کد خبر 1078658
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۶
قالیباف نمایه مجلس

اولین اظهارات قالیباف در قامت رییس مجلس را باید ارائه مانیفست مدیریت مجاهدانه و معطوف به خدمت به مردم ارزیابی کرد.

به گزارش مشرق، روز گذشته یکشنبه، محمدباقر قالیباف برای اولین‌بار به‌طور رسمی در صحن علنی، پشت تریبون مجلس حاضر شد و در قامت و قاموس رییس پارلمان، نطق کرد. چنانچه پیش‌بینی می‌شد اظهارات او مهم بود. او ضمن برشمردن فرصت‌ها و تهدیدهای نظام جمهوری اسلامی ایران، راه برون‌رفت از مشکلات و تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها را تشریح کرد. قالیباف در بیان فرصت‌های نظام، به باور دینی مردم، شخص رهبر انقلاب، قدرت منطقه‌ای و بازدارندگی جمهوری اسلامی، قدرت علمی کشور، بدنه وسیع نیروهای جهادی، جوانان مومن و انقلابی و نیز ثروت‌های عظیم خدادادی اشاره و از کاهش سرمایه اجتماعی نظام، فساد نگران‌کننده در ساختارهای مختلف، نظام اداری-اجرایی به‌هم‌ریخته و گسترش نفوذ جریان غربزده، به‌عنوان تهدیدهای نظام یاد کرد.

بیشتر بخوانید:

مدیریت میدانی رئیس مجلس؛ امکان تازه قالیباف

رییس مجلس همچنین با اشاره به لزوم رفع تهدیدها و بهره‌برداری از فرصت‌ها در قالب الگوی مدیریت جهادی، توجه به نسل جوان، توجه به عدالت، باور به مبانی قرآن، مردمی‌سازی حکمرانی، کوشش مجاهدانه، توجه به معنویت، وحدت کلمه مردم و همگرایی نخبگان را از مهم‌ترین مولفه‌های این الگوی مدیریتی دانست. قالیباف همچنین در یکی از مهم‌ترین فرازهای اظهارات خود، مذاکره با آمریکا را بی‌حاصل و پرضرر دانست و تاکید کرد: «راهبرد ما در برخورد با آمریکای تروریست، تکمیل زنجیره انتقام خون شهید سلیمانی است؛ کاری که با حمله بی‌سابقه به پایگاه عین‌الاسد شروع و با شکسته‌شدن هیبت پوشالی آمریکا در عدم توان پاسخ به اقدام جمهوری اسلامی ادامه یافت و با اخراج کامل ارتش تروریست آمریکا از منطقه تکمیل خواهد شد.»

 قالیباف در اولین نطق خود در جایگاه ریاست مجلس، اظهارات مهمی را به زبان آورد؛ اظهاراتی که البته برخی مغرضان داخلی و خارجی آن را آغاز تقابل قوه مقننه با دولت، تعبیر و ترجمه ‌کردند. این درحالی است که خود قالیباف در نطقش تاکید کرد: «مجلس یازدهم، نه بنای تقابل و مچ‌گیری دارد و نه در پیگیری منافع و حقوق مردم مسامحه می‌کند.» قالیباف روز گذشته در صحن علنی، علاوه بر بیان فرصت‌ها و تهدیدهای نظام جمهوری اسلامی و ارائه مولفه‌های اصلی الگوی مدیریت جهادی، به‌طور جدی خواستار تحول در ساختار مجلس و احیای شأن جایگاه قوه تقنینی شد. او برای این امر، شفاف‌سازی، هوشمندسازی، مردمی‌سازی و کارآمدسازی را چهار رویکرد اصلی مجلس یازدهم برشمرد.

اظهارات اینچنینی از سوی قالیباف البته امر تازه‌ای نیست و او بارها پیش از این نیز درباره مشکلات کشور و مضایقات نهاد مجلس سخن به میان آورده بود اما تکرار آنها این بار در قالب ریاست مجلس، وجهه و شأن دیگری دارد که گویای همت و اراده تزلزل‌ناپذیر مجلسی‌ها برای خدمت‌رسانی به مردم خصوصا به اقشار ضعیف است؛ مساله‌ای که چندی پیش در پیام رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس یازدهم نیز تبلور و تجلی داشت.

ایشان در پیام خود به مناسبت گشایش مجلس یازدهم در تاریخ هفتم خرداد فرمودند: «در باب اقتصاد، علاوه بر مشکلات عمده‌ مشهود، باید اذعان کنیم که در دهه‌ پیشرفت و عدالت، نمره‌ مطلوبی در باب عدالت به دست نیاورده‌ایم. این واقعیت ناخواسته باید همه را به تلاش فکری و عملی در باب معیشت طبقات ضعیف، به مثابه‌ اولویت، وادار کند.»  در گفت‌وگویی با محمدکاظم انبارلویی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی به تبیین بیشتر اظهارات قالیباف که به زعم انبارلویی  د ر  واقع بازخوانی مطالبات رهبر انقلاب است، پرداختیم.

انبارلویی: اظهارات قالیباف باید به تئوری تبدیل شود

محمدکاظم انبارلویی با اشاره به نطق روز گذشته قالیباف در صحن مجلس، گفت: اظهارات آقای قالیباف در واقع بازخوانی رهنمودهای رهبر انقلاب در ارتباط با سیاست‌های کلی نظام و بیانیه گام دوم بود. این بازخوانی برای آماده‌سازی ذهن نمایندگان، خوب است تا بدانند اگر بخواهند مجلس را در راس امور بنشانند، چاره‌ای ندارند جز اینکه فرصت‌ها و تهدیدها را بشناسند و برای بازسازی سرمایه اجتماعی، آنطور که رهبر انقلاب فرمودند، نقطه امید مردم و مجریان باشند.

وی با اشاره به لزوم تبدیل اظهارات قالیباف به تئوری و نظریه و همچنین لزوم مشخص‌شدن جایگاه مجلس برای تحقق آرمان‌ها، گفت: مجلس جز بحث نظارت و رسیدگی به لوایح یا تهیه طرح، ابزار دیگری برای رسیدن به آرمانها در اختیار ندارد. تمامی این فرصت‌ها و تهدیدهایی که آقای قالیباف به آن اشاره کرد، در مجلس باید به وظایف و تکالیف نمایندگان، ترجمه شود. این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: اگر بخواهیم عملیاتی و کارکردی صحبت کنیم و بتوانیم به مطالبات معیشتی مردم پاسخ دهیم، مجلس باید آستین‌ها را بالا بزند و به اصلاح قوانین بپردازد.

انبارلویی با اشاره به گوشزدکردن اصلاح خطوط کلی اقتصاد ملی از جمله افزایش ارزش پول ملی، مهار تورم، تولید و اشتغال توسط رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس، گفت: با توجه به اینکه بسیاری از درآمدهای ما تحقق پیدا نخواهد کرد، اولین گام نمایندگان مجلس یازدهم باید این باشد که بودجه سال 99 که در واقع سند حکمرانی در زمینه اقتصاد است را اصلاح کنند. وی افزود: با توجه به این واقعیت، آیا رییس مجلس و نمایندگان می‌توانند ایده حکمرانی خوب را در قالب یک تئوری عملیاتی و کارکردی حداقل در بودجه در سال 99 و سال آینده، منظور کنند؟

وی همچنین با اشاره به شعار «نجات اقتصاد کشور» به‌عنوان شعار اصلی نمایندگان منتخب راه‌یافته به مجلس یازدهم، اظهار کرد: نجات اقتصادی کشور در واقع پاسخی به مطالبات معیشتی مردم است؛ درنتیجه این شعار نمی‌تواند در حد شعار باقی بماند بلکه باید در اتاق فکر و اندیشه این جریان فکری که به مجلس راه یافته است به تئوری و نظریه تبدیل شود. در این اتاق فکر، اقتصاددان‌های بزرگی حضور دارند که سابقه استانداری و نمایندگی و وزارت دارند و سرد و گرم اجرا و تقنین را چشیده‌اند. انبارلویی اضافه کرد: اگر قرار باشد قانون‌گذاری در کشور، ادامه مسیر قبلی باشد، همه مسائل به قوت خود باقی خواهد ماند و همه اظهارات ما، در حد صحبت‌رانی و سخنرانی باقی خواهد ماند اما آثار اجرایی صحبت‌های ما، باید در قالب طرح و لایحه در سفره‌های مردم دیده شود.
 
مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات بازسازی شوند

 انبارلویی تصریح کرد: من فکر می‌کنم که ریاست محترم مجلس و هیات‌رییسه باید در گسترش یک اتاق فکر بکوشند و مرکز پژوهش‌ها و همچنین دیوان محاسبات به‌عنوان یک نهاد نظارتی مهم را بازسازی کنند. این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: کسانی که کارشناس مسائل هستند و صاحب تئوری‌اند، باید جذب و به کار گرفته شوند. نمایندگان باید از لحظه به لحظه حضورشان در مجلس استفاده کنند و دچار روزمرگی و حاشیه و رقابت‌های منطقه‌ای نشوند تا بتوانند به تصویر صحیح و روشنی از وظایف خود برسند.
 
چشم امید به مذاکره، سراب است

انبارلویی همچنین در پاسخ به این سوال که اظهارنظر قالیباف مبنی بر اینکه «مذاکره با آمریکا پُرضرر و بی‌حاصل است» چه پیامی را به مخاطبان داخلی و خارجی منتقل می‌کند، گفت: این اظهارنظر واقعا یک صحبت مهم و کلیدی است. این صحبت، تیر خلاص به کسانی است که فکر می‌کنند برای حل مشکلات کشور باید به بیرون نگاه کنیم و می‌توانیم با نگاه به غرب و شرق، به نقطه روشنی از توسعه و پیشرفت دست یابیم.

همانطور که آقای قالیباف اعلام کرد، تمام استعدادها و ظرفیت‌های لازم در این کشور وجود دارد و فقط یک همت لازم است تا بشود این ظرفیت‌ها را بالفعل کرد. این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه «مذاکره و امید به بازشدن چشم‌انداز روشن از دل گفت‌وگو، سرابی بیش نیست»، تاکید کرد: اولا آنها[غربی ها] گرفتار کارهای خودشان هستند و ثانیا همه نخبگان سیاسی و متفکران غربی، علیه ملت ما هستند و اصلا به منافع ما فکر نمی‌کنند و در هر گفت‌وگویی که با ما دارند، سعی می‌کنند فقط جیب ما را بزنند و هیچ‌چیز به ما نمی‌دهند و فقط می‌خواهند بگیرند. انبارلویی اضافه کرد: ما ابله نیستیم که بخواهیم وارد دالان‌های پیچ در پیچ گفت‌وگو بشویم که هیچ ‌حاصلی برای کشور جز امتیازدادن ندارد.

منبع: صبح نو

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  5 8
  مماشات با روحانی و شعارپردازی
 • مهدی IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  0 4
  درسته رهبر انقلاب از گام دوم سخن گفتند اما گام دوم هنوز شروع نشده بلکه بنیانش داره ظاهر میشه مثل مواردی که در سخنانشون پیرامون پدیده یکتا گفتند! گام دوم با دولت انقلابی عملیاتی و محکم تحقق پیدا میکند لذا حاج باقر تا استعفاء حسن و دولتش اقدامات کلانی را چه بسا نتوان عملیاتی کند!
 • IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  1 3
  اقای قالیباف شما فقط و فقط روی کرونا تمرکز کن
 • IR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  2 1
  مومن انقلابی شجاع وکاردان از صفات قالیباف است امید است دو .مسئولیت .مهم مجلس قانون گذاری ونظارت بر عمل کرد دولت بجد انجام دهند
 • IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  1 1
  از رئیس دفترش معلومه....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس