأمل در این خصوص این است که هرچند تلاش دیرهنگام متصدیان دستگاه دیپلماسی برای آزادی گروگان‌های ایرانی قابل تقدیر است اما دیدار وزیر خارجه کشورمان با یک فرماندار سابق آمریکایی که معلوم نیست بر اساس کدام اصول و عرف دیپلماتیک صورت گرفته، نمره منفی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی است چه آنکه شأن و جایگاه جمهوری اسلامی و هویت عزت طلب ایرانی اجازه نمی‌دهد که وزیر خارجه کشورمان به عنوان بالاترین مقام دیپلماسی کشور با کسی که صرفاً یک مقام دست چندم آمریکایی بوده و از همه بدتر، سابقه حمایت از منافقین و تروریست‌ها را در کارنامه خود دارد، در مورد آزادی دانشمندان ایرانی‌مان بنشیند و گفت‌وگو کند.

منبع: کیهان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  5 0
  باسلام دنبال کد خدای واقعی میگردن !!!!!!!!!!!!!!!!!
  • یادش نخیر IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   28 0
   وقتی تنها پارامتر انتخاب وزیر امور خارجه کشورمان، خوب اینگیلیسی هر زدن باشه (میان آن همه بی سواد در وزارت خارجه)، ظریف میشه بهترین گزینه مان برای این پست. خو مرد حسابی این را که می توانستید از مربیان آموزشگاههای زبان نونهالان هم انتخاب کنید!! خدا را شکر ایشان از 30 سال در آمریکا زندگی کردن همین زبان انگلیسی را یاد گرفتند
  • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   9 0
   اینقدر منفعل هستند اتباع خارجی با پلاک دیپلماتیک تو رودخانه دارآباد برهنه و نیمه عریان هستند تدکر هم که می دهید مقاومت می کنند اینها به خاطر دیپلم مات های بی عرضه است
 • IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  1 0
  یکی با روز و یکی با ماه نوشتن درست نیست. وایت بیش از ۲۲ ماه در بازداشت بود. دکتر طاهری هم ۱۶ ماه در بازداشت آمریکایی ها.
 • ی-ح IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  9 1
  وای ازوقتی که مردم ظریف را برای ریاست جمهوری انتخاب کنند آن وقت باید نشست وگریست به حال مملکت ومردم حتماً مملکت را دودستی تقدیم خواهد کرد ...این مرد ارسالی از واشینگتن را مردنفوذ .....مرد هزار چهره وای برما...
 • ابوعلى IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  2 6
  بله اگر ظريف بالاترين مقام ديپلماسى در كشورمان بود اونوقت ايراد جنابعالى هم وارد بود !
 • بی نام IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  1 8
  با مقام دست اول شون هم صحبت میکنه که شما دلواپسا، وامصیبتا سر میدید
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  0 1
  از سر این وزیر خارجه زیاد هم هست، احترام امامزاده با متولیشه!
 • مصیب IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  1 8
  به نظرم می رسد این ازهنر واندیشه باز جناب آقای ظریف است نسبت به آزادی عالی جنابان طاهری وعسکری زیرا جان انسان ازسیاست های مغرضانه بالاتر است وتازه مذاکره دررده به اصطلاح چندم نشان ازقدرت چانه زنی وکم کردن ابوهت وقدرت دشمن است وای کاش برای پیشگیری از تحریمات نیز ازاین مقولات استفاده می کردیم وجای تشکر وسپاسگزاری ازجناب آقای محمدجوادظریف اندیشمند تواونا ومسلط به علم روز رادارد که ما ممنون وسپاسگزاری می نمایم
  • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   3 1
   سیاست های مغرضانه ؟؟؟؟؟؟ اندیشه ی باز آقای ظریف ؟؟؟؟ جان انسان ها مهمه پس چرا این دید باز آقای ظریف برای مسلمین بی گناه هند جز توئیت کاری نکردند ؟؟؟؟
 • مزیدی IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  9 8
  آخه بیشرفا طاهری که 33ساله تو همون خراب شده برا همونها داره خدمت میکنه این چه مذاکره ای هس چه تبادلیه چرا اینقد احمقید خرید خائنید انشاالله خدا لعنت و ذلیلتون کنه به حق فاطمه ی زهرا
  • یارب العالمین IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   2 1
   خدا تورو لعنت کنه نادان ،که نمی فهمی او برای ایران کار میکرده وگر نه آمریکائی ها که مثل تو شیرین عقل نیستند بیخودی ایشون را بازداشت کنند
  • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   0 2
   واقعا
  • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   2 0
   چون طاهری مزدور نظام بوده اونجا.فهمیدی اسکل؟
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  2 1
  فکر کنم این سخنگو با رییسش هماهنگ نکرده که همچین حرفایی زده. وگرنه ما که میدونیم عطش بعضی ها را برای شروع مذاکرات . طرف در راه واشنگتن تا حالا پاشنه 100 جفت کفش را در اورده.
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  3 1
  اگه وزیر امور خارجه دیدی سلام ما رو هم بهش برسون. وزیر برجام رو بیخود بالا نبرین!
 • IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  0 1
  مذاکره ای هم اگر باشد انشالله در دولت بعدی. با نمایندگانی که ما مردم به آنها رای میدهیم. نه این دولت فعلی
 • IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  2 1
  بعضی از این اصلاحاتی ها به قدری وقیح ند که حاضرند با نگهبان آبدارخانه متروی واشنگتن هم مذاکره کنند
  • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   1 0
   اگه با شخص ترامپ یا پمپئو مذاکره میکرد دلواپس نمیشدید؟
 • حسن IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  2 1
  خدایا ما را از دست این احمق ها نجات بده
 • علی IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  0 0
  اینکه مذاکره کرده برای آزادی دوتا هم وطن در قبال ازادی یک امریکایی و عقل سلیم هم نمیپذیره که بدون هماهنگی با بالا دستی ها اینکار را کرده باشه جور دشمن چه کند گر نکشد طالب دوست گنج و مار و گل و خار و غم و غم شادی بهمند
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  1 3
  قاسم سلیمانی هم ژنرال ایرانی بود میرفت با یکی مثل ابو مهدی مهندس که گروهبان هم نبود نشست و برخواست داشت
  • IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   1 0
   حیف اکسیژن که در شش های بعضیها برود. یعنی اینقدر سقوط کرده که ملاقات دو فرمانده نظامی در فرآیندی کاملا صمیمی و غیر رسمی را با پروتکلهای رسمی دیپلماتها یکی می کند.
 • IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  0 5
  روحانی دست پخت اصلاحطلبان واکثریتی است که بالجاجت باامید واهی با شعارشیک فریب خوردگان وکسانی که فکرمیکردند علامه دهر هستند روی کارآمد وکاملا از جهاتی شبیه هرکدام ازآنهاست . تیپ کلک اندیش میگفتند تونمیدانی روحانی میخواهد بین اروپا وآمریکا تفرقه بیندازد ! تیپ دانشجونما حرف مرد یکی است ! اگربه دیگری رای دهم یعنی غلط کردم !تیپ کل کل ها : تکرار میکنم از این بدتر که نمیشود ! چندسال بعد : آقا ولله کشورو نابود کرد ! تیپ دانشجونما : آخم براقالیباف هم باسواد بود هم تهران را دربین شهرهای دنیا نمونه کرد ! آقاصد رحمت به احمدی نژاد ! به کی وکی قسم ازغصه روحانی دیگه به بابام هم رای نمیدم ! آخ خدا یعنی کشور را اینقدرراحت باید دادبه کسی آنهم بدون مطالعه گذشته فرد ! عزای من بیشترهم شده !! ازدست دوطرف !!!
 • مجید IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  7 1
  اصلا موضوع این حرفها نیست ! اصل موضوع" عشق مذاکره" است
 • رضا IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  1 0
  مراقب باشید نفوذی ها با هماهنگی آمریکا عمدا نفرات نفرستن آمریکا بطور صوری دستگیر بشه بره تو شهرهای آمریکا یه مدت دور بزنه و بچرخه (بخوانید زندانی بشه) بعد به بهانه مبادله، جاسوسهای آمریکایی رو ول بدن که برگردن به کشورشون و به بقیه جاسوسها بگن بابا یه عده تو ایران از خودمونن خیالتون راحت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس