کد خبر 1068359
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۳
تجارت واردات صادرات

سخنگوی گمرک ایران گفت: بعد از۶ ماه از اجرایی شدن موافقت نامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا،حجم تجارت با این اتحادیه به بیش ازپنج میلیون تن کالا رسید.

به گزارش مشرق، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران ، اظهار داشت: از زمان اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران، با اتحادیه اقتصادی اوراسیا از پنجم آبان سال ۹۸ تا پنجم  اردیبهشت سال ۹۹، حجم تجارت کشورمان با این اتحادیه ، به پنج میلیون و ۱۰۴ هزار و ۹۸۴ تن به ارزش یک میلیارد و ۷۸۲ میلیون و ۵۷۷ هزار و ۷۱۹ دلار رسید.

بیشتر بخوانید:

وزیر صنعت: درخواست سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری در ایران داریم

وی افزود: سهم صادرات کشور به این اتحادیه ، یک میلیون و ۳۴۴ هزار و ۳۷۷ تن به ارزش ۵۳۹ میلیون و ۶۱۲ هزار و ۴۵۶ دلار در این مدت بوده است که روسیه با ۵۳ درصد ، ارمنستان با ۲۳ درصد و قزاقستان با ۱۶ درصد کل صادرات کشورمان به ترتیب مقاصد اول تا سوم کالاهای صادراتی کشورمان به این اتحادیه بودند.

سخنگوی گمرک ایران در خصوص کالاهای اصلی صادراتی به این اتحادیه گفت: سیب تازه با ۱۴درصد، پسته با ۱۲ درصد، گازمایع با ۹ درصد ،کیوی با ۷.۵ درصد انگور با ۳ درصد و خیار و ترشی خیاربا ۲.۵ درصد و فلفل با ۲.۲ درصد عمده محصولات صادراتی کشورمان به این اتحادیه را در۶ ماه گذشته  تشکیل می دهند.

لطیفی در خصوص واردات از این اتحادیه نیز اعلام کرد: بعد از اجرای این موافقتنامه، سه میلیون و ۷۶۰ هزار و۶۰۷ تن کالا به ارزش یک میلیاردو ۲۴۲ میلیون و ۹۶۵ هزار و ۲۶۳ دلار به کشور واردشده است، که عمده واردات ما از این اتحادیه کالاهای اساسی و مورد نیاز کشور بوده است.

وی افزود: جو با حدود ۳۰ درصد، ذرت دامی با ۱۸.۵ درصد، گندم با ۱۷.۵درصد، روغن دانه آفتابگردان با ۱۲درصد، لاشه و شقه بره با سه درصد، عدس  و نخ هرکدام با ۱.۳درصد و کاغذ وماشین الات صنعتی  به ترتیب کالاهای وارداتی از این اتحادیه به کشور هستند.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در خصوص سهم کل کالاهای تجاری ایران با اتحادیه اوراسیا که در چارچوب موافقتنامه رویه واردات یاصادرات را طی کردند گفت: از بیش از یک میلیاردو هفتصدو ۸۲ میلیون دلار کارنامه تجاری ۶ ماهه کشور با این اتحادیه، یک میلیارد و ۶ میلیون و ۹۵۰ هزار و ۵۴۱ دلار در چارجوب اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی عمل شده که می توان به سهم ۵۶ درصدی آن در کل تجارت اشاره کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس