حسین فریدون به زندان منتقل شد

گزارش پرونده تحصیلی حسین فریدون دستیار ویژه رئیس دولت یازدهم در نشست علنی امروز مجلس قرائت شد.

به گزارش مشرق، گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره پذیرش و نحوه جذب حسین فریدون دستیار ویژه حسن روحانی در دولت یازدهم برای مقطع دکتری، در نشست علنی امروز (دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹) قرائت شد.

براساس این گزارش، جمع زیادی از نمایندگان مجلس خواستار اِعمال ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس برای این گزارش شده‌اند که طبق این ماده، تخلفات و متن کامل گزارش برای بررسی‌های بیشتر به قوه‌قضائیه ارسال می‌شود.

متن کامل این گزارش به شرح زیر است:

بخش اول

طرح مسأله

کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری نظر به وظیفه ذاتی خود مذکور در بند ۶ ماده ۴۵ آیین‌نامه داخلی مجلس و از باب نظارت و کسب اطلاع از کم و کیف امور کشور و نظر به وجود ابهاماتی در خصوص نحوه پذیرش آقای حسین فریدون (دستیار ویژه وقت رئیس جمهور) در مقطع دکتری، در تاریخ ۱۳۹۵/۵/۴ طی نامه‌ای به وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری، موارد دارای ابهام را استعلام می‌کند. این وزارتخانه در تاریخ ۱۳۹۵/۵/۳۰ مراحل ثبت‌نام نامبرده را به شرح ذیل گزارش می‌کند:

شرکت در آزمون دکتری نیمه‌متمرکز در مجموعه علوم سیاسی در سال ۱۳۹۲

انتخاب ۵ کد رشته محل در مرحله تکمیل ظرفیت

درخواست نامبرده از سازمان سنجش آموزش کشور برای شرکت در آزمون اختصاصی پردیس خودگردان دانشگاه شهید بهشتی

اعلام سازمان سنجش آموزش کشور به پردیس دانشگاه شهید بهشتی مبنی بر دارا بودن حد نصاب معرفی دوره شبانه دانشگاه گیلان برای ایشان و امکان استفاده از نتایج آزمون نیمه‌متمرکز در صورت کسب حداقل شرایط و ضوابط دانشگاه شهید بهشتی و عبور از مرحله گزینش علمی با توجه به سهمیه ایثارگری و وضعیت علمی نامبرده

تأیید گروه و دانشکده علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی مبنی بر پذیرش نامبرده

ثبت‌نام در دانشگاه شهید بهشتی در رشته روابط بین‌الملل در مقطع دکتری

اخذ و قبولی ۱۸ واحد مقطع دکتری

ابلاغ دانشگاه شهید بهشتی به نامبرده مبنی بر امکان شرکت نامبرده در آزمون جامع

همچنین این وزارتخانه در تاریخ ۱۳۹۵/۶/۱۰ تصویری از مدارک قبولی مشارالیه در امتحان جامع دانشگاه شهید بهشتی را به کمیسیون ارسال می‌کند.

۱۱ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نظر به ابقاء ابهامات در این خصوص، طی نامه‌ای به هیأت رئیسه مجلس در تاریخ ۱۳۹۵/۹/۲۱ درخواست اعمال ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی در این خصوص را نمودند که این درخواست در تاریخ ۱۳۹۵/۹/۲۴ به کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری ارجاع شد.

بخش دوم

اقدامات کمیسیون در خصوص تهیه گزارش:

کمیسیون پس از ارجاع موضوع از سوی هیأت رئیسه به بررسی همه‌جانبه پرونده پرداخت و با انجام مکاتبات چند باره با دستگاه‌های ذیربط نظیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان سنجش آموزش کشور، دانشگاه شهید بهشتی و همچنین تشکیل جلسات متعدد با مسؤولان دانشگاهی و اجرایی مرتبط با پرونده (نظیر رئیس دانشگاه، رئیس دانشکده و معاونان پژوهشی و دانشجویی و مدیران و رؤسای سازمان‌ها و دستگاه‌های ذیربط) موضوع را مورد بررسی قرار داد. نتایج حاصل از این بررسی به طور خلاصه به شرح ذیل است. (ضمناً مستندات به پیوست به مرجع ذیصلاح ارسال خواهد شد).

آقای حسین فریدون متولد ۱۳۳۶ داوطلب آزمون دکتری نیمه‌متمرکز سال تحصیلی ۹۳-۱۳۹۲ به شماره داوطلبی ۲۸۹۹۵۲ در کدرشته امتحانی ۲۱۱۷ مجموعه «علوم سیاسی در کلیه گرایش‌ها» شرکت کرده است.  

نامبرده در مرحله تکمیل ظرفیت برای نوبت دوم (شبانه) دانشگاه گیلان در رشته روابط بین‌الملل (با در نظر گرفتن شرایط ۳۰ درصد جانبازی و با سهمیه ۲ ایثارگران) برای طی مراحل مصاحبه معرفی شده است.

علی‌رغم اعلام دانشگاه گیلان مبنی بر کان‌لم‌یکن تلقی شدن پذیرش و ثبت‌نام در صورت عدم مراجعه برای مصاحبه شفاهی، ایشان برای شرکت در مصاحبه، در دانشگاه گیلان حاضر نمی‌شوند.

نامبرده پس از عدم ثبت‌نام در دانشگاه گیلان، طی درخواستی از سازمان سنجش پذیرش کشور، خواستار معرفی به دانشگاه شهید بهشتی برای شرکت در آزمون اختصاصی پردیس خودگردان این دانشگاه و برای تحصیل در رشته روابط بین‌الملل در مقطع دکتری می‌شود.

سازمان سنجش آموزش کشور در تاریخ ۱۳۹۳/۱/۳۱ طی نامه‌ای به صورت محرمانه - مستقیم، خطاب به رئیس وقت دانشگاه شهید بهشتی آقای محمد مهدی طهرانچی، ضمن اشاره به درخواست آقای حسین فریدون برای ثبت‌نام در پردیس دانشگاه شهید بهشتی و اعلام معدل کارشناسی با نمره ۱۷/۳۸ و کارشناسی ارشد با معدل ۱۷/۷۵، اعلام می‌دارد که «استفاده از نمره آزمون دکتری سال ۱۳۹۲ برای پذیرش نامبرده با رعایت سایر ضوابط  و شرایط آن دانشگاه شهید بهشتی اعلام می‌کند: لطفاً این نامه به صورت محرمانه به گروه فرستاده شده و در صورت مثبت بودن نامبرده جهت مصاحبه، به اطلاع جناب آقای دکتر فریدون جهت هماهنگی برسد». (منظور از دکتر فریدون در این یادداشت آقای عبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و مدیرکل دفتر وزارتی است).

لازم به ذکر است، معدل کارشناسی اعلام شده از سوی سازمان با معدل واقعی تطابق ندارد و مطابق دانش‌نامه صادره از سوی دانشگاه آزاد اسلامی در تاریخ ۱۳۷۳/۵/۳۰ معدل ایشان با گذراندن تعداد ۱۴۷ واحد درسی با میانگین کل ۱۳/۳۳ بوده است. سازمان سنجش دلیل این امر را خوداظهاری آقای حسین فریدون هنگام اعلام معدل کارشناسی در سامانه سازمان اعلام کرده و وظیفه کنترل صحت اطلاعات پس از قبولی را مطابق دستورالعمل‌ها بر عهده دانشگاه شهید بهشتی می‌داند.

رئیس وقت دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه، آقای عباس عرب‌مازار طی پی‌ نوشتی در هامش‌نامه سازمان سنجش در تاریخ ۱۳۹۳/۲/۹، موضوع را «جهت اقدام لازم» به مدیر وقت گروه علوم سیاسی ارجاع می‌دهد.

در تاریخ ۱۳۹۳/۲/۹، موضوع را «جهت اقدام لازم» به مدیر وقت گروه علوم سیاسی ارجاع می‌دهد.

در تاریخ ۱۳۹۳/۲/۱۶ مدیر وقت گروه طی یادداشتی اعلام می‌دارد که «آزمون کتبی و شفاهی پردیس انجام شده و اسامی برگزیدگان نیز اعلام شده است و در این شرایط راه معقول و مقبولی برای این پذیرش، مقدور و متصور نیست. (ضمناً) شاید افراد زیادی باشند که شرایط ایشان را داشته باشند پس اولی است که سازمان چنین امکانی را برای همه فراهم نماید. همچنین در سطر آخر (نامه سازمان سنجش کشور) قید شده است: با رعایت سایر ضوابط و شرایط آن دانشگاه. بر اساس همین جمله چون شرایط دانشگاه، آزمون کتبی و شفاهی بوده، بنابراین درخواست مذکور با آن شرایط تطابق ندارد»ـ

در تاریخ ۱۳۹۳/۲/۲۲ رئیس وقت دانشکده در هامش‌نامه رئیس گروه از ایشان درخواست می‌کند که در صورت عدم تمایل به مصاحبه از طرف گروه صورتجلسه گروه برگزارکننده آزمون دکتری در این خصوص ضمیمه شود.

کمیته تحصیلات تکمیلی گروه علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی در تاریخ ۱۳۹۳/۲/۲۷ تشکیل جلسه داده و طی مصوبه خود که به امضای اعضای گروه رسیده است و در تاریخ ۱۳۹۳/۲/۳۱ به رئیس وقت دانشکده ارسال شده است. اعلام می‌دارد: «با توجه به آزمون کتبی و مصاحبه شفاهی و علمی و اعلام نتایج نهایی نوبت دوم ۹۳-۱۳۹۲ دکتری روابط بین‌الملل پردیس دانشگاهی، در این مرحله امکان هیچ‌گونه تجدیدنظر در نتایج اعلام شده ندارد و لذا پذیرش درخواست ایشان در این دوره امکانپذیر نمی‌باشد. بدیهی است ایشان می‌توانند در نوبت بعدی آزمون این رشته شرکت نماید».

در همین تاریخ یعنی ۱۳۹۳/۲/۳۱ معاون پژوهشی دانشکده مصوبه گروه را به همراه سایر مدارک به معاون وقت آموزشی و تحصیلات تکمیلی ارسال می‌کند.

در تیر ماه ۱۳۹۳ معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تغییر می‌کند.

در تاریخ ۱۳۹۳/۶/۱۶ موضوع مجدداً از سوی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی جدید به رئیس دانشگاه ارجاع می‌شود.

در تاریخ ۱۳۹۳/۶/۲۲ مدیر وقت گروه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل در یادداشتی خطاب به رئیس وقت دانشگاه اظهار می‌دارد که «پیرو پی‌نوشت معاون محترم آموزشی دانشگاه در خصوص وضعیت آقای حسین فریدون، چون از نظر ایشان شرایط احراز شده است و سازمان سنجش در این خصوص مجوز داده‌اند، طبعاً مانعی برای حضور آقای حسین فریدون در دوره دکتری روابط بین‌الملل پردیس دانشگاه شهید بهشتی نیست».

در همان تاریخ یعنی ۱۳۹۳/۶/۲۲ رئیس وقت دانشکده طی نامه‌ای خطاب به معاون وقت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اظهار می‌دارد: «پیرو پی‌نوشت جنابعالی برنامه مورخ ۱۳۹۳/۲/۳۱ دانشکده در خصوص آقای حسین فریدون و با توجه به نظر مدیر محترم گروه علوم سیاسی ثبت‌نام ایشان در دوره دکتری روابط بین‌الملل پردیس ۲ از نظر دانشکده بلامانع است».

و در نهایت پس از طی مراتب اداری در تاریخ ۱۳۹۳/۶/۲۵ رئیس وقت دانشگاه شهید بهشتی در نامه‌ای خطاب به معاون وقت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اعلام می‌کند:« با توجه به نظر رئیس محترم دانشکده و بلامانع بودن ثبت‌نام ایشان از نظر دانشکده در پردیس ثبت‌نام به عمل آید». این دستور و در این تاریخ به این معناست که داوطلب در آزمون تحصیلی ۹۳-۱۳۹۲ شرکت کرده لکن پذیرش و ثبت‌نام او برای سال تحصیلی ۹۴-۱۳۹۳ صورت گرفته است.

نامبرده پس از ثبت‌نام در دانشگاه با حضور در دفتر اسناد رسمی شماره ۳۶ تهران متعهد می‌شود:«از اشتغال به هر گونه کار در دستگاه‌ها، شرکت‌ها، مؤسسات و مراکز مختلف اعم از خصوصی، دولتی و عمومی خودداری نموده و صرفاً به امر تحصیل اشتغال داشته باشد».

بخش سوم

جمع‌بندی و اعلام نظر

کمیسیون آموزش و تحقیقات با بررسی تمام مستندات قابل دسترسی و استماع اظهارات مسؤولان ذیربط اعلام می‌دارد در موضوع ارجاعی در خصوص «پذیرش و نحوه جذب آقای حسین فریدون برای تحصیل در مقطع دکتری»، بروز تخلفات و رعایت شئونات قانونی در موارد ذیل واقع شده و کمیسیون در صورت رأی مثبت نمایندگان، خواستار ارسال پرونده به قوه قضائیه و مرجع ذیصلاح اداری است:

اظهار معدل غیرواقعی برای دوره کارشناسی حین ثبت‌نام توسط آقای حسین فریدون

۲. تخلف از مفاد تعهد کتبی و محضری ثبت شده به شماره ۱۹۲۵۰۶ مورخ ۱۳۹۴/۱۲/۱۲ مبنی بر عدم اشتغال به هر گونه کار در دستگاه‌ها، شرکت‌ها، مؤسسات و مراکز مختلف اعم از خصوصی، دولتی و عمومی توسط آقای حسین فریدون.

۳. عدم رعایت دستورالعمل‌ها و ضوابط قانونی توسط «دانشگاه شهید بهشتی» در مطابقت اطلاعات اظهار شده توسط داوطلب با اسناد و مدارک مثبته.

۴. عدم رعایت مراحل سنجش علمی به صورت کامل برای داوطلب توسط دانشگاه شهید بهشتی.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 13
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  22 0
  این آقا و همدستانش باید محاکمه و حقوق بیت المال را برگردانند
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  9 1
  تمام پردیس ها و دانشکده های ادارات مختلف و اموزش های پولی در کیش وقشم و000 همه حقه بازی است. فقط هم مربوط به فری جان نمی شود
 • پری مجرد40ساله IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  0 34
  مشرق لات چاقوکش حیا کن شرم کن حجب داشته باش خجالت بکش از تخریب دلسوزان نظام چی عایدت میشه
  • IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   17 0
   ابله سخيف !!!فريدون دلسوز نظامه!!!؟
  • دامغانی IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   17 0
   با این طرز فکر باید هم مجرد بمانی.چطور اینها را دلسوزان نظام میدانی؟ شاید هم یرای اینکه به مشرق فحش بدی این بهانه ها را می اوری. در هر صورت خودت را اصلاح کن البته در ارایشگاه مردانه
  • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   11 0
   پری چرا از رسیدگی به تخلف محرز ناراحت می شود شاید در قضیه دخیل باشد ودر دادگاه پری هم رسوا شودانشائ الله مجلس جرات وشجاعت رسیگی به پرونده تخلفات تحصیلی حسن فریدون را که سنگین ومهم تر از پرونده حسین است را پیدا کند
  • پری مجرد40ساله IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   0 3
   مشرق نانجیب بی وجدان بی دانش و بینش چرا جواب من به دامغانی رو منتشر نکردی خیلی....
  • احمد IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   2 0
   حالا چرا لات وچاقو کش باز میگفتی پرده در یه چیزی ناداحت نباش واقعیته دیگه یه کم آب خنک بخور با یه آبنبات حالت خوب میشه آمین
  • DE ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
   0 0
   پری الهی وربپری . قدیما بهتر بود کامنتهات خیلی ها فکر میکردند واقعا پری هستی و مجرد.ولی چند وقته خیلی سه مطلب مینویسی .خودت یکبار دیگه فحش هات رو بخون اینها فحش های یک خانم نیست. روی انشات بیشتر کار کن تا فکر کنند تو یک خانم هستی
 • حسين DE ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  15 0
  لطفاً مدارك تحصيلى حسن را هم حتماً بررسى كنيد
 • وطن پرست DE ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  3 0
  اون وقت قراره اینها برن تحریم ها رو بردارند؟ اگه این فاسدین نباشند٫ برای چرخش زندگی مردم لازم نبود جلو چرخش علمی کشور گرفته بشه.
 • IR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  4 0
  مدرک هر دو نفرشان باید بررسی شود
 • IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  4 0
  ایشان و داداشش باید از خجالت بمیرند
 • DE ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  0 0
  یک سوال؟؟؟؟؟؟؟؟ آخه چطور میتونه یک همچنین اتفاقی در دانشگاه های ایران رخ بدهد. واقعا متاسفم. در کل باید سعی بر این باشد که شکی در ارزش مدارک کشور ایجاد نشود تا کشور به صورت درست و عاقلانه هدایت شود در غیر اینصورت همه مان باخته ایم و بس!!!!
 • خرد IR ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
  1 0
  اگر علی (ع) بود بیت المال را از دزدان می‌گرفت حتی اگر کابین زنانشان بود
  • IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
   3 0
   سید علی هم پس میگیره به موقعش ولی اونوقت داد و قال شماها در میاد که فلانی رو چرا از تو حصر در نمیارین. در ضمن خودتون دو بار به این دزد ها بیت المال رو سپردین چه زود یادتون میره اون موقع هم سید علی خیلی هشدار داد و نصیحت کرد ولی کو گوش شنوا. اگه علی (ع) رو دوست داری بصیرت داشته باش.
 • IR ۰۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
  1 0
  ایشان از سال 68تا 78سفیر ایران در مالزی بوده اون وقت سال 73مدرک کارشناسی از دانشگاه آزاد گرفته؟
 • IR ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
  0 0
  این خانواده از خجالت باید بمیرند البته اگر بفهمند
 • DE ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
  0 0
  جعل بیش از ۴ نمره‌ای معدل حین ثبت‌نام/ بابا چه خبره بعضی ها 7 تا 8 تا تجدیدی میارن بایستی از نو شهریور باز بیان اون 7 تا 8 تا امتحان رو باز بنویسن. ولی حسن فریدون دو سه با رفقط یک تجدیدی داشت اونهم نه از ریاضی و فیزیک و شیمی ...بلکه فقط معدل نمرات رو تجدید آورده بود. حالا هی گیر بدین به این بدبخت
 • IR ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
  0 0
  بیسوادان باسواد نما

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس