کد خبر 106645
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۷:۱۳

برخي بر اين باورند كه ممكن است السنوسي اسرار همكاري نظام قذافي را با فرانسوي ها فاش كند.السنوسي پيش از فروپاشي نظام قذافي و فرارش از طرابلس در ماه آگوست اعلام كرد كه با ساركوزي ديدار كرده است.

به گزارش مشرق، ایلنا به نقل از الجزیره نوشت: به دنبال بازداشت «عبدالله السنوسی» وزیر سازمان اطلاعات «معمر قذافی» رهبر سابق لیبی، دادگاه بین المللی جنایات جنگی، طرابلس و پاریس خواستار تحویل وی شدند.

«فادی عبدالله» سخنگوی رسمی دادگاه بین المللی جنایات جنگی اعلام کرد که این دادگاه گزارش‌هایی در مورد بازداشت السنوسی وزیر اطلاعات قذافی دریافت کرده است.

العبدالله افزود: به زودی از دولت موریتانیا می‌خواهیم که به طور رسمی خبر بازداشت السنوسی را اعلام کند و در این صورت از «نواکشوط» می‌خواهیم که با ما همکاری کرده و وی را تحویل دادگاه دهد.

سخنگوی این دادگاه افزود: موریتانی عضو دادگاه بین المللی جنایات جنگی نیست ولی به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل باید با این دادگاه همکاری کند.

از سوی دیگر «ناصر المانع» سخنگوی دولت لیبی نیز اعلام کرد طرابلس خواستار اطمینان از بازداشت السنوسی شده و از موریتانی می‌خواهد که وی را برای محاکمه در لیبی تحویل این کشور دهد.

در همین حال «نیکولا سارکوزی» رئیس جمهور فرانسه نیز خواستار تحویل السنوسی به کشورش شد تا در پرونده انفجار هواپیمای «یوتا» محاکمه شود.

هنوز روشن نیست سارکوزی چرا می‌خواهد که السنوسی برای محاکمه به کشورش منتقل شود. برخی بر این باورند که ممکن است السنوسی اسرار همکاری نظام قذافی را با فرانسوی‌ها فاش کند.

السنوسی پیش از فروپاشی نظام قذافی و فرارش از طرابلس در ماه آگوست اعلام کرد که با سارکوزی دیدار کرده است.

وی همچنین گفت که لیبی‌ها به طور غیرمستقیم از تبلیغات انتخاباتی سارکوزی برای ریاست جمهوری حمایت کردند.

السنوسی یکی از شخصیت منفور عربی و بین المللی است که توسط دادگاه فرانسه به علت دست داشتن در انفجار هواپیمای وابسته به شرکت «یوتا» ی فرانسه در سال ۱۹۸۹ بر فراز خاک نیجریه، به زندان ابد محکوم شده است. در این انفجار ۱۷۰ نفر از جمله ۵۴فرانسوی کشته شدند.

وی همچنین مظنون به دست داشتن در انفجار هواپیمای «پان امریکن» بر فراز «لاکربی» در سال ۱۹۸۸ است که در آن ۲۷۰ مسافر جان خود را از دست دادند.
علاوه بر آن وی متهم به دست داشتن در کشتار بیش از هزار زندانی اسلامگرا در زندان «ابوسلیم» در طرابلس در سال ۱۹۹۶است.

عبدالله السنوسی ۶۲ ساله «گنجینه اسرار» ی است که هر کس به آن دست یابد می‌تواند از اطلاعات وی استفاده ببرد.

روز گذشته خبرگزاری رسمی موریتانی افزود: السنوسی وزیر اطلاعات «معمر قذافی» رهبر سابق لیبی شب گذشته با استفاده از گذرنامه جعلی از شهر «دارالبیضا» ی مغرب به نواکشوت پایتخت موریتانی وارد شده بود.

السنوسی گذرنامه جعلی کشور «مالی» را داشت.

دادگاه جنایات بین المللی جنایات جنگی حکم بازداشت وی را به اتهام ارتکاب جنایات ضد بشری صادر کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس