کد خبر 1073327
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۰
شب قدر

کارشناس اخلاق مرکز ملّی پاسخگویی به سؤالات دینی گفت: چه کرونا باشد چه نباشد،چه درب مساجد و تکایا در شب‌های قدر به روی مردم باز باشد چه بسته و به هر حال نباید از سهم کودکانمان در شب سرنوشت ساز غافل شد.

به گزارش مشرق، میثم یاسا اظهار داشت: شب قدر و احیای آن یکی از بهترین بهانه‌ها برای انجام عبادات خانوادگی است، ولی متاسفانه برخی پدر و مادرها خود در هیئات و جلسات مذهبی شرکت می‌کنند و توجهی به فرزندانشان ندارند، این درست نیست چرا که ما در مقابل خانواده خود مسؤولیم؛ بنابراین اگر برگزاری مراسم احیا وشب زنده‌داری در خانواده موجب شود که یکی از اعضای خانواده جذب این مسائل معنوی شود بسیار ارزشمند است که این کار را انجام دهیم به ویژه اینکه امسال به خاطر شرایط بیماری کرونا شاید افراد زیادی از حضور در مساجد و تکایا محروم باشند.

کارشناس اخلاق مرکز ملّی پاسخگویی به سؤالات دینی ادامه داد: چه کرونا باشد چه نباشد،چه درب مساجد و تکایا در شب‌های قدر به روی مردم باز باشد چه بسته و به هر حال در هر شرایطی نباید از سهم کودکانمان در شب سرنوشت‌ساز و بسیار باارزش قدر غافل بود، چراکه تمام آثاری که برای این شب برشمرده شده، شامل حال کودکان هم می‌شود و مقدرات آن‌ها نیز در شب قدر رقم می‌خورد و به‌واسطه پاکی و طهارتی که کودکان دارند، دعای آن‌ها می‌تواند برای بزرگترها خیلی کارساز باشد.

بشنوید:

صوت/ برای پیمودن راه صدساله در یک شب آماده‌ای؟

صوت/ دعای چه کسانی مستجاب نمی شود؟

وی افزود: اهمیت مساله آنجا ظاهر می‌شود که نقل شده است حضرت زهرا(س) به دلیل اهمیت این شب، در روز بچه‌ها را می‌خوابانید تا کاملاً استراحت کنند و غذای کمتری به آنان می‌داد تا بدین گونه زمینه و موقعیت بهتر و مطلوب‌تری از نظر جسمی و روحی برای شب زنده‌داری داشته باشند و ایشان به حدی در این کار جدی و قاطع بود که امیرالمؤمنین علیه السلام در این باره می‌فرمود: فاطمه علیها نمی‌گذاشت کسی از اهل خانه در شب‌های قدر به خواب رود به آنان غذای کم می‌داد و از روز قبل برای احیای شب قدر آماده می‌شد و می‌فرمود: محروم کسی است که از برکات این شب محروم باشد. 

یاسا تصریح کرد: پس معلوم می‌شود که کودکان هم سهمی از این شب باعظمت دارند که در این راستا توصیه هایی به والدین محترم بخصوص مادران این است که با توجه به اینکه امسال شب‌های قدر هوا معتدل و خوب است، انتخاب یک فضای باز می‌تواند انتخاب خیلی خوبی باشد که هم در کنار همسر بوده و از کمک‌های وی بی‌نصیب نمانید و هم اینکه اگر کودکتان گریه کرد بتوانید او را راحت‌تر آرام کنید.

کارشناس اخلاق مرکز ملّی پاسخگویی به سؤالات دینی افزود: برای زمان حضور خود در مراسمات برنامه‌ریزی داشته باشید. سعی کنید جوری نباشد که لحظات آخر خود را به مراسم برسانید که جا نباشد.

وی بیان داشت: قبل از یازده‌سالگی درک مفاهیم انتزاعی دینی برای کودک مشکل است و نیاز به استفاده از زبانی ساده و قابل‌فهم است، بنابراین با کودکتان به زبان خودش در رابطه با شب قدر و اتفاقات این شب و اهمیت آن حرف بزنید و در قالب داستان برای کودکتان شب قدر را شرح دهید چراکه کودکان از سه-چهار ماهگی با داستان و قصه ارتباط زیادی برقرار می‌کنند و تمام آن را در ذهنشان تجسم می‌کنند.

یاسا خاطرنشان کرد: اگر مسجد، حسینیه و یا هیأتی را می‌شناسید که به روضه‌های سنگین یا فریادهای بلندِ پشت بلندگو مشهور بوده و یا خادمانش نسبت به رفتار و حرکات بچه‌ها زیاد حساس هستند، شرکت در این مکان‌ها را فراموش کنید.

کارشناس اخلاق مرکز ملّی پاسخگویی به سؤالات دینی تصریح کرد: الگوبرداری کودکان و خردسالان از طریق دیدن، بسیار قوی است، بنابراین وقت قرآن به سر گرفتن، قرآن کوچک و مخصوص بچه‌ها به آن‌ها بدهید. این‌که بچه‌ها مثل بزرگ‌ترها کاری را انجام دهند، به آن‌ها حس خوب می‌دهد.

یاسا در پایان ادامه داد: نتیجه آنکه یکی از کارکردهای خانواده موفق، برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف مشخص است. اگر رشد معنوی را یکی از اهداف بنامیم، داشتن طرح و نقشه‌ای مناسب برای رسیدن به چنین تحول ارزشمندی، از نشانه‌های کارآمدی خانواده خواهد بود، بر این اساس، استفاده از فرصت‌هایی که می‌تواند تجربه‌های معنوی گهرباری را در اختیار اعضای خانواده قرار دهد، ضروری است که توصیه‌های فوق به ما کمک خواهد کرد تا از فرصت شب‌های قدر در کنار خانواده بیشتر بهره ببریم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس