شهنازی

مربی والیبال ایران گفت: علم و دانش به مراتب بهتر از مربیان بلوک شرق هستند چرا تفکرات ولاسکو در درون‌شان نهادینه شده و بازدهی خیلی بهتری دارند.

به گزارش مشرق، ناصر شهنازی درباره انتخاب سرمربی ایرانی برای تیم ملی والیبال ایران، گفت: زمانی که داورزنی ریاست فدراسیون والیبال را برعهده داشت، با جذب ولاسکو باعث شد که والیبال ایران رشد موشکی داشته باشد. در آن مقطع زمانی خیلی از بازیکنان ما به خودباوری و جنگندگی لازم رسیدند. با آمدن ولاسکو توقعات مردم با رشد والیبال بیشتر شد و والیبال در نظر همه دیگر یک رشته سطح پایین نبود.

بیشتر بخوانید:

عملکرد مربیان خارجی‌ ۱۰سال اخیر تیم ملی

وی افزود: بعد از رفتن ولاسکو فدراسیون در جذب مربیان خارجی دچار مشکل شد به این خاطر که هر کس روی کار می‌آمد با ولاسکو مقایسه می‌شد. اگرچه بعد از ولاسکو هر مربی خارجی هم که روی کار آمد، نتایجی کسب می‌کردیم اما کسب نتایج قابل قبول بعد از رفتن ولاسکو از ایران به دلیل مسائل دیگری بود. یکی از آنها پیشرفت فوق‌العاده ستاره‌های والیبال ایران و بعضاً عدم حضور بازیکنان قدرتمند والیبال در سطح دنیا در برخی تورنمنت‌ها بود که باعث می‌شد ما نتیجه بگیریم.

مربی والیبال اظهار کرد: فدراسیون در چند سال اخیر روی مربیان بلوک شرق سرمایه‌گذاری کرد در صورتی که تفکر و دیدگاه آنان به والیبال ایران نمی‌خورد و همان‌طور که دیدیم نتایج درخشانی که در زمان ولاسکو کسب شد، بعد از رفتنش کمتر شاهد آن بودیم. به اعتقاد من اگر قرار است فدراسیون دوباره روی مربیان بلوک شرق نظر داشته باشد، توانایی و قابلیت مربیان ایرانی به مراتب خیلی بالاتر از آنهاست. 

شهنازی تأکید کرد: در چند سالی که ولاسکو در ایران حضور داشت، نه‌تنها بازیکنان رشد موشکی داشتند بلکه نگاه و تفکر مربیان هم تغییر کرد. بیشتر مربیان از آن زمان به بعد برنامه‌ریزی شده حرکت می‌کنند و به یک خودباوری رسیده‌اند و این نشان می‌دهد که ولاسکو روی مربیان ما هم تأثیرگذار بوده است. در حال حاضر اکثر مربیان داخلی والیبال ایران از لحاظ علم و دانش به مراتب بهتر از مربیان بلوک شرق هستند چرا که از قبل یک تفکر هم در درون‌شان نهادینه شده و بازدهی خیلی بهتری دارند. در رده باشگاهی خیلی از مربیان ایرانی تفکرات ولاسکو را اجرا می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: به اعتقاد من اگر قرار باشد مربی خارجی به ایران بیاید باید یک مربی در سطح کاملاً ایده‌آل حضور پیدا کند که سابقه مربیگری و رزومه درخشانی داشته باشد اما اگر قرار است همچنان به مربیان بلوک شرق که دیدگاه‌شان با والیبال ایران هم‌خوانی ندارد تکیه کنیم بهتر است به مربیان ایرانی اعتماد کنیم. زمان زیادی تا اولین تورنمنت باقی مانده است. با توجه به تعویق المپیک بدون شک مسابقات لیگ ملت‌ها هم برگزار نمی‌شود، بنابراین فدراسیون وقت دارد با مطالعه دقیق و مشورت با دلسوزان والیبال، بهترین مربی را انتخاب کند.

مربی والیبال تأکید کرد: من حتی اعتقاد دارم فدراسیون باید از ولاسکو هم کمک بگیرد تا یک مربی درجه یک برای والیبال ایران انتخاب شود. البته یک موضوعی که نباید از آن غافل شد، معرفی مربیان داخلی برای نیمکت تیم ملی است که به هیچ عنوان کار درستی نخواهد بود. من در برخی کانال‌ها می‌بینم که گزینه‌های خاصی را معرفی کرده‌اند در صورتی که یک مربی داخلی باید با رزومه و برنامه جلو بیاید نه اینکه از قبل اسمش بر سر زبان‌ها بیفتد.

شهنازی بیان کرد: یکی از عواملی که یک مربی ایرانی می‌تواند در تیم ملی نتیجه بگیرد این است که با برنامه جلو بیاید و همچنین حمایت فدراسیون و بازیکنان را هم داشته باشد. اگر یک مربی بر اساس شایستگی انتخاب شود، فدراسیون به عنوان متولی و بازیکنان تیم ملی هم از او حمایت کنند، این مربی می‌تواند در تیم ملی موفق شود. در واقع همان حمایتی که از مربیان خارجی می‌شود، باید فدراسیون مربیان داخلی را هم به همین‌گونه حمایت کند تا بتواند نتیجه بگیرد در غیر این‌صورت کاری از پیش نمی‌رود.

منبع: آنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس