کد خبر 1061379
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶
‌

یونان طی سال‌ها از بحران مالی شدید رنج می‌برد و این وضع کشور فوق را به نقطه ضعف بزرگ اتحادیه اروپا بدل کرده بود.

به گزارش مشرق، عبدالله شهبازی مورخ و پژوهشگر تاریخ سیاسی معاصر طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت:

گزارش بلومبرگ از سیاست‌های دولت یونان برای مقابله با کرونا تصویری استثنایی در میان دولت‌های اروپایی به دست می‌دهد که توانست با موفقیت ویروس را مهار کند و کمترین میزان تلفات را بر جای گذارد. آخرین آمار از کشور ده میلیون نفری یونان تعداد بیماران کرونایی را ۲۱۱۴ نفر و تعداد متوفیات را ۹۸ نفر نشان می‌دهد. بلومبرگ نمونه یونان را «استثنایی و شاید حیرت‌انگیز» می‌خواند.

یونان طی سال‌ها از بحران مالی شدید رنج می‌برد و این وضع کشور فوق را به نقطه ضعف بزرگ اتحادیه اروپا بدل کرده بود. با موفقیت کنونی در مهار کرونا، یونان می‌تواند زودتر از سایر کشورهای اروپایی به وضع عادی بازگردد و این امر دستاوردهای بزرگ اقتصادی برایش به ارمغان خواهد آورد. به تعبیر بلومبرگ، یونان می‌تواند با گردن افراشته در اروپا عرض اندام کند.

یادداشت دیگری از عبدالله شهبازی را بخوانید:

کرونا در آلمان: شایعات و واقعیت‌ها

تأملاتی درباره موج چین‌ستیزی اخیر در ایران

موفقیت شگفت یونان را ناشی از سرعت عمل مثال‌زدنی آن در واکنش به کرونا می‌دانند. تاکیس پایاس، اندیشمند سیاسی در دانشگاه هلسینکی،  سرعت عمل یونان را با ایتالیا و اسپانیا مقایسه می‌کند. دولت آتن تنها چهار روز پس از فوت اولین بیمار کرونایی تمامی مشاغل غیرضرور را تعطیل کرد ولی ایتالیا ۱۸ روز بعد و اسپانیا ۳۰ روز بعد به این اقدام دست زدند. یونان یک هفته بعد تمامی ترددهای غیرضرور را در کشور ممنوع کرد. ولی در اسپانیا تا ۲۶ روز پس از فوت اولین بیمار کرونایی در این کشور تظاهرات و مسابقات فوتبال همچنان جریان داشت.

[در یادداشت پیشین بنقل از دویچه وله نوشتم که آلمان حدود یک هفته پس از اسپانیا اجرای محدودیت را آغاز کرد. اعلام محدودیت‌های ملی در اسپانیا در ۱۵ مارس و در آلمان ۲۲ مارس بود.]

این واکنش سریع و بموقع سبب شد تا فشار بر سیستم بهداشتی کشور کاهش یابد. میزان ابتلا به بیماری در یونان ۱۸۸ در میلیون و مرگ‌ومیر ۸ در میلیون نفر است در حالی که این نسبت در اسپانیا ۳۲۶۱ بیمار و ۳۲۶ فوت و در ایتالیا ۲۳۷۵ بیمار و ۳۰۲ فوت در میلیون نفر است.

ظهور کرونا در یونان در زمانی رخ داد که وضع اقتصادی وخیم این کشور تازه در حال ترمیم بود. توریسم، که یک پنجم درآمد این کشور است، و مشاغل کوچک، که ۸۰ درصد نیروی کار یونان را شامل می‌شود، از کرونا آسیب جدی دیدند. ولی واکنش سریع یونان در مقابله با کرونا این فرصت را برای این کشور فراهم آورده تا بتواند سریع‌تر از سایر کشورهای اروپایی خود را بازیابی کند.

بلومبرگ گزارش خود را چنین به پایان می‌برد: برای سال‌ها اروپا به یونان از موضع تحقیر بعنوان مسئله‌ای لاینحل می‌نگریست. اینک یونان می‌تواند با گردن افراشته در اروپا عرض اندام کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • DE ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
  10 1
  ۸۰ درصد نیروی کار یونان را شامل می‌شود، از کرونا آسیب جدی دیدند. ولی واکنش سریع یونان در مقابله با کرونا این فرصت را برای این کشور فراهم آورده تا بتواند سریع‌تر از سایر کشورهای اروپایی خود را بازیابی کند. جنفنگیات !!!کدام بازیابی ؟...
  • ایران IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
   1 3
   تو ناراحت نشو ، فعلا برو ببین ارباب اردوغان با کرونا چیکار میکنه
  • GR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
   0 0
   حالا پس از چند ماه خوب معلوم شده که یونان واقعا در مهار کرونا موفق بوده به نوعی که وقتی در داخل شهر راه می روی همه جا عادی به نظر می رسد و خبری از کرونا و ماسک و غیره نیست.
 • SE ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
  12 6
  یونان گرسنه چه به این حرفها کلا چرنده
 • IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
  3 2
  دولت ماهم که *هرچه پیش آید خوش آید*

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس