کد خبر 1076959
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۸
تورم ۲۲درصد قابل تحقق است؟/ مجید شاکری: وزارت اقتصاد برای اجرای عملیات بازار باز دافعه دارد

یک استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی گفت: بانک مرکزی برای اجرای عملیات بازار باز آماده است اما وزارت اقتصاد ظاهراً به‌صورت سنتی یک مقداری نسبت به موضوع و اندازه انتشار اوراق دافعه دارد.

به گزارش مشرق، «مجید شاکری» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: اجرای عملیات بازار باز اجزای مختلفی دارد که یک وجه آن بانک مرکزی است، یعنی آمادگی داشته باشد در چهارچوب عملیات بازار باز عملاً و در نهایت بازارگردان اوراق دولت باشد و معادل نرخ بهره سالانه اوراق دولت را هدف گذاری کند و همچنین آماده باشد نرخ بهره بین بانکی را متناسب با عملیات بازار باز با استفاده از اوراق دولت انجام دهد و یک قسمت دیگر اینکه دولت به معنی وزارت اقتصاد اوراق منتشر کند.

بیشتر بخوانید:

وی همچنین اظهار داشت: بطورکلی در عمل کارکرد اوراق تامین مالی دولت نیست بلکه کارکرد اوراق حذف کردن مازاد ذخایر موجود در بازار بین بانکی است.

این استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی گفت: اوراق دولت نقش مهمی در سیاست پولی کشور دارد.

وی در ادامه افزود: مدت هاست بانک مرکزی زیر ساخت عملیات بازار باز را آماده کرده است.

شاکری بیان داشت: بانک مرکزی پارسال در عمل کریدور را بست و نرخ ثابت را آغاز کرد و بصورت آزمایشی چند حراج هم انجام داد.

وی ادامه داد: جدا از این اوایل امسال جزئیات بازخرید اوراق را درست نمود و همینطور آیین نامه های مربوطه را تکمیل کرد.

شاکری بیان داشت: بانک مرکزی برای اجرای عملیات بازار باز آماده است اما وزارت اقتصاد ظاهرا بصورت سنتی یک مقداری نسبت به موضوع و اندازه انتشار اوراق دافعه دارد.

وی ادامه داد: برای امسال و برای تورم های به نسبت بالا کارکرد اولیه عملیات بازار بازی که بانک مرکزی می خواهد انجام دهد بیشتر بازارگردانی اوراق دولت خواهد بود یعنی نرخ بهره اوراق دولت را کنترل می کند و به احتمال زیاد از آن نمی شود برای کنترل تورم استفاده کرد.

این کارشناس اقتصادی گفت: این حرف بدین مفهوم نیست که نرخ تورم پیش بینی شده 22 درصد برای امسال قابل دسترسی نیست بلکه به دلایل دیگری قابل دستیابی است.

«تیمور رحمانی» استاد اقتصاد دانشگاه تهران نیز در این برنامه گفت: هدف گذاری تورم دستوری نیست.

وی افزود: آن چیزی که در بیانیه بانک مرکزی در خصوص چهارچوب هدف گذاری تورم تصریح شده به هیچ وجه چنین معنی ندارد که بانک مرکزی می خواهد دستوری نرخ تورم را کاهش دهد.

این استاد اقتصاد دانشگاه تهران اظهار داشت: در این بیانیه بیان شده که بانک مرکزی سعی خواهد کرد از طریق دستکاری دالان و کریدور نرخ سود، تورم را حول این هدفی که تعریف کرده قرار دهد بنابراین مسئله دستور به هیچ وجه مطرح نیست.

وی در ادامه افزود: این طور نیست که دستور داده شود نرخ سود از فلان عدد به فلان عدد برسد بلکه می گوید با نرخ سود بازار بین بانکی (نرخ سیاستی) این کار را انجام می دهد.

رحمانی یادآور شد: البته این مستقل از بحث انتشار اوراق دولت است؛ انتشار اوراق دولت یک موضوع جداست و ربطی به سیاست پولی ندارد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس