روحانی

حسن روحانی گفت: وام یک میلیون تومانی مثل قبل نیست و ۱۲ درصد سود آن را دولت پرداخت می کند و این وام قرض الحسنه شده است.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در جلسه اقتصادی دولت، گفت: یک بحث محدودیت‌هایی است که تحت عنوان فاصله اجتماعی و فاصله هوشمند باید انجام شود که به تدریج و منظم به اطلاع مردم می‌رسد که مجازند چه اقداماتی را انجام دهند، چه کسب و کارهایی می‌توانند فعالیت کنند یا نمی‌توانند فعال باشند، بخش‌های آموزشی همچنان نمی‌توانند فعالیت کنند، بحث حمل و نقل و بحث‌هایی که توضیح داده می‌شود.

* جزئیات بسته ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی

رئیس جمهور تصریح کرد: بسته ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی را در این رابطه مدنظر قرار دادیم که از این بسته ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی، ۲۵ هزار میلیارد مربوط به بخش درمان، دارو و تجهیزات پزشکی و بخشی هم مربوط به صندوق بیمه بیکاری می‌شود. این بخش، کمک بلاعوضی است که توسط دولت برای مسائل کرونا پرداخت می‌شود.

روحانی خاطر نشان کرد:  یک بسته ۷۵ هزار میلیارد تومانی هم است که به صورت تسهیلات به عموم مردم و یارانه‌بگیران یا به کسب و کارهایی که قبلا اعلام شده در ۱۰ رسته‌ای که در این ایام تحت فشار بیشتری قرار گرفتند، پرداخت می‌شود که حدود ۵۲ هزار میلیارد تومان است. قرار بود۲۳ میلیارد هزار تومان دیگر هم قرار بود به یارانه‌بگیران با سود ۱۲ درصد بدهیم.

* وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

وی با اشاره به اینکه بخشی از جلسه امروز بحث شد که چگونه وام یک میلیون تومانی را فرض الحسنه کنیم، ادامه داد: وام یک میلیون تومانی مثل قبل نیست و ۱۲ درصد سود آن را دولت پرداخت می کند و این وام قرض الحسنه شده است. تلاش می‌کنیم تا قبل از ماه رمضان این پول را پرداخت کنیم و از تیرماه به تدریج از یارانه خانوار کم می‌کنیم.

رئیس جمهور افزود:  همه تلاش ما این است که بتوانیم قبل از روز اول ماه رمضان این یک میلیون تومان در حساب همه یارانه بگیران واریز شود و آنها بتوانند باز آن استفاده کنند.

روحانی با اشاره به اینکه طی چهارچوبی به مردم اطلاع داده می‌شود، آنهایی که مایل هستند از این وام قرض الحسنه استفاده کنند و باید از طریق پیامک اعلام کنند، اظهار داشت: پولی که به صورت وام در اردیبهشت ماه پرداخت می‌شود، ‌از تیر ماه به تدریج از یارانه آنها کسر خواهد شد.

وی در این باره تصریح کرد: یارانه اردیبهشت و خرداد آنها پرداخت می‌شود و از تیر ماه به بعد ماهانه یک مقدار کسر می‌شود به خاطر آن یک میلیون وامی که به صورت قرض الحسنه پرداخت شده،  رقمی حدود ۳۵ هزارتومان است که برداشت می‌شود.

*یارانه ویژه‌ ۲۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزارتومانی

روحانی بیان داشت: ما اعلام کردیم که به ۳ میلیون نفر که در شرایط مضیقه اقتصادی زندگی می‌کنند یک یارانه ویژه‌ای برای ۴ ماه، بین ۲۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزارتومان که در ماه اسفند و فروردین پرداخت کردیم و در ماه  اردیبهشت و خرداد هم پرداخت می‌کنیم که علاوه بر این چهار پرداخت یک پرداخت ویژه در ماه رمضان به این ۳ میلیون نفر اضافه پرداخت می‌کنیم.  

روحانی تاکید کرد: ۴ میلیون خانواری بود که از قبل اعلام کرده بودیم که به آنها یک وام یک تا ۲ میلیون تومانی به صورت قرض الحسنه یعنی همان چهاردرصد پرداخت می‌شود که برنامه ریزی کردیم که علاوه بر این یک میلیونی که به همه خانوارهای یارانه بگیر داده می‌شود برای برخی از آن خانواده‌ها که مشخص می‌شود مقداری اضافه بر آن یعنی بین یک و نیم تا دو میلیون پرداخت می‌شود.

وی بیان داشت: با همکاری وزارت خانه‌های مربوطه تلاش دولت این است که همه اقدامات در اردیبهشت ماه ۹۹ انجام شود و در اواخر اردیبهشت اعلام شود و مردم برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل مراجعه کنند و امیدواریم تا پایان خرداد این تسهیلات به کسب و کارهایی که مشمول این بسته حمایتی می شوند، پرداخت شود.

* عدم اخراج کارگران شرط دریافت تسهیلاتی حمایتی از مشاغل

رئیس جمهور اظهار داشت:  تسهیلاتی حمایتی از مشاغل فقط شامل کسب و کارهایی می‌شود که کارگران خود را تعدیل و اخراج نکرده باشند.

وی ادامه داد: اگر یک بنگاه کوچک و متوسط کارگری را اخراج کرده باشد شامل حال او نمی‌شود اما مشاغلی که کارگران خود را با سختی در این شرایط حفظ کرده اند و حقوق آنها را پرداخت کرده ‌اند مشمول این تسهیلات می‌شوند. محاسبه و معیار این تسهیلات بر این اساس است که مقداری برای سرمایه در گردش و بخشی هم برای حفظ کارگران در مشاغل است و امیدواریم تا ۱۵ اردیبهشت مشخصات کسب و کار اعلام شود تا بر اساس مقررات در اواخر اردیبهشت پرداخت شود.

*مردم نسبت به ذخایر کالاهای اساسی نگران نباشند

وی تاکید کرد: تلاش می‌کنیم تمام تسهیلات مصوب تا آخر خرداد ماه ۹۹ به همه پرداخت شود تا برای کسب و کارهایی که در این مدت فعالیت کردند یک تنفس ایجاد شود.

رئیس قوه مجریه با تاکید بر اینکه مشکلی در تامین کالاهای اساسی نداریم، گفت: حدود ۴ میلیون تن کالای اساسی در گمرکات کشور و کالاهای روی کشتی‌ها است. با تلاش‌های انجام شده یک میلیون تن از این کالاها ترخیص شده است که در بازار تحول بزرگی را ایجاد می‌کند.  

وی تاکید کرد: سه میلیون تن کالای باقیمانده هم تا هفته‌های آینده ترخیص می‌شود و در اختیار مردم قرار می‌گیرد و شرایط خوبی را در بازار کالاهای اساسی به وجود می‌آورد.برای تمام کالاهای مورد نیاز کشور، هم ذخایر کالاها و هم خریداری مقدار اجناس و کالای مورد نیاز و هم تجهیزات پزشکی و دارو تا پایان سال برنامه‌ریزی شده است. مردم نسبت به ذخایر کالاهای اساسی تا پایان سال نگران نباشند و این کالاها در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  10 0
  یک ملیون وام بدن یا ندن، یک ملیون هم منت، وامت هم مال خودت دیگه با منت یکسال راجع به کمک به مردم گوشها رو اذیت نکن
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  18 0
  النگو هات نشکنه
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  12 2
  12 درصد آن را دولت پرداخت می کند؟ خجالت نمی کشید؟ دولت قرار بود 12 درصد بگیره. حالا نمیگیره! الان یه منت میزارید که خودتون پرداخت میکنید؟ به کی پرداخت میکنید؟ شرم نمی کنید؟ کشورهای دیگه تمام مخارج مردم رو به مدت چند ماه برعهده گرفتند و هر ماه کلی خوار وبار به صورت مستقیم به در منازل ارسال می کنند. این کی میلیون تومان کلا میشه 50 دلار!! اگر کشورهای دیگه بشنوند ایران به مردمش 50 دلار وام 12 درصد داده از خنده می میرند
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  0 0
  خجالت نمیکشین منت سرمردم میزارین؟
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  2 2
  ۴ درصد و اینا هم نیست و تمام ۱۲ درصد توسط دولت پرداخت میشه طبق این چیزی که اینجا گفته؟
 • IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  9 1
  نکن تو را خدا فشار میات بدین همون اقازاده هایتان حالشو بیرن حالمون را بهم زدین
 • IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  9 0
  آفرین به آیت الله علوی گرگانی که اعلام کرد این وام اشکال دارد
 • DE ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  3 0
  اتوبوس مجانی چی شد پس
 • DE ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  0 0
  دست ایت الله علوی گرگانی درد نکنه ممنون. از اقای روحانی هم ممنون که این امر رو انجام میدن.
 • IR ۰۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۷
  1 0
  برید بازارببینید قیمتها چه خبره قشر فقیر عدس ۶۰۰۰تومن می‌خرید بابرنج قاطی میکرد میخورد تشریف ببرید ببینید انبار نفت کیلو چنده ۲۲۰۰۰تومن تمام مردم به شکرانه شما به فقر و فلاکت افتادن
  • Mosi IR ۰۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
   0 0
   عجب!!! عدس با برنج قاطی میکرد و میخورد !! خوب چرا عدس پلو درست نمیکرد ؟؟!! من دارم میرم بیرون کرونا بگیرم تا شاید بمیرم تا دیگه این پست ها رو نبینم
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۷
  0 0
  آقای روحانی منت نگذار، این یک میلیون هم بقول وزیر بهداشت نسیمی بود از الطفات حضرت آقا
 • US ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۷
  0 0
  یک میلیون تومن تو سرتون بخوره. خودشون ماهیانه ۴۰ یا ۵۰ میلیون تومن حقوق می گیرن بعد به ما ۱ میلیون تومن برا ۳ سال میدن. شرم کنید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس