کد خبر 1067012
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۱
جلسه دادگاه آنلاین - کراپ‌شده

نخستین جلسه دادگاه به صورت آنلاین برگزار شد.

به گزارش مشرق، به دلیل شرایط کشور در خصوص بیماری کرونا، برخی از فعالیت‌ها که قابلیت دورکاری یا اجرای مجازی دارد، به این شکل انجام می‌شود؛ حالا هم نخستین جلسه دادگاه به صورت آنلاین برگزار شد.  

در سال ۱۳۹۲ قانون آیین دادرسی الکترونیکی به تصویب رسید و سه سال بعد نیز در راستای اجرای مواد ۱۷۵ و ۱۷۶ قانون آیین دادرسی کیفری، آیین‌نامه نحوه استفاده از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی به تصویب رئیس قوه‌قضائیه رسید.

بیشتر بخوانید:

تست موفقیت آمیز «دادگاه آنلاین» بر بستر شبکه امن همراه اول

فیلم/ پروژه «دادگاه آنلاین» پیوندی میان دقت و سرعت

هدف از این قوانین و بخشنامه‌ها، این بود که اولا از اطاله دادرسی، جلوگیری به عمل آید و پس از آن نیز امکان جمع کردن همه قوانین متعارض و متناقض با یکدیگر و در رأی نهایی یک پرونده فراهم شود.

خلوت سازی دادگاه ‌ها و کاستن از جمعیت مراجعه کنندگان، پاسخگویی مناسب الکترونیک به درخواستهای مردم، تقویت بایگانی الکترونیک محاکم، تسریع در امور و پاسخگویی به استعلامات، افزایش دقت در ثبت لوایح، دادخواستها، اعتراضات و سایر اوراق قضایی، دقت و سرعت در ابلاغ اوراق قضایی و آرای محاکم و دلایلی از این دست باعث شد تا قوه قضائیه به سمت الکترونیکی شدن پیش برود، ولی عملا تنها بصورت ابلاغ اوراق باقی ماند و تمام مراحل دادرسی از کارشناسی و تحقیقات گرفته تا تشکیل جلسه و استماع سخنان اصحاب پرونده، غالبا به صورت حضوری انجام می شود.

و حالا به دنبال شرایط جدید به دلیل شیوع کرونا در کشور، ابلاغیه های جدیدی از سوی دستگاه قضا مبنی بر دورکاری و برگزاری دادرسی الکترونیک داده شده که می تواند گامی بلند برای جلوگیری از مشکلات حضور فیزیکی افراد در دادگاه شمرده می شود.

براساس این دستورالعمل‌ها، طی روزهای اخیر نیز با دستور محمد جواد حشمتی مهذب رییس دادگستری استان تهران و در جهت اجرای دستور رئیس قوه قضائیه مبنی بر توسعه دادرسی های الکترونیکی،کارگروه اجرای سامانه های ویدئو کنفرانس و دادرسی الکترونیک در دادگستری تهران تشکیل شد و اینک اولین جلسه آنلاین دادگاه برگزار شده است.

دانلود

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس