طرح شفافیت آرای نمایندگان و انتشار مشروح مذاکرات کمیسیون‌ها در مجلس یازدهم کلید خورد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر از تدوین طرح شفافیت آرای نمایندگان و انتشار مشروح مذاکرات کمیسیون‌ها خبر داد.

به گزارش مشرق، روح‌الله ایزدخواه نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، در مورد طرحی که برخی نمایندگان مجلس برای شفافیت آراء نمایندگان در دست دارند، اظهار داشت: طرحی تهیه شد که اصلاح موادی از آئین نامه داخلی مجلس است تا رای تک تک نمایندگان در مواردی که رای گیری مخفی نیست بصورت موافق، مخالف و ممتنع بر روی سایت مجلس درج شود.

بیشتر بخوانید:

وی ادامه داد: طبق این طرح رای گیری و مشروح مذاکرات در کمیسیون‌ها هم قابل انتشار می‌َ‌شود.

متن طرح شفافیت آرای نمایندگان به شرح زیر است:

مقدمه توجهی

با عنایت به منطق قانون اساسی به ویژه اصل ۶۹ و رویه تصویب اصول آن در مشروح مذاکرات تصویب قانون اساسی در خبرگان سال‌های ۱۳۵۸ و ۱۳۶۸ و تجارب موفق جهانی درباره شفافیت و با عنایت به اینکه عملکرد و رای وکیل نمی‌تواند از موکل پنهان باشد و با توجه به مطالبه عمومی مردم و تعهد اکثر نمایندگان مجلس یازدهم به مردم برای پیگیری موضوع و به دلیل نقش مهم شفافیت در مبارزه با فساد و ویژه خواری و نظر به اینکه پیش از استفاده از سیستم الکترونیکی آرای نمایندگان در جلسات علنی شفاف بوده است. ماده واحده زیر تقدیم مجلس می‌شود.

ماده واحده

تغییرات زیر در متن قانون آئین‌نامه داخلی مجلس اعمال می‌شود:

۱. تبصره زیر در ماده ۵ اضافه می‌شود:

تبصره ۳ – نماینده رسانه ملی با رعایت شرایط مندرج در این ماده اجازه حضور و تهیه گزارش از جلسات کمیسیون‌های مجلس را خواهند داشت.

۲. در ماده ۶۴ پس از عبارت «به اطلاع نمایندگان» کلمه «و مردم» اضافه می‌شود.

۳. در ماده ۱۱۹ تبصره زیر اضافه می‌شود:

تبصره – هیات رئیسه مجلس موظف است در پایان هر جلسه علنی مجلس شورای اسلامی آرای هر یک از نمایندگان را – به جز مصادیق بند۳ ماده ۱۱۸ – به تفکیک موافق، مخالف، ممتنع و عدم مشارک در سامانه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی به طور شفاف اعلام کند. به نحوی که مشاهده و داده پردازی آن برای آحاد ملت امکانپذیر باشد. گزارش حضور، غیاب، تاخیر و نیز ماموریت‌های داخلی و خارجی تمام نمایندگان نیز باید هر ماه توسط هیات رئیسه مجلس به طور شفاف در سامانه مذکور اطلاع رسانی شود.

۴. در ماده ۱۲۰ عبارت «هر یک از روش‌های دیگر اخذ رای» جایگزین عبارت «استفاده از دستگاه الکترونیکی یا قیام و قعود» می‌گردد.

۵. بند ۳ در ماده ۱۲۲ حذف می‌شود.

۶. تبصره ذیل در ماده ۱۲۲ اضافه می‌شود:

تبصره – در مواردی که حداقل ۱۵ نفر از نمایندگان درخواست رای گیری مخفی با ورقه دهند ابتدا بدون بحث نسبت به درخواست رای گیری می‌شود و در صورت تصویب در اصل مورد درخواست رای گیری مخفی ورقه انجام خواهد شد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • مهدي IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  14 0
  به اين مجلس حس خوبي دارم فقط تملق رو دم حجله خفه كنن
 • IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  2 3
  شفافیت زمانی ارزش دارد که احتمال تبعات و خسارت باشد . لطفا در خصوص حقوق دریافتی شفافیت داشته باشند .
 • SMAH1 IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  9 0
  این درسته.
 • وطن پرست DE ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  10 0
  دم رایفی پور گرم. به حق این طرح رو باید طرح رایفی پور بدانیم
 • DE ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  2 0
  اون تبصره آخر کار رو خراب کرده. باید حداقل 100 نفر بود، نه 15 نفر.
 • IR ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  2 0
  این خوبه! از این به بعد هم نمایندگانی که با برخی لوایح خاص دولت مخالفت کنن (مثل طرح تاسیس وزارت بازرگانی) بعدش اگر تونستن! برن از دولت حق حوزه انتخابیه شون رو بگیرن. واقعا که دم نماینده های صفر کیلومتر بی تجربه گرم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس