محمد نهاوندیان

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: بر اساس برآورد ما بیماری کرونا ۱۵درصد جامعه شاغل و تولید ناخالص ملی را تحت تأثیر قرار داده است.

به گزارش مشرق،  محمد نهاوندیان در گفتگوی ویژه خبری ابراز کرد: خسارت به تولید ناخالص ملی 15 درصد اما تابع بازه زمانی است.

وی اضافه کرد: اگر جلوی بیکاری این افراد گرفته شود آثار ثانویه آن بر اقتصاد کشور نیز کاهش می‌یابد.

نهاوندیان گفت: اگر در سه ماه بتوانیم بیماری کرونا را کنترل کنیم و حوزه سلامت به ما چراغ سبز نشان دهد آثار زیانبار کرونا بر اقتصاد کشور بسیار کاهش می‌یابد که نمونه آن صنعت گردشگری است که می‌تواند در تابستان، رکود کنونی خود را جبران کند.

بیشتر بخوانید:

وی با بیان اینکه سلامت و اقتصاد مانند دو بال هستند افزود: اکنون باید برای بهبود اقتصادی کشور برای دوره پس از گذر از بیماری کرونا برنامه‌ریزی کنیم.

نهاوندیان گفت: برخی شعب بانک‌ها دستورالعمل تنفس برای اقساط تسهیلات را رعایت نکرده‌اند که امروز بانک مرکزی شماره تلفنی را برای اعلام گزارش‌های مردمی در این زمینه اعلام می‌کند که با متخلفان به‌سرعت برخورد می‌کنیم.

وی ادامه داد: پس از دستورالعمل تعویق اقساط تسهیلات بانکی در مرحله دوم بسته حمایتی 100 هزار میلیارد تومانی را که برابر 3 درصد تولید ناخالص ملی کشور است برای حمایت از اقتصاد کشور تصویب کردیم.

نهاوندیان گفت: بخشی از این مبلغ به‌صورت بلاعوض و بخشی از آن به‌صورت تسهیلات با نرخ سود 12 درصد پرداخت می‌شود.

وی اضافه کرد: 25 هزار میلیارد تومان از این رقم از منابع ملی و 75 هزار میلیارد تومان از منابع بانکی است.

نهاوندیان گفت: با توجه به اینکه درآمد نفتی کشور به یک‌هشتم درآمد نفتی در سال 90 رسیده اما شرایط مدیریت شده است و بنگاه‌های حمل‌ونقل، گردشگری، فرهنگی، آموزشی، رستوران‌ها و... برای دریافت این تسهیلات در اولویت هستند.

وی با اشاره به اینکه بیش از 70 درصد مردم توصیه‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا را کامل رعایت کرده و سفر نرفته‌اند افزود: امیدواریم در پایان اردیبهشت از پیک بیماری کرونا عبور کنیم و بخش تولید و اقتصاد کشور از خرداد فعالیت خود را از سر بگیرد.

نهاوندیان گفت: اختصاص بسته حمایتی 100 هزار میلیارد تومانی کمترین اثر را روی نقدینگی کشور دارد.

وی یادآور شد: شرط استفاده بنگاه‌ها از تسهیلات با نرخ 12 درصد این است که کارکنان خود را تعدیل نکرده باشند.

نهاوندیان گفت: بنگاه‌های آسیب‌پذیر از کرونا نگران تسهیلات قبلی خود نیز نباشند و کارکنان خود را حفظ کنند.

وی ابراز کرد: این بنگاه‌ها اگر تسهیلاتی با نرخ 18 درصد نیز دارند می‌توانند تسهیلات با نرخ 12 درصد را نیز دریافت کنند البته میزان این تسهیلات به حفظ کارکنان آنها بستگی دارد.

نهاوندیان گفت: پرداخت این تسهیلات با بانک‌هاست اما دستگاه‌های مربوطه بر به هدف رسیدن این تسهیلات نظارت کامل دارند.

وی با بیان اینکه در دو روز گذشته در شهرهای شلوغ میزان ابتلا به بیماری کرونا و تعداد افراد فوت‌شده کاهش یافته است اضافه کرد: اگر در کارگاه‌های تولیدی پروتکل رعایت فاصله بهداشتی یک و هشت‌دهم متری رعایت شود این واحدها می‌توانند فعالیت کنند.

نهاوندیان گفت: برای 3 میلیون جمعیت سطح پایین درآمدی جامعه، سرانه 200 هزار تومان در ماه برای هر نفر به مدت 4 ماه پرداخت می‌شود و 4 میلیون خانوار نیز که در سطح بالاتری قرار دارند می‌توانند بدون هیچ تشریفاتی به بانک‌ها مراجعه و 2 میلیون تومان تسهیلات برای گذراندن امور زندگی خود در این دوره دریافت کنند.

وی افزود: پرداخت این مبلغ باید به‌سرعت از طرف بانک‌ها انجام شود و بانک مرکزی این موضوع را به آنها ابلاغ کرده است.

نهاوندیان گفت: پس از گذر از بحران کرونا باید 15 درصد آسیب‌دیده از این بیماری به اقتصاد کشور بازگردد و بر این اساس به‌وسیله مشوق‌های تحریک تقاضا مانند ارائه کارت‌های خرید عمل خواهیم کرد.

وی اظهار کرد: مجموع این مشوق‌ها 25 هزار میلیارد تومان است.

نهاوندیان گفت: بسته 100 هزار میلیارد تومانی جدای از بودجه اما بودجه‌ای است و پرداخت آن بلاعوض است.

وی توضیح داد: 8 هزار میلیارد تومان از این 25 هزار میلیارد تومان به 7 میلیون نفر سطح پایین جامعه در قالب پرداخت 200 هزار تومان در ماه به هر نفر و تسهیلات 2 میلیون تومانی است و 12 هزار میلیارد تومان نیز اعتبار ویژه‌ای است که به بخش سلامت پرداخت می‌شود.

نهاوندیان گفت: در هیچ کشوری آزمایش، خدمات بستری و درمان بیماری کرونا دولتی نیست اما در ایران این مراحل با هزینه دولت انجام می‌شود.

وی افزود: از 25 هزار میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض 5 هزار میلیارد تومان نیز به صندوق بیمه بیکاری کمک می‌شود و این رقم، رقم دقیقی است که وزارت تعاون به ما اعلام کرد و رئیس جمهور بدون کم‌وکاست آن را اختصاص داد.

نهاوندیان گفت: 1 میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای تأمین 25 هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض برداشت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مکاتبه‌های رسمی با صندوق بین‌المللی پول برای دریافت تسهیلات یا تلاش‌های جدی برای آزادسازی ذخایر ارزی کشورمان در دیگر کشورها انجام شده است اما منابع بسته حمایتی یکصد هزار میلیارد تومانی به هیچ منبع خارجی اتکا ندارد.

نهاوندیان گفت: ایران سپرده قابل توجهی در صندوق بین‌المللی پول دارد و عضو هیأت مدیره آن است و حق دارد از تسهیلات این صندوق استفاده کند.

وی ابراز کرد: فضای جامعه جهانی هم‌نوا با ایران است و همه به‌جز آمریکا به ایران حق می‌دهند از تسهیلات صندوق بین‌المللی پول استفاده کند اما آمریکا همه اصول اخلاقی را زیر پا گذاشته است.

نهاوندیان گفت: برای آزاد کردن ذخایر ارزی ایران در دیگر کشورها نیز تلاش‌ها و همراهی‌های بین‌المللی جدی‌تر از گذشته انجام می‌شود و فشار در این زمینه بر آمریکا بیشتر شده است و امیدواریم دسترسی به این منابع بیشتر شود.

وی افزود: تلاش می‌کنیم در سال 99 روند مهار تورم مانند سال 98 ادامه یابد و در این سال، تورم از رقم کنونی بالاتر نرود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • ناشناس IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
  9 0
  يعني آفرين به اين همه اطلاعات و دانش.....15%تاثير روي جامعه شاغل؟؟؟؟؟!! 200هزارتومان كمك؟؟؟؟يعني يك كيلو ونيم گوشت!!!! خيلي باعث زحمت شد...
  • BE ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
   6 0
   این بابا از گروه بچه نیویورکی هاست... اربابشون دوست دارند در هر سختی به فکرشاند !
  • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
   6 0
   گرین کارت ... گرین کارت ... گرین کارت من چی شد؟!
  • سوخته IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
   3 0
   این موجودات دو تابعیتی لذت می ببرند خاری مردم را ببینند هر جا غیر عادی می شود سر و کله شان پیدا می شوند تا نمک روی زخم مردم بریزند
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
  8 0
  خجالت بکشین
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
  9 0
  جناب نهاوندیان شماهم مردم را باوعده به قرنطینه میفرستیدملت نان ندارن اقایانشکمشان سیر است واز دردملتخبر ندارن وفقط حرف و حرف حالا شما امدید که با وعده مردم را خاموش کنید
 • راحت IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
  4 0
  خجالت خوب چیزیه خودت ببین آقای نهاوندیان بعدا بگو بحساب ۳میلیون نفر وجه واریز شده که خیلی نیازمند بودند .مطمئنا ۳۰۰نفر بودند .وبه شما خبر درست ندادن یا راست نمیگویی . من وجهی بهسابم نیامده
 • IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
  6 0
  خوب بود یک گزارشی ار موضعگیرهای اقتصادی و سراسر ضدمردمی این آقا خصوصا در زمان دولت آقای احمدی نژاد تهیه بفرمائید.
 • IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
  9 0
  چنان پز میدهند انگار از جیب باباشون پرداخت میکنند. گند زدید به مملک با مدیریتتون برید گم شید.
 • علی NL ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
  2 0
  200 هزار تومان فقط برای 3 میلون نفر یعنی چی اخه ما الان 4 هفته هست کار نداریم هووا بخوریم حداقل به هر ایرانی یعنی همه مردم توی این چند ماه باید حداقل نفری 1 میلیون تومان بدن برای گذران زندگیبه همه 80 میلیون نفر چون نمیشه الان که مشکل پیدا کرده کی نکرده 200 هزار تومان شد پول الان این 200 هزار بدن به خودت میتونی باهاش چکار کنی برای یک ماه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • DE ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
  2 0
  واقعا که!!!!!!!!! آخه چرا خرج دولت رو بالا میبری تو این موقعیت خجالت هم خوب چیزیه. اولا نه این مقدار کمک واقعی به مردم میکنه با این همه گرونی ها و غیر از این واقعا جلوی آینه به ایست و تو چشمهای خودت نگاه کن و این تصمیم رو بهش فکر کن شاید خودت به خودت بخندی.
 • DE ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
  1 0
  نا گفته نماند که در آلمان بیمه درمانی مردم اجباریست و همه چه پولدار و چه فقیر بیمه هستند در مراکز درمانی فرقی بین مردم گذاشته نمیشود چه دارا و چه ندار و آن پزشک که به یک بیمار میلیاردر رسیدگی میکند همزمان به درمان بیمار فقیر هم میپردازد و هیچ کس نیازی به پرداخت پول ندارند یعنی درمان مجانی برای همه اقشار فراهم میباشد.
  • IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
   0 0
   حرف نزن اینجا بیغوله اباد است من به نمایندگی ا زطرف نیویورکی های تپاله اعلام میدارم مرگ را میگیریم تا به تب راضی شوید بله ایرانی را گرسنه نگه دارید تا ....
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
  0 0
  این جانورهای دو تابعیتی هدفی جز تخریب کشور ندارند پس بهتر است از جامعه طرد شوند این بزودی اتفاق می افتد البته اول محاکمه و دراوردن بیت المال از حلقومشان بعدا اردنگی زدن به انها
 • IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
  0 0
  اقای محترم برو یگ گوشه بنشین و با خدا راز و نیاز کن استغفار کن توبه کن طلب عفو کن