کد خبر 1062017
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۴
خشونت خانگی نمایه

آشنایی با آسیب‌های ناشی از خشونت می‌تواند کمک شایانی به افراد در زمینه کنترل خشونت کرده و آمار خشونت‌های خانوادگی و برخی از آسیب‌ها و حتی ارتکاب به جرائم را در سطح جامعه کاهش دهد.

به گزارش مشرق، در ایام کرونایی تعارض و ناکامی‌های احتمالی ناشی از قرنطینه درصد گرایش افراد به خشونت در خانواده و جامعه را افزایش می‌دهد.

کرونا قرنطینه اجباری در خانه را برای همه به همراه داشته است، قرنطینه‌ای که اگر صورت نگیرد خطرات جانی افراد را تهدید خواهد کرد اما این وضعیت تاثیرات منفی و بعضا مثبتی را برای خانواده‌ها بوجود می‌آورد.

بیشتر بخوانید:

افزایش خشونت خانگی از تکذیب بهزیستی تا جوسازی معاونت زنان

در کنار فرصت باهم بودن و پیدا کردن زمان لازم برای همدلی و درک متقابل برای اعضای خانواده،کرونا تاثیرات منفی هم برای اعضای خانواده بویژه برای خانواده‌هایی که از پایگاه اقتصادی ضعیف و یا متوسط به پایین دارند، به همراه داشته است.

قاسم گرجی،کارشناس اداره آموزش همگانی و مشارکت عمومی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی مازندران در این ارتباط می‌گوید: در شرایط قرنطینه نوعی محرومیت از بسیاری از خواسته‌ها و نیازها برای افراد متصور است، همه ما نیاز به آزادی و تفریح داریم، اما کرونا سبب شد تا در این ایام خانواده‌ها از این نیاز چشم‌پوشی کنند، پدر در خانواده از سویی با هزینه‌های سرسام‌آور زندگی مواجه بوده و از سویی دیگر حق خروج از کار و فعالیت اقتصادی در محل کسب‌وکار را ندارد، مادر در خانواده نیز حق دید و بازدید از اقوام خود را نداشته و از سوی دیگر نگرانی شدید برای اعضای خانواده را در ذهن دارد.

وی ادامه می‌دهد: علاوه بر همه اینها با اینکه همه ادارات و محل کسب و کارها تعطیل هستند اما کارهای خانه با توجه به حضور همه اعضای خانواده در خانه بصورت ۲۴ ساعته، برای مادر زیاد و زیادتر و در نهایت استرس نیز بیشتر و بیشتر می‌شود، فرزندان نیز بهانه‌های مختلف اعم از دلتنگی برای دید و بازدید اقوام، محرومیت از امتیازات شب عید و گرفتن عیدی از اقوام، زندانی شدن در خانه و محرومیت‌های ناشی از آن، محرومیت از انواع بازی‌ها و رفتن به اماکن رفاهی و تفریحی و ... را می‌توانند داشته باشند.

کارشناس اداره آموزش همگانی و مشارکت عمومی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی مازندران می‌گوید: همه اینها می‌توانند باعث ایجاد تعارض در اعضای خانواده باشند، اگر افراد در خانواده بویژه والدین توان مدیریت چنین شرایطی را نداشته باشند، این تعارضات می‌توانند اثرات مخرب و بدی را برای خانواده و افراد برجای بگذارد.

گرجی خاطرنشان می‌کند: پدر در حالی که خود دچار تعارض شدید در زمینه محرومیت از حضور در محل کسب و کار و تامین هزینه‌های زندگی است، باید به فکر آسایش داخل منزل نیز باشد، اما این شرایط گاهی با توان پدر در رفع همه نیازهای خانواده همخوانی نداشته باشد، احتمال دارد اعضای خانواده احساس خستگی از یکنواختی و یا حتی ناکامی کنند، از نظر روانشناسان وضعیت تعارض می‌تواند دلیل اختلال افسردگی و همچنین میل به پرخاشگری در افراد شود.

وی می‌گوید: پرخاشگری خود باعث استرس و افزایش احساس ناکامی در اعضای خانواده می‌شود، پرخاشگری حالات مختلفی دارد، اما در شدیدترین آن البته با توجه به عزت نفس اعضای خانواده تاثیرات متفاوتی می‌تواند بر خانواده داشته باشد.

کارشناس اداره آموزش همگانی و مشارکت عمومی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی مازندران بیان می‌کند: خشونت در خانواده باعث کاهش عزت نفس در اعضای خانواده شده و احساس بی‌ارزش بودن را در آنان تقویت می‌کند، در این وضعیت احتمال دارد گرایش به خشونت در دیگر اعضای خانواده و یا حتی میل به انتقام در آنها تقویت شود، اگر چنین باشد تعداد افراد افسرده نیز اضافه خواهد شد.

گرجی می گوید: در سطح جامعه نیز شرایط به همین‌گونه است، افراد با ناکامی‌هایی در زمینه رفتن به اماکن تفریحی، ورزشی، رفاهی و حتی محل کسب و کار مواجه هستند، این ناکامی‌ها باعث تعارض و افسردگی در افراد می‌شود تعارض می‌تواند دلیل خشونت شود.


وی خاطرنشان می‌کند: در این شرایط آشنایی با راه‌های کنترل خشم و کاهش استرس می‌تواند کمک شایانی به افراد کند، خشونت در هر صورت معایب فراوانی دارد، آشنایی با آسیب‌های ناشی از خشونت می‌تواند کمک شایانی به افراد در زمینه کنترل خشونت کرده و آمار خشونت‌های خانوادگی و برخی از آسیب‌ها و حتی ارتکاب به جرائم را در سطح جامعه کاهش دهد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 2
  • IR ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
    0 0
    فقط اصلاح طلبا رو کنترل کنین باز هفت تیر کشی نکنن..

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس