علیرضا زالی نمایه

رئیس ستاد مبارزه با کرونا در کلانشهر تهران شرایط امروز کشور را بیش از هر زمان دیگری نیازمند اقتصاد مقاومتی دانست.

به گزارش مشرق، آیین رونمایی از کتاب "«کرونا مثبت"» محصول جدید مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه السلام در زمینه ابعاد اجتماعی و انسانی بحران کرونا با حضور علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران برگزار شد.  

زالی در این مراسم با تقدیر از انتشار کتاب «کرونا مثبت»، این اثر را رهیافتی سترگ در حوزه علوم انسانی با نگاه عمیق دینی دانست و از انتشار این اثر در زمان بسیار اندک، با توجه به تازگی و صعوبت آن تشکر و قدردانی کرد.

فرمانده ستاد مبارزه با کرونا در کلانشهر تهران، کرونا را یک محک و آزمون جدی برای حکمرانی‌ها در عرصه جهانی معرفی کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه کشورهای مختلف با شرایط مشابهی مواجه بودند، محک مناسبی خوردند و  خوشبختانه در این زمینه جمهوری اسلامی در زمره حکمرانی‌های مناسب و مطلوب تلقی می‌شود.

زالی نقطه قوت جمهوری اسلامی ایران را صِرف علم پزشکی ندانست و به آن ابعاد دینی و ساختار ایدئولوژیک حکمرانی را افزود و تعبیر وی این موفقیت در حالی بود که عدم کفایت برخی از ساختارهای قدرت‌نمای سیاسی در عرصه جهانی کاملا نمایان شد.  

*  شاهد بروز یک آپارتاید پزشکی بودیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، کرونا را عاملی دانست که غفلت از اخلاق و ارزش‌ها را از زندگی مکانیکی بشر زدود و افزود: بی‌پناهی بشر با کرونا کاملا نمایان شده و شاهد بازگشت و رجعت به مسائل عرفانی و دینی هستیم. این شرایط برای ارائه چهره نوینی از جهان‌بینی غنی اسلامی به عرصه جهانی بسیار مناسب است.

زالی به بروز یک آپارتاید پزشکی توسط داعیه‌داران "حقوق بشر" و "سلامت برای همه" اشاره کرد و افزود: افراد معمَّر و مُسن گاهی در دریافت خدمات پزشکی مورد غفلت واقع می‌شدند و یکی از دلایل بالا رفتن مرگ‌ومیر در عرصه جهانی در کرونا همین بی‌توجهی به بحث سالمندان بود، در صورتی که در جامعه دینی و ایرانی، افراد کهنسال از جایگاه رفیعی برخوردار هستند.

به گفته وی در ایران هیچ فاکتور اجتماعی به عنوان عامل پرمخاطره در نظر گرفته نشده و حتی افراد کارتن خواب ها با حداقل بضاعت اقتصادی، در بیمارستان‌ها مورد مداوا قرار گرفته‌اند.

*  کرونا نقطه عطفی برای در هم نوردیدن مرزهای دانش توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و جوان 

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با تقدیر از خیزش مومنانه و بروز الفت عمومی در بین مردم اظهار داشت: مردم ایران نشان دادند کما فی السابق همانند دفاع مقدس آماده حرکت جهادگونه و خیرِ جمعی هستند.  

وی کرونا را نقطه عطفی برای در هم نوردیدن مرزهای دانش توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و جوان دانست و تلفیق بین بحث‌های مهندسی و پزشکی، انسانی و پزشکی را مثبت ارزیابی کرده و افزود: مدت‌ها بود که در نظام سلامت در تشنگی مطلق به سر می‌بردیم و شرایط فعلی زمان مناسبی برای آشتی جدید علوم انسانی و علوم پزشکی است.  

زالی در همین‌ راستا جایگاه متفاوتی برای "کرونا مثبت" قائل شد و گفت: با توجه اینکه حجم قابل توجهی از ادبیات جهانی امروز مملوّ از مسائل پزشکی است، به شدت با قلّت کارهای فاخر در زمینه علوم انسانی مواجه هستیم. در همین راستا امروز سلامت ابعاد متفاوتی داشته و فقط شامل بحث‌های بیولوژیکی و فیزیکی نیست.

* امروز کشور بیش از هر زمان دیگری نیازمند اجرای اقتصاد مقاومتی است

زالی شرایط امروز کشور را بیش از هر زمان دیگری نیازمند اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: اگر این حرکت در سال‌های اخیر مورد غفلت قرار نمی‌گرفت امروز دستمان در این زمینه پرتر بود. البته هنوز هم برای دنبال کردن آن دیر نشده است.

رئیس ستاد مبارزه با کرونا در کلانشهر تهران مبارزه با بیماری کرونا در تهران را بسیار موفقیت آمیز دانست و آمار بهبود یافتگان قطعی در تهران را 88.9 درصد و همچنین مرگ‌ومیر در تهران در نسبت به مراجعین را تنها 1.69 اعلام کرد.

* انجام 850 کار پژوهشی ارزنده در سراسر کشور در زمینه پزشکی

وی همچنین از دیگر افتخارات مدیریت کرونا را کارهای پژوهشی دانسته و بیان کرد: در حال حاضر 850 کار پژوهشی ارزنده در سراسر کشور در زمینه پزشکی در حال انجام است.

زالی با بیان اینکه در بروز اپیدمی‌ کارآزمایی بالینی بسیار دشوار است، انجام 160 کارآزمایی بالینی را از افتخارات جامعه پزشکی و نظام سلامت دانست و افزود: اگر این آمار با آمار بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته مقایسه شود، نقش تاثیرگذار ایران در تولید علم در زمینه کرونا روشن‌تر خواهد شد.  

* شکل‌گیری زیر ساخت‌های موفقیت مبارزه با کرونا در سایه انقلاب اسلامی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، شکل‌گیری زیر ساخت‌های موفقیت مبارزه با کرونا را در سایه انقلاب اسلامی دانست و افزود: اصلی‌ترین آن‌ها بحث خودکفایی و خوداتکایی است که در سایه رهنمودهای داهیانه مقام معظم رهبری شکل گرفته است؛ نهضت نرم‌افزاری، جهش علمی، نقشه جامع علمی، حرکت به سمت میان‌برهای علمی، حرکت به سمت دانش‌های بنیادی، توجه به علوم پایه، ابتنا به ظرفیت‌های درون‌زا در زمینه ارتقاء کمی و کیفی دانش دانشگاهی را از جمله این موارد است.

زالی گفت: اگر امروز سرافرازانه، کارنامه درخشانی در زمینه بیماری کرونا در عرصه‌ جهانی عرضه می‌کنیم، ناظر به اهتمام سابق در نظام سلامت کشور است. در حالی که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهانی برای یک وینتیلاتور جنگ و تهاجم شکل گرفت.  

ایشان در پایان آیین رونمایی از کتاب "کرونا مثبت"، به نزدیکی بیشتر دو حوزه علوم انسانی و علوم پزشکی توصیه کرده و این را دروازه‌ای جدید برای رشد و پیشرفت دانست و همچنین ابراز امیدواری کرد این مسیر به خدمت رسانی موثرتر و نافع ختم شود.

علاقمندان متن کامل کتاب "کرونا مثبت" را می توانند از اینجا دریافت کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس