کد خبر 1079082
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۰
اوراق مشارکت چیست؟

اوراق مشارکت اوراق بهاداری هستند که به قیمت اسمی مشخص برای مدت معین و برای تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح‌های عمرانی- انتفاعی دولت مندرج در قانون بودجه سالانه کشور منتشر می‌شود.

به گزارش مشرق، اوراق مشارکت اوراق بهادار با نام یا بی‌نامی است که به موجب قانون یا مجوز بانک مرکزی به قیمت اسمی مشخص برای مدت معین و برای تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح‌های عمرانی- انتفاعی دولت مندرج در قانون بودجه سالانه کشور منتشر می‌شود.

همچنین از این اوراق می‌توان برای تأمین منابع مالی لازم برای تهیۀ مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی توسط دولت، شرکت‌های دولتی، شهرداری‌ها و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی و مؤسسات عام المنفعه و شرکت‌های وابسته به دستگاه‌های مذکور استفاده کرد و این اوراق از طریق عرضه عمومی واگذارمی شود.

بیشتر بخوانید:

فروش اوراق بدهی؛ موکول تورم به آینده

این اوراق به دو صورت بورسی و غیربورسی منتشر می‌شوند، اوراق مشارکت بورسی اوراقی هستند که در بازار بورس و فرابورس قابل خرید و فروش هستند، اما اوراق غیربورسی فقط با تایید بانک مرکزی منتشر و قابل معامله در شعب بانک‌های عامل هستند.

اوراق مشارکت دارای سود ثابت علی الحساب هستند، معمولا به عنوان ابزاری برای کاهش ریسک سبد سهام در بازاهای ریسکی در نظر گرفته می‌شود.

برای خرید و فروش اوراق مشارکت خارج از بورس، لازم است سرمایه‌گذار با مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی) به یکی از شعب بانک‌های عامل مراجعه نماید و نسبت به خرید یا فروش اوراق مورد نظر اقدام نماید.

اما، در مورد معامله اوراق مشارکت بورسی، هر فردی که دارای کد معاملاتی آنلاین باشد، می‌تواند از طریق سامانه معاملاتی آنلاین یا ثبت سفارش اینترنتی اقدام به خرید نماد اوراق مشارکت کند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس