کد خبر 1070158
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۰
هوا چون یینگ

سخنگوی وزارت خارجه چین تأکید کرد که منشاء ویروس یک مسأله پیچیده علمی است و نتیجه را باید دانشمندان و متخصصان از طریق تحقیقات علمی دقیق پیدا کنند نه این که سیاستمداران داوری کنند.

به گزارش مشرق به نقل از رادیو بین المللی چین، هوا چون یینگ سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست مطبوعاتی در واکنش به عملکرد سیاستمداران آمریکا در اتهام زنی به چین در مسأله ردیابی منشاء ویروس، گفت: اخیرا در آمریکا گزارشهایی در مورد ردیابی ویروس و همچنین گفته های زیادی وجود داشته که طبق آنها برخی افراد در ایالات متحده به خاطر منافع سیاسی داخلی خود چین را سرزنش کرده اند، اما اظهارات آنها غالباً متناقض است و به هیچ وجه نمی تواند مورد بررسی قرار گیرد.

بیشتر بخوانید:

انتقاد چین از اتهام‌زنی آمریکا

تداوم جنگ لفظی چین و آمریکا

هوا چون یینگ تأکید کرد که منشاء ویروس یک مسأله پیچیده علمی است. نتیجه را باید دانشمندان و متخصصان از طریق تحقیقات علمی دقیق پیدا کنند نه این که سیاستمداران داوری کنند. ما قاطعانه مخالف سیاسی سازی منشاء ویروس هستیم و بار دیگر از همه می خواهیم به علم احترام بگذارند و از نظریه های توطئه دوری کنید.

در ۳۰ آوریل، دفتر مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده بیانیه ای صادر کرد و گفت که محافل اطلاعاتی آمریکا با توافق نظر گسترده محافل علمی موافقند که کروناویروس مصنوعی نیست و ژنتیکش ویرایش نشده است. در ۴ ماه مه، سی ان ان گزارش داد: دو مقام غربی گفتند که اطلاعات مشترک «اتحادیه پنج چشم» متشکل از سازمانهای اطلاعاتی آمریکا، انگلستان، استرالیا، کانادا و نیوزیلند نشان می دهد که «امکان زیادی وجود ندارد» که کروناویروس از حوادث آزمایشگاهی باشد. در همان روز، مجله نشنال جئوگرافی آمریکا مصاحبه ای با آنتونی فاوچی مدیر انستیتوی حساسیت و بیماریهای عفونی آمریکا انجام داد که او در آن گفت: شواهد علمی به طور فزاینده ای از ویروسهایی که به طور مصنوعی یا عمدی دستکاری نشده اند، حمایت می کند.

براساس گزارش رسانه های انگلیس، مرکز پژوهش آسیایی اندیشکده انگلیسی "هنری جکسون" یک ویدیو از آزمایشگاه ووهان در چین یافته و عنوان کرده است که امکان دارد به دلیل خطای انسانی منشا ویروس آزمایشگاه ووهان باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانس مطبوعاتی خود در واکنش به این گزارش خاطرنشان کرد: این ویدئو کاملا مونتاژ شده و منبع واقعی آن تنها یک مستند علمی است و موضوعش با پرسنل پژوهشگاه مطالعه ویروس ووهان و فعالیت های تحقیقاتی علمی آن هیچ ارتباط ندارد.

وی گفت: برخورد اندیشکده هنری جکسون نشاندهنده موضع و تصور برخی نیروهای افراطی ضد چینی است. ما این ویدویو را بررسی کردیم. در حقیقت این ویدئو با پرسنل پژوهشگاه مطالعات ویروس ووهان و فعالیت های تحقیقاتی علمی آن هیچ ارتباط ندارد. وب سایت پژوهشگاه مطالعات ویروس ووهان نیز هیچ وقت اطلاعاتی در مورد این فیلم منتشر نکرده است. منبع این ویدئو از قسمت چهارم یک مستند علمی محبوب به نام "جوانان بیابان" است و افراد در این ویدیو از مرکز کنترل بیماری ووهان بودند. عکسی نیز در این ویدیو وجود دارد که براساس بررسی های انجام شده، متوجه شدیم این عکس در تابستان سال ۲۰۰۷ در استان هایی نان گرفته شده است. بنابراین، این فیلم با هدف ضد چینی و به شکلی دروغین تولید شده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس