آیت‌الله نوری‌همدانی

یکی از مراجع عظام تقلید درباره حکم روزه ماه مبارک رمضان امسال گفت: به نظر اینجانب، ملاک خوف از بیماری یا تشدید بیماری است و خوف باید منشاء عقلایی داشته باشد یا پزشک متعهد و متدین تشخیص دهد.

به گزارش مشرق،  با توجه به در پیش بودن ماه مبارک رمضان آیت ­الله العظمی حسین نوری همدانی از مراجع عظام تقلید پاسخی به استفتاء چگونگی روزه مؤمنان در این ماه با توجه به شیوع بیماری کرونا دادند که مشروح آن در ادامه می‌­آید:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

در روزهای اخیر مکرر عرض شد که روزه یکی از اعمال واجبی است که برای افرادی که شرایط دارند واجب است، مگر اینکه در سفر و یا بیمار باشد و یا اینکه در وضعیتی باشد که اگر روزه بگیرد، خوف آن را داشته باشد که بیمار شود و یا بیماریش تشدید گردد.

به نظر اینجانب، ملاک خوف از بیماری یا تشدید بیماری است و خوف باید منشاء عقلایی داشته باشد یا پزشک متعهد و متدین تشخیص دهد و در چنین شرایطی وجوب روزه برداشته خواهد شد واگر بگیرد عمل حرام انجام داده است.

همان طور که اگر سالم باشد وخوف ضرر و بیماری نداشته باشد، واجب است بگیرد و ترک آن کفاره دارد و اگر کسی هم به هرعنوان نمی­‌تواند روزه بگیرد، حق روزه‌­خواری را در جامعه ندارد و حفظ حرمت ماه مبارک رمضان ضروری است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس