دومین دادگاه ۲۱ متهم اخلال در نظام اقتصادی

دومین جلسه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم دایر بر اخلال در نظام اقتصادی به ریاست قاضی موحد و به صورت علنی برگزار شد.

به گزارش مشرق، دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم دایر بر اخلال در نظام اقتصادی به ریاست قاضی موحد به صورت علنی برگزار شد

در این جلسه به اتهامات حسن خویی، یوسف غریبی، مهدی ناظری دوست، حسین ایمانی زاد، رسول قنادی، مهدی نصیری زاده، علی عبدالحسینی، علیرضا مقام‌آسا، علی محمد غلامی، ابراهیم جلالی، سید جلیل حسینی، مسعود جاویدان، محسن معظمی فرد، محمد اکبری، چنگیز تقی نیا، مهدی شوهانی، منوچهر روشنی، فرزاد اصغرزاده، حسین پیرهادی، یاشار سلمان زاده و امیر سوقانی رسیدگی می‌شود.

ببینید:

در ابتدای این جلسه متهم مسعود جاویدان پس از تفهیم اتهام در جایگاه قرار گرفت و به دفاع از خود پرداخت.

وی خطاب به دادگاه گفت: مبلغ ١٠ هزار دلار که در کیفرخواست ذکر شده را قبول ندارم.

این متهم در خصوص نحوه آشنایی اش با حسینی از دیگر متهمان گفت: من فعالیت ارزی نداشتم یک میز از او در یک اتاق دفترش اجاره کردم که مبلغ چهار میلیون و ۵۰۰ با ماهی ۳۸۵ هزار تومان به وی می‌دادم و در زمینه سکه فعالیت داشتم.

قاضی موحد گفت: مدرکی دال بر اینکه سکه خرید و فروش می‌کردید دارید؟ که متهم پاسخ داد: من در مولوی پارچه فروش بودم و افرادی هستند که همه من را می‌شناسند.

موحد گفت: شما را به عنوان پارچه فروش می‌شناسند نه سکه فروش، شما مشغول خرید و فروش ارز بودید و نزد بازپرس و پلیس اقرار کردید. در این رابطه چه توضیحی دارید که متهم گفت: به اجبار می‌گفتند بنویسم و بگویم فلان افراد شریک من هستند.

قاضی موحد گفت: این سخن قابل پذیرش نیست چون شما سابقه دار بودید و نوع برخورد شما نشان می‌دهد با تجربه هستید، گزارش شده در حین ورود مأموران مخفی شده بودید و گوشی تلفن همراه و فیش‌های بانکی و حواله‌ها را بیرون ریختید.

این متهم پاسخ داد: من در بالکن بودم، به خاطر سابقه‌ام ترسیدم و فیش‌ها برای حسینی بود.

قاضی خطاب به متهم گفت: آیا شما در ترکیه دوستی دارید که برای او لیر تهیه می‌کردید؟ جاویدان گفت: خیر من دوستی در آنجا ندارم.

سپس موحد با قرائت متن کیفرخواست خطاب به متهم گفت: شما اقرار کردید که برای دوستی در ترکیه لیر خریده‌اید و الباقی را در فردوسی فروخته‌اید و در دی ماه هزار و ١٠٠ دلار به مصطفی سوری داده‌اید اما پول‌هایتان را گرفته و فرار کرده است.

قاضی تصریح کرد: با توجه به اقرارها، شما بعد از زندان هم فعالیت ارزی داشتید. حتی در داخل زندان با آقای سوری آشنا شدید وقرار و مدار گذاشتید.

پس از آن قاضی از متهم خواست آخرین دفاعیات خود را مطرح کند.

این متهم گفت: من فعالیت ارزی نداشتم تورم بنزین در آبان ماه زندگی را برایم سخت کرد در بهمن ماه اتاقی از حسینی اجاره کردم و کار کردم.

جلیل حسینی یکی دیگر از متهمان این پرونده با حضور در جایگاه به دفاع از خود پرداخت و گفت: سال ۹۶ خانه‌ام را فروختم و ۱۲ هزار دلار خریدم که از من دزدیدند برای همین سراغ حرفه آرایشگری رفتم و سال ۹۸ بود که یکی از فامیل‌ها برای کار یک بسته دلار به من داد؛ متاسفانه در ترمینال آن دلارها را از من دزدیدند.

قاضی موحد از متهم پرسید که در کجا و به چه منظور دفتر اجاره کردید؟ که وی پاسخ داد: در آذر ماه پارسال در خیابان رامسر دفتری را برای انجام کارهای نظافتی و خدماتی اجاره کردم که این دفتر سه اتاق داشت و یکی از اتاق ها را به مسعود جاویدان اجاره دادم و او در آنجا معاملات سکه، طلا و ارز انجام می‌داد.

قاضی موحد گفت: شما دفتر را برای کار دیگری اجاره کردید اما برخلاف قرارداد اجاره اقدام کردید و فعالیت های غیرقانونی و غیرمجاز انجام دادید.

حسینی در این رابطه گفت: من نخواستم در این بازی بیایم روزگار باعث شد، در آن دفتر فردی به نام سوقانی بود که ماهی دو میلیون به او حقوق می‌دادم.

قاضی پرسید: آقای سوقانی الان کجاست؟ که متهم گفت: در حاشیه بازار پیک موتوری است.

در ادامه نماینده دادستان در واکنش به سخنان متهم گفت: سوقانی فراری است و باید به دادگاه بیاید.

قاضی خطاب به متهم گفت آیا معاملات فردایی و کاغذی داشته‌اید و چقدر سود برده‌اید؟ که وی پاسخ داد: چون پول نداشتم معاملات فردایی داشتم.

متهم در دفاع از خود گفت: من هیچ سابقه‌ای ندارم از وقتی منزلم را فروختم در این کار افتادم و ۲۶ روز هم زندانی بودم.

در ادامه حسن معظمی فر یکی دیگر از متهمان برای دفاع از خود در جایگاه حضور یافت.

قاضی پرونده ضمن تفهیم اتهام به این متهم خطاب به وی گفت: اتهام شما اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده و حرفه‌ای ارز به میزان ۷۰۰ هزار دلار و ۶ میلیون لیر ترکیه است. آیا اتهام خود را قبول دارید؟

متهم در پاسخ گفت: من پیشتر به افسر پرونده اعلام کردم که لیرها متعلق به آقای میرزاخانی است، حتی دستخط او نیز موجود است، این دفتر متعلق به من نیست و اینجانب در خرید و فروش لیر نقشی نداشتم.

قاضی موحد در ادامه از متهم پرسید پس در آن دفتر چه کاری انجام می‌دادید و چطور با او آشنا بودید؟ که معظمی پاسخ داد: از قبل با او آشنا بودم و فقط برای دیدار به دفتر رفته بودم، از سال ۹۶ تا ۹۷ در یکی از تاکسی‌های اینترنتی مشغول به کار بودم و پیش از آن هم در موبایل فروشی کار می‌کردم.

متهم در ادامه در خصوص آشنایی اش با بیگی توضیح داد: او از من مقداری پول بابت خرید ۵۰ هزار دلار طلب دارد. در واقع ۱۳ هزار و ۳۲۰ تومان این دلارها را خریداری کرده ام و به مبلغ ۱۳ هزار و ۳۳۰ تومان فروختم.

در ادامه قاضی موحد از متهم درباره نحوه آشنایی با محمد فتحی، ابراهیم جلالی، اسلامی، محمد اکبری توضیحاتی خواست که معظمی پاسخ داد: من با فتحی مبادله‌ای نداشتم و او را به یاد نمی‌آورم. با توجه به اینکه در بازار خرید و فروش ارز کار می‌کردم شاید او با من ۳ تا ۷ هزار دلار مراوده ارزی داشته باشد. در مورد آقای اسلامی نیز باید بگویم که او را نمی‌شناسم. با جلالی نیز خرید و فروش ارز نداشته ام بلکه او را می شناسم.

در ادامه قاضی از متهم خواست در رابطه با ارسال ارز از مشهد توضیح دهد که متهم گفت: هر هفته ۳ تا ۵ هزار دلار و به مدت سه ماه توسط سه نفر برای من از مشهد دلار می‌آوردند.

متهم خطاب به دادگاه گفت: من اشتباه کر دم که در این بازار فعالیت داشتم چرا که آخر سر از من کلاهبرداری شد.

در ادامه این دادگاه متهم منوچهر روشن یکی دیگر از متهمان اخلال در نظام ارزی پس از تفهیم اتهام با حضور در جایگاه به دفاع از خود پرداخت.

قاضی موحد با اشاره به کیفرخواست صادره برای متهم گفت: اتهام شما اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده و حرفه‌ای ارز به میزان ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار است آیا اتهام خود را قبول دارید که متهم پاسخ داد: از اردیبهشت ۹۸ تا دی ماه به صورت کمیسیونی در خیابان منوچهری فعالیت می کرد مقاضی موحد خطاب به متهم گفت: طبق اقرار خودتان روزانه ۹ هزار و ۵۰۰ دلار خرید و فروش ارز داشته‌اید از این بابت چه مقدار سود کرده‌اید؟ که روشن گفت: در مجموع من ۳۶ میلیون تومان سود کرده ام، چون من واسطه کار بوده‌ام.

متهم در خصوص گردش مالی دو میلیاردی هم گفت:: بعضی از مشتری‌ها فقط حساب من را قبول داشتند و پول خرید و فروش را به حساب من واریز می‌کردند و من به عنوان واسطه پول را برای فرد دیگری می‌ریختم و به همین خاطر گردش مالی من بالا رفت.

قاضی با اشاره به سو استفاده متهمان از فضای کرونا خطاب به متهم گفت: شما بازار ارز را به هم ریختید و یک محل مسکونی به عنوان دفتر اجاره کردید، در این مدت که بیماری کرونا وجود داشته است از این فضا استفاده کردی و به صورت غیر قانونی موجبات افزایش ارز شدید. متهم در دفاع از خود گفت: من نه قصد اخلال در نظام ارزی کشور را داشتم نه با این مفهوم آشنا بودم و از دادگاه تقاضای بخشش دارم.

در ادامه این جلسه دادگاه متهم یاشار سلمان‌زاده پس از تفهیم اتهام قاضی برای بیان دفاعیات در جایگاه قرار گرفت و در پاسخ به سوال قاضی موحد مبنی بر اینکه چه مدت در بازار ارزی فعالیت داشتی؟ گفت: از تیر ماه ۹۸ لیر می فروختم به طوری که یک صرافی از ارومیه لیر می‌فرستاد و من می‌گرفتم.

قاضی خطاب به متهم گفت: طبق گزارش پلیس و اقاریر خودتان یکی از دلالان کاغذی کار و فردایی کار بازار ارز هستید، سود خالص شما طبق اقرار خودتان روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان بود آیا اتهامات خود را قبول دارید؟ که متهم پاسخ داد: بابت دلار در آن دو ماه ۲۰ میلیون سود کردم.

در ادامه متهم رسول قنادی تقی زاده با حضور در جایگاه به دفاع از خود پرداخت و گفت: فعالیتی در بازار ارز نداشتم.

قاضی موحد خطاب به متهم گفت: شما گفتید دستگاه کارت خوان و دفتر برای شماست و عبدالحسینی و نصیرزاده در آن دفتر معاملات ارزی انجام می‌دادند و دفتر را در اختیارشان قرار داده بودید و از آن‌ها کمیسیون می‌گرفتید آیا این اظهارات را قبول دارید؟ که متهم پاسخ داد بله کمیسیون می‌گرفتم آقای نصیرزاده دو ماه در دفتر بود. در مجموع ۱۰ میلیون تومان از این بابت گرفتم.

پس از تفهیم اتهام متهمان حاضر در جلسه و اخذ دفاعیات قاضی موحد ختم جلسه را اعلام کرد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  1 0
  این افراد خرده پاهای بازار ارز هستند... کله گنده ها جای دیگری هستند... خرده پاها هم به نوبه خود در بازار آشفتگی ایجاد می کنند هر فرد دیگری هم که خرید و فروش ارز انجام میده می تونست امروز در همین جایگاه متهم بایسته.... مشکل رو اساسی حل کنید
 • GB ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  1 0
  داداچ جوجه تیغی کجایی؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس