کد خبر 106623
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۵:۴۹

اين ستاد مشترك با فروش اعتباري و نسيه مواد مخدر صنعتي به قاچاقچيان، آنها را تشويق به عرضه اين مواد در داخل كشور كردند.اين در حالي است كه نهادهاي فرهنگي و خانواده‌ها بايد با توجه به اين موضوع و جدي بودن خطر اين شبيخون، ضمن نظارت بر رفتار فرزندان خود با اطلاع رساني و آموزش‌ عوامل دشمنان را نااميد كنند.

به گزارش مشرق، تهران امروز نوشت: در دسترس بودن انواع مواد مخدر صنعتی از مهم ترین علل افزایش اعتیاد در ميان نوجوانان و جوانان كشور است. در حالي كه ميزان كشفيات مواد مخدر هر سال بيشتر از سال‌هاي گذشته مي‌شود، آمارها نيز اعلام مي‌كنند كه ميزان قاچاق مواد مخدر به كشور باعث افزايش اعتياد، به خصوص در ميان نوجونان و جوانان شده است.

كاهش قيمت مواد مخدر يكي از دلايل افزايش آمار معتادان جامعه است. بد نيست بدانيد كه ماده مخدر شيشه كه 70 درصد معتادان به آن اعتياد دارند، در سال‌هاي ابتدايي دهه 80 هر كيلو 80 ميليون تومان خريد و فروش مي شد اما زماني كه پيش ساختهاي توليد اين مواد در جامعه زياد شد، طي 4 سال قيمت آن با كاهش 400 درصدي رو به رو شد و به كيلويي 2 ميليون تومان رسيد. اما به راستي دليل اين بحران اجتماعي چيست؟ مینو برزگر، روانشناس اجتماعي، با هشدار نسبت به اینكه مصرف مواد مخدر در نوجوانی مسئله خطرناكی است، مي گويد:« استفاده ناچیزی از انواع مواد مخدر می تواند به ضرر و زیان های بزرگی منجر شود. اين در‌حالي است كه محیط خانواده و مدرسه موثرترین عوامل در گرایش قشر نوجوان و جوان به اعتیاد است و استفاده مداوم از مواد مخدر توسط یك نوجوان علامت هشدار دهنده ای است كه باید سریع شناسایی شده و به آن رسیدگی شود.»

وي با بیان اینكه اعتیاد نوجوان و جوان پدیده ای تك علتی نیست، تاكيد مي كند:«تجربیات ثابت كرده مشاوره و برنامه‌های روان درمانی برای حل مشكلات خانواده ضروری است و داشتن روابط دوستانه با فرزندان، وقت گذاشتن براي كودكان و نوجوانان و ارائه الگوهای رفتاری سالم والدین در پیشگیری از گرایش به اعتياد موثر است.» به گفته برزگر، بايد به نوجوانان و جوانان تفهیم شود كه اساس توقع و انتظار والدین از آنان برای رعایت موازینی كه در خانه برای آنان وضع می شود، عشق، علاقه و توجه والدین به آن‌هاست.

توليد مواد مخدر روانگردان در مرزهاي كشور

دكتر مجيد ابهري ، آسيب شناس اجتماعي نيز در گفت‌و‌گو با تهران امروز مي گويد:‌« بعد از افزايش شبكه‌هاي ماهواره‌اي فارسي زبان، سايت‌هاي غيراخلاقي و گسترش پديده عرفان‌هاي كاذب، ناتوي فرهنگي در يك حركت حساب شده اقدام به فعاليت‌هاي كاربردي در زمينه تخريب فكري جوانان كرد و براي رسيدن به اين مقصود، سازمان‌هاي جاسوسي آمريكا و اسرائيل در مرزهاي شرقي كشور با به كار گرفتن مافياي مواد مخدر، اقدام به ايجاد مراكز توليد مواد مخدر روانگردان صنعتي كرده‌اند.»

وي تاكيد مي كند: « اين ستاد مشترك با فروش اعتباري و نسيه مواد مخدر صنعتي به قاچاقچيان، آنها را تشويق به عرضه اين مواد در داخل كشور كردند.اين در حالي است كه نهادهاي فرهنگي و خانواده‌ها بايد با توجه به اين موضوع و جدي بودن خطر اين شبيخون، ضمن نظارت بر رفتار فرزندان خود با اطلاع رساني و آموزش‌ عوامل دشمنان را نااميد كنند.»

ورود 20 ماده مخدر جدید به كشور

امير حسين ياوري، مدیرکل پژوهش ستاد مبارزه با مواد‌مخدر نيز با اشاره به اینکه در آینده نزدیک 20 ماده مخدر جدید وارد بازار ایران خواهند شد ، مي گويد:‌« با وجود چنین بازار پویایی، درمانگران و پژوهشگران باید برای آن زمان راهکار ارائه دهند و خود را آماده کنند.»

وي تاكيد مي كند:‌« در حال حاضر خرید و فروش مواد‌مخدر تنها مشکل این حوزه نیست و ساخت بی‌وقفه و روزآمدی بازار مواد‌مخدرو چرخش‌های مالی وسیع این حوزه باعث شده تولید‌‌کنندگان با دقت، آینده‌نگری و نوآوری بیشتری به کار ادامه دهند، ولی برای مقابله 3 راهکار نابودی بازار، مداخله در درمان و قطع مصرف پیش روی ماست و کراک، شیشه و تریاک در تهران از مهم‌ترین مواد اعتیادآور است. گسترده بودن علت‌های عود اعتیاد در افراد، نشان داده که تنها به وسیله یک پروتکل نمی‌توان به نتیجه موردنظر دست یافت.» اگر چه 2 ميليارد تومان بودجه براي تحقيقات مواد مخدر در كشور در نظر رفته شده ، اما به گفته سردار مويدي، رئيس پليس مبارزه با مواد مخدر: «در هر دقیقه دو کیلو مواد مخدر در کشور کشف و در هر ساعت نيز 30 فروشنده مواد مخدر و معتاد دستگير می‌شوند.»اين در حالي است كه تولید مخدرهای صنعتی نسبت به گذشته بسیار افزایش یافته و آشپزخانه‌های تولید این ماده در کشور فعال هستند. همچنين براساس آمار، در 9 ماهه نخست امسال روزانه به‌طور میانگین یکهزار و 192 کیلوگرم مواد مخدر در کشور کشف شده است. این آمارها حاکی از آن است که ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر و سایر رده های پلیس، موفق به کشف هر ساعت 49 کیلوگرم انواع مواد مخدر می شوند. به گفته پلیس، مواد مخدر از طریق مرزهای شرقی وارد شده و علاوه بر توزیع درکشور از طریق مرزهای غربی کشور به اروپا ترانزیت می شود.

زنگ خطر موادمخدر صنعتي در جامعه به صدا درآمده است

رئيس سازمان پزشکي قانوني کشور نيز با تاکيد بر اين که شيوع و گسترش شديد سوء مصرف موادمخدر صنعتي به ويژه شيشه در كشور، زنگ خطر را براي خانواده‌ها و دستگاه‌هاي ذي‌ربط به صدا درآورده و مي گويد: « شايعه اعتيادآور نبودن مصرف شيشه موجب جذب حداكثري بازار مصرف شده و بسياري از افراد ناآگاه و بي تجربه گرايش به سوء مصرف اين ماده مهلك و خطرناك پيدا کرده‌اند.»

احمد شجاعي با اشاره به اين که مواد روانگردان به مواد شيميايي گفته مي‌شود که بر روي عملکرد مغز اثر گذاشته و منجر به تغييرات رفتاري، شناختي، خلقي و همچنين درجه هوشياري مصرف کننده ميشود، تاكيد مي‌كند: «اين مواد مي‌توانند در ابتدا باعث افزايش تمرکز و همچنين سرخوشي در فرد مصرف کننده شوند، لذا اين امر منجر به سوء مصرف اين مواد مي شود.» وي با اشاره به اين که شيشه با موادي ارزان قيمت و به سادگي در لابراتوارهاي غير قانوني و زيرزميني به روشي فوق‌العاده خطرناک توليد مي‌شود، مي گويد: «مهمترين اثرات حاد «آمفتامين»‌ها احساس شادي و راحتي در ابتداي مصرف، افزايش فشار خون، تهوع، کاهش اشتها، از دست رفتن مهارها، افزايش سرعت تنفس و ضربان قلب، تعريق زياد و احساس تشنگي و به هم زدن دندان‌هاست كه البته همه اينها بسيار خطرناك است.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس