کد خبر 1071403
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۷
خلبانان در شرایط کرونایی چقدر حقوق می‌گیرند؟

مدیرعامل انجمن خلبانان می گوید: دو سوم حقوق خلبانان و کروی پروازی در ایران بر اساس میزان ساعت پرواز آنهاست که با توجه به کاهش شدید پروازها، این دو سوم از حقوق آنها حذف شده است.

به گزارش مشرق، غلامرضا محمدی  درباره بیکاری خلبانان در ایام شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: خلبانان در ایران با شرکت‌های هواپیمایی قرارداد دارند اما نوع قرارداد همکاری آنها متفاوت است؛ مثلاً در آسمان و ایران ایر با توجه به اینکه دولتی یا شبه دولتی هستند، قرارداد استخدامی دارند و حقوق ماهانه دریافت می‌کنند. اما قرارداد سایر شرکت‌های هواپیمایی با خلبانان به صورت ساعات پروازی است و هر چه ساعت پرواز آنها بیشتر باشد، دریافتی آنها از ایرلاین‌ها بیشتر است.

وی افزود: این در حالی است که خلبانان ایرانی که با ایرلاین‌های دیگر کشورها قرارداد همکاری دارند، نوع قراردادشان به گونه‌ای است که شرکت به آنها تضمین می‌دهد که حداقل ۷۰ ساعت پرواز به آنها در ماه داده شود که دریافتی آنها از محل این میزان ساعت پروازی، به عنوان پایه حقوق در ایران یاد می‌شود؛ این رقم مثلاً در ایرلاین‌های اروپایی، حدود ۱۵ هزار دلار است؛ هر چه قدر هم که میزان پرواز آنها از این رقم بیشتر باشد، به عنوان اضافه کار از آن یاد می‌شود؛ حتی اگر ساعات پروازی آنها کمتر از ۷۰ ساعت شود، باز هم حقوق پایه به خلبانان پرداخت می‌شود. اما این نوع قرارداد در ایران میان ایرلاین‌ها و خلبانان رایج نیست.

بیشتر بخوانید:

مدیرعامل انجمن خلبانان ایران ادامه داد: در ایران حدود دو سوم حقوق خلبانان بستگی به ساعات پروازی آنها دارد و طی ماههای اخیر با توجه به اینکه شیوع کرونا سبب کاهش پروازها شده، بسیاری از خلبانان پروازی نداشته اند و طبیعتاً حقوق آنها با کاهش شدید مواجه شده است.

وی یادآور شد: پس از حاکم شدن شرایط کرونایی در صنعت هوانوردی، برخی شرکت‌های هواپیمایی در ایران گارانتی پرداخت حقوق پایه را برای خلبانان اجرا کردند و برخی دیگر از شرکت‌ها هم این کار را نکردند اما در هر صورت حقوق خلبانان مانند سایر اصناف با کاهش روبه رو شد؛ بسیاری از خلبانانی که بصورت تخصصی در پروازهای خارجی به کار گرفته می‌شوند، بیش از ۴۵ روز است که هیچ دریافتی ای نداشته اند.

خلبانان بیمه بیکاری می‌گیرند؟

محمدی درباره پرداخت بیمه بیکاری به خلبانان گفت: از آنجایی که بیمه بیکاری به افراد اخراج شده از مشاغل تخصیص می‌یابد و همچنین با توجه به اینکه هیچیک از شرکت‌های هواپیمایی تا کنون خلبانی را اخراج نکرده اند، لذا بیمه بیکاری به خلبانان تعلق نگرفت اما اگر اخراج شوند، بیمه بیکاری به آنها تعلق می‌گیرد. برخی شرکت‌های هواپیمایی در ماه گذشته به خلبانان ۵ تا ۶ میلیون تومان حقوق دادند برخی دیگر هم کمتر از این ارقام بوده است؛ اما خلبانانی که حقوق‌های بالا می‌گرفتند، ماه گذشته یک سوم دریافتی داشته اند.

وی تصریح کرد: در شرکت‌های هواپیمایی کشورهای همسایه نیز حقوق خلبانان به یک سوم کاهش یافته اما همین یک سوم حقوق آنها، معادل ۷۰ میلیون تومان است. علی رغم آنکه پروازها در تمام دنیا متوقف شده، اما حقوق خلبانان در سایر کشورها پرداخت می‌شود.

مدیرعامل انجمن خلبانان بیان داشت: شرکت‌های هواپیمایی در ایران هنوز خلبانان را تعدیل نکرده اند و منتظر هستند ببینند در ماه‌های آینده چه اتفاقی رخ می‌دهد؛ ما جلسات متعددی با سازمان هواپیمایی و انجمن شرکت‌های هواپیمایی داشته ایم؛ ایرلاین‌ها می‌گویند به دلیل کاهش شدید تعداد مسافران و پروازها، درآمدی نداریم؛ با این حال همچنان در حال پرداخت حقوق به پرسنل هستیم.

وی گفت: در حال حاضر نرخ بلیت‌ها در پایین‌ترین سطح قرار دارد؛ از سوی دیگر وزیر راه می‌گوید باید پروازها با ۶۰ درصد ظرفیت هواپیما انجام شود؛ اما هیچ راهکاری برای جبران هزینه‌ها اعلام نمی‌کنند؛ در برخی پروازهایی که انجام می‌شود، درآمد شرکت‌ها از محل فروش بلیت، حتی از هزینه سوخت مصرف شده در آن پرواز هم کمتر است. بنابراین خلبانان از شرکت‌ها توقعی ندارند که بتوانند حقوق‌های آنها را به موقع و به اندازه ماه‌های گذشته پرداخت کند. چون دو سوم حقوق کروی پروازی بر اساس ساعات پروازی است که انجام می‌دهند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • شیعه علی ازنسل آریا IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  3 2
  یعنی خلبان ها حقوقشون 5/6تومنه درماه؟؟! واقعا خوش بحالشون. و البته نوش جونتون^_^
  • یک نفر دیگه IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   0 1
   شیعه نسل علی معلومه که بیکاری و یا اینکه نوجوانی که هنوز وارد بازار کار نشده. آخه پسر خوب چند خط پایین تر می فرمایند خلبانان اروپا حداقل 70 ساعت فیکس می گیرند و یا اینکه خلبان های کشورهای همسایه الان یک سوم حقوقشون رو میگیرند که تقریباً 70 میلیون تومنه یعنی دوره قبل از کرونا 210 میلیون می گرفتند که حالا شده 70 میلیون تومن. میخوام ببینم این کجاش با 5 - 6 میلیون تومن دریافتی خلبان ایرانی می خونه که همین رقم 5-6 میلیون هم اینقدر شما را به وجد آورده و می فرمایید "یعنی خلبان ها حقوقشون 5/6تومنه درماه؟؟! واقعا خوش بحالشون. و البته نوش جونتون^_^ "
  • شیعه علی ازنسل آریا IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   3 1
   خب 5/6میلیون تومنم در ماه کم نیستاا، هست!؟. حداقل برای من جوون بیکار بقول شما که وارد بازارکار هم نشده رقم زیباوو جمعوجوریه.. شما همین رقم رو برای من توی بازارِ پررونقِ کار درست کن نامردم همین فردا نرم زن نگیرم!:/ :)) من باهمچین حقوقی میتونم جمعیت رو به پیری کشورمونم حتی نجات بدم باورکن.. (یکیازدغدغه هامِ)
  • شیعه علی ازنسل آریا IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   2 0
   عذرخواهی میکنم اگ شوخیه بینمک یا بیجاییکردم جناب 'یک نفر دیگه' ممنون از اطلاعاتی که دادین<3 یاعلی
  • شیعه علی ازنسل آریا IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   4 0
   ببخشید الانکه فکر میکنم انگار به خلبان هامون.. مثل اینکه دست بچه آب‌نبات چوبی بدن:|
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  0 18
  خلبان های دائم التاخیر ایران همینم براشون زیادیه
  • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   11 0
   آخه احمق مگه تاخیر دست خلبانه؟
  • IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   3 1
   بی ادب
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  3 0
  دربسیاری از کشورهای دنیا شرکت ها برای جلوگیری از خسارت اقدام به اخراج مهمانداران و خدمه پرواز نموده اند و قول داده اند بعد از کرونا انها را بکارگیری خواهند کرد. علاوه برانکه شرکت های کوچک ورشکسته شده اند. اما در ایران هیچ کسی اخراج نشده است
 • حقیقت گو IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  5 1
  باسلام - وقتی سازمان هواپیمایی قیمت بلیط ها را بالا می برد و خوش به حالش می شد چیزی برای گفتن نداش و حالا با ید پس بدهد خداوند جای حق نشسته است .
  • IR ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   0 0
   نرخ بلیط مگه دست سازمان هواپیماییه؟ مدتهاست که شناور شده. ضمنا جهت اطلاع هیچ مبلغی از بلیط توی جیب سازمان هواپیمایی نمیره، بلکه شرکتهای هواپیمایی این وسط ذینفعن. سازمان هواپیمایی یه سازمان قانونگذاره که درامدش از صدور گواهینامه ها و برگزاری ازمون و اینجور چیزاس.
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  0 1
  بگید برن کالسکه رانی یاد بگیرن چون قراره این تمدن نابود بشه .
  • IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   0 0
   زرشک عزیز . کاخ سفید بهتره شلوار خودش را سفت بچسبه که باد نبره .
 • محمد IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  1 0
  بابا دو سه ماه مثل ما بدبخت ها زندگی کنین نمیمیرین !!!
 • IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  0 0
  5-6 ملیون برای تحصیل کرده ها در ایران رقم بالایی هست.به خدا من مهندس عمران پایه یک در سال 97 تنها یک کار نظارت حدود 500 متر از طرف نظام مهندسی به بنده ارجاع شد و کل رقمش 5 ملیون بود که تقریبا 2 سال ساخت آن طول میکشه که ماهیانه حدود 200 هزار تومان میشه.البته هنوز سازنده جوازش را نگرفته و به خاطر رکود مسکن امروز و فردا میکنه و هیچ مبلغی هم به دست من نرسیده است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس