سعید نمکی

وزیر بهداشت: اخیراً مکتوبی توسط تعدادی از افراد صاحب‌نام دریافت شد که در عرصه دارو از استمرار بعضی از شیوه‌ها که هنوز منافع جریان‌های خاص را تأمین می‌کند گله‌مند بودند.

به گزارش مشرق، در پی نامه تعدادی از افراد صاحب نام در حوزه پزشکی، دارویی، اقتصادی و اجتماعی به وزیر بهداشت در خصوص استمرار برخی شیوهها در سازمان غذا و دارو که منافع جریانهای خاصی را تامین میکند، دکتر نمکی طی نامه‌ای دستور رسیدگی به این موارد را به دکتر شانه ساز رییس سازمان غذا و دارو، ابلاغ کرد.

ببینید:

فیلم/ هشدار وزیر بهداشت درباره غفلت از کرونا

متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر شانه‌ساز

معاون محترم و رئیس سازمان غذا و دارو

با سلام؛

اخیراً مکتوبی توسط تعدادی از افراد صاحب‌نام در حوزه پزشکی، دارویی، اقتصادی و اجتماعی دریافت شد که به‌تفصیل ضمن اشاره به رفتار فسادستیزانه و شفافیت‌گرای مدیریت کنونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌خصوص در عرصه دارو و تولید و واردات فرآورده‌های دارویی، از استمرار بعضی از شیوه‌ها که هنوز منافع جریان‌های خاص را تأمین می‌کند گله‌مند بودند.

نیک می‌دانید از روز نخست ورود اینجانب به این مجموعه، اولین گامها در ایجاد پاکیزگی و شفافیت سازمان غذا و دارو و هیئت امنای ارزی برداشته شد، تولید داخل در دارو و تجهیزات پزشکی مورد توجه ویژه قرار گرفت و از واردات محصولاتی که مشابه داخلی داشت جلوگیری به‌عمل آمد.

ارزهای دریافتی سال ۱۳۹۷ با بررسی دقیق پنج‌ماهه تعیین تکلیف و موارد تخلف و بلاتکلیف عیناً به مراجع محترم قضائی منعکس شد. کمیسیون‌ها و تصمیماتش شفاف به اطلاع ذی‌نفعان و مردم رسید. با حمایت از تولید داخل مصرف ارز ۲۰% کاهش یافت ضمن آنکه علی‌رغم فشار سنگین مصرف به‌دلیل سیلاب‌ها، سه و نیم میلیون زائر اربعین حسینی(ع)، آنفلوآنزای H۱N۱  و کرونا بالا رفته بود، با صرفه‌جویی حداقل ۶۰۰ میلیون یورو در سال عمل کردیم برای اولین بار قرارگاه دارو و تجهیزات و شورای مشورتی با حضور صاحب‌نظران و نمایندگان ذی‌نفعان عرصه دارو و تجهیزات پزشکی برگزار شد و از نظرات ایشان در برنامه‌ریزی و اجرا استفاده شد.

انتخاب جناب‌عالی به‌عنوان رئیس سازمان سازمان غذا و دارو به‌دلیل حسن شهرت در پاکدستی و عدم وابستگی به جریانات تأثیرگذار در رانش‌ها و کشش‌های گذشته بود و بارها از جناب‌عالی خواستم که با درنظرگرفتن رضای پروردگار و بدون هرگونه حب و بغض و با عدالت‌محوری کامل ضروری است دست هرگونه رانت‌خوار از مجموعه را کوتاه کنید و در صورت بروز هرگونه فساد بلافاصله بدون مصلحت‌اندیشی برخورد نمایید. افرادی که پایه‌های رانت و سودجویی گروههای فشار را تثبیت می‌کنند سریعاً جابه‌جا و پرونده‌ای را که حاکی از سوء استفاده و رانت‌جویی است به مقامات قضائی منعکس کنید، که خوشبختانه در موارد متعددی بدون جنجال این کار را انجام داده‌اید.

از آنجا که اکثر امضاکنندگان نامه را می‌شناسم و ایمان دارم که ابراز نگرانی ایشان در راستای دغدغه‌ای ملی برای پاگرفتن ریشه‌های فساد قدیمی در مجموعه‌ای است که با زحمت فراوان به‌سمت پاکیزگی می‌رود، ضمن احترام به همکاران گذشته و حال آن مجموعه که سال‌ها با صداقت و یکرنگی حافظ جنبه‌های کارشناسی و نظارتی درست آن سازمان بوده‌اند ضروری است هرچه زودتر موارد ذیل دنبال شود؛

۱ ــ با حضور رئیس محترم دفتر بازرسی و حراست وزارتخانه و همچنین دو نفر از امضاکنندگان نامه مذکور آقایان دکتر اشتری و دکتر سمنانیان که سابقه و شناخت قدیمی در همکاری با ایشان دارم هیئتی تشکیل و سریعاً موضوعات بررسی و گزارش شود.

۲ ــ مواردی که بدون جنجال در این مدت پیگیری و تقدیم مقامات قضائی شده پیگیری شود و نتیجه به اطلاع برسد.

۳ ــ در صورتی که هرگونه شیوه غیرعادلانه‌ای در حمایت از جریانات فرصت‌طلب و سودجو توسط جریان خاصی ادامه دارد همان‌گونه که بارها گفته‌ام نباید اعمال آن شیوه غیرعادلانه استمرار یابد.

۴ ــ هرگونه پروانه و یا مجوزی که در سال‌های گذشته مبنی بر روش‌های غیرعلمی و غیرمنصفانه و با بی‌عدالتی و رانت‌جویی صادر شده و کسانی را به سودهای سرشار رسانده است، سریعاً مورد بازنگری و تصمیم‌گیری عادلانه قرار گیرد.

بدیهی است این تصمیمات نباید موجب کمبود دارو و ایراد زیان به مردم شود. اگرچه اجرای عدالت و برخورد با سودجویان همواره باید مدنظر باشد، مع‌الوصف شرایط کشور، نیازمندی مردم و مصلحت‌اندیشی مدبرانه و پرهیز از عملکرد شعاری و شتابزده هرگز فراموش نشود.

۵ ــ اصلاح سامانه ردیابی که با زحمت فراوان به سرانجام رسید هرچه زودتر در مورد دارو و تجهیزات پزشکی به‌کار گرفته شود که نظارت هوشمند به بهترین شکل میسر باشد.

۶ ــ کماکان اولویت با تولید داخل است و امسال نیز همچون سال قبل ورود هرگونه دارو و تجهیزات پزشکی که مشابه داخلی دارد و از نظر تعداد و کیفیت جوابگوست ممنوع اعلام شود. بدیهی است در صورتی که سلامت مردم به‌دلیل کیفیت و یا کمیت تولید داخل مورد تهدید قرار گیرد تصمیم دیگری خواهیم گرفت.

بی‌تردید اگر اصلاحات زیربنایی و شفاف‌سازی گسترده در این ایام نهادینه نشود نمی‌دانم کی و چگونه می‌توان در آینده بدان پرداخت. روزمرگی، مماشات و کنارآمدن مزمن با ناپاکی بزرگترین عامل مؤثر در تنومندی ریشه‌های فساد در همه اموری است که هر روز کار را بر همگان سخت‌تر خواهد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس