کد خبر 1074204
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۵
معادله آزادسازی سهام عدالت و آینده شاخص بورس

سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت گفت: زیرساخت‌ها برای فروش سهام عدالت از طریق شبکه بانکی در حال آماده سازی است.

به گزارش مشرق، حسین فهیمی سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت تصریح کرد: اختیار به مردم داده شده است تا با مراجعه با سایت سهام عدالت روش سهام داری مستقیم را انتخاب کنند. افرادی که این روش را انتخاب می‌کنند سهام دار ۳۶ شرکت بورسی که در پرتفوی سهام عدالت قرار دارد می‌شوند و سهام این شرکت‌ها مستقیما وارد دارایی آن‌ها می‌شود.

بیشتر بخوانید:

وی افزود: بنابراین هر مشمول سهام عدالت باید تصمیم گیری کند که آیا توانایی مدیریت سهام این ۳۶ شرکت را دارد  یا نه؟ برای این کار نیاز به دانش بورسی است.

ورود شرکت های سرمایه گذاری استانی به بورس

فهیمی بیان کرد: افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب می‌کنند نیازی به مراجعه به سایت سهام عدالت ندارند. در صورت انتخاب روش غیر مستقیم جمع دارایی سهام افراد در شرکت‌های سرمایه گذاری استانی ساماندهی می‌شود و افراد در این روش  فقط سهام دار شرکت‌های سرمایه گذاری استانی هستند. در آینده شرکت‌های سرمایه گذاری استانی در بورس یا فرابورس پذیرفته می‌شوند و معاملات از طریق بورس انجام می‌شود و افراد می‌توانند تصمیم گیری کنند که سهامشان را نگه دارند و یا بفروشند.

سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت گفت: نکته مهم این است که در روش غیر مستقیم سهام ۳۶ شرکت بورسی و ۱۳ شرکت غیر بورسی پرتفوی سهام عدالت در سهام شرکت‌های سرمایه گذاری استانی تجمیع می‌شود و افراد در نهایت سهام دار یک شرکت خواهند بود.

فهیمی ادامه داد: در این روش  امکان دسترسی به سهام ۳۶ شرکت بورسی به صورت مستقیم وجود ندارد.

وی بیان کرد: در روش مستقیم محدودیت فروش سهام وجود دارد و سهام داران نمی‌توانند به یکباره سهام عدالتشان را بفروشند؛ جدول زمان بندی فروش سهام عدالت به زودی در شورای عالی بورس تصویب می‌شود.

سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت گفت:تا کنون بیش از ۹ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت روش مستقیم را انتخاب کرده اند.

مشمولان سهام عدالت شماره همراه و شبای خود را در سامانه وارد کنند

وی افزود: تمام سهام داران سهام عدالت باید به سایت سهام عدالت مراجعه و شماره همراه معتبر فعال به نام خودشان و شماره شبای حسابشان را در سامانه وارد کنند تا از این طریق اطلاع رسانی لازم انجام شود.

سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت گفت: وارد کردن شماره تلفن همراه و شماره شبا در سامانه سهام عدالت اجباری است و اگر فردی این کار را انجام ندهد به عنوان سهام دار غیر فعال شناخته می‌شود و نمی تواند از حقوق سهام عدالت بهرمند شوند.

فهیمی گفت: برای انتخاب روش مستقیم تا ساعت ۲۴ روز ۸ خرداد ماه فرصت وجود دارد و این تاریخ تمدید نخواهد شد.

وی در ادامه درباره فراهم شدن امکان ویرایش روش سهام دارای گفت: افراد اگر روش مستقیم را انتخاب کردند امکان ویرایش ندارند، در آینده می‌توانند با ورود سهام سرمایه گذاری استانی به بورس سهام این شرکت‌ها را خریداری کنند.

سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت گفت: افراد تصمیم خود را با دقت بگیرند، زیرا امکان ویرایش وجود ندارد.

فهیمی درباره زمان ورود شرکت‌های سرمایه گذاری استانی به بورس گفت: شرکت‌های سرمایه گذاری استانی برای ورود به بورس نیاز به اصلاح و به روزرسانی صورت‌های مالی دارند تا در بورس یا فرا بورس پذیرفته شوند.

سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت گفت: بعد از ۸ خرداد فرایند پذیرش شرکت‌های سرمایه گذاری استانی در بازار سرمایه آغاز می‌شود.

فقط افرادی که اطلاعات آنها در سامانه سهام عدالت وجود دارد مشمول هستند

فهیمی در پاسخ به این سوال که برخی افراد برگه سهام عدالت دارند، اما مشخصات آن‌ها در سامانه سهام عدالت وجود ندارد، تکلیف این افراد چیست؟ گفت: افرادی که برگه سهم دارند، اما در سامانه سهام عدالت سهمی به نام آن‌ها وجود ندارد مشمول نیستند. در حال حاضر معیار مشمول بودن داده‌های مرکز اطلاعات سهام عدالت است و فقط به افرادی که نام آن‌ها در سامانه وجود دارد سهام شرکت‌ها داده می‌شود. فعلا برنامه‌ای برای افرادی که برگه سهام عدالت دارند، اما در سامانه مشمول شناخته نمی‌شوند نداریم.

وی در پاسخ به این سوال که از چه تاریخی امکان فروش سهام عدالت فراهم می‌شود، بیان کرد:سهام شرکت‌های پرتفوی سهام عدالت از ارزشمندترین سهام‌های بورس است و برای توانمندسازی خانواده‌های ایرانی داده شده است تا افراد در بلند مدت از سود این شرکت‌ها بهرمند شوند.

سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت افزود: بعد از اینکه تعداد متقاضیان سهام داری به روش مستقیم مشخص شد، سازمان بورس زمان و میزان فروش سهام را اعلام خواهد کرد. افراد با مراجعه به کارگزاری‌ها می‌توانند سهامشان را بفروشند.

فهیمی بیان کرد: در تلاش هستیم تا سیستم بانکی را نیز برای فروش سهام عدالت آماده کنیم.

سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت درباره خرید و فروش سهام عدالت از طریق بانک‌ها گفت:رئیس جمهور تاکید دارند علاوه بر فروش سهام از طریق کارگزاری‌ها، شبکه بانکی نیز این امکان را فراهم کند.

فهیمی بیان کرد: زیرساخت‌ها برای خرید و فروش سهام از طریق شبکه بانکی در حال آماده سازی  و فرایندهای اجرایی و مقررات آن در شورای عالی بورس در دست بررسی و تصویب است که به محض تصویب به اطلاع مردم خواهد رسید.

حذف مرحله احراز هویت سجام برای سهام داران سهام عدالت

وی تصریح کرد: افرادی که روش مستقیم سهام داری را انتخاب می‌کنند نیاز به کد بورسی دارند. سازمان بورس برای افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند کد بورسی در نظر گرفته است و برای فعال سازی کد بورسی نیاز به شناسایی و احزار هویت افراد است.

سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت گفت: برای افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند مرحله احزار هویت سجام حذف شده است به شرط اینکه افراد در یکی از بانک‌های کشور حساب داشته باشند و با مراجعه به سامانه سهام عدالت شماره همراه معتبر و شماره شبای حسابشان را وارد کنند در این صورت مراجعه فیزیکی برای احراز هویت وجود ندارد و کدبورسی آن‌ها فعال می‌شود.

فهیمی بیان کرد: افرادی که قصد فروش و یا نگهداری سهام عدالتشان را دارند نیازی به دریافت کد بورسی ندارند و فعلا دست نگه دارند و اقدامی انجام ندهند و فقط شماره شبا و شماره همراه معتبر خود را در سامانه سهام عدالت وارد کنند.

وی درباره احراز هویت الکترونیکی گفت: در حال حاضر احزار هویت الکترونیکی به صورت آزمایشی شروع شده است و به زودی سامانه احراز هویت الکترونیکی رونمایی می‌شود.

سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت افزود: برای احراز هویت الکترونیکی لازم است افراد با ورود به سامانه سجام به سوالات داخل سایت پاسخ دهند و کارت ملی هوشمند خود را بارگذاری و جمله‌ای که در سایت به آن‌ها داده می‌شود را تکرار کنند. تمام این اقدامات ثبت و ضبط می‌شود و بعد از تایید، فرایند احراز هویت انجام می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 9
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  45 1
  خودت فهمیدی چی گفتی نه انصافا نه ناموسا خودت فهمیدی چی گفتی
  • ابراهیم IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
   3 26
   کاملا واضح بود
  • نبی IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
   12 1
   خلاصه و مفید حرف بزن، چرا عین دولت تدبیر و امید سخن رانی میکنی، شماره شبا و شماره همراه معتبر در سهام عدالت وارد بشه، دیگه پانصد هزار خط میخواد، خبر رسانی هم علم دارد
  • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
   0 16
   خب تو نفهمی
 • مری IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  7 0
  خخخخخخخخ
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  10 2
  سلام و عرض ادب میخواستم بررسی بفرمایید اگر شخصی در مورد خرید سهام دولتی منصرف شود چگونه پولش استرداد میشود متاسفانه با تبلیغات زیاد و دروغین اشتباه کردم و پول وامم را سهام eft ثبت نام کردم حالا متوجه شدم که اشتباه کردم و پولم رو میخوام ولی هیچکس جواب نمیدهد لطفا کمک کنید از چه راهی پولمان را پس بگیریم ممنون
  • مهدی IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
   4 0
   از بن‌لادن بگیر
  • IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
   2 1
   بیخیال پولت شو. اینا پول رو بگیرن دیگه محاله پس بدن.
  • IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
   1 1
   اشتباه اینه که پولت رو پس بگیری، باید یاد بگیری که هیچوقت یک خریدار ضرر نمی کنه.
  • mj IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   0 0
   برادر من نمیدونم به چه امیدی و به چه دانش رفتی خیریدی وقتی هنو نمیدونی EFT نیستو ETF :))) بعدم نترس اگه خیریدی سودتم میکنی:)
 • شاپور IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  4 1
  مطلب عالی بود
 • رحمان علیزاده IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  3 0
  درباره فروشی سهام عدالت
 • عادل IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  1 1
  سلام خوب شد برای افرادی که بصورت مستقیم سهام عدالت خودشون تو سامانه ثبت کردن فعلا نیازی به احراز هویت ندارن چون دفاتر پیشخوان خیلی شلوغه اونم با این مریضی منحوس
 • IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  0 0
  سلام چرا به بچه ها سهام ثبت نام نمی کنید مگه اینا آدم نیستن من دو قلوی ۷ ساله دارم مرسی
 • تته IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  6 0
  پس کی به فروش می رسد
 • حمید IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  3 1
  تواین دولت نقدروبگیرنسیه روولش کن اونایی که آزادسازی مستقیم انجام دادن بردکردن نوش جونشون بقیه ول معطل اند..
 • IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  7 0
  بخدا گیج شدیم یبار میگین اهرازهویت در سامانه سجام انجام شود یکبار میگین احتیاجی نیست بخدا نمی‌دونیم چیکار کنیم سامانه سچام هم خیلی سخته ثبت نامش من رفتم ولی موفق نشدم تورو خدا مردومو سر در گم نکنین هر روز یه چیزی میگین والا ما سهامای دیگه هم داریم انقد پیچ وتاب ندارن به موقع سود میدن به موقع اگه افزایشی داشته باشه میدن فروششم خیلی راحت از طریق کارگزاری‌ها انجام میشه لطفاً روش ساده بگذارید همه بلد نیستن که تو اینترنت و سامانه برن ممنون میشیم ازتون .سپاسگزاریم
 • IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  1 1
  باسلام کسانی که سود سهام عدالت این چند مرحله ای که دادند گرفتن بازم باید به بانک مراجعه کند بابت شماره شبا وتلفن همراه متشکرم
 • میثم IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  0 0
  خداوکیلی یه روز میگین خوبه روش مستقیم یه روز میگین بده ما آخر نفهمیدیم خوبه یا بده
 • سعید IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  1 0
  خب چرا بازی درمیارن اگه میشه کل سهام یکجا فروخت شاید بدرد مردم کم درامدمیخو رد
 • سیدمهدی بیت سعید هاشمی IR ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  1 0
  سهام عدالت
 • IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  1 0
  ما برا انتخاب روش سهام عدالت مستقیما زدیم حالا که متنها رامیخونیم روش غیر مستقین بهتره هیچی هم از بورس وسهام اینا بلد نیستیم چیکار کنیم
 • ناشناس IR ۰۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  0 0
  به ما که سهام عدالت ندادن وقول ثبت نام داده بود ولی تا امروز که خبری نشده
 • پریسا GB ۰۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  0 1
  سهام
 • مجتبی IR ۰۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  1 1
  تا الان ما فقط از سهام عدالت یک اسم شنیدیم باچنتا کاغذ بابا دست بردارین این مصقره بازیهارو
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  0 4
  واقعا سهام نا عدالت اخه چه عدالتی هست چطور کسی که همسایه من هست بهش تعلق میگیره ولی من نه ماباید چیکارکنیم اخه یعنی ما ایرانی نیستیم
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  0 1
  ما جاماندگان سهام عدالت هستیملطفا فکری برایمان کنید
 • رضاعباسی IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  1 1
  این اسمش سهام عدالت نیست همسر من که خانواده فقیر بودودر حال حاضر هم همسر یه کارگر ساده هست ولی سهام عدالت بهش تعلق نمیگیره این چ عدالتی هست که به یکی هیچی نمیدن به یکی 2ملیون میدن به یکی 10هزارتومان تو ایران هیچ عدالتی وجود نداره اینجا همه بخور بخوره دزدا خیمه زدن بخورین بفکر اون دنیاتونم نباشین ایشاالله که ریشه همه دزدا گم بشه
 • علی IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  1 0
  سلام یک فرصت دیگه برای تغییر روش انتخابی بدید.متشکرم
 • میثم IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  0 0
  اگر ۳۰ درصد از سهام عدالت رو بفروش برسانیم. مالک مابقی سهام هستیم و میتونیم ۷۰ درصد باقی سهام را نگهداریم و در بورس بمانیم. راهنمایی کنید لطفا
 • محمد IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  1 0
  کی واریز میشه پول فروش سهام عدالت من 30درصد. فروختم منتظرتم جواب بدید لطفا
 • IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  0 0
  هیچی ب هیچکس نمیدم فقط میخان مردم سرگرم بشن که این گرونی که باز همه چیز گرونتر کردن و فراموش کنم سرگرم سهام و بورس بشن،خاک تو سر مردم این مملکت
 • سامان IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  0 0
  درسته که میگن بابت سی درصد سهام عدالت فقط۴۵۰تومان میدن؟جریانش چیه ینی باز سرمون کلا پشمی گذاشتن؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس