عبدالله گنجی نمایه

سیدمحمد خاتمی مجدداً بحث آشتی ملی را طرح و تلاش کرد اطمینان بدهد که از سر دلسوزی است و دنبال قدرت و منافع نیست.

به گزارش مشرق، «عبدالله گنجی» در یادداشت روزنامه «جوان» نوشت:


سیدمحمد خاتمی مجدداً بحث آشتی ملی را طرح و تلاش کرد اطمینان بدهد که از سر دلسوزی است و دنبال قدرت و منافع نیست. هم سن ایشان اجازه نمی‌دهد به قدرت برگردد و هم گره‌های کوری در حاکمیت نسبت به وی به وجود آمد که حاکمیت نیز مانند ایشان فکر می‌کند؛ بنابراین حاکمیت و ایشان نسبت به این موضوع اشتراک نظر دارند که راهی برای بازگشت نیست و حرف ایشان را باید قبول کرد. حتی به دلسوزی ایشان هم خدشه وارد نمی‌کنیم. ممکن است کشور و ملت و حاکمیت برایش مهم باشد. اینجا هم اختلاف و خدشه وارد نمی‌کنیم. اما بعد.

ایشان سال ۱۳۹۵ این موضوع را طرح کردند و همانجا نیز نگارنده پاسخی دادم، اما مجدداً آنچه پیش‌نیاز مطالبه ایشان است باید مورد توجه قرار گیرد.

۱- آقای خاتمی مستحضرند که بخشی از اصلاح‌طلبان چطور در سال ۱۳۸۸ کلنگ‌های محکمی به ستون‌های قلعه جمهوری اسلامی زدند و در تلاش بودند قلعه را فروبپاشند، اما اسب تروا با هوشیاری منفجر شد. جای این کلنگ را ترمیم کنید، آشتی مدنظر حاصل می‌شود.

۲- طرح آشتی ملی یعنی پریدن از روی مسئله، با طرح آشتی ملی نمی‌شود مسئله را دور زد. محل منازعه مشخص است باید به همان محل برگردید و از همانجا ریل‌گذاری مطالبات را انجام دهید. با طرح آشتی ملی قطعاً محل منازعه گم نمی‌شود. هتک حیثیت از نظام جمهوری اسلامی آن هم با طراحی عامدانه را نمی‌توان با شتر دیدی ندیدی پوشاند. گام‌های برداشته شده شما در این باره چیست؟

۳- آشتی ملی زمانی محقق می‌شود که همه نیروهای سیاسی و حاکمیت درباره موضوع یک حرف بزنند. یا اسناد تقلب را ارائه دهند یا به اشتباه و طراحی تقلب اعتراف کنند. گیریم مطالبه شما برآورده شد این استخوانی که لای زخم جمهوری اسلامی گذاشته‌اید چطور خارج می‌کنید و چطور درمان می‌شود؟ تاریخ را چطور می‌نویسند؟ آقای خاتمی باور بفرمایید همان اندازه که شما از طراحی‌ها و جلسات شاخه سیاسی حزب مشارکت در ماه‌های منتهی به انتخابات ۱۳۸۸ اطلاع دارید ما هم داریم، خود را به ندانستن نزنید و بر مطالبات نظام از خود گردن نهید.

۴- نمی‌شود وقتی پروژه تقابل نرم ناکام ماند صحبت از آشتی کنیم. دست دوستی دراز کردن پس از ناکامی هنر نیست و شما بهتر از همه می‌دانید ماجرا چیست؟

۵- شماها بزرگواری رهبری را نادیده گرفتید که نگفت شما بودید و گفت بگویید این‌ها (که شعار ساختارشکن می‌دهند) از ما نیستند و از شما خواستند اینکه در محافل می‌گویید تقلب نشده را برای بازگشت حیثیت نظام علنی بگویید. نه‌تن‌ها نگفتید که برادرتان بازی جدیدی را طرح کرد. شما که تنها دیده نمی‌شوید با جمعی در یک قاب مشاهده می‌شوید.

مَثل جنابعالی و برخی همراهان، مَثل جراح ناشی است که قیچی را داخل شکم طرف جا گذاشته بود، اما هر روز از او می‌خواهد که با هم تفریح بروند و دوست و همدرد هم باشند.

۶- در همین انتخابات ۱۳۹۸ چگونه عمل کردید؟ کسی که دنبال آشتی ملی است، دنده عقب نمی‌رود. شماها با دادن جای خالی هوشمندانه نوعی تحریم را اعمال کردید و از آشتی ملی دورتر شدید.

۷- قبلاً نوشتم که مسئله دوستان جنابعالی اصلاً «ملی» نیست. این واژه را عاریت گرفته‌اید، مسئله هویتی است. خوشبختانه بین جنابعالی و همه ارکان و اشخاص نظام بر سر وحدت ملی، استقلال کشور و تمامیت ارضی اختلافی وجود ندارد. آدرس سوراخ دعا را اشتباه ندهید، مسئله تجدیدنظرطلبی است که در عرصه تئوریک ید طولایی دارد و در عرصه عمل هم چند بار دوستان شما «عبور» را تست کرده‌اند. یادتان هست که برای این عبور، ابتدا «عبور از خاتمی» را کلید زدند؟ شما الان با آنان چه نسبتی دارید؟ کدام برائت را جسته‌اید که دوست ندارید هزینه آنان را بپردازید؟ به قول آن اصلاح‌طلبی که بعد از طرح مجدداً آشتی ملی از سوی جنابعالی در توئیتی نوشت: کسانی به نام اصلاحات و شما هر روز علیه مقام عالی کشور مطلب می‌نویسند و شما می‌بینید و ساکت هستید. حال از چه خاستگاهی آشتی ملی را طرح می‌کنید؟ از خاستگاه اصلاحات؟ فرزند سیدروح‌الله خاتمی؟ حقیقی؟ حقوقی؟ نمایندگی براندازان و تجدیدنظرطلبان را دارید یا اصلاح‌طلبان درون نظام را؟ تجربه ثابت کرده سیاست‌ورزیِ وسط لحاف در ایران غیرممکن است.

عتاب یار پری چهره عاشقانه بکش
که یک کرشمه تلافی صد جفا بکند

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  0 0
  ملی؟!! اصلاح طلب حرف از ملیت و ایران می زنه؟!!! برید باباتونو مسخره کنید. شما منافع ملی می شناسین؟! هه
 • شرقی IR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  1 0
  ایشان اول دیدارش با جورج سورس و طرح تجزیه ی ایران را شرح دهد. سپس اگر مجالی باقی ماند از آشتی ملی سخن بگوید. نمی شود با موجودیت یک کشور دشمنی داشت و از ملیت و مردم آن کشور هم سخن گفت..!!
 • IR ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
  12 5
  من سر در نمیارم یکنفر لطفا بگه چه خبره دوباره داره از خاتمی رونمایی میشه،یعنی چی نکنه خدای نکرده برای سال۱۴۰۰نقشه هایی دارن افساد طلبا
 • ناشناس IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
  5 2
  امام علي(ع) دنيا دو روز است ؛ يک روز با تو و روز ديگر عليه تو ؛ روزي که با توست مغرور مشو و روزي که عليه توست نااميد مگرد زيرا هر دو پايان پذيرند.....
 • IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
  18 5
  اقای خاتمی یک حرفی زدند شما چرا جدی میگیرید ایشان با اینکه میدانند هیچ تقلبی صورت نگرفته اما چنانچه این حقیقت از طرف ایشان بیان گردد جریان اصلاحات بلایی سر ایشان خواهد آورد که در تاریخ ماندگار خواهد شد ایشان بهیچ عنوان توان ایستادن در مقابل اصلاحات را ندارند
 • IR ۰۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
  2 6
  و اذا قیل لهم لاتفسدوا فی الارض قالوا انما نحن مصلحون
 • IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
  0 1
  آقای عبدالله گنجی آینده نشان خواهد داد که خاتمی چه گفته که امثال تو نفهمیده اند متنفر از اصولگرا و اصلاح طلب
 • افتخار AU ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
  4 6
  نوشتهای آقای گنجی همیشه پر محتوا، منصفانه و عمیق فکر است.
 • سید IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
  4 8
  آشتی انقلابین وفادار به ولایت فقیه با اصلاح طلبان تهوع آور همانند آشتی شیعیان حضرت علی علیه السلام با بنی امیه است! اگر آن مقدور بود این هم شدنی است!!!!!
  • کریم IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
   0 0
   تهوع آورترازشخص توفقط وفقط خودتی ولاغیر.به شماهاادب وتربیت یادندادندکه هرچرت وپرت وخزعبلاتی که فقط لایق خودتونه به زبان نیارید.ایکاش ادمین محترم سلیقه ای وجناحی عمل نکنه وپیامهاروگزینشی حذف نکنه.شماهاهرتوهینی که دلتون میخوادبه طرف مقابلتون میکنیدوچاپ وپخش میشه ولی جواب به شماکه حتی بدون کوچکترین توهین باشه حذف میشه.این فقط وفقط یک نمونه کوچک است دریک رسانه مجازی کوچک حالاببین همفکران صاحب نفوذوقدرت شماهادرسطح بالای مملکتی چه بلایی دارن سررقیب بی دفاع ورسانه خودشون میارن. متاسف ام واقعاکه مملکت مابه چه جایی رسیده هرکی ازراه نرسیده به یکی ازبهترین وشایدبهترین رییس جمهورایران البته بعدازمقام معظم رهبری توهین میکنه. خاتمی چه دوست داشته باشیدچه نه ملت بهش علاقه دارندحالاشماهاخودتونوبکشید. ادمین ازگزینه غیرقابل چاپ استفاده نکن لطفا
 • میرزایی IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
  1 6
  به خاتمی بگوئید اول بخاطر توطئه علیه نظام الهی امام خمینی س ویادگار ماندگار امام «ولایت فقیه » و ولی فقیه مورد علاقه امام توبه و عذرخواهی کنید سپس اگر اجازه دادند حرف بزنید درغیراینصورت بااین اباطیل مزاحم وقت مردم نشوید، ما اهل کوفه نیستیم نه از آمریکا وغرب می‌ترسیم ونه مثل شما ومریدان بدبختتون به غرب و آمریکا علاقمندیم وبه لطف خدا پای این این انقلاب و نظام الهی ایستاده ایم تا آخر .
 • مجید IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
  8 0
  آقای خاتمی نان بعضیها در تفرقه ملی بین افراد است نه آشتی ملی!!
 • رضا BG ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
  0 0
  اشتی ،این جماعت غربزده وقتی کم میارن دم از اشتی میزنن الان هم دنبال طراحی فتنه جدید هستند سال ۷۸ عده ای از این گروه فتنه کردند سال ۸۸ همشان فتنه کردند سال ۹۸ دوباره فتنه کردند این جماعت فتنه گر اول باید توبه کنن وبعد عذرخواهی کنن وبعد تندروها را از گروه خودشان بیرون کنن وبعد میتوانیم در مورد چیزهای که خاتمی میگوید تازه فکر کنیم خاتمی یه چیز میگه تاج زاده به همه چیز بد میگه بلاخره تو ریئس انه هستی یا نه اول خودتون درست کنید بعد پیشنهاد بدید به کروبی دیوانه کمی بیشتر ازادی داده شد باز جفتک انداخت شما خائن هستید وبس
 • IR ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  0 0
  شما نگارنده خیلی کوچکتر از این حرف ها هستید
 • چنگیز IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  0 0
  اقای گنجی چطور به خودش اجازه میدهد باخاتمی کل کل کند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس