کد خبر 106578
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۲:۰۵

مردم خوزستان امروز با هوایی به شدت آلوده مواجه شده اند به گونه ای که میزان غلظت آلودگی در برخی شهرهای خوزستان 51 برابر حد مجاز است.

به گزارش مشرق به نقل از مهر، امروز شدت هوا به گونه ای است که مردم آبادان حتی قدرت نفس کشیدن را ندارند و آنها در حال تجربه کردن بدترین وضع آب و هوایی در خوزستان هستند. بدترین حالت این گرد و غبار این است که هم اکنون بر شدت و غلظت آن افزوده می شود و امیدی برای فروکش کردن آن نیست.
فرق اساسی این پدیده این بار با دفعات قبل این است که این گرد و غبار از جنوب شرق عربستان آغاز شده و با خاک صحراهای عراق مخلوط شده و وارد هوای خوزستان شده در حالیکه در پدیده های قبلی صرفا گرد و غبار جنوب عراق وارد هوای خوزستان می شد.

براساس اعلام سازمانهای جهانی، وقتی غلظت گرد و غبار به 150 میکروگرم بر مترمکعب برسد وضع هوا به مرز هشدا می رسد ولی هم اکنون غلظت آلودگی در شهرهای مختلف استان خوزستان بسیار بالاست و همه شهرهای خوزستان آخرین روز کاری سال را تعطیل اعلام کرده اند.

تا ساعت هشت و 45 دقیقه امروز غلظت هوا در شهر آبادان هفت هزار و 657 میکروگرم بر مترمکعب، در شهر اهواز چهار هزار و 350 میکروگرم بر مترمکعب و در شهرستان دزفول سه هزار و 255 میکروگرم بر مترمکعب اعلام شده است که نشان می دهد آلودگی هوا طبق استانداردهای جهانی در آبادان 51 برابر حد مجاز است.
 

مدیرکل محیط زیست استان خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: شدت گرد و غبار فوق العاده بالاست و متاسفانه در حال افزایش است.

تورج همتی افزود: فرق اساسی گرد و غبار امروز این است که برخلاف همیشه که از جنوب عراق به سمت خوزستان و کشور حرکت می کرد، این بار از جنوب شرق کشور عربستان آغاز شده و پس از رفتن به عراق و شدت یافتن به سمت کوه های زاگرس و خوزستان آمده است.

وی افزود: استاندارد جهانی برای رسیدن گرد و غبار در هوا، 150 میکروگرم بر مترمکعب است ولی ما در کارگروه استان خوزستان استانداردهای جدیدی تعریف کردیم که بر اساس آن اگر غلظت گرد و غبار به دو هزار میکروگرم بر مترمکعب برسد مقطع ابتدایی، اگر به سه هزار میکروگرم بر مترمکعب برسد تمام مراکز آموزشی و اگر به بالای سه هزار میکروگرم بر مترمکعب برسد تمام مراکز آموزشی و دستگاه های دولتی تعطیل می شود.

همتی در خصوص میزان غلظت گردو غبار موجود در هوای خوزستان نیز گفت: تا ساعت هشت و 45 دقیقه صبح امروز غلظت هوا در شهر آبادان هفت هزار و 657 میکروگرم بر مترمکعب، در شهر اهواز چهار هزار و 350 میکروگرم بر مترمکعب و در شهرستان دزفول سه هزار و 255 میکروگرم بر مترمکعب اعلام شده است.

وی عنوان کرد: اگر غلظت گرد و غبار به 625 میکروگرم بر مترمکعب شرایط هوایی کاملا ناسالم و برای زندگی مردم خطر آفرین است.
 

مدیرکل محیط زیست استان خوزستان در خصوص خطرات این نوع گرد و غبار گفت: این گرد و غبار که به آن ریزگرد می گویند به صورت مستقیم وارد خون می شود و در خون به صورت گلوله جمع می شود. این حالت باعث ایست قلبی می شود به همین دلیل مردم باید مراقب باشند که به هیچ وجه در هوای آزاد تردد نکنند.

همتی به مردم خوزستان توصیه کرد: که برای کاهش میزان آلودگی هوا از برخی گیاهان طبیعی در منازل خود استفاده کنند زیرا آنها می توانند تا حدودی هوای داخل منازل را پاک کنند.

آخرین روز کاری امسال در حالی در استان خوزستان تعطیل اعلام شد که فعالیتها بانکها به علت آخرین روز کاری خود همچنان ادامه دارد به همین دلیل مردمی که قصد پرداخت اقساط تسهیلات خود را دارند ملزم می شوند به شعب بانکها مراجعه کنند تا مبادا جریمه ای متوجه آنها شود زیرا اگر امروز موعد قسط آنها باشد و پرداخت نکنند شامل حدود هفت روز جریمه پرداخت قسط به علت تعطیلی های پیش رو می شوند.

به همین دلیل این امر مردم را مجبور به ترک خانه ها و حضور در شعب بانکها کرده که بی شک برای سلامتی آنها مضر است این در حالی است که انتظار می رود استانداری با تعطیل اعلام کردن بانک از حضور مردم در شعب جلوگیری و بر حفظ سلامتی مردم تاکید می شود.

اگر بانکها تعطیلی را وارد سیستمهای خود کنند، پرداخت نکردن قسط در چنین روزی شامل جریمه نمی شد و مردم مجبور نمی شدند در این هوای آلوده در معابر تردد کنند.


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس