کد خبر 1067986
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۰
حسن رشوند نمایه

هم امریکا و هم کشورهای کوچک حاشیه خلیج فارس برای چندمین بار دریافتند محور اصلی و اساسی در تأمین امنیت منطقه و نفتکش‌های کشورهای مختلف، فقط و فقط ایران است.

به گزارش مشرق، «حسن رشوند» در یادداشت روزنامه «جوان» نوشت:

در گذشته ابرقدرتی هم برای خودش قواعدی داشت و قدرت‌های بزرگ برای اینکه ثابت کنند ادعای آن‌ها در ابرقدرتی درست است و افکار عمومی چنین نقش و جایگاهی را برای او به رسمیت بشناسد، سعی داشتند از رفتارهایی که به تعبیر عامیانه، چیپ به نظر می‌آمد یا تضعیف کننده نگاه ابرقدرتی آن‌ها بود، پرهیز کنند. اکنون این قواعدِ هرچند خود تعریف کرده را همان قدرت‌ها تغییر داده‌اند. امریکا که ادعای ابرقدرتی دارد، یک روز در بوق و کرنا می‌دمد که به‌دنبال برقراری یک صلح پایدار در جهان است و از این رو از ایران می‌خواهد پای میز مذاکره بنشیند و توافقی را امضا کند که برای همه طرف‌ها نتیجه برد- برد دارد ولی در کمتر از دو سال، از همان برجام ناعادلانه‌ای که خودشان آن را یک توافق خوب می‌دانستند خارج می‌شود. پایبند نبودن به توافقات، خارج شدن از توافقات زیست محیطی و صدها رفتار متناقض دیگر در امریکایی‌ها نشان می‌دهد امریکا به‌رغم ادعای خود، یک ابر قدرت نیست.

اگر این را بگذاریم در کنار ضعف در کارآمدی مقامات کاخ سفید در کنترل یک ویروس (بسیاری از کشورهایی که هیچ ادعایی در ابرقدرتی ندارند، توانستند عملکرد مناسب‌تری نسبت به امریکا در کنترل این ویروس و خدمات دهی به شهروندان‌شان داشته باشند)، بر پوچ بودن ادعای امریکایی‌ها در ابرقدرتی شان کاملاً واقف می‌شویم. حالا همین کشور مدعی ابرقدرتی که قافیه را بر خود تنگ دیده، سعی دارد در حوزه‌هایی با کشوری درگیر شود که اساساً با وجود همه اقدامات خصمانه در طول این سال‌ها با شکست‌های سنگین در مقابل آن مواجه شده است. امریکا از برجام خارج شد با این امید که تا قبل از پایان زمان تحریم خرید و فروش تسلیحاتی ایران، جمهوری اسلامی را همچون توافقنامه برجام یک بار دیگر پای یک توافق دیگر بنشاند. برجام موشکی وغیره، سناریوهای نوشته شده مقامات کاخ سفید برای بعد از برجام بود که امروز شکست خورده است و اکنون کشوری که خودش برخلاف عرف توافقات بین‌المللی از برجام خارج شده در صدد است با تدلیس و دغل‌بازی بار دیگر فضای جدیدی را علیه ایران اسلامی برای تمدید تحریم خرید تسلیحاتی ایران طراحی و اجرا کند. امروز امریکایی‌ها باید بدانند آن پیمان‌نامه‌ای را که با اجحاف در حق ایران در بستر برجام منعقد شده بود، موریانه‌ها با انقضای تاریخ آن خورده‌اند و از بین رفته است و زنده کردن دوباره آن ممکن نخواهد بود.

بیشتر بخوانید:

گزارش وال استریت‌ژورنال درباره ماهواره نظامی ایران

اما امریکا با این رفتارهای خارج از عرف بین‌الملل و حتی قواعد ابرقدرتی، به‌دنبال چیست؟ قطعاً دلایل زیادی را می‌توان بر آن برشمرد، اما یقیناً بهترین دلیل را باید در شکست‌های پی در پی آن‌ها در منطقه از عراق گرفته تا سوریه، یمن، افغانستان، لبنان و... دانست که با وجود همه خباثت‌ها، سرافکنده از آن بیرون آمده‌اند. تحرکات معنادار و غلط آن‌ها در خلیج فارس در روزها و ماه‌های اخیر را باید در راستای همین شکست‌ها ارزیابی کرد.

آنچه امروز امریکا به بهانه رزمایش و تأمین امنیت نفتکش‌ها در گشت‌زنی و انجام اقدامات تحریک‏آمیز در منطقه خلیج فارس انجام می‌دهد، علاوه بر تلاش برای برهم زدن نظم منطقه‌ای، همچون دزدان دریایی قرن ۱۹ به‌دنبال سلب امنیت صیادانی است که امرار معاش خود را قرن‌هاست از این دریای پرروزی تأمین می‌کنند و در این اقدامات نابخردانه، برخی کشورهای اروپایی و عربی نیز با امریکا همراهی می‌کنند. علت این اقدام امریکا را در چند نکته می‌توان جست‌وجو کرد:

۱- دولت شکست خورده امریکا پس ازشکست‌های راهبردی در توقف کشتی‌های ایران درصدد جبران شکست‌های خود برآمده است و تحرک جدید او را در همین راستا می‌توان ارزیابی کرد.

۲- امریکا برای ترمیم ائتلاف شکست خورده خود در منطقه هم در عرصه زمینی و هم هوایی، این بار برای دلگرمی هم پیمانان مفلوک منطقه‌ای خود به این اقدامات دست زده است.

۳- جولان دادن در آب‌های بین‌المللی جزو ذات پلید و تجاوزگرانه شیطان بزرگ است که این بار ترامپ با نیم نگاهی به انتخابات ریاست جمهوری آبان ماه خود، چنین اقدامات تحریک‌آمیزی را انجام داده است.

۴- تصور اینکه دلمشغولی ایران درشرایط کرونایی موجب غفلت یا کوتاه آمدن ازپاسخ مناسب خواهد بود ازعوامل تحریک امریکا به این کار بوده است.

اما پاسخ قاطع و رسوا کننده ایران بر همه تصورات غلط امریکایی‌ها خط بطلان کشید. وقتی ترامپ رئیس جمهور امریکا لاف گزاف زد و گفت که من به ناوهای خود دستور داده‌ام قایق‌های گشتی سپاه را مورد هدف قرار دهند، این موضع‌گیری عجولانه و نابخردانه او بلافاصله با واکنش قاطع بالاترین مرجع نظامی ایران، یعنی ستاد کل نیروهای مسلح مواجه شد و نسبت به کوچک‌ترین حرکت غلط امریکایی‌ها در خلیج فارس هشدار داده شد. چراکه ایران انقلابی در این شرایط، ازوظیفه اصلی خود در پاسداری از آب‌های خلیج فارس و تأمین امنیت تنگه هرمز هیچ‌گاه کوتاه نخواهد آمد و همان‌گونه که در یک ماه اخیر دو اقدام شجاعانه و بازدارنده را انجام داده است، با هر حرکت و محاسبه غلط دشمن، این بار نیز چنان سیلی عبرت‌آموزی به او خواهد زد که همچون اسارت ۱۱ تفنگدار آن‌ها در جزیره سلمان یا ذلت آن‌ها در عین الاسد فراموش نشدنی خواهد بود. کما اینکه در همین تحرکات یک ماه اخیر امریکایی‌ها در خلیج فارس، سپاه دو اقدام ارزنده انجام داد که یقیناً آن‌ها در بازی شطرنج خود نمی‌توانند آن را نادیده بگیرند. این دو اقدام عبارتند از:

۱- سه هفته پیش در حوالی بندر الفجیره امارات در یک عملیات شجاعانه، نیروی دریایی سپاه از میان ناوهای رزمی امریکا و هم‌پیمانانش، یک نفتکش را متوقف و پس از دریافت مشخصات و اطلاعات لازم از این نفتکش پس از یک ساعت آن را رها کرد. جالب اینکه امریکایی‌ها با مشاهده این صحنه و ایجادسکوت رادیویی بدون هیچ‌گونه اقدامی فقط نظاره‌گر شجاعت انقلابی فرزندان عزیز ایران بزرگ بودند و جرئت کوچک‌ترین حرکتی را پیدا نکردند.

۲- گشت‌زنی ۱۱ قایق تندروی ایرانی در چند متری شش کشتی جنگی امریکایی و اخطار به آنان برای ترک آب‌های نزدیک به حریم ایران اسلامی دومین اقدامی بود که فرزندان سبزپوش سپاه انجام دادند. در این عملیات شجاعانه که در شمال خلیج فارس اتفاق افتاد نیروی دریایی سپاه با جداسازی ناوهای جنگی دیگر کشورها، در اطراف ناوهای امریکایی و در ۱۰ متری آن‌ها به گشت‌زنی و اخطار پرداخت و پس از یک ساعت از منطقه دور شد.

سپاه که شاهد ایجاد مزاحمت‌های چند ماه اخیر امریکایی‌ها در خلیج فارس برای صیادان کشورمان بود، با این اقدام خواست به امریکایی‌ها تفهیم کند امروز دیگر تعریف ابرقدرتی عوض شده است و هر کشوری با هر میزان از توان نظامی، اگر قصد کوچک‌ترین تعرض به منافع منطقه‌ای ایران را داشته باشد، با واکنش پشیمان کننده مواجه خواهد شد. بنابراین در این رابطه چند نکته حائز اهمیت است:

۱- قدرت فرزندان ملت ایران چه در تحریم تسلیحاتی باشیم یا نباشیم به تجهیزات و سلاح‌های آنان وابسته نیست. قدرت معنویت و اتکا به الطاف الهی، تکیه کردن بر هدایت حکیمانه فرماندهی شجاع و پشتوانه عظیم ملتی بزرگ و سلحشور و حاضر درصحنه، علت اصلی این شجاعت و اقتدار است.

۲- هم امریکا و هم کشورهای کوچک حاشیه خلیج فارس برای چندمین بار دریافتند محور اصلی و اساسی در تأمین امنیت منطقه و نفتکش‌های کشورهای مختلف، فقط و فقط ایران است.

۳- ایران اسلامی به پشتوانه دانش بومی فرزندانش و قدرت ایمان آن‌ها در واکنش سریع و قاطع و پشیمان کننده به تحرکات دشمنان هیچ تعارفی با هیچ کشوری هر چند با تجهیزات مدرن همچون امریکای مدعی ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  11 31
  با گروگان گرفتن امنیت حمل و نقل بین المللی و منطقه ای نمی توان خود را رکن امنیت جا زد
  • IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   6 1
   منظورتون از بین المللی و منطقه ، عقبه تروریستها که نیست ! ها ؟ ظلمه با پشتبانانشان هر چه و هر که و هر تعداد که باشند ، ظالمند و دفاع از ظلم هم از آنها و توجیه ظلمشان بدتر
 • DE ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  39 6
  هم امریکا و هم کشورهای کوچک حاشیه خلیج فارس برای چندمین بار دریافتند محور اصلی و اساسی در تأمین امنیت منطقه و نفتکش‌های کشورهای مختلف، فقط و فقط ایران است. آفرین. اگر ایران با امریکا درگیر بشه تمام مغازه نفتی های کوتوله اطراف خلیج فارس در دم آتیش میگیرن ذوب میشن باز مثل چند قرن پیش میچسبند به ایران
  • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   12 5
   این اتفاق باید بیفته و ما خاک هایی که اون کفتار پیر ازمون جدا کرده رو برگردونیم. دقیقا هم از خلیج فارس
 • IR ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  20 5
  ایرانی رو تهدید نکن..
 • IR ۰۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  20 4
  بزودی ایران زیباتر از گذشته خواهد شد
 • CA ۰۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  11 3
  آمریکا و رژیم صهیونیستی اگر ابرقدرت هستند پس چرا در سقوط اقتصادی بالای پنجاه درصد قرار دارند؟! هر چند اعلام نمی‌کنند رقم واقعی رو ولی هر چی که گفتند ضرب در ده بکنید رقم درست درمیاد. با این سقوط در چهار سال آینده عملا چیزی از رژیم صهیونیستی باقی نخواهد ماند!!!!!!!! چه برسه بخواد مدعی ابرقدرتی باشه؟!!!
  • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   6 13
   بنده کاری به سیاست و جنگ زرگری و راستی و چپی ندارم ، بعنوان یک شهروند از شمایی که ادعای ورشکستگی تمام دنیارو دارید یک سئول دارم ما که وضعیتمون شکر خدا گل و بلبله پس چرا ارزش ریالمون از قعر جدول اوله ؟! دلمون خوش بود حداقل ارزش پولمون از ونزوئلا بالاتره که ماشالله اونارم پشت سر گذاشتیم و بیارزشی پولمون مقام اولو کسب کرد
 • Nm IR ۰۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  14 3
  انشالله ترامپ پوزه اش به خاک مذلتی کشیده شود که نتواند دیگر سر بلند کند، که البته کاملا به فضل خدا امیدواریم
 • IR ۰۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  7 1
  ومن الله توفیق
 • ناشناس US ۰۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  10 22
  برعکس گفتی این توهم رو آریایی های وحشی دارن
  • عزت FI ۰۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   0 5
   تو چه مرگت است که همیشه اینقدر شاکی هستی؟مهاجرت همین است!سنگ در جای خودش سنگین است جابجا که شد یعنی هیچی نبوده.هیتلر دهها میلیون انسان بینوا را به کام مرگ برد که به او بگویند نژاد برتر آریایی!
  • محمد IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   7 1
   تمدن جهان از اریایی است و تاریخ ایران در موزهای معروف جهان به نمایش میزارن بعد تو کم خرد میگی اریایی وحشی. واقعا کم خرد و نادان هستی.
 • IR ۰۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  8 1
  احسنت به این متن و نویسنده
 • ابوعلى IR ۰۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  13 4
  جيگرتو بخورم سپاه ! اين كه نفت كشه رو با قلدرى از وسط شون ميكشه بيرون يعنى چى ؟!! جون داداش خيلى جيگر ميخواد ! در لحظه اراده شو ديكته كرده ! يه بي …… خ خوشگل هم از وسط خليج فارس براى پمبئوى احمق روانه كرده !
 • IR ۰۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  12 3
  اگه ذره ای از مواضع عقب نشینی کنیم یا شل بگیریم این نادونها فکر میکنن نقطه ضعف داریم. علاوه بر ایمان و توکل به خدا و اطمینان به تصمیمات فرماندهان شجاع کشور باید مراقب پیاده نظام و فریب خوردگان داخلی هم بود که اقدام به تخریب نظام و بزرگنمایی امکانات و قدرت پوشالی دشمن نکنن. امریکا به مکر و فریب و تلقین به قدرت زندس در حالی که یه ویروس کوچیک کل امریکا و قدرتهای نظامیش رو زمین گیر کرده.
 • حسن IR ۰۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  11 3
  سلام زنده باد سلحشوران و سربداران خلیج همیشه فارس ایران و ارتش جمهوری همیشه بیدار ایران و زنده وپاینده باد فرمانده کل قوا رهبر عظیم و شأن انقلابی ایران،، دستور فرمودند هر خطایی از دزدان دریایی آمریکا وتروریست های آمریکایی،، آنگونه پاسخ داده شود که هرگز در تاریخ فیلم های وسترنی غربی هم به خواب ندیده باشد که آنهم ( آتش به اختیار) هرگز این فرمان حضرت آقا را فراموش نکند ومانند یک زنگ خطر درگوشش داشته به یاد داشته باشد،، زنده با ایران بزرگ توران زمین،، سرزمین دلاورانه بیش از 5 هزارساله،، و پاینده باد پرچم سه رنگ الله اکبر ایران و ماندگار و برقرار باد ارتش و سپاه جمهوری اسلامی ایران،،
 • IR ۰۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  4 5
  ایران از اساس ادعای امریکا را در مورد حادثه دریایی اخیر رد کرده و ان را روایت هالیوودی خوانده بود. در حالیکه نویسنده محترم عین ان قرائت را اورده است.
 • IR ۰۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  9 2
  :)))))))) وسط رزمایش آمریکای فیک رفتن یه کشتی رو گرفتن آوردن بعد یارو توئیت زده پاسخ ایران رو بدین!! دل درد گرفتم از خنده هووففــــــ
  • کوروش پارسی IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   7 0
   حالا دل درد نگیر تو این وضعیت کرونایی بخوای بری بیمارستان محیطشم آلودست کرونا میکشتت فعلا نیازت داریم :))
 • IR ۰۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  11 2
  باید با قاطعیت واقتدار باتروریستهای امریکایی برخورد کرد وبه نوکرانش هم گوشمالی محکم داده شود. اینجا ایران است سرزمین دلاوران وظلم ستیزان است .این سرزمین تسلیم نمیشود وهرگزنخواهد شد ودیکتاتورهای عالم را به خاک سیاه نشانده وخواهد نشاند
 • عزت FI ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  0 18
  من هیچ چیز راجب به کارکنان مشرق نیوز نمیدانم بجز اینکه بعد از چند سال نظر کاربرانتان را میخوانم اکثرأ بخاطر خاله زنک بازیتان به شماها بدو بیرا (فوش)میدهند!چرا؟
  • IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   4 1
   چون جیگر همین بچه هاست که ایران رو نگه داشته و طبیعی هست که دشمنان این سرزمین جلز و ولز کنن :)
 • CA ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  5 2
  علت شکست آمریکا شکست علت وجودی آن هست . بخش جالب در این هست که ظاهری گول زننده برای به اصطلاح متحدان خود ساخته در صورتی که حتی صفر روز هم در مقابل نیروهای ایران نمیتونه دوام بیاره. یادتون باشه با اسم دهان پر کن و یا ابزارهای بزرگتر و با قیافه ها عجیب و هالیوودی ( که البته بیشترشون با پولهای همینها ساخته شده چون این فیلیم ها با این هزینه ها سود ده نیستند) نتیجه جنگ رقم نمیخوره. آمریکایی ها در این منطقه تکون اشتباهی بخورند به پودر تبدیل میشند. در ضمن ایران قرار نیست سلاح بخره چون ایران تماما سازنده هست و قرار هست فروشنده سلاحی باشه که نیروهای آمریکایی و متحدانش رو میتونه بفرسته به جهنم!!!!!!
 • رضا IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  2 2
  سوخو ۳۵ و ما ادراک سوخو ۳۵ البته به سوخو ۳۰ هم راضی هستیم
  • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   2 0
   ایران اسلامی نیازی به این آهن پاره ها ندارد .
 • IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  6 5
  حالا مثلا ما ابر قدرت. چی میشه حالا
  • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   4 3
   إن شاء الله مقابله با بساط استکباری و ...
 • DE ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  2 6
  واقعا بقول این تحلیلگر نابغه سیاسی، آمریکا ابر قدرت نیست چرا که یک دلقک آمریکایی بنام ترامپ با خط و نشان کشیدن به تمام جهانیان کل فروش نفت ایران و خرید تسهیلات نظامی توسط ایران را تحریم کرد و اقتصاد ایران را بدون جنگ کاملا ورشکسته کرد. این سیاهی لشکر بنام آمریکا با حمله از خلیج فارس دو کشور عراق و افغانستان را اشغال کرد. البته جدیدا هم کاملا خلیج فارس و تنگه هرمز را ماهها اشغال کرده است.
  • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   2 1
   تو هم نابغه اییا :/
 • حبیبی IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  3 3
  درود خداوند بر سپاه مقتدر پاسداران..مرگ بر آمریکا ی تروریست مرگ بر کدخدا پرستان
 • IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  3 3
  افرین‌به‌نیروهای‌شجاع‌ازتارعنکبوت‌نبایدنترسد اینکه‌اینجا‌مگر‌تکزاس‌ادم‌کش‌هست‌برو‌مملکت‌خودشان‌‌نگهدارند
 • IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  1 2
  ایران بوسیله بدن های تکه تکه شده نیروهای خود به موشک های امریکا و اسراییلی حمله سختی می کند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس