رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: تجربه ۴۰ ساله به ما نشان می دهد که کشور ظرفیت مقابله با چالش ها و مشکلات در هر سطحی را داراست و مهم این است که این ظرفیت ها توسط مسئولان شناسایی شوند.

به گزارش مشرق؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) در سخنانی زنده و تلویزیونی خطاب به ملت بزرگ و شریف ایران، با درخواست از پروردگار متعال برای رفع هرچه سریع‌تر بیماری کرونا از سر ملت ایران و همه بشریت و با تأکید برضرورت عمل به همه دستورالعمل‌های بهداشتی، نسخه مبتنی بر حقایق بعثت مبارک پیامبر خاتم را نسخه نجات‌بخش بشریت در طول تاریخ خواندند و افزودند: عمل به حقایق بعثت بویژه «صبر و استقامت» تنها راه رسیدن ملت شریف ایران عزیز به قله رفیع پیشرفت و قدرت است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه هر سال سخنرانی عمومی اول سال ایشان در حرم مطهر حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) برگزار می‌شد، افزودند: امسال از دیدار با مردم و حضور در حرم رضوی محروم هستیم اما دلهایمان همچون همیشه با یاد امام رئوف مأنوس است.

ایشان با تبریک عید بزرگ مبعث، بار دیگر عید نوروز و حلول بهار را به مردم تبریک گفتند و افزودند: اهمیت واقعه بسیار با عظمت مبعث به‌گونه‌ای است که خداوند به فرموده قرآن کریم از همه پیامبران بزرگ میثاق گرفته است که هنگام بعثت رسول خاتم، هم به او ایمان بیاورند و هم او را با توصیه به امتشان برای ایمان آوردن به پیامبراسلام یاری رسانند.

رهبر انقلاب اسلامی، منظومه معرفتی اسلام را از جمله حقایق بسیار مهم بعثت برشمردند و افزودند: در این منظومه، نظر اسلام درباره هستی، انسان، ذات پروردگار، مسیر انسان در دنیا و آخرت و مسائل اساسی دیگر به روشنی بیان شده است.

ایشان منظومه ارزشی اسلام از جمله خُلقیات فردی و اجتماعی و مفاهیم زندگی‌ساز نظیر آزادی، عدالت اجتماعی و سبک زندگی را بخش مهم دیگری از حقایق بعثت رسول گرامی اسلام خواندند و افزودند: آحاد مردم و جوامع بشری در صورت عمل به این ارزشها، معنای حقیقی و شیرین زندگی را درک خواهند کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه افزودند: عده‌ای گمان می‌کنند که خاستگاه مفاهیمی نظیر آزادی و عدالت اجتماعی غرب است اما غرب تنها سه چهار قرن است که با این مفاهیم آشنا شده در حالی‌که اسلام، ۱۴۰۰ سال قبل این مفاهیم را به بشریت هدیه کرده و بر خلاف رفتار ناصادقانه غربی ها، در صدر اسلام و هر جا امکان‌پذیر بوده آنها را محقق کرده است.

ایشان احکام اسلامی یعنی مجموعه بایدها و نبایدها در زمینه‌های فردی و اجتماعی را از دیگر حقایق بعثت دانستند و افزودند: این احکام برخاسته از معارف اسلامی و منطبق با ارزشها است و به حرکت صعودی انسان کمک می کند.

رهبر انقلاب اسلامی تشکیل حکومت اسلامی را ضروری و زمینه‌ساز تحقق حقایق بعثت خواندند و افزودند: اگر قدرت سیاسی شکل نگیرد قلدرها، مستکبران، مخالفان آزادی و عدالت و دیگر دشمنان بشر، و نیز برخی ویژگی‌ها نظیر تنبلی اجازه نمی‌دهد مفاهیم و ارزشها و احکام محقق شود و انسان در مسیر نجات و پیشرفت حرکت کند، به همین علت بود که پیامبر خاتم در اولین فرصت ممکن و در هجرت به مدینه، تشکیل حکومت داد.

رهبر انقلاب اسلامی در نوعی جمع‌بندی از این بخش از سخنانشان تأکید کردند: امام خمینی(ره) با درک بسیار عمیق از حقایق اسلام، دقیقاً به نسخه بعثت عمل کرد و با ایمان عمیق و توکلِ مبنایی خود و تکیه بر مردم مؤمن ایران علیه رژیم فاسد، ظالم وابسته پهلوی به‌پا خاست و نظام اسلامی را شکل داد تا بر اساس معارف، ارزشها و احکام بعثت، ملت ایران را در مسیر فلاح و رستگاری قرار دهد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تکیه امام راحل بر ایمان ملت ایران را زمینه‌ساز توفیق در تشکیل نظام اسلامی برشمردند و افزودند: این یک واقعیت است که مردم ایران با وجود برخی ظواهر، از ایمان عمیق و راسخ برخوردارند و امام خمینی نیز با درک این حقیقت زیبا معجزه انقلاب اسلامی را محقق کرد.

ایشان پیشرفت اسلام در زمانهای مختلف از جمله قرنهای اول بعثت را ناشی از ریشه‌دار بودن حقایق بعثت دانستند و افزودند: طبیعت اسلام پیشرفت و قوی‌تر شدن است و اگر امروز نیز صادقانه به نسخه بعثت عمل کنیم، می توانیم ایران را از ابعاد مختلف به قله‌های رفیع برسانیم و در افقی دورتر تمدن اسلامی را محقق کنیم.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه با اشاره به تأکید خداوند متعال در قرآن به موضوع دشمنی‌های گسترده با پیامبران الهی و پیامبر اسلام(ص)، دشمنی‌های وسیع با نظام اسلامی را عجیب ندانستند و افزودند: در میان دشمنان جمهوری اسلامی، آمریکا خبیث‌ترین و عنودترین دشمن است زیرا مسئولان آن، انواع رذائل اخلاقی اعم از دروغگویی، پشت هم‌اندازی، طمع ورزی، وقاحت و شارلاتان بودن را دارند، ضمن آنکه ظالم، تروریست و به‌شدت بی رحم و سنگدل نیز هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: خداوند متعال از ابتدای بعثت یک دستورالعمل به پیامبر اسلام(ص) برای مقابله با دشمنی ها داده که عبارت است از «صبر» یعنی «ایستادگی»، «مقاومت»، «محاسبات دقیق خود را با خدعه‌گری دشمن تغییر ندادن»، «با روحیه به سمت اهداف والای ترسیم شده حرکت کردن» و «ادامه دادن به مسیر».

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه اگر «صبر و استقامت» با «عقل، تدبیر و مشورت» همراه شود پیروزی قطعی خواهد بود، افزودند: با قاطعیت می گویم که ملت ایران ملت صبوری است و ملت در این چهل سال صبر و استقامت خود را نشان داده است، اگرچه برخی اوقات مسئولین بی‌صبری کرده‌اند و یا برخی روشنفکر نماها بی‌صبری از خود نشان داده‌اند و تا مرز همکاری با دشمن هم پیش رفته‌اند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: نقطه مقابل این افراد بی‌صبر، جوانان بسیار زیاد و مؤمنی هستند که در عرصه‌های مختلف فرهنگی، علمی، فناوری، سیاسی و فهم بین‌المللی مسایل حضور دارند و هر روز نیز بر تعداد آنها افزوده می‌شود.

ایشان در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان گفتند: صبر کردن به معنای تسلیم نشدن، دچار ضعف و تردید نشدن، با شجاعت و تدبیر جلوی دشمن را گرفتن و او را مغلوب کردن است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تأکیدهای اخیر خود مبنی بر لزوم قوی شدن کشور، آن را فراتر از عرصه دفاعی و نظامی دانستند و خاطر نشان کردند: قوی‌شدن شامل ابعاد اقتصادی، علمی، فرهنگی، سیاسی و تبلیغاتی هم می‌شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه قوی‌شدن نیازمند ابزارهایی است، گفتند: یکی از این ابزارها، حفظ اکثریت جمعیت جوان کشور است و به همین علت در سالهای اخیر بارها بر این موضوع تأکید شده است.

ایشان قوت و برتری در فضای مجازی و پیشرفت و برتری در زمینه بهداشت و درمان را که کارها و تحقیقات علمی فراوانی نیز در این عرصه انجام شده است، از دیگر ابزارهای قوی شدن برشمردند و افزودند: جهش تولید یکی دیگر از ابزارهای قوی‌شدن است که البته الزاماتی از جمله مقابله با قاچاق کالا و واردات بی رویه، اعطای مشوقها به تولیدکنندگان و برخورد قضایی با سوء استفاده‌کنندگان از کمکهای دولتی دارد که این کارها باید امسال انجام شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین به موضوع بیماری همه‌گیر و بین‌المللی کرونا اشاره کردند و گفتند: این ویروس که تقریباً همه کشورهای دنیا را گرفتار کرده و برخی کشورها حقایق را درباره این بیماری و تلفات آن می‌گویند و برخی هم پنهان‌کاری می‌کنند ، مصداق آیه شریفه قرآن یعنی ابتلا با خوف و ترس، مشکلات اقتصادی و گرفته‌شدن جانها است اما خداوند متعال در مقابل این ابتلا نیز به صبر توصیه می‌کند.

ایشان افزودند: صبر در اینجا به معنای انجام درست و عاقلانه کارها یعنی عمل به دستورها و توصیه‌های مسئولان ذی‌ربط برای حفظ جان خود و مردم کشور و کنترل این بیماری خطرناک است.
رهبر انقلاب اسلامی به اظهارات چندباره مقام‌های آمریکایی مبنی بر آمادگی برای ارسال کمکهای دارویی و درمانی در صورت درخواست ایران اشاره کردند و گفتند: صحبتهای آمریکایی‌ها جزو حرف های بسیار عجیب است زیرا اولاً خودشان دچار کمبود شدید دارو و تجهیزات پیشگیری از بیماری هستند و برخی مسئولانشان صراحتاً از این کمبودهای وحشت‌آور سخن به میان آورده‌اند، بنابراین آنها اگر امکاناتی دارند به مردم خودشان برسند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: ثانیاً هنگامی که آمریکایی‌ها متهم به تولید این ویروس هستند، کدام انسان عاقلی، کمک از این کشور را قبول می کند.

ایشان گفتند: به آمریکایی‌ها هیچ اعتمادی نیست زیرا ممکن است داروهایی را ارسال کنند که ویروس را در ایران شایع‌تر و یا ماندگار کند و یا حتی ممکن است افرادی را به‌عنوان درمان‌کننده بفرستند تا ببینند اثرگذاری این ویروسی را که گفته می شود بخشی از آن فقط مخصوص ایران ساخته شده، چگونه بوده و اطلاعات خود را تکمیل و دشمنی خود را بیشتر کنند، بنابراین سخنان آمریکایی‌ها قابل قبول نیست.

ایشان با یادآوری تجربه ۴۰ ساله و ظرفیت فوق‌العاده کشور برای مقابله با همه چالشها و مشکلات، خطاب به ملت عزیز ایران تأکید کردند: ظرفیتهای کشور بسیار زیاد است ولی مهم آن است که مسئولان این ظرفیتها را شناسایی کنند و در همه بخشها افراد جوان، مؤمن، با انگیزه و متشرّع به‌کار گرفته شوند.

ایشان در پایان بار دیگر همه مردم را به جدی گرفتن و عمل به دستورهای مسئولان ستاد ملی مبارزه با کرونا توصیه کردند و افزودند: بر اساس این دستورالعمل‌ها حتی اجتماعات دینی و حرم‌های مطهر تعطیل شد که در طول تاریخ ما به این شکل بی سابقه بود اما چاره‌ای نبود و مصلحت اینگونه اقتضاء می‌کرد.

رهبر انقلاب اسلامی اظهار امیدواری کردند خداوند متعال هرچه زودتر این بلا را از ملت ایران و ملتهای مسلمان و همه بشریت دفع کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  75 21
  انشالله
  • عبدالله مومن IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
   53 66
   آثار عجوزه های پیرو پوشک های اسهالی غرب در آلبانی را در منفی زن ها به خوبی شاهدیم هههههههههههه
  • IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
   35 11
   انشاالله.
  • IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
   11 1
   16:12انوقت خودت کی هستی؟!
  • IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
   10 7
   16:12شما؟!
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  89 35
  جانمان فدای رهبر عزیزمان.
 • IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  84 39
  الـــــلـــــهم احـــفـــــظ قائـــــدنـــــا الامــــــــام خــــــامـــــنـــــه ای
 • صدرى IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  76 31
  مسؤلين مربوطه سخنان امروز رهبرى را در رابطه با پيشنهاد كمك هاى امريكا شنيده اند؟ شنيده شده است كه هواپيماى پزشكان بدون مرز از فرانسه!! وارد ايران شده، انشألله كه مسؤلين بيدارند و يادشان نمى رود كه خونهاى الوده به ويروس HIV را هم از فرانسه خريده بوديم. فراموش نكنيم!!!
 • ف م DE ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  61 27
  کرونا برای ما بهترین شرایط وموقعیت را اهدا میکند تا یاد بگیریم با همدیگر خوب وسازنده کار کنیم. همانطور که برای ساخت و تحویل ماسک از کارگر. راننده ودارو ساز وپزشک دست به دست یک مجموعه ای را ایجاد میکنند باید یاد بگیریم همه نیازهایمان را دست در دست و اعتماد به یکدیگر با همدلی و همکاری برآورد کنیم.
 • موسی IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  68 34
  درود بر رهبرم.درود بر میهنم. یا علی مدد
 • ابراهیمی IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  65 54
  خداوند سایه رهبری را تا ظهور حضرت حجت ( عج) بر سر ما مستدام فرماید .
  • علی IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
   43 42
   تا چشتون درآد.اینقدر منفی بزنید گه انگشتتون رگ به رگ شه. فقط پوف میکنید مواظب ریشتون باشید نسوزه!
  • IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
   31 22
   درود بر رهبر عزیزمان.
  • DE ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
   56 0
   تا چشم خودت در بیاد از منفی ها ، 38 : 15
 • حسین IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  63 56
  درود به رهبر عزیزم.
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  46 37
  سفره هفت سین نمیبینم
  • IR ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
   1 22
   یک عده انگار فقط چشم دارند مغز ندارند.!!!
  • IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
   1 23
   مهم سرسبزی وزندگی بخشی فرمایشات حضرت آقاست.
  • IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
   0 9
   حضرت آقا خودشون نماد اصالت ایرانی هستن. مثل اینه که حضرت علی در کنارت باشه و تو گول قرآن سر نیزه عمروعاص رو بخوری.
  • IR ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
   1 6
   حضرت امام خامنه ای نماد اصالت ایرانی هستند این از سبک زندگی امام گونه اشان معلوم است.
 • علیرضا IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  34 31
  زنده باشی الهی، افتخار انسان معاصر، مرد خدا، افتخار شیعه...
 • IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  جانم فدات
 • IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  25 1
  لطفایکی توضیح بدهد ...دولت بودجه می نویسد و مجلس چکش کاری و شورای نگهبان تایید می کند و بر اساس آن یک سال کشور مدیریت می شود....حالا این که رهبری معظم هر سال یک نام انتخاب می کنند با کجای برنامه دولت و بودجه انطباق دارد؟ چه کسی مشخص می کند این اسامی سالها در بودجه دولت جایگاهش کجاست؟ اساسا از نظر قانون اساسی جایگاه این اسامی سالها کجاست و دولتها و مجالس بر اساس کدام ماده و تبصره قانون مکلف به اجرای این منویات هستند؟ دولتها در کجای تدوین بودجه سالیانه برای اسامی سال که توسط رهبری انتخاب می شوند تصمیم می گیرند؟.....این اسامی یعنی چه وقتی دولت ساز دیگری می زند و بین اسامی سالها و منویات رهبری با بودجه و برنامه دولت هیچ و هیچ و هیچ ارتباطی نیست؟ لطفا یکی توضیح بدهد تشکر
 • IR ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  9 36
  لبیک یا امام خامنه‌ای....
 • IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  12 2
  مرگ بر روسیه
  • IR ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
   0 6
   چرا چون خوبه؟!
  • IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
   0 7
   چرا؟!
 • مهدی IR ۰۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
  1 2
  رهبری همینطوری حرفی را نمیزنند باید نهادهای اطلاعاتی گروه پزشکان بدون مرز را زیر نظر بگیرند! برخی از اینها به احتمال زیاد برای جمع آوری اطلاعات آمده اند!