کد خبر 1069186
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۰
سازمان بهداشت جهانی نمایه

یکی از مدیران اجرایی در سازمان بهداشت جهانی به صراحت اعلام کرد که تاکنون هیچگونه داده ای که ثابت کند سرمنشأ ویروس کووید-۱۹ غیرطبیعی است، دریافت نکرده است.

به گزارش مشرق به نقل از رویترز، «میشل رایان» مدیر اجرایی «برنامه اضطرارهای سلامتی» در سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که این نهاد تاکنون هیچ داده ای که ثابت کند ویروس کووید -۱۹ دارای سرمنشأ غیرطبیعی است، از آمریکا دریافت نکرده است.

بیشتر بخوانید:

ایران چگونه کرونا و آمریکا را با هم شکست داد؟

سیاستمداران آمریکایی؛ «مجرمان تاریخی» شیوع جهانی کرونا

رایان در این باره گفت: «ما تاکنون هیچگونه داده یا مدرک خاصی از دولت آمریکا در ارتباط با سرمنشأ ادعایی این ویروس دریافت نکرده ایم. از دیدگاه ما، این موضوع در حد یک گمانه زنی باقی می ماند و مانند هر سازمان مبتنی بر شواهد و مدارک، بسیار مشتاقیم هرگونه اطلاعاتی در مورد منشأ این ویروس را دریافت کنیم… بنابراین اگر داده ها و شواهد در دسترس باشند، این به دولت آمریکا مربوط است که تصمیم بگیرد آیا و چه زمانی این اطلاعات را به اشتراک بگذارد، اما سازمان بهداشت جهانی نیز موظف است که در این مورد بخصوص بر اساس یک پشتیبانی اطلاعاتی عمل کند».

این مقام سازمان بهداشت جهانی در ادامه افزود: «بنابراین ما بر آنچه که می دانیم و شواهدی که در اختیار داریم و به ما نشان می دهند که این ویروس خود دارای منشأ طبیعی است، تمرکز می کنیم و لازم است که در مورد منشأ طبیعی و به ویژه میزبان واسطه آن اطلاعات بیشتری بدست آوریم».

گفتنی است که اظهارات این مقام سازمان بهداشت جهانی در واقع واکنشی است به جنجال لفظی و رسانه ای مقامات واشنگتن و پکن بر سر منشأ این ویروس همه گیر که تاکنون بیش از سه میلیون فرد را در سرتاسر جهان مبتلا کرده است.

در همین ارتباط، هفته گذشته، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که واشنگتن «شواهد و اسناد قابل توجهی» در اختیار دارد که نشان می دهد ویروس کووید -۱۹ بطور عامدانه از یک آزمایشگاه در شهر ووهان چین انتشار یافته است.

مقامات پکن با رد این اتهام، واشنگتن را به تلاش برای منحرف سازی کانون توجهات از شکستهای خود در مقابله مؤثر با شیوع این ویروس در خاک آمریکا متهم کرد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس