کد خبر 1071292
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۶
سهام عدالت نمایه

یک‌مقام مسئول گفت: در روش غیر مستقیم به هر شخص معادل ریالی روش مستقیم، سهام شرکت سرمایه گذاری استانی تعلق می‌گیرد. درصورت رشد صددرصدی ارزش این سهام در عرضه اولیه، عایدی فرد دو برابر می‌شود.

به گزارش مشرق، در نشست کانون شرکت‌های سرمایه گذاری سهام عدالت که عصررامروز برگزار شد، مهدی بائی رئیس شرکت سرمایه گذاری استان گلستان گفت: بعد از ابلاغ مجوز واگذاری سهام شرکت‌های دولتی به اقشار آسیب پذیر در تیرماه سال ۸۵ رهبری با نامه ۸ بندی نقشه راه را مشخص کردند و اعلام کردند قیمت سهام باید در بورس تعیین شود همچنین شرکت‌های سرمایه پذیر نیز باید از سهام شرکت‌های بورسی اضافه شود.

بیشتر بخوانید:

زمان احراز هویت غیرحضوری برای دریافت کد بورسی

وی ادامه داد: مردم بعد از شناسایی به عضویت تعاونی شهرستانی درامدند و آنها شرکت سرمایه گذاری استانی را تشکیل وادند و آنها نماینده اداره سهام واگذار شده به مشمولین شدند.

چرا برخی سهام ۵۳۰ تومانی داردند؟ / ‏در حق مردم اجحاف شد

بائی گفت: قرار بر این بود که به ازای هر مشمول معادل ۱۰۰۰۰ سهم ۱۰۰۰ ریالی به شرکت سرمایه گذاری واریز شده. و تا ده سال شرکت‌ها از سود، اقساط را به خزانه واریز کنند. اما با نزدیک شدن به پایان ده سال سازمان خصوصی سازی باتصویبنامه شورای اصل ۴۴ به ۴۹ میلیون مشمول صورتحساب صادر کرد و اطلاع رسانی کرد که بعد از این صورت حساب به ازای هر نفر ۵۳۲ هزار تومن واریز شده و مابقی ۴۶۸ هزار تومان را باید خود مردم بریزند اما مردم استقبالی از واریز این مابه‌التفاوت نکردند و حدود ۴۷ درصد از ارزش سهام هر شخص به دولت بازگشت که این نوعی اجحاف در حق مردم است.


رئیس شرکت سرمایه گذاری استان گلستان ادامه داد: نهایتاً رهبری طی ابلاغیه‌ای گلایه آمیز نقشه راه را برای آزادسازی اعلام کرند و سه شرط دیگر هم اضافه کردند. بعد از این ابلاغ با توجه به این سه شرط، راه برای سهامداران سهام عدالت باز شد و بنا شد که اجباری نباشد که هر شخصی سهام دار شرکت سرمایه گذاری استانی بماند. این راه برای کسانی است که بلند مدت را در نظر ندارند و به این مبلغ نیاز دارند بنابراین این فرمان صادر شد که شرایط را فراهم کنید که اگر کسی تمایل داشت اداره و نه مدیریت (چرا که با این سهام خرد نمی‌توان این شرکت‌ها را مدیریت کرد) را بر عهده بگیرد فراهم باشد.

وی ادامه داد: در بند سه ابلاغیه رهبری شورای بورس موظف است مردم را تشویق کند که در شرکت‌های سرمایه گذاری استانی بمانند. چرا که در صورت این انتخاب پروژه‌های ملی اتفاق خواهد افتاد و با بهره مندی سهامدارن خرد از کارشناسان آنها در شرکت‌های سرمایه گذاری، می‌توانند روز به روز به ارزش سهام خود بیفزایند.

بائی گفت: نکته‌ای که حائز اهمیت است، این است که در ابتدای تعیین شرکت‌های سرمایه پذیر قرار بر این بود که این شرکت‌ها از شرکت‌های بورسی انتخاب شود اما نکته جالب توجه اینجاست که زمانی که قصد خروج چند شرکت از شرکت‌های سرمایه پذیر را داشتند باز هم از شرکت‌های بورسی خارج کردند و شرکت‌های غیر بورسی در سهام عدالت ماندند.

تفاوت روش مستقیم و غیر مستقیم در چیست؟

بائی اظهار داشت: سازمان خوصوصی سازی دو گزینه را برای انتخاب مردم ایجاد کردند یک روش، روش مستقیم و روش دیگر غیر مستقیم. در روش مستقیم گفته شده‌است که سهام دار سهام عدالت، سهم خود را مستقل از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی اداره می‌کند

وی ادامه داد: در انتخاب روش مستقیم، افراد سهام خود را از اداره شرکت سرمایه گذاری استانی بیرون میاورند و اداره آن‌را خود برعهده می‌گیرند همچنین برای بهره مندی از شرکت‌های غیربورسی، به ازای معادل ارزش سهام آن شرکت‌ها از شرکت سرمایه گذاری استانی سهام‌دار می‌شوند اما کسانی که می‌خواهند اداره سهامشان همچنان در اختیار استانی‌ها باشد، همه داراییشان از سهام عدالت را در اختیار شرکت سرمایه گذاری قرار می‌دهند و معادل ارزش ریالی روز از سهام شرکت سرمایه‌گذاری استان سهام‌دار می‌شوند.

عایدی هر فرد در روش غیر مستقیم ممکن است دو برابر شود

بائی عنوان کرد: بنابراین با فرض اینکه همه سهم همه سهام دارها یکی و به یک اندازه باشد و به هر شخص ۱۰۰۰۰ سهم ۱۰۰۰ ریالی تعلق گرفته باشد، در روش مستقیم، به هر شخص به عنوان نمونه برای استان گلستان جمعاً ۸۹۵۱ سهم اختصاص می‌یابد اما اگر این افراد روش غیر مستقیم را انتخاب کنند با توجه به ارزش تابلو سهام، دقیقاً معدل ریالی این مبلغ، سهم ۱,۰۰۰ ریالی در شرکت‌های سرمایه گذاری استانی به آنها داده می‌شود به عنوان نمونه با ارزش روز هفدهم اردیبهشت به هر شخص حدود ۹۷۷۷۳ سهم تعلق می‌گیرد. این سهام وقتی در حدود ۴ ماه دیگر وارد عرضه اولیه شود و اگر در عرضه اولیه ارزش سهم ۱۰۰۰ ریالی به ۲,۰۰۰ ریال برسد عایدی هر فرد دو برابر می‌شود.


رئیس شرکت سرمایه گذاری استان گلستان تصریح کرد: به‌عنوان‌نمونه عرضه اولیه شستا حدود ۷۰ درصد افزایش ارزش داشته است اگر ارزش شرکت سرمایه گذاری معدل سازی شود و این عدد به سهم ۱۰۰۰ ریالی تقسیم شود به هر نفر می‌توانیم ۹۷۷۷۳ سهم ۱۰۰۰ ریالی عدد بدهیم و با توجه به عرضه اولیه افزایش ۱۰۰ درصدی، این مبلغ بیش از ۱۹ میلیون می‌شود.

وی عنوان کرد: البته آنهایی که مابه التفاوت را پرداخت نکرند و سهم ۵۳۰ تومانی دارند عملاً ۵۳ درصد از این را بهره مند می‌شوند.

بائی گفت: نکته دیگر این است که در روش مستقیم افراد برای فروش، مشکل پیدا می‌کنند چرا که سهم‌ها پراکنده است در نهایت ممکن است تمرکز سهام دار به هم بریزد. به عنوان نمونه از شرکت ایرانخودرو به هر شخص حدود ۱,۰۰۰ تومان می‌رسد اما در روش غیر مستقیم این سبد مختصرتر و با بازدهی بیشتر است.

وی ادامه داد: افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب می‌کنند در واقع به کارشناسان مجموعه اعتماد می‌کنندو معادل ارزش سهمشان، سهامدار شرکت سرمایه گذاری استانی می‌شوند و به جای این سهم‌های پراکنده به او یک سهم از سبد متنوع داده می‌شود.

وی با گلایه از رفتار شورای عالی بورس گفت: شورایعالی بورس برخلاف ابلاغیه رهبری مبنی بر تشویق مردم به حضور در شرکت‌های سرمایه گذاری استانی، تبلیغ روش مستقیم را می‌کنمد. بهتر بود اول قوانین وضع می‌شد و سپس انتخاب روش برای مردم تشریح می‌شد. متأسفانه در حال حاضر تصمیمات جدیدبدون اظهار نظر ماگرفته می‌شود در حالی که باید نظر ما نیز اخذ و تبیین شود.


بائی گفت: ما علاقه داشتیم ۵ دقیقه تلوزیون را داشته باشیم اما هیچ تریبونی برای دفاع از خودمان نداریم

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  4 0
  سهام جایزه و حقدتقدم ها ی این چند سال چطور محاسبه می شود
  • عبدالله مومن IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   0 0
   چرا ندارد بقیه را دولت ضد سهام واگذارشده احمدی نژاد به ملت . هاپولی نموده است. هههههههههههههههههه
 • IR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  3 0
  سهام ما توی کاغذ پونصده ولی تو سایت دیویست! علت چیست؟
 • IR ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  1 3
  بنده بازنشسته نیروهای مسلح هستم سهام یک میلیونی را 490هزار تومان کردند؟؟
 • IR ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  3 0
  مشکل این است که اینقدر عملکرد ها بد و نا کارامد است که اعتماد به شما سخت است و گرنه روی کاغذ درست میگویید ولی در عمل احتمالا یک عده مدیر نالایق و با حقوق بالا متولی این تعاونی های استانی میشوند و عملا سرمایه مردم بباد خواهند داد
 • IR ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  2 0
  همه چیز در این کشور در دودو غباره شما که سهام رو میدین حق ندارید در ابهام بگید روش مستقیم یه سری محدودیت داره و اون محدودیتها رو واضح باز نمیکنید و فقط اجمالی توضیح میدید تو این کشور کم.مال مستضعف توسط مسئولین بالا کشیده نشده و پیگیری نشده از کجا معلوم غیر مستقیم در یکجا به اصطلاح سرمایه گزاری طبق معمول اختلاس و کانادا و کی بود کی بود من نبودم و پول پر بشه؟؟؟
 • IR ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  2 0
  به من که هرگز سهام عدالت ندادند واز چند سال قبل، هربار خواستم ثبت نام کنم هرگز وب‌سایتش اجازه نداد!!
 • IR ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  5 0
  دولت جیب بر تدبیر و امید
 • IR ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  1 0
  سلام برای من و خانواده ام که بدتر از این هست ما فقط 412 هزار تومان سهام عدالت داریم!!!!
 • Mohammadreza_khalii IR ۰۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  3 0
  من در استان قزوین دیدم سهام بعضی ها۲۵۰هزار تومانی بعضی ۲۸۰ تومانی و بعضی ها ۴۹۲ هزار تومانی و ... سئوال اینجاست این آقایانی که بعنوان هیات مدیره اینکار بودند در این مدت چه کار کردندکه از این به بعد بکنندچون این همه تفاوت در سهام ها نشان می دهدکه هبچ کاری نکردندیعنی فقط از حق الناس و بیت المال خوردند واز حقوق انها دفاع نکردندپس روش غیرمستقیم انتخاب کردن دردی را دوا نمی کند
  • غریب غربت DE ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
   0 0
   ای آقا همینکه بدهکارمون نکردن جای شکرش باقیه
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  1 0
  به آقای بانی بگید عرضه داشتید تو این چندساله که اختیار تام داشتید یه کاری می کردید الان که دکان و دستگاهتون داره جمع میشه و از درآمد های مفت میلیاردی محروم میشید داد و هوار راه انداخته اید
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  3 0
  مردم به دلیل ضعف مالی و دلایل دیگر نتوانستند مابه التفاوت یک میلیون تومان سهام عدالت را به دولت پرداخت کنند.اما اکنون که سهام عدالت در حال آزاد شدن است و ارزش آن ده تا پانزده برابر شده است در واقع مالک نیمی از آن هستند و این ظلم به مردم است.از مسوولین دلسوز خصوصا از مقام معظم رهبری تقاضا می کنیم به این مسئله ورود کنند و طوری شود که مردم ایران صاحب همان سهام یک میلیون تومانی باشند.
  • غریبه ای در غربت DE ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
   0 0
   برم نمیر بهار میاد.....
 • IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  2 1
  این یک شبیخون دو لتی است - در حالی که برگه های سهامی که دست امثال بنده است روی برگه یک میلیون تومان( ده میلیون ریال ) نوشته شده است دولت ادعا می کند 532 هزار تومان سهام داری؟؟؟ قوه قضائیه در این ظلم احیاء حق نماید--- چرا مردم را بد بین به نظام می کنند--- حد اکثر دولت باید مابقی قسط سهام را که چهار صدو شصت و هشت هزار تومان است از مردم بگیرد و کل سهام را به مردم بدهد--- ظلم وحق کشی روز روشن مقابل دیدکان قوه قضائیه چه مفهومی دارد.
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
  2 0
  سرگیجه گرفتیم
 • IR ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
  1 0
  حق ما را دولت باید بدهد چرا نصف حق ما را گرفته و بابت آن پول می خواست. یک میلیون حق ماست و باید حق ما به ما برگردد.
 • مجید IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
  1 0
  سلام بخدا قسم که از خدا بالاترنیست بیشتر این افرادی که از کمیته حضرت امام و دیگر ارگانها عضو هستند و همه چیز می گیرند مستهق نیستند چرا که بیشتر مردم که عصو هیچ ارگانی نیستند به نان شبشان محتاج هستند پس چرا باید بین سهامداران فرقی باشد مگر خون آنها سرخ ترست با مردم اینجور رفتار نکنیند که بین مردم نفرت درست شود( تشکر 7595
 • جمشیدی IR ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
  1 1
  سلام چرا بعد از اینکه مردم روش آزاد سازی انتخاب کردن این اطلاعات رو میفرستد از اول اینطوری مردم روشن میکردید اگر شما دلسوز مردم هستید یه سهام عدالت داشتیم اونم برای دولت
 • محمد دهقان زاده IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  2 0
  چرا اطلاع رسانی کامل نشده و ایا میتوانیم دوباره تغییر روش مستقیم و یا غیر مستقیم بدهیم یا نه
 • Razaq32 IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  2 0
  پس چرا مال ما 492تومنه؟
 • وهاب IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  0 0
  بنده سال هشتادوپنج برای سهام عدالت ثبت نام کردم خبری نیست چیکارکنم
 • یاس IR ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  0 0
  ۱۴ سال پیش سهام عدالت ۱میلیون تومانی به مردم دادن و حالا میگن سهام عدالت هر فرد ۵۳۰ هزار تومان است و بعصی از افراد حتی کمتر از این مبلغ...بهتر نیست اسم سهام عدالت و عوض کنن...دقیقا معنی این عدالت چیه؟!
 • علی IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  0 0
  سلام اگر من سهامم رو مستقیم به دست بگیرم و دیگه کاری نکنم م توی بورس نرم ارزش سهامم ثابت میمونه یا سود میده مثل قبل؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس