محمد علی نجفی

متهم نجفی در دادگاه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در دور سوم گفت: بین دو تصمیم یعنی خودکشی و معرفی به آگاهی مردد بودم.

به گزارش مشرق، دادگاه رسیدگی به پرونده نجفی به اتهام قتل میترا استاد در دور سوم امروز یکشنبه (۱۴ اردیبهشت) در شعبه ۱۰ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی متین راسخ برگزار شد.


در ابتدای جلسه قاضی متین راسخ از اختیاری، نماینده دادستان خواست تا کیفرخواست را قرائت کند.

نماینده دادستان ضمن تشریح کیفرخواست بیان کرد: محمد علی نجفی ۶۹ ساله، متهم به مباشرت در قتل عمدی همسر دوم، حمل و نگهداری سلاح غیر مجاز و ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح است.

وی با بیان اینکه دادسرا رأی دیوان عالی را دارای ایراد می داند، عنوان کرد: متهم در خصوص مسلح بودن سلاح اظهارات متناقضی دارد. متهم در جای جای پرونده دلیل قتل را اختلافات خانوادگی ذکر می کند اما در یکی از اظهارات خود بیان کرده که قصد قتل نداشته است. همچنین اظهارات متهم و وکلای ایشان در خصوص مهدورالدم بودن و ساب النبی بودن مقتوله کذب است. علت این تناقض گویی ها چیست؟

اختیاری خاطرنشان کرد: در صحنه جرم پنج گلوله شلیک شده بود و گلوله پنجم به دست متقوله برخورد کرد و فرضیه کمانه کردن گلوله منتفی است و شلیک پنجم به صورت غیر مستقیم بوده است چرا که از کف دست وارد بدن شده و پس از آن به قفسه سینه آسیب وارد شده است.


نماینده دادستان: متهم نجفی مستحق تخفیف مجازات نیست

وی در ادامه با اشاره به اظهارات وکیل متهم نجفی گفت: وکیل متهم در جایی اظهار داشته که آقای نجفی ساعت ۱۱ شب به کمیسیون روانپزشکی رفته در حالی که متهم ساعت ۸ صبح به کمیسیون رفته است. در این پرونده شریک و معاونی وجود ندارد و استحقاق تخفیف مجازات برای متهم منتفی است

در این بخش از جلسه دادگاه قاضی راسخ گفت: در پرونده آمده که استوار دوم آگاهی متهم را به آگاهی برده در حالی که متهم مدعی شده که خودش را معرفی کرده است.

نماینده دادستان نیز خطاب به متهم نجفی بیان کرد: آقای نجفی، شما به فکر آبروی مقتوله و خانواده ایشان نبودید؟ متهم فاقد شرایط تخفیف است و باید از مجازات های تکمیلی نیز استفاده کرد. ارتکاب قتل عمدی میترا استاد از نظر دادسرا محرز بوده و تقاضای اشد مجازات برای اتهام قتل عمد و تقاضای اشد مجازات برای ایراد صدمه بدنی و تقاضای اشد مجازات در اتهام حمل و نگهداری سلاح را تقاضا دارم. همچنین تقاضای تشدید قرار متهم را خواستارم.

با پایان قرائت کیفرخواست، قاضی متین راسخ از متهم نجفی خواست تا در جایگاه حاضر شود.

ادعای متهم نجفی در دادگاه در خصوص حجاب همسرش

متهم نجفی ضمن قرارگیری در جایگاه گفت: سلاح را همیشه در منزل پنهان می کردم و اختلافات زیادی با مقتوله داشتم چرا که بعد از ازدواج حجاب ایشان عوض شد. همچنین تقاضاهای مالی متعددی مطرح می کرد و اصرار داشت که از همسر اولم طلاق بگیرم. مرحومه خانواده ام را تهدید به اسید پاشی می کرد و به من می‌گفت که مطلقه است، اما متوجه شدم که با همسر سابقش زندگی می کند و می گفت که به خاطر پسرم جدا زندگی نمی کنم چرا که خودکشی می کند. بعد از این موضوع متوجه شدم که طلاق در شناسنامه مقتوله نیز قید نشده است.

قاضی: شما حقایق را کتمان می کنید

قاضی متین راسخ خطاب به متهم نجفی گفت: در حال حاضر موضوع مجازات تعزیری مانده است؛ اما شما حقایق را کتمان می کنید. نصیحت می کنم که واقعیت را بگویید.

متهم نجفی نیز گفت: پس از وقوع قتل به فکر خودکشی بودم و به خانواده و وکلایم گفتم که برای قصاص آماده ام و برای رضایت تلاش نکنید. بعد از حادثه تعداد گلوله های شلیک شده را نمی دانستم و فکر می کردم چهار گلوله شلیک شده در حالی که در پلیس آگاهی گفتند پنج گلوله شلیک شده است.

در این بخش از جلسه دادگاه، رییس دادگاه با طرح پرسشی از متهم نجفی گفت: آیا قبول دارید که رفتار شما باعث قتل شده است؟

متهم نجفی نیز در پاسخ گفت: بله قبول دارم؛ اما گلوله کمانه کرده است.

قاضی متین راسخ با طرح پرسش دیگری از متهم نجفی بیان کرد: آیا لحظه درگیری بین شما و مقتوله شخص دیگری وارد خانه شده است یا خیر؟

متهم پاسخ داد: خیر.

تشریح نحوه قتل از سوی متهم در دادگاه

متهم نجفی در خصوص نحوه شلیک گلوله ها در حمام نیز بیان کرد: وقتی وارد حمام شدم به مرحومه گفتم که مسائل را حل کنیم اما به خاطر اینکه دو دستش را روی شانه های من گذاشت و بدنم متمایل به عقب شد گلوله اول شلیک شد. مطمئنم که گلوله اول به بالش برخورد کرد و پس از آن به کابینت روشویی اصابت کرد تیرهای دوم ، سوم ، چهارم و پنجم رو به پایین شلیک نشد و دستانم رو به بالا بود و تیر آخر که شلیک شد دستانم را رها کرد و به زمین افتاد که دیدم سینه مقتوله سوراخ شده است.

وی ادامه داد: بارها پیشنهاد طلاق دادم اما مخالفت می کرد و چندین بار تهدید کرد که به دختر و نوه ام اسید می پاشد.

در این بخش از جلسه دادگاه، قاضی متین راسخ از زهرا نجفی ( دختر متهم) پرسید: چه تاریخی ازدواج کردید و مهریه شما چقدر است؟

دختر متهم نجفی در پاسخ گفت: سال ۹۵ و مهریه ام ۲۰۰ سکه است.

قاضی متین راسخ سپس خطاب به متهم نجفی گفت: دختر آقای نجفی ۲۰۰ سکه برای مهریه خود انتخاب کرده اما مهریه مرحوم استاد ۱۳۶۲ سکه تمام بهار آزادی بوده است. دلیل این موضوع چیست؟

علت تعیین مهریه سنگین برای مقتوله از زبان متهم

متهم نجفی پاسخ داد: مرحومه می گفت که اگر مهریه من کم باشد همسر اولت فشار می آورد که مهریه من را بدهی و طلاق بگیری.

رییس دادگاه خطاب به متهم نجفی گفت: مرحومه بعد از عقد دائم مرتب به شما می گفت که اجازه دهید با آقای اسد زاده در ارتباط باشم.

متهم نجفی عنوان کرد: بحث های پیش آمده بین ما نیز به خاطر همین مسائل بود.

قاضی راسخ گفت: در دو جا گفته اید که خانواده مرحومه شیطان پرست هستند، نامه های یک صفحه ای و سه صفحه ای را به چه منظوری نوشتید؟

متهم نجفی پاسخ داد: احساس کردم بعد از حادثه خانواده ام تحت فشار قرار بگیرند.

وی افزود: همیشه سلاح را جایی قرار می دادم که کسی دسترسی نداشته باشد؛ برای تمدید کارت حمل سلاح نیز قصور کردم و نمی دانستم که تاریخش گذشته است. با علم و آگاهی خودم را به اداره آگاهی معرفی کردم و تمام شلیک ها غیر ارادی و غیر مستقیم بوده است و تیری که منجر به فوت مقتوله شده کمانه کرده است. تقاضای گذشت بی دلیل ندارم و انشاالله حکم شایسته ای صادر شود.

در این بخش از جلسه دادگاه، قاضی متین راسخ از گودرزی وکیل متهم نجفی خواست تا در جایگاه حاضر شود.

توضیحات وکیل متهم در خصوص نحوه شلیک گلوله

وکیل متهم نجفی گفت: درباره مبلغ گزاف برای اخذ ر ضایت باید بگویم که صلح سیره نبوی است. حق موکلم بود که قرار وثیقه وی پذیرفته شود ایرادات زیادی در پرونده وجود داشت که به قاضی کشکولی گفتم و برخی مسائل رفع شد. باید دلایل کافی برای عمدی بودن وقوع قتل وجود داشته باشد.

رییس دادگاه گفت: صرف نظر از اینکه تیر مستقیم یا غیر مستقیم برخورد کرده قانونگذار بی پروایی را قصد ثانویه می داند.

وکیل متهم نجفی نیز گفت: اعتقاد داریم که گلوله از کف دست به سمت سینه نرفته است. در خصوص دفرمه شدن گلوله نیز اعتقاد داریم که گلوله به جسم سخت برخورد کرده و پس از آن وارد بدن شده است.

گودرزی درباره شبه عمد بودن قتل نیز گفت: کارشناسان بر کشمکش طرفین تاکید کرده اند و ما نیز معتقدیم که گلوله کمانه کرده و هیچ قصدی وجود نداشته است.

قاضی متین راسخ در واکنش به دفاعیات گودرزی گفت: متهم نجفی موبایلش را خاموش کرده بود که رهگیری نشود.

وکیل متهم نحفی پاسخ داد: وقتی متهم به آگاهی رفته پس قصد خروج از کشور را نداشته است.

نماینده دادستان نیز بار دیگر برای متهم نجفی از دادگاه اشد مجازات را درخواست کرد.

گودرزی نیز گفت: پاسخ نماینده دادستان در لایحه تقدیمی وجود دارد.

در این بخش از جلسه دادگاه، رییس دادگاه از متهم نجفی خواست در جایگاه حاضر شود و از وی پرسید: با چه مبلغی رضایت گرفتید؟

متهم نجفی گفت: ۱۳۶۲ سکه برای مهریه حساب شد که حدود هشت میلیارد و خرده ای بود اما مجموعا حدود ده میلیارد تومان پرداخت کردیم.

قاضی متین راسخ ضمن تفهیم اتهام به متهم نجفی، از او خواست تا آخرین دفاعیات خود را شرح دهد.

آخرین دفاع؛ دوست داشتم قصاص شوم

متهم نجفی ضمن تشریح آخرین دفاعیات خود گفت: اتهام قتل عمد را قبول ندارم و متاسفانه این اتفاق موجب ایجاد شوک در جامعه شد. درباره تمدید جواز سلاح نیز قصور کردم و دوست داشتم قصاص شوم و موافق مذاکره برای اخذ رضایت نبودم. گوشی خود را خاموش کردم تا توسط ماموران دستگیر نشوم؛ چرا که بین دوتصمیم یعنی خودکشی و معرفی به آگاهی مردد بودم و می خواستم که اگر تصمیم به معرفی به آگاهی گرفتم خودم به اداره آگاهی بروم. همچنین مصاحبه ام نیز به خاطر شایعه خروج از کشور بود و در آخر تقاضا دارم که حکم شایسته ای برای بنده صادر شود.

رییس دادگاه با اعلام ختم جلسه دادگاه گفت: اتخاذ تصمیم موکول به مشورت هیئت قضایی پس از مطالعه لوایح وکلا و دریافت لایحه تکمیلی حداکثر تا روز چهارشنبه است.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۰۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  18 1
  احتمالا برای وزارت یا مدیریت یک سازمان در دولت بعدی آماده می شود! اگر هم نشد شهرداری استانداری فرمانداری چیزی
  • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   4 0
   پولدار باش، آدم هم میتونی بکشی
  • IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   5 1
   با حرف تون کاملا موافقم.
  • IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   3 0
   در جواب به اینکه گفته شد باید منتظر پست و سمت باشه، من نظرم رو گفتم که کاملا موافقم.در جواب دوست دیگه مون، اول اینکه پولدار باش ولی با پول کی پولدار باش، پول دسترنج خودت یا پول بیت المال؟
 • ali IR ۰۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  37 1
  پول داشته باش بکش و بگو دیه می دهم و ....فساد اخلاقی داشت
  • IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   5 0
   پول بیت المال داشته باش.
 • اصلاحات تنها راه نجات IR ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  4 23
  هر چیزی قیمتی داره . دکتر نجفی هم پولشو داده .کاملا صحیح و حلال . پنت هاوس کم چیزی نیست که قیمتش بشه قیمت یه قتل ساده .
 • علی GB ۰۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  15 1
  آقای نجفی پول مفت آدم را به بیراهه می کشد . آدمهای کم ظرفیت را به سوی نابودی می کشد . در این دادگاه با ده میلیارد گریختی در دادگاه عدل الهی چکار می کنی یاد ایه قرآن افتادم که اگر کسی یک نفر را بدون دلیل بکشد مثل این است که تمام جامعه را کشته .واقعا" با چه رویی به صورت همسر و فرزندان و نوه و داماد نگاه می کنی . تو زنده می مانی اما تا آخر عمر از خجالت سرت را بالا نمی گیری و کسی برای حر فهایت تره هم خرد نمی کند .مرگ خیلی بهتر بود برای تو .
  • IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   4 0
   پول مفت نه و پول بیت المال.خانواده اش هم مثل خودش پررو هستن، باید تو روی مردم خجالت بکشه.
 • ه حسینی IR ۰۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  20 1
  با اسلحه و بالشت رفته سراغ متهم و میگه قصد کشتنش را نداشتم تازه پنج گلوله هم خالی کرده مرغ آب پز هم به این استدلال میخنده راستی این همه پول از کجا میاد مرد سیاس
  • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   3 0
   دقیقا.
 • حیدر صالح IR ۰۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  21 1
  نجفی:بعد از این موضوع متوجه شدم که طلاق در شناسنامه مقتوله نیز قید نشده است! لابد صبح جمعه فهمید که زنش زن مردی دیگری هم بوده! مردک دروغگو از قبل اسلحه آماده کرده زن را به حمام فرستاده تا دوش بگیرد و آرام شود بعد با متکا وارد حمام شده تا بی سر و صدا نفس زنه را بگیره اما رن از خودش دفاع کرده و با پنج تیر بعد از مدتی جان میده بعد مشورت تلفنی با همدستانش می کنه که چه سناریو ای بسازه تا خودشو تسلیم کنه! قاتل مفسد است و باید کیفر قتل اجرا شود.
 • IR ۰۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  21 0
  یه جوری میگه 10 میلیارد انگار 10 هزار تومنه! اون 10 میلیارد ارث بابای گردن کلفتش که نبوده، از جیب مردم بوده.
  • احمد IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   4 0
   نخیر، همه عمرش بیل زده بوده که این پول رو درآورده. تازه 16 میلیارد هم پول آپارتمان مرحومه مقتوله بوده. تازه اونم وقتی که دلار سه هزار تومن بود. همسر و فرزندان اولش هم که اینقدر پاش وایسادن مسلما مفتی نیست. اینا همش پول حلاله که با زحمت بدست اومده. بهتره این پول این طوری صرف بشه وگرنه میشد باش ده تا گردان حزب الله تسلیح کرد.
 • جوجه تیغی بدنساز GB ۰۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  4 2
  تاریخ بر مظلومیت نجفی خون خواهد گریست. نمونش خودم که بخشی از تاریخم و دارم خون میگریم :(((((((((((((((((((((((((((((((((((((
 • IR ۰۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  7 0
  من به سهم خودم واقعاً از شما شرمنده ام آقای نجفی حق شما این زندگی نبود مردک بی همه چیز
 • IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  4 0
  متهم نجفی : اختلافات زیادی با مقتوله داشتم چرا که بعد از ازدواج حجاب ایشان عوض شد. (از کی حجاب برای نجفی مهم بوده ؟!!! شایدم دوست داشته میترا هم مثل رقاصه های مراسم شهرداری لباس بپوشه تا حضور نجفی را داشته باشه) - همچنین تقاضاهای مالی متعددی مطرح می کرد (خب میدونست که اونقدر پول داری که ده میلیارد رو عین اب خوردن جور می کنی) متوجه شدم که طلاق در شناسنامه مقتوله نیز قید نشده است !!! (این حرف یا دروغ است یا نشانگر این است که عقدی در کار نبوده والا در محضر این موارد چک می شود)
 • IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  6 0
  نجفی: به مرحومه گفتمکه مسائل را حل کنیم [البته با کمک اسلحه و بالش] بارها پیشنهاد طلاق داده اما مخالفت می کرد( هنوز نجفی نمی دونست که با رفتن به دادگاه می تونست اینکار رو بکنه؟!! همانطور که نمی دونست طلاق در شناسنامه طرف ثبت نشده؟!!!)
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  5 0
  آدم بکش پول بده آزاد شو
  • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   5 0
   یاد فیلم های کلینت ایستوود به خیر خوب بد زشت انگار زندگی نجفی از روی اونا ساخته شده
 • IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  0 2
  کجایی امام خمینی تا ببینی کار مسئولان در جمهوری اسلامی به کجاها کشیده!!! خواب این روزها رو هم نمی دیدیم. خطابم به رهبری نظام و معدود پاکدستان این نظام ست. اگر براستی خواهان نجات این نظام نقدس و کشور و ملت ایران هستید باید تمامی مسئولان این کشور از رده وزیر به پایین تا فرمانداران و استانداران و مدیران کل و روسا و کلا در این سطح همه را اخراج و از شغل و مسئولیت معاف کنید و گروهی جدید و درست کار رو بجاشون منصوب کنید و اینبار سیستمی نظارتی قدرتمند داشته باشید تا اگر کسی خطا کرد بلافاصله برکنار و مجازات بشود. آقا این کارو نکنید این نظام بالاخره سرنگون خواهد شد.دیر و زود داره ولی سوخت و سوز هرگز. زودتر اقدام کنید.
  • IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   7 0
   بار دومی در کار نیست فرصتی داشتید که بر باد دادید مردم مثل عقاب این کارهای شما را زیر نظر دارند اینکه قاتل رو میبخشید ولی دست و پای دزد گوسفندی رو میبرید
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  5 0
  کارش خیلی شرم آوره، دروغ ها و توجیه هاش شرم آورتر. حتی دلم نمیخواد درباره توجیه های سرتاسر دروغش نظری بنویسم.اسم خودش رو تو تاریخ ثبت کرد.
 • Saeid IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  5 0
  خب آقای نجفی پول نمیدادی تا قصاصت کنن یا لااقل اون ده میلیارد رو به چند تا حکم اعدامی دیگه میدادی،بهتر نبود؟؟؟
  • IR ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   3 0
   احسنت.گل گفتید.
 • ه حسینی IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  4 0
  دو چیز در دنیا ندارد صدا ننگ ثروتمند و مردن گدا
 • حسین IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  4 0
  باسلام البته بما مربوط هم نیست کاش میگفتند اینهمه پولرا ازکجا اورده .خدایا توبه از فکر بد شایدهم بنده خدا ملکی ارثی چیری داشته.
  • IR ۲۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
   2 0
   نگفتن از کجا آورده چون همه میدونن از کجا آورده.
 • آگاه IR ۰۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
  0 3
  نظام اسلامی با قصاص نجفی هم تکلیف مسئولین را روشن میکند که بدانند اگر دست از پا خطا کنند قصاص خواهند شد و هم به اصلاح طلبان و دست اندر کاران فتنه 88 اعلام میشود که با دغل کاری و مظلوم نمایی نمیتوانند کار خود را پیش ببرند و هم به مردم اطمینان داده میشود که هر مسئولی در هر لباسی خطا کند مجازات میشود و هم از همه مهم تر به فرمان قرآن عمل کرده است ولی اگر کوتاه بیایند و خطای مسئولین را نادیده بگیرند ، به خطاکاران چراغ سبز نشان داده و شیاطین را خوشحال و خداوند را ناخرسند خواهند کرد.
  • IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
   2 0
   کاری ندارم همسر دومش چه جور آدمی بوده ولی بالاخره یه انسانی بوده که ناجوانمردانه به قتل رسیده و خونش رو با پول خریدند(هر چند من اعتقاد دارم با زور خریدن).دنیا دار مکافات هست امیدوارم نجفی هم تقاص اینکارش رو پس بده.
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
  4 0
  اگه دوست داشت قصاص بشه 10 میلیارد نمی داد رضایت بگیره
  • IR ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
   2 0
   اگه 10 میلیارد پول خودش بود والا راضی بود قصاص هم بشه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس